Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Čo je doplnkové dôchodkové sporenie?

Doplnkové dôchodkové sporenie

Doplnkové dôchodkové sporenie, často označované aj ako penzijné pripoistenie, predstavuje formu sporenia slúžiacu k zaisteniu dostatočných finančných prostriedkov pre obdobie dôchodku. Jedná sa o dobrovoľnú formu dlhodobého sporenia s možnosťou prispievania zamestnávateľa.

Klient sa pri uzatvorení zmluvy s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou (ďalej DDS)  zaväzuje pravidlene prispievať na svoj osobný účet vedení v danej poisťovni. DDS zhodnocuje vklady svojich klientov a zaväzuje sa mu vyplácať doplnkový dôchodok po splnení podmienok určených v zmluve a v dávkovom pláne.

Ovykle si toto sporenie uzatvárajú zamestnanci, ktorých zamestnávateľ je taktiež prispievateľom. No zákon umožňuje uzavrieť doplnkové dôchodkové sporenie každej fyzickej osobe po dovŕšení 18 rokov.

Účastníkom sporenia môže byť aj zamestnávateľ. Zamestnávateľ platí príspevky svojim zamestnancom v lehote splatnosti  a spôsobom uvedeným v zamestnávateľskej zmluve, najmenej však vo výške 2 % z vymeriavaceho základu zamestnanca. Práve príspevky do doplnkového dôchodkového sporenia sa stávajú čoraz obľúbenejším benefitom, ktorý zamestávatelia radi poskytujú svojím zamestnancom.

Po splenení zákonom stanovených podmienok a tiež podmienok uvedených v dávkovom pláne Vám z nasporených prostriedkov  DDS vyplatí:

 • doplnkový starobný dôchodok
  • doživotný
  • dočasný
 • doplnkový výsluhový dôchodok
  • doživotný
  • dočasný
 • jednorázové vyrovnanie
 • odstupné
Reklama
Reklama
Reklama

Aktuálna problematika

00101

Kalkulačka: Stravné na služobnej ceste

Vypočítajte si výšku stravného pri pracovnej ceste.
 
00101

Životné minimum 2017

Aké sú sumy životného minima?
 

Správa o nehode - európsky formulár

Stiahnite si formulár aj s návodom, ako ho vyplniť.
Toto tlačivo by malo byť súčasťou výbavy každého motorového vozidla.
 

Aktuálne články Finance.sk

Poštová banka rozdá svojim fanúšikom úvery na bývanie zadarmo

26.05.2017

Banka chce súťažou na Facebooku vysvetliť princíp svojho úveru na bývanie a umožní niektorým fanúšikom získať úver na bývanie zdarma.

Na čo všetko majú rodičia nárok pri narodení dieťaťa

25.05.2017

Narodenie dieťaťa je jednou z najdôležitejších udalostí v živote človeka. Poďme sa pozrieť na to, aké príspevy môžu rodičia očakávať od štátu či zamestnávateľa.

Idete za ručiteľa? Pozor na riziká!

24.05.2017

Ručenie prináša riziká aj v prípade, ak dlžník spláca poctivo!

Ako získať rybárske povolenie a kde možno chytať ryby bez povolenia

24.05.2017

Chystáte sa tento rok na rybačku? Prinášame stručný prehľad toho, kde možno chytať aj bez povolenia a zároveň postup na získanie rybárskeho povolenia.
Reklama