Dánska koruna, DKK

Dánska koruna je oficiálna mena, ktorá platí na území Dánska, respektíve Dánskeho kráľovstva, ale aj v jeho provinciách Grónsko a Faerské ostrovy. Toto platidlo je vo svete menej známe. Aj keď je Dánsko členským štátom Európskej únie, nie je súčasťou eurozóny. Je to hlavne kvôli referendu, ktoré sa konalo v roku 2000, kde väčšina voličov hlasovalo proti prijatiu eura za oficiálnu menu.


1 DKK = 7.45 Eur

Kurz ECB 14:30, 30.09.
Banka Devízy Valuty
Nákup Predaj Nákup Predaj
Privatbanka 7.54 7.35 --- ---
OTP Banka Slovensko 7.60 7.30 --- ---
VÚB banka 7.59 7.30 7.82 7.07
Európska centrálna banka --- --- --- ---

Ako a kedy vznikla dánska koruna

V minulosti bola medzi Švédskom a Dánskom uzatvorená Škandinávska menová únia. Súčasťou tejto skupiny bolo aj Nórsko, Island, Faerské ostrovy a Grónsko. Medzi rokmi 1873 až 1914 sa v spomínaných krajinách platilo jednotnou menou, a to korunou. V roku 1914 sa však táto únia rozpadla a každý štát začal používať svoju vlastnú nezávislú menu, ktorá bola odvodená od zaniknutej spoločnosti. Ostalo však jednotné pomenovanie koruna, ktoré sa len v jednotlivých štátoch prispôsobilo výslovnosti. V Dánsku teda vznikla dánska koruna.

Kde sa platí dánskou korunou

Samozrejmosťou je, že dánska koruna platí na území Dánska. Keďže k nemu patria aj autonómne provincie, platí táto mena aj v Grónsku a na Faerských ostrovoch. Menšiu výnimku predstavujú práve Faerské ostrovy, kde sa okrem dánskych bankoviek používajú aj bankovky s vlastným motívom. Podobnú variantu zvažovalo aj Grónsko, ale v roku 2010 tento návrh neprešiel parlamentom.

Ako vyzerá dánska koruna: mince a bankovky

Dánska koruna používa označenie DKK, podľa normy ISO 4217- Udomácnenou skratkou je “kr“. Táto mena má celkovo 5 bankoviek a 6 nominálnych hodnôt mincí. Deliaca jednotka dánskej koruny je øre, respektíve jedna koruna je 100 øre. Medzi dánskymi bankovkami nájdeme hodnoty 50, 100, 200, 500 a 1000 korún. V prípade mincí sú to hodnoty 50 øre, 1, 2, 5, 10 a 20 korún. Vzhľad bankoviek bol až do roku 2009 nemenný, no v tomto roku bola zavedená nová séria bankoviek s novými motívmi.

Pred zavedením novej série niesli bankovky podobizne významných osobností z Dánska. Medzi nimi bola aj Karen Blixesová, Carl Nielsen, J. L. Heiberg, Niels Bohr, Anna a Michael Ancherovi. Po novom má 50 korún na jednej strane most Sallingsung a na druhej nádobu z doby kamennej. 100 korún sa môže pýšiť starým mostom cez Malý Belt a na druhej strane má dýku z doby kamennej. Knippelsbro je ďalší most, ktorý je vyobrazený na 200 – korunáčke, ktorá má na druhej strane opaskovú sponu z doby bronzovej.

500 korún má na lícovej strane most kráľovnej Alexandriny a na druhej strane nádobu z 4.-3. storočia pred n. l.. No a nakoniec 1000 korún, kde je monumentálny most cez Veľký Belt a na rubovej strane Trundholmský slnečný vozík. Mince majú na lícnych stranách podobizeň kráľovnej, ale väčšou zaujímavosťou je, že niektoré mince majú uprostred malú dierku. Minca tak nadobúda zvláštny, až staroveký vzhľad.

Kurz dánskej koruny

Dánsko je jedna zo zemí Európskej únie, ktorá má dohodnutú výnimku a neprijala a nikdy neprijme euro. V Dánsku sa tak stále platí miestnou menou. Dánska koruna je však zapojená do systému ERM II, s pevným kurzom k euru. Centrálna parita je 1 EUR = 7,46038 DKK s úzkym fluktuačným pásmom. To zaisťuje stabilitu kurzu dánskej koruny na vnútornom trhu EÚ. Prijatím spoločnej meny euro odmietlo obyvateľstvo Dánska v referende v roku 2000. Kvôli tomuto zafixovaniu zmenného kurzu je kurz dánskej koruny ovplyvňovaný predovšetkým vývojom kurzu eura.


h