Rodičovský príspevok

1) Čo je rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorá sa poskytuje mamičke (alebo aj otcovi) počas trvania rodičovskej dovolenky. Táto dávka umožňuje starať sa o maloleté dieťa a nie je naviazaná na nemocenské poistenie, ako napríklad materské. Rodičovský príspevok obvykle plynule nadväzuje na materské. Prípadne ho mamička čerpá ihneď po narodení dieťaťa, ak nemá nárok na materské.


2) Aká je výška rodičovského príspevku

Výška rodičovského príspevku je rovnaká pre všetky mamičky (resp. oteckov), nezávisí ani od príjmu ani iných ukazovateľov. V súčasnosti dostanete 220,70 eur. Pri súčasne narodených deťoch narastá príspevok o 25 % na každé ďalšie dieťa.  

Vývoj sumy rodičovského príspevku

Rok Jedno dieťa Dvojičky Trojičky
2019 220,70 € 275,88 € 321,05 €
2018 214,70 € 268,40 € 322,05 €
2017 213,20 € 266,50 € 319,80 €
2016 203,20 € 254,00 € 304,80 €
2015 203,20 € 254,00 € 304,80 €
2014 203,20 € 254,00 € 304,80 €
2013 199,60 € 249,50 € 299,40 €

3) Kde žiadať o rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. 

4) Ako dlho sa rodičovský príspevok poskytuje

Rodičovský príspevok sa štandardne vypláca do 3 rokov veku dieťaťa. V prípade nepriaznivého zdravotného stavu až do 6 rokov veku dieťaťa.


Rodičovský príspevok

Názov súboru Súbor na stiahnutie
Rodičovský príspevok
stiahnuť
Prídavok na dieťa
stiahnuť
Príplatok k prídavku na dieťa
stiahnuť

5) Rodičovská dovolenka a poberanie príspevku

Rodičovská dovolenka predstavuje uvoľnenie zo zamestnania v čase starania sa o dieťa do veku troch rokov dieťaťa. Pokiaľ má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ktorý vyžaduje osobitnú starostlivosť, môže sa rodičovská dovolenka predĺžiť až do obdobia šiestich rokov veku dieťaťa.

Od prvého septembra 2011 je možné podľa zákonníka práce čerpať rodičovskú dovolenku až do veku 5 rokov dieťaťa (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa až do ôsmich rokov jeho veku). Avšak túto dovolenku môžete čerpať najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka nevyčerpala do veku troch rokov dieťaťa.

To znamená, ak ste napr. čerpali rodičovskú dovolenku do obdobia, kedy dieťaťa dosiahlo dva roky veku a potom ste nastúpili do zamestnania, môžete si ešte rok rodičovskej dovolenky vyčerpať v priebehu nasledujúceho obdobia, najneskôr však do vtedy, kým dieťa nedosiahne päť rokov.

Sociálne poistenie počas rodičovskej dovolenky

V období, keď čerpáte rodičovskú dovolenku, nie ste povinní platiť poistné na:

  • nemocenské poistenie,
  • dôchodkové poistenie,
  • za zamestnancov a SZČO platí dôchodkové poistenie štát ako aj poistné do rezervného fondu solidarity,
  • nezabudnite, že na začiatku poberania rodičovského príspevku je potrebné odovzdať na Sociálnej poisťovne registračný list fyzickej osoby - teda prihlášku na dôchodkové poistenie,
  • štát bude platiť dôchodkové poistenie len v prípade, že SZČO nebude počas čerpania rodičovskej dovolenky podnikať a zamestnanec pracovať,
  • návrat do práce alebo začatie podnikania je potrebné poisťovni oznámiť opäť na registračnom liste fyzickej osoby.

Nástup na rodičovskú dovolenku

Po skončení materskej dovolenky je potrebné požiadať zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky. Zo zákona je však zamestnávateľ povinný rodičovskú dovolenku na vašu žiadosť poskytnúť. Rodičovskú dovolenku vám zamestnávateľ poskytne na obdobie, o aké rodič žiada, obvykle však najmenej na jeden mesiac.

Nie je potrebné zamestnávateľa požiadať o nástup na rodičovskú dovolenku písomne, zákon umožňuje aj ústne požiadanie. Vhodnejšia a istejšia je však písomná forma. Na rodičovskú dovolenku nemusíte nastúpiť ihneď po uplynutí materskej dovolenky. Môžete najskôr nastúpiť do zamestnania a na rodičovskú nastúpiť kedykoľvek do stanoveného veku dieťaťa. Rovnako tak po dohode so zamestnávateľom môžete čerpanie rodičovskej dovolenky prerušiť.

6) Je možné pracovať popri rodičovskej dovolenke?

Áno, v súčasnosti môže mamička pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok. O dieťa však musí byť postarané: v materskej škole, s babičkou, prípadne so súkromnou pestúnkou.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 33 krát 5 0.5


Súvisiace články:Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.