Sprievodca svetom búrz
Akciové indexy sú základným statickým indikátorom meracím vývoj celého trhu. Pre investorov sú základným ukazovateľom, ktorý im naznačuje, ako sa daný trh v čase vyvíja, tj. či má klesajúcu či naopak rastúcu tendenciu. Namiesto sledovania jednotlivých akcií a ich kurzov stačí pozrieť na hodnotu indexu a hneď investor vie, či má jasať alebo naopak.
Táto veličina môže byť nielen určitým meradlom úspešnosti, ale aj schopnosti investora. Ten, ktorý dokáže svoje investičné portfólio dlhodobo zhodnocovať lepšie ako je prírastok či strata daného indexu, tj. výnosnosť portfólia, prevyšuje výnos celého trhu (čím sa mimochodom vymyká základnej investičnej teórii), tak má výborný investičný inštinkt.
Exitujú dva základné druhy indexov:
- Výberové indexy – obsahujú vzorku významných akcií obchodovaných na danom trhu (Dow Jones Industrial Average).
- Súhrne indexy – obsahujú všetky akcie obchodované na danom trhu (NASDAQ Composite).
Ako sa burzové indexy počítajú
Existujú dva základné spôsoby, ktorými môžu byť burzové indexy počítané – cenovo vážené indexy a indexy vážené podľa trhovej kapitalizácie. Oba spôsoby sú značne rozdielne a pre správnu interpretáciu pre investora je dôležité, aby sa v metodike výpočtu indexu orientoval.
Cenové vážené indexy – hodnotu indexu ovplyvňuje len cena v ňom zahrnutých akcií. To znamená, že čím vyššia je cena akcií spoločností, tým viac ovplyvňuje hodnotu celého indexu. Nie je tu vôbec zohľadňovaný objem obchodovaných akcií. Medzi cenovo vážené indexy patrí Dow Jones Industrial Average či Nikkei 225.
Indexy vážené podľa tržnej kapitalizácie – okrem ceny akcie ovplyvňuje hodnotu indexu aj počet daných akcií v obehu. Vďaka tomu, ovplyvňujú akcie veľkých spoločností obchodovaných vo veľkých objemoch hodnotu indexu podstatne viac ako akcie menších spoločností, aj keď by tieto akcie mali podstatne vyššiu cenu. Podstatne viac je indexov počítaných týmto spôsobom ako cenovo vážených indexov. Patria tu Standart & Poor´s 500, NASDAQ Composite, FTSE, DAX či český PX.
Indikátory českého akciového trhu
Väčšina obchodov s tuzemskými cennými papiermi sa uskutočňuje na pražskej burze s RM- Systémom. Burza cenných papierov Praha - ako najväčší organizátor trhu s cennými papiermi - je založená na členskom princípe, t.j. právo obchodovať majú iba licencovaní obchodníci s cennými papiermi. Naproti tomu, zákazníkom RM-Systému sa môže stať akákoľvek fyzická či právnická osoba bez ohľadu na to, či je alebo nie je občanom Českej republiky.
Jedným zo spoločných znakov oboch inštitúcií je používať vlastné indikátory pre zhrnutie pohybu cien najvýznamnejších cenných papierov v rámci jedného dňa. Rolu indikátora trhu s cennými papiermi v tomto prípade predstavujú indexy PX a RM.
- Pražská burza: Index PX
Index PX je oficiálnym indexom Burzy cenných papierov Praha. Prvý výpočet indexov PX sa uskutočnil 20. 03. 2006, kedy sa stal nástupcom indexu PX 50 a PX- D. Index PX prevzal historické hodnoty najstaršieho indexu burzy PX 50 a spojito na ne nadviazal. Do bázy indexu PX bolo v deň jeho uvedenia na burzu zaradených celkovo 9 najlikvidnejších emisií burzového trhu. Od decembra 2001 bol počet bázických emisií variabilný. Index PX je cenovým indexom, dividendové výnosy sa vo výpočte nezohľadňujú. Index je kalkulovaný v dobe obchodovania v rámci cenotvorných segmentov, t.j. od 9. 25 do 16. 00 hodín v intervale 1 minúty.
Východiskovým dňom výpočtu indexu PX 50 sa stal 5. apríl 1994. K nemu bola zostavená báza obsahujúca 50 emisií a nastavená východisková hodnota indexu 1 000,0 bodov. Neskôr, neustále počet emisií v báze indexu klesal. Zmeny v báze indexu a ich aktualizácia sa robila podľa pravidiel Komisie pre správu burzových indexov.
- Index RM
Index RM trhu s cennými papiermi RM- Systému odráža vývoj cien hlavných titulov, s ktorými sa na českom kapitálovom trhu obchoduje. Od 3. marca 1994 začal byť uverejňovaný index PK 30, jeho východisková hodnota bola nastavená na 1 000 bodov. Bázu indexu PK 30 tvorilo tridsať hlavných titulov, s ktorými sa na trhu RM- S obchodovalo. Od 17. 07. 2006 bol zmenený jeho názov na Index RM, jeho bázu tvorí desať titulov. Zmeny v indexe sa prevádzajú na základe rozhodnutí kótovacej komisie RM- S.
Najznámejšie svetové indexy
Indexy nie sú len základným statickým indikátorom, ktorý meria vývoj celého trhu, ale tiež určitým meradlom úspešnosti a schopnosti investora. Ten, kto dokáže svoje investičné portfólio dlhodobo zhodnocovať lepšie ako je prírastok či strata daného indexu, t.j. výnosnosť portfólia prevyšuje výnos celého trhu, tak má výborný investičný inštinkt.
Indexové „top ten“
Svoj vlastný index má takmer každá burza, existuje však aj celé množstvo mimoburzových indexov. Zrejme najvýznamnejším indexom sveta je Dow Jones Industrials Average (DJIA), teda indikátor newyorskej burzy. Ide o index tridsiatich amerických „blue chips“, najlepších zástupcov americkej ekonomiky. Jeho vznik je úzko spojený so spoločnosťou Dow Jones & Co., pôvodne obsahoval 12 titulov, v roku 1928 sa jeho počet ustálil na súčasných tridsať. Jedinou spoločnosťou, ktorá až doteraz zostala v báze indexu DJIA je General Electric.
Ďalšie významné svetové indexy:
- Standart & Poor´s 500 (USA) – akcie zahrnuté v tomto indexe tvoria asi 70 % celkovej kapitalizácie amerického akciového trhu. Päťstovka v jeho názve znamená, že obsahuje práve akcie 500 spoločností, ktoré sú vybrané výberom spoločnosti Standard & Poor´s na základe konkrétnych kritérií ako je stabilita spoločnosti a obor, v ktorom pôsobí alebo likvidita akcií.
- Nasdaq Composite (USA) – jeho súčasťou je v súčasnej dobe niekoľko tisíc akciových titulov, amerických a neamerických, s ktorými sa obchoduje na elektronickom mimoburzovom The Nasdaq Stock Market. Podmienky pre zaradenie sú benevolentnejšie ako v S&P, napriek tomu spoločnosť musí splniť minimálnu výšku hodnoty čistých stálych aktív a počet verejne obchodovateľných akcií. Každý titul ovplyvní vývoj celého indexu len takou váhou, akú má v celkovej trhovej kapitalizácií trhu Nasdaq (National Association of Securities Dealers Automated Quotes system).
- Finacial Times Stock Exchange (Veľká Británia) – index FTSE je hlavným indikátorom londýnskej burzy a zahrňuje 100 britských spoločností s najvyššou tržnou kapitalizáciou.
- DAX (Nemecko) – index DAX zahŕňa 30 hlavných emisií obchodovateľných na nemeckej burze vo Frankfurte. Váhy jednotlivých „blue chips“ sú pridelené na základe burzovej kapitalizácie.
- Nikkei 225 (Japonsko) – cenový vážený index, obdoba DJIA pre tokijskú burzu. Tento index je kalkulovaný od roku 1950 s počiatočnou hodnotou 225 bodov a je najviac sledovaným indexom ázijskej akciovej burzy. Svoj vrchol dosiahol v decembri 1989, kedy mal hodnotu 38 915,87 bodov.
Okolité indexy
Pozrime sa na okolité štáty, potom bratislavská burza má SAX, vo Viedni pracujú s ATX, indikátorom Varšavskej burzy je WIG 20 a maďarskej najlikvidnejšej akcie sú súčasťou indexu s označením BUX.