Čo treba splniť, aby vám schválili spotrebný úver?

24.07.2019 | Komerčný článok, VÚB Banka
komerčný článok


Spotrebný úver je ten typ úveru, ktorý banke netreba dokladovať a taktiež sa nevyžaduje zakladať nehnuteľnosť. To znamená, že poskytnuté peniaze môžete použiť na čokoľvek – na kúpu automobilu, na rekonštrukciu bytu alebo domu, rovnako ich môžete použiť aj na refinancovanie iného úveru. Možností je naozaj veľa.


Tento typ úveru má splatnosť v rozmedzí od 1 roka až po dobu 8 rokov (12 – 96 mesiacov). Úroková sadzba spotrebných úverov je rôzna, v závislosti od banky, v ktorej sa spotrebný úver čerpá – pohybuje sa od 4,70 % až do 15,20 %.

V mnohých bankách je možné spotrebný úver vybaviť celkom rýchlo bez čakania. Pre schválenie tohto typu úveru je dôležité splniť niekoľko podmienok, ktoré banka vyžaduje. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo všetko treba splniť, aby vám schválili spotrebný úver.

Dôležitý je vek žiadateľa, trvalý pobyt a aj jeho príjem

Spotrebný úver môže získať len osoba, ktorá je plnoletá, teda má vek minimálne 18 rokov. Okrem toho, musí byť žiadateľ o spotrebný úver občanom Slovenskej republiky, to znamená, že musí mať trvalý pobyt na území Slovenska. V prípade cudzincov, rovnako platí podmienka trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.

Ďalšou podmienkou je príjem – banka si overuje príjem žiadateľa o spotrebný úver. Tento príjem môže byť buď zo závislej činnosti, teda z klasického zamestnania a rovnako to môže byť aj príjem z podnikania. Okrem spomínaných dvoch príjmov sa môže jednať aj o iný príjem, ktorý je však nutné banke dokladovať.

Potrebné doklady pre vybavenie spotrebného úveru

Ak máte záujem o spotrebný úver, vo väčšine prípadoch banky požadujú dva doklady totožnosti, čiže stačí občiansky preukaz žiadateľa a napríklad vodičský preukaz (alebo pas, kartička poistenca..).

Ďalším dôležitým dokladom, ktoré banky vyžadujú je doklad o adrese. Za doklad sa považuje napríklad výpis z poistenia (životné, PZP a iné – na doklade musí byť adresa žiadateľa) alebo výpis z účtu (v prípade, že máte účet v inej banke).

Čo treba splniť, aby vám schválili spotrebný úver?

Potrebné je aj potvrdenie o príjme. Ak je žiadosť o spotrebný úver v banke, v ktorej má žiadateľ bežný účet, banka si vie overiť tieto informácie, ak však máte účet v inej banke, kde chodí príjem, je nutný výpis za posledné 3 mesiace. V prípade, že je príjem vyplácaný v hotovosti, treba doložiť výplatné pásky, taktiež za posledné 3 mesiace.  Za pravidelný príjem sa ráta aj príjem z nájmu a v takom prípade treba priniesť daňové priznanie.

V prípade, že si chcete spojiť viac úverov dokopy a platiť tak len jeden, teda máte záujem o refinancovanie, v takom prípade je dôležité mať so sebou aj zmluvy od čerpaných úverov.

Okrem spotrebného úveru banky vyžadujú aj iný produkt

Okrem spotrebného úveru niektoré banky vyžadujú, aby záujemca o úver mal v banke aj iný produkt. Poväčšine stačí mať založený bežný účet, na ktorý bude chodiť príjem, prípadne je možnosť zriadiť si sporenie.

V takomto prípade je dôležité si dobre spočítať, či v konečnom dôsledku nepreplatíte veľa peňazí – niekedy to, čo ušetríte na úrokoch pri spotrebnom úvere, i tak zaplatíte na poplatkoch (napríklad za vedenie bežného účtu). Všetko však opäť závisí od konkrétnej banky, pretože sú i také, ktoré za vedenie bežného účtu poplatky neúčtujú (poplatok je 0 eur).

Spotrebný úver vybavíte na pobočke, ale i z pohodlia domova

Veľkou výhodou je, že mnohé banky poskytujú možnosť vybaviť si spotrebný úver priamo na pobočke. Stačí si navoliť parametre úveru, podpísať zmluvu a peniaze môžete mať za krátky čas na účte – v niektorých prípadoch okamžite od podpísania zmluvy.

Okrem toho, banky ponúkajú možnosť vybaviť si spotrebný úver aj z pohodlia domova, prostredníctvom internetu. Žiadateľ si tak vie vybaviť spotrebný úver aj bez nutnosti navštevovať pobočku banky.


Články zo sekcie: komerčný článokPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.