Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

CPI a miera inflácie

54.jpgInflácia je všeobecne spojovaná s rastom  tržných cien výrobkov a služieb, ktorý spôsobuje znižovanie kúpyschopnosti peňazí. Pre celkovú úroveň výrobkov a služieb, ktoré sa v hospodárstve pridávajú a nakupujú sa používa označenie cenová hladina. Pomocou jej merania sa zisťuje, či sú rasty cien určitého druhu tovarov kompenzované cenovými poklesmi u iných tovarov, alebo cenová úroveň  vykazuje rast, prípadne pokles. Rast cenovej hladiny je potom označovaný ako inflácia. Pri poklese cenovej hladiny hovoríme o deflácii a pri poklese rastu cenovej hladiny hovoríme o dezinflácii.

K meraniu cenovej hladiny sa používajú cenové indexy. Cenové indexy pomeriavajú úroveň cien vybraného koša výrobkov a služieb.

Index spotrebiteľských cien (CPI) sa používa k zachyteniu dopadu zmien cenovej hladiny na domácnosti a ich životné náklady. CPI musí byť konštruovaný tak, aby postihoval ten okruh výrobkov a služieb, na nákup ktorých sú príjmy domácnosti skutočne používané.

 

 
 
Reklama
 
 
 
 
Register - osoby

  Register.finance.sk
  Register - subjekty

   Register.finance.sk
   Register - adresy

    Register.finance.sk