Barbora Magočová

Barbora Magočová Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Finance.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových vzťahov.

Späť na zoznam autorov

Články autora

Deti nie sú vaše: čo treba robiť a môžete žiadať naspäť výživné?

9. 6. 2021

Pre platenie výživného nie je podstatné, či ste alebo nie ste biologickým otcom dieťaťa. Dôležitý je zápis v matrike. Čítajte, ako postupovať, ak je evidencia vášho otcovstva v rozpore so skutočnosťou.

Potrebujete vystúpiť z s.r.o.: Aké máte možnosti?

2. 6. 2021

Ako postupovať, ak už ďalej nechcete byť spoločníkom spoločnosti s ručením obmedzeným ani jej konateľom? Kroky sa líšia podľa toho, či ide o spoločnosť s jedným alebo s viacerými spoločníkmi.

Bežne používané dojednania zmluvy o nájme bytu, ktoré sú neplatné

26. 5. 2021

Chystáte sa na prenájom bytu alebo ste sa ohľadom neho dostali do sporu? Čítajte, či náhodou aj vaša nájomná zmluva neobsahuje dojednania, ktoré by v praxi neobstáli.

Konanie podnikateľa: zaviazať vás môže aj neznáma osoba vo vašej prevádzkarni!

19. 5. 2021

Spôsob konania zapísaný v obchodnom registri je potrebné odlíšiť od prípadného obmedzenia konateľského oprávnenia, ktoré môže konateľom vyplynúť z rozhodnutia valného zhromaždenia spoločnosti.

Môže vás zamestnávateľ obmedziť v inej zárobkovej činnosti?

12. 5. 2021

Pandémia prináša zmeny aj na trhu práce. Mnohí sa snažia situácii prispôsobiť hľadaním viacerých zdrojov príjmu. Kedy vám môže zamestnávateľ podnikanie či vedľajší pracovný úväzok zakázať?

Zmena konateľa s.r.o. v roku 2021: Návod krok za krokom

5. 5. 2021

Čo treba v roku 2021 splniť pre zápis zmeny konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným? Čítajte, ktoré dokumenty musíte pripraviť a čo by mali obsahovať. 

Príbuzný naletí každému podvodníkovi a rozdáva peniaze: čo robiť?

28. 4. 2021

Problémy s vyhodnocovaním výhodnosti rôznych transakcií prichádzajú s vyšším vekom, zhoršením duševného zdravia či zneužívaním návykových látok. Ako postupovať, ak už problém nastal a ako mu naopak zabrániť? 

Nadobúdanie vlastníctva vydržaním: od mája platia nové pravidlá

21. 4. 2021

Užívate nehnuteľnosť alebo jej časť v rozpore so zápisom v katastri? Dňa 1. 5. 2021 nadobúda účinnosť úprava, ktorá rieši uvedený stav po novom. Zmeny sú ďalším dôvodom, prečo pravidelne kontrolovať Obchodný vestník.

9 vecí, ktoré musí spĺňať platná výpoveď pre nadbytočnosť

14. 4. 2021

Počas pandémie zaniká mnoho pracovných miest. Ak sa strata práce týka aj vás, môžete si podľa nášho návodu skontrolovať, či bol váš pracovný pomer rozviazaný v súlade so zákonom.

Zmena sídla s.r.o. v roku 2021: Návod krok za krokom

7. 4. 2021

Ako postupovať pri zmene sídla spoločnosti s ručením obmedzeným v roku 2021? Aké dokumenty potrebujete a ktoré zákonné požiadavky musia spĺňať? Pozor aj na lehotu, v ktorej treba zmenu oznámiť súdu. 

5 vecí, ktoré je dobré vedieť, ak chcete vrátiť tovar zakúpený v e-shope

31. 3. 2021

Nakupovanie v e-shopoch je z právneho hľadiska výhodnejšie, než v klasických kamenných obchodoch. Neplatí to však vždy. Čo treba vedieť, aby ste sa nenechali obchodníkmi zbytočne napáliť?

