Príspevok na školské potreby: kto má nárok na 100 eur a kedy ho štát vypláca?

01.08.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Parlament tento rok schválil navýšenie príspevku na školské potreby. Ide o jednorazové zvýšenie príspevku, využiť ho môžu všetci rodičia nastupujúcich prvákov.


Každé dieťa, ktoré si začne plniť povinnú školskú dochádzku by malo mať zabezpečené základné školské potreby. Taký je cieľ úpravy zákona, ktorú parlament schválil pred nedávnom. Treba o príspevok požiadať a kto ho môže získať? Pripravili sme praktický návod.

100 eur na školské potreby

Rodičia detí nastupujúcich na povinnú školskú dochádzku môžu požiadať o 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb.

Suma prídavku na dieťa sa zvýši o 100 eur za ten kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy. Samotné vyplatenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa bude priamo viazané na nástup dieťaťa do školy.

Nakúpte vopred, peniaze dostanete v októbri

To, či dieťa nastupuje do školy, budú príslušné orgány zisťovať z centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, kde musí základná škola zapísať údaje v termíne do konca septembra. Úrad práce následne v registri overí splnenie podmienky nároku a prídavok vo zvýšenej sume 100 eur vyplatí v októbri príslušného kalendárneho roka.

Ak dieťa nastúpi do prvého ročníka základnej školy mimo územia Slovenska, rodičia budú musieť k vyplateniu príspevku predložiť potvrdenie o návšteve školy.

 

príspevok na školské potreby pre deti

Peniaze získate automaticky

Prídavok na dieťa zvýšený o sto eur majú rodičia prvákov základných škôl dostať prvý raz automaticky v októbri tohto roka. Forma vyplatenia príspevku zatiaľ nie je známa.

Takýto postup je podľa Ministerstva školstva najprijateľnejší. Pre rodičov nebude predstavovať žiadnu administratívnu záťaž, keďže prídavok vo zvýšenej sume sa rodičom vyplatí automaticky, bez uplatňovania a preukazovania nároku.

Nárok má takmer 60-tisíc detí

V roku 2019 bude potrebné zo štátneho rozpočtu na navýšenie príspevku pre školské potreby vynaložiť 6,2 milióna eur, pričom 5,9 milióna eur má ísť na výplatu zvýšeného prídavku na dieťa a 300 000 eur sa má vynaložiť na nevyhnutnú úpravu informačných systémov. Tento rok má nárok na príspevok 59-tisíc ľudí, budúci rok to má byť o tristo detí viac (59 300) a v roku 2021 opäť o tristo detí viac.

Nevylúčili príspevok aj pre staršie deti

"Je to pozitívne inkluzívne opatrenie. Gestorom je rezort práce, sociálnych vecí a rodiny," poznamenala šéfka rezortu školstva pre TASR. Ako doplnila, do budúcnosti si vie predstaviť, že by takýto príspevok získali nielen prváci, ale žiaci celého prvého stupňa. "Viem si to predstaviť, pokiaľ budú na to finančné prostriedky," uzavrela.

Zdroj fotografie: Pixabay.comPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 6 krát 5 0.5h