Teploty klesajú, zima sa blíži. Kedy prezuť auto a kde je to povinné?

25.11.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na mnohým miestach Slovenska sa už výrazne ochladilo a pre motoristov sa pomaly blíži zimná sezóna. Ak ešte svoje auto neprezuli na zimu, mali by tak urobiť čo najskôr.  


Povinnosť používať zimné pneumatiky jasne stanovuje zákon o cestnej premávke. Ten pre nákladné autá ukladá povinnosť jazdiť v čase od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav.

Pri osobných autách zákon nepredpisuje presný dátum ale uvádza, že zimné pneumatiky musí mať vodič na vozidle vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Pre bezpečnosť teda nie je dôležitý dátum, ale poveternostné podmienky. Odborníci preto odporúčajú prezuť auto hneď, ako teploty klesnú pod sedem stupňov Celzia.

Vozidlo treba prezuť v predstihu

„Zimné pneumatiky sú svojím špeciálnym dezénom a gumenou zmesou na zimných cestách oveľa bezpečnejšie než letné. Brzdná dráha letných pneumatík môže byť totiž na zimných cestách dlhšia o 20 až 30 percent,“ hovorí riaditeľ oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách Uniqa Jiří Moravec.

Zákonné termíny na prezutie auta by mali motoristi dodržiavať a zohľadňovať pri tom aj poveternostné podmienky. Počasie a teda aj vlhkosť na ceste sa môže zmeniť z večera do rána na námrazu a tá v kombinácii s letnými pneumatikami môže spôsobiť vážne dopravné nehody.

Uniqa každoročne eviduje prípady, keď v noci do rána nasnežilo a vodiči nám hlásili viacero dopravných kolízií, ktoré spôsobil šmyk alebo nedobrzdenie a následné nárazy do vozidiel zozadu.

Kedy prezuť auto na zimné pneumatiky a kde je to povinné?

Zdroj: Depositphotos

Ako je to s poistkou pri pneumatikách?

Povinnosť používať zimné pneumatiky sa v poistných zmluvách neuvádza. Podľa všeobecných poistných podmienok je však poistený povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala, najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu právnymi predpismi uložené.

„Ku kráteniu plnenia by sme však pristúpili iba vtedy, ak by bola preukázaná príčinná súvislosť medzi vznikom škody a nesprávne zvolenými pneumatikami,“ hovorí J. Moravec. Platí to aj pre prípad takzvaných celosezónnych pneumatík, ktoré začínajú byť v móde už aj na Slovensku.

Poisťovňa pri likvidácii škôd nerozlišuje medzi zimnými a celosezónnymi pneumatikami. Za zimnú pneumatiku sa považuje pneumatika s označením M+S (z anlg. mud and snow), ktorá sa používa na označenie zimných alebo celoročných pneumatík. Ak to majú aj „celoročky“ spĺňajú podmienky.

Kde je prezutie vozidla povinné?

Okolité krajiny majú povinnosť zimnej výbavy pre vozidlá upravenú rôzne. Ak niekto cestuje za hranice Slovenska, musí sa riadiť predpismi danej krajiny. Najmä v Rakúsku by nerešpektovanie predpisov mohlo vyjsť ľudí poriadne draho.

Česká republika:

Zákon nestanovuje na prezutie vyslovene všeobecnú povinnosť, motoristi v Čechách majú jazdiť na zimných pneumatikách od 1. novembra do 31.marca v prípade, ak je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Pozor, niektoré úseky v ČR však zimnú výbavu povinne predpisujú. Tie cesty sú označené dopravnou značkou.

Rakúsko:

Prezutie auta na zimu je povinné od 1.novembra do 15.apríla. Vodičom odporúčame túto povinnosť nepodceňovať, pokuty za neprezuté auto môžu dosiahnuť až niekoľko tisíc eur.

Maďarsko:

Neexistuje žiaden predpis, ktorý by vyžadoval používanie zimných pneumatík. 

Ukrajina:

Nemá špeciálnu legislatívu zameranú na používanie zimných pneumatík.

Poľsko:

Prezuť auto na zimu sa iba odporúča, nie je to povinnosť.

Nemecko:

Zimná sezóna v Nemecku trvá od 1. októbra do Veľkej noci. Autá musia byť v zimnej sezóne vybavené zimnými alebo celoročnými pneumatikami.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo