So psom vo vlaku – aké sú podmienky a ceny?

30.07.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Malého psa môžete prepravovať v špeciálnom boxe vo vlaku bezplatne. Pri väčších plemenách už je to za poplatok, je potrebné mať vôdzku a náhubok.


Či už sa chystáte na dlhšiu trasu alebo do vedľajšieho mesta či dediny, vlakom to môže byť veľmi pohodlné. Mnoho ľudí volí tento dopravný prostriedok aj v prípade, že majú k dispozícii auto, pretože im odpadá nutnosť sústrediť sa hodiny na dopravnú situáciu, či stáť dlhé minúty v kolónach.

Ak sa potrebujete prepraviť so svojím psom, nie je to vôbec problém. V určitých prípadoch vás to nebude ani nič stáť.

Menšie plemená v klietke cestujú zadarmo

Železničná spoločnosť Slovensko (ďalej len „ZSSK“) umožňuje prepravu zvierat vo vozňoch 2. triedy. Vo vozňoch 1. triedy a v lôžkových vozňoch nie je možné prepravovať zvieratá.

Ak je vaše zviera, v tomto prípade pes menšieho vzrastu a máte ho umiestnené v prepravke, môžete ho takto prepraviť bezplatne. Takýmto spôsobom môžete prepraviť naozaj rôzne druhy zvierat, od morčiat, mačiek až po dravé vtáky.

Prepravka je podmienkou, aby s vami mohli cestovať spomínané zvieratá.

Jediné zviera, ktoré je možné prepraviť bez prepravky je práve pes. Týka sa to väčších plemien a v takom prípade musí byť na vôdzke a musí mať nasadený náhubok.

Psy ani iné zvieratá nemajú vo vlakoch vyhradené špeciálne miesto, ako je to napríklad v prípade batožiny, cestujú s vami vhodne umiestnené s ohľadom na spolucestujúcich. Ak chcete so psom cestovať v oddelenom kupé, je to možné len po súhlase ostatných cestujúcich. Psíka nie je možné vykladať na sedadlo a ak sa chcete ísť občerstviť do jedálenského vozňa, musí ostať na svojom mieste.

Výnimkou zo všetkých zákazov sú psy so špeciálnym výcvikom, s ktorými cestuje majiteľ s preukazom ZŤP.

 

preprava psov vo vlaku ako na to

Na trasách po Slovensku za polovičné cestovné

Ak sa chystáte cestovať so psíkom väčšieho plemena, ktorého nie je možné umiestniť do prepravnej schránky, počítajte s platbou za cestovný lístok.

Vo vlakoch na trasách na území Slovenska cestuje pes za polovičné cestovné. Ak by ste cestovali napríklad z Bratislavy do Košíc, lístok pre vášho psíka vyjde približne 9 eur. V prípade vlakov EuroCity je ešte príplatok 1 euro. Vlaky SuperCity sú bez príplatku.

Osobitný cenník vlakov InterCity

InterCity vlaky majú nový, osobitný cenník, podľa ktorého vás vyjde cesta so psom podstatne drahšie. Podľa nového cenníka je cestovný lístok na trase Bratislava - Košice v cene 14 eur. Cestovné pre psov je zvýšené z dôvodu vyššieho štandardu týchto vlakov, cieľom je motivovať cestujúcich so psami presúvať sa primárne štandardnými rýchlikmi.

Uvedené cestovné neplatí pre špeciálne vycvičené psy, ktoré sprevádzajú cestujúcich s preukazom ZŤP.

So psom aj v Regiojete

Vo vlakoch RegioJet môžete bezplatne prepravovať psy a ďalšie zvieratá malého vzrastu, pričom podmienkou je umiestnenie v prepravke s nepriepustným dnom.

Pes väčšieho plemena, ktorý je na vôdzke a má náhubok s vami môže cestovať za polovičné cestovné podľa aktuálneho cenníka vzhľadom na zvolenú trasu.

Zvieratá musia byť vždy v sprievode svojho majiteľa, resp. inej osoby a ich preprava nesmie obmedzovať ostatných cestujúcich a nesmú sa prepravovať v lôžkových vozňoch.

Preprava špeciálne vycvičených psov s majiteľom s preukazom ZŤP je samozrejmosťou.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 8 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.