Oneskorené riešenie úpadku: hrozí vám pokuta aj trestné stíhanie

24. 3. 2021

Za včasné podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu sú okrem dlžníka zodpovedné aj jeho štatutárne orgány - v s.r.o. napríklad jej konatelia. Kedy treba návrh podať a ako sa zodpovednosti vyhnúť?

Môže vám zamestnávateľ zraziť zo mzdy spôsobenú škodu či manko?

17. 3. 2021

Čo môže zamestnávateľ strhnúť z výplaty bez vášho súhlasu a ktoré zrážky naopak musíte odobriť? Ako postupovať, ak sú zrážky vykonávané neoprávnene?

Súdne poplatky v roku 2021: Prehľadne podľa druhu riešenej záležitosti

11. 3. 2021

Prinášame veľký prehľad aktuálnych súdnych poplatkov v najfrekventovanejších konaniach. V ktorých veciach sa môžete na súdy obrátiť zadarmo?

Dlžníci húfne bankrotujú: Ako podať prihlášku do konkurzu či reštrukturalizácie?

10. 3. 2021

Vzhľadom na prebiehajúcu ekonomickú krízu je čoraz viac osôb v úpadku. Čítajte, ako prípadnú insolvenciu vášho dlžníka zistíte a ako voči nemu uplatniť pohľadávku, ak je v konkurze či reštrukturalizácii.

Dočasná ochrana vášho dlžníka: Kedy dostanete peniaze späť a ako sa proti nej brániť?

3. 3. 2021

Od začiatku tohto roka musia byť veritelia opäť o čosi obozretnejší. Vďaka novému zákonu pribúda dlžníkov so statusom dočasnej ochrany. Aký vplyv má ochrana na vymáhanie pohľadávok a čo proti nej môžete robiť?

6 životných situácií, ktoré kvôli covidu vybavíte inak

24. 2. 2021

Niečo vybavíte poštou, o podporu neprídete, ak brigádujete v nemocnici na covidovom oddelení či máte viac času na podanie žaloby. Tieto a ďalšie životné situácie sa dnes realizujú inak, než pred rokom.

Dočasná ochrana podnikateľov: pre koho je určená a aké má výhody?

22. 2. 2021

Podnikatelia môžu už dlhšie žiadať o dočasnú ochranu; od januára 2021 už nie je podmienkou pre jej poskytnutie vznik finančných ťažkostí kvôli COVID-19. Čo musí žiadateľ splniť a aké benefity ochrana prináša? 

Núdzový stav kvôli COVID-19: za porušenie karentény aj 4 roky "na tvrdo". Čo všetko sa môže a nemôže?

14. 10. 2020

V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?

Čo robiť, ak je pre vás bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevýhodné?

30. 7. 2020

Po uzatvorení manželstva nemusí byť automaticky všetko spoločné. Čítajte, ako postupovať, keď je váš manželský partner chronickým dlžníkom alebo si každý z vás chce nechať svoje príjmy pre seba.

Exekúcie v koronakríze – aké možnosti využiť, aby ste sa im vyhli?

23. 7. 2020

Pandémia priniesla niektoré ochranné inštitúty, vďaka ktorým môžete odvrátiť nepriaznivé následky vymáhania pohľadávok. Čítajte, čo sa dá robiť, ak vás šírenie COVID-19 uvrhlo do exekučného kolotoča.

5 vecí, ktoré je dobré vedieť, keď vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu

13. 7. 2020

Kvôli pandémii aktuálne čelí ekonomickým problémom nejeden podnik. Skôr či neskôr pocítia dopad krízy aj mnohí zamestnanci. Aké máte možnosti, ak za vašu prácu nebudete odmenení včas?

Ako si navýšiť dedičský podiel?

6. 7. 2020

Okrem závetu ovplyvňujú veľkosť dedičských podielov aj iné úkony poručiteľa. Na čo možno v dedičskom konaní poukázať, aby ste z pozostalosti získali maximum?

Ako podať návrh na zvýšenie výživného?

29. 6. 2020

Deti rastú a výživné, ktoré platí druhý rodič, už zďaleka nestačí? Čítajte, ako súd požiadať o jeho zvýšenie; pre inšpiráciu ponúkame aj vzorový návrh.

Čo vybavíte na matrike a kedy musíte k notárovi?

22. 6. 2020

Kvôli niektorým úkonom nemusíte dojednávať termín u notára. Úplne postačí, keď sa vydáte na obecný úrad. Ktoré úkony to sú?

12 situácií, v ktorých sa oplatí navštíviť notára

15. 6. 2020

Väčšine ľudí sa notári spájajú len s overovaním podpisov alebo s dedičskými záležitosťami. Notársky úrad vám však môže významne pomôcť aj v iných prípadoch. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.

Kedy navštíviť advokáta a kedy notára

8. 6. 2020

Notár aj advokát sa venujú riešeniu právnych záležitostí. Ak váhate, s čím sa obrátiť na advokáta a čo pre vás naopak zabezpečí len notár, čítajte ďalej.

Nie je právnik ako právnik: Advokát alebo notár? Za kým ísť?

1. 6. 2020

Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?

Druhá vlna COVID-19: čo robiť, aby vás nezruinovala? (príklady na dodatky zmlúv)

25. 5. 2020

Posledné dni sa nesú v duchu rozvoľňovania opatrení. Epidemiológovia však varujú: počty chorých budú opäť stúpať. Čo s obchodnými partnermi dojednať, aby vás nové mimoriadne udalosti nepoložili na kolená?

Súdne poplatky v roku 2020: Kedy sa súdite zadarmo?

18. 5. 2020

Koľko peňazí si treba pripraviť, ak potrebujete záležitosť vybaviť súdnou cestou? Ako môžete na poplatkoch ušetriť a kedy vám zákon priznáva nárok na to, aby súd vo vašej veci rozhodol zadarmo?

Ako si najať advokáta a koľko to bude stáť?

11. 5. 2020

Prevody nehnuteľností, spory so susedmi či vyporiadanie majetku po rozvode – v týchto situáciách je lepšie obrátiť sa na advokáta. Ako ho nájsť a koľko mu zaplatíte? Kedy máte nárok na bezplatnú právnu pomoc?

Ako podať žalobu? Niektoré zvládnete spísať aj sami (návod)

4. 5. 2020

S naším návodom ľahko zvládnete vypracovať jednoduchú žalobu na vymoženie peňažnej pohľadávky. Zároveň sa dozviete, v akých prípadoch radšej do advokáta investovať a v ktorých naopak môžete skúsiť ušetriť.

Ako reklamovať, ak ste podnikateľ? Zákonná záruka sa na vás nevzťahuje!

27. 4. 2020

Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.

Skoncujte s neplatičmi: ako zistiť, či je obchodný partner bonitný?

20. 4. 2020

Ak vám odberateľ nedokáže zaplatiť, je to problém vždy. V čase koronakrízy to však môže byť úplne likvidačné. Ako „preklepnúť“ obchodného partnera z hľadiska jeho finančnej situácie?

Práca popri poberaní materského? Súd dal otcom novú nádej

14. 4. 2020

Riešite s manželkou starostlivosť o dieťa? Ak chcete poberať materské a zároveň obaja naplno pracovať, na Sociálnej poisťovni zatiaľ nepochodíte. Vďaka nedávnemu súdnemu rozhodnutiu ale svitá na lepšie časy. 

Exekútor môže siahnuť aj na majetok manžela či rodičov?

6. 4. 2020

Exekútor môže postihnúť nielen majetok dlžníka, ale aj manžela alebo rodičov. Dá sa proti tomu brániť? Kedy na to exekútor nