Norská koruna, NOK

Nórska koruna je menou Nórskeho kráľovstva a nórskych oblastí, respektíve v Špicberkách. Medzinárodnou značkou nórskej koruny je NOK, nórsky názov koruny je krone a oficiálna skratka je kr. Jedna koruna je ďalej tvorená 100 øre, ktoré už dnes existujú len v elektronickej podobe, podobne ako nie sú v obehu haliere v Česku. Nórsko ako štát nie je členom Európskej únie a riadi svoju menovú politiku samostatne, vďaka veľkej ekonomickej výkonnosti a predovšetkým vďaka ťažbe ropy patrí nórska koruna medzi jednu z najobchodovanejších mien na svete. (13. Najobchodovanejšia mena na svete v roku 2010)


1 NOK = 10.12 Eur

Kurz ECB 14:30, 19.09.
Banka Devízy Valuty
Nákup Predaj Nákup Predaj
Privatbanka 10.27 10.01 --- ---
OTP Banka Slovensko 10.25 10.00 --- ---
VÚB banka 10.40 9.99 10.61 9.88

Ako a kedy vznikla nórska koruna

V Nórsku sa niekedy platilo rigsdalerom a tiež takzvaným speciedalerom. V roku 1873 vnikla Škandinávska menová únia, ktorá zaviedla škandinávsku korunu. Tá bola naviazaná na zlato v zlatom štandarde (1 gram zlata = 2,48 škandinávskych korún). Nórsko bolo v tej dobe súčasťou personálnej únie so Švédskom, ktoré škandinávsku menovú úniu založilo. Nórovia aj tak účasť na škandinávskej korune zamietli. Do Škandinávskej menovej únie Nórsko vstúpilo v roku 1875. Každá z krajín Škandinávskej menovej únie vydávala svoje vlastné varianty koruny, ktoré boli obchodovateľné na celom území a vymeniteľné navzájom v pomere 1:1. Na začiatku prvej svetovej vojny v roku 1914 menová únia zanikla a v tej dobe sa začali tiež vytvárať jednotlivé národné meny, takže dánska, švédska a nórska koruna už k sebe neboli naviazané pevným kurzom.

Kde sa platí nórskou korunou

Nórskou korunou sa platí na území Nórska a tiež v závislých krajinách Nórska, respektíve na Špilberkách, ostrove Jan Mayen, Medveďom ostrove, Bouvetovom ostrove, prípadne aj v časti Antarktídy. Prakticky sú tieto krajiny, samozrejme, neobývané a sú na nich umiestnené iba výskumné a meteorologické stanice. Jediné stále obyvateľstvo je na Špilberkách, kde sa teda platí nórskou korunou. Neformálne nórsku korunu akceptujú aj mnohé obchody v ďalších škandinávskych krajinách, najmä vo Švédsku a Fínsku na hraniciach. Často je nórska koruna tiež akceptovaná v dánskych prístavoch, kde vedú trajekty medzi Nórskom a Dánskom. Nórovia sú povestní takzvaným cezhraničným nakupovaním. Vďaka veľkej kúpnej sile nórskej koruny a zároveň veľkému zdaneniu nórskeho tovaru nakúpia viac v okolitých krajinách než v domácich obchodoch.

Ako vyzerá nórska koruna: mince a bankovky

Nórska koruna sa delí na takzvané øre, jedna koruna je 100 øre, v dnešnej dobe je ale najmenšou používanou mincou jedna koruna. Øre sú iba účtovnou a elektronickou jednotkou. Tieto malé mince totižto stratili význam a neboli používané ako platidlo, takže ich používanie bolo v roku 2012 zrušené. V prípade mincí sú používané hodnoty 1, 5, 10 a 20 kr..

Jedna koruna a päť korún sú striebornej farby, majú v strede mince diery, pre lepšiu identifikáciu aj pre slepých. Desať a dvadsať korún sú v zlatej farbe. Nórske bankovky sú v hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1000 kr.. Nemajú rovnakú veľkosť, pričom najmenšia je 50-koruna a najväčšia je 1000-koruna. V minulosti boli využívané aj menšie bankovky, predovšetkým v období nedostatku kovu na mince.

Kurz nórskej koruny

Nórsko má samostatnú menu a samostatnú menovú politiku. Nie je členom Európskej únie ani Európskeho systému centrálnych bánk. Kurz nórskej koruny nie je ani naviazaný na inú menu. Historicky bola nórska koruna naviazaná striedavo na zlato , na britskú libru, americký dolár, ríšsku marku a to počas nemeckej okupácie. Po druhej svetovej vojne bol kurz naviazaný na britskú libru. Nórska menová politika prešla k čistému floatingu začiatkom 90. rokov pri menovej kríze. V súčasnosti je kurz nórskej koruny ovplyvňovaný predovšetkým úrokovou politikou a tiež situáciou na trhu s ropou a ropnými produktmi. Je to vďaka silnej previazanosti nórskej ekonomiky s ťažbou ropy. V posledných dekádach je tak kurz nórskej koruny výrazne volatilný a nestabilný.