Švédska koruna, SEK

Švédska koruna je mena Švédskeho kráľovstva. Medzinárodnou značkou pre švédsku korunu je SEK, švédsky sa povie koruna a domácou skratkou je kr. Švédsko je členom Európskej únie, ale zatiaľ neprijalo spoločnú menu euro, ani nevstúpilo do mechanizmu zmenových kurzov ERM II. Švédska koruna je tak nezávislou samostatnou menou s vlastnou menovou politikou.


1 SEK = 10.57 Eur

Kurz ECB 14:30, 30.09.
Banka Devízy Valuty
Nákup Predaj Nákup Predaj
Privatbanka 10.66 10.39 --- ---
OTP Banka Slovensko 10.74 10.32 --- ---
VÚB banka 10.75 10.33 11.12 10.07
Európska centrálna banka --- --- --- ---

Ako a kde vznikla švédska koruna

Švédskym historickým platidlom bol riksdaler, koruna ako taká vznikla v súvislosti so vznikom Škandinávskej menovej únie v roku 1873. Táto menová únia mala územné pôsobenie vo Švédsku, Nórsku, Dánsku a na autonómnych územiach týchto krajín.

Škandinávska únia bola postavená na zlatom štandarde, takže koruna bola naviazaná na zlato v pomere 1 gram zlata za 2,48 škandinávskych korún. Každá zo zúčastnených krajín mala právo vydávať svoje koruny, tie sa potom dali vymieňať v pomere 1:1 a boli akceptované na celom území Škandinávskej únie. Táto menová únia skončila v roku 1914 na začiatku prvej svetovej vojny, kedy Švédsko odmietlo zachovať fixný kurz koruny ku zlatu. Krajiny Škandinávskej únie si potom zachovali korunu ako národnú menu, vznikli však koruny švédska, nórska a dánska.

Kde sa platí švédskou korunou

Švédskou korunou je možné platiť na území Švédskeho kráľovstva. Je ale nutné podotknúť, že v posledných rokoch dochádza k stále menšiemu používaniu hotovostných mincí a bankoviek. Švédsko sa tak stalo jednou z najväčších bezhotovostných krajín na svete. V súvislosti s trendmi menového systému dokonca švédska banka uvažuje o vydaní vlastnej kryptomeny e-krona. Švédsko je členom Európskej únie od roku 1995 a pri vstupe sa zaviazalo, že príjme euro ako spoločnú menu v najbližšej dobe.

Samozrejme, dodnes nebolo euro prijaté, aj keď Švédsko spĺňa nutné konvergenčné kritériá pre prijatie spoločnej meny. V roku 2003 bolo prijatie eura odmietnuté v referende a táto záležitosť patrí k častým politickým diskusiám vo švédskej ekonomike. Prijatie eura vo Švédsku zatiaľ nemá stanovený časový limit a vyhýba sa aj účasti v ERM II, ktorý predstavuje jeden z predpokladov pre prijatie eura. Švédska monetárna politika je tak v súčasnej dobe nezávislá a autonómna.

Ako vyzerá švédska koruna: mince a bankovky

Švédska koruna sa delí na takzvané öre, jedna švédska koruna je 100 öre. Je to však len účtovná jednotka a mince öre prestali platiť v roku 2010. V súčasnosti sa tak öre používa podobne ako české haliere. Ceny bývajú uvádzané presne, ale pri platbe sa celková čiastka zaokrúhľuje na celé koruny. Švédske mince sú vydávané v nominálnych hodnotách 1 kr., 2 kr., 5 kr., 10 kr.

Jedna koruna a dve koruny sú medenej farby, päť a desať korún sú vo farbe nordického zlata. Bankovky sú v súčasnej dobe vydávané v hodnotách 20 kr., 50 kr., 100 kr., 200 kr., 500 kr. a 1000 kr. Veľkosťou sú od 120x66 mm, dvadsať korún až po 154x66 mm pri tisíckorunáčke. Historicky boli používané aj bankovky v hodnote jednej koruny, päťkorunáčky a desaťkorunáčky.

Kurz švédskej koruny

Kurz švédskej koruny je ovplyvňovaný predovšetkým nezávislou menovou politikou Švédska. Nie je tak naviazaný na európsky systém ERM II ani žiadnym spôsobom na euro. Kurz je tvorený čistým floatingem.


h