Kalkulačka: Nemocenská

Jednou z podmienok na nemocenské je dočasná pracovná neschopnosť, ktorá však musí byť potvrdená lekárom. V prípade zamestnancov platí, že prvých 10 kalendárnych dní pracovnej neschopnosti platí zamestnávateľ v rámci náhrady príjmu.


Od 11. dňa pracovnej neschopnosti začne plynúť nárok na nemocenské. Maximálna doba, počas ktorej sa poskytuje nemocenské je 52 týždňov. V prípade, že sa zamestnanec stane dočasne PN v dôsledku užitia alkoholu alebo omamných látok, bude náhrada príjmu a nemocenskej krátená o polovicu.

Ako sa počíta výška PN-ky

Rozhodujúcim parametrom na výpočet výšky nemocenského je denný vymeriavací základ. Denný vymeriavací základ sa vypočítava ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Ten si môžete vypočítať podľa nasledujúcich vzorcov:

(Jednoduchý vzorec) DVZ = (hrubá mzda x 12 mesiacov) : 365

(Presný výpočet) DVZ = (VZ1 + VZ2 + VZ3......) : počet dní rozhodujúceho obdobia

Na našej kalkulačke si môžete vypočítať presnú výšku náhrady mzdy počas PN-ky. Stačí vyplniť počet dní pracovnej neschopnosti a výšku vymeriavacieho základu.

Vyskúšajte si aj iné užitočné kalkulačky.Percentuálna sadzba denného vymeriavacieho základu

Náhrada príjmu: 

  • prvé 3 kalendárne dni / 25 % denného vymeriavacieho základu
  • od 4. do 10. kalendárneho dňa / 55 % denného vymeriavacieho základu

Nemocenské:

  • od 11. kalendárneho dňa / 55 % denného vymeriavacieho základu

Upozornenie: Zamestnanci si môžu v kolektívnej zmluve dohodnúť aj vyššiu percentuálnu sadzbu denného vymeriavacieho základu, ale nesmie byť vyššia ako 80 %.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 102 krát 5 0.5


Súvisiace články:Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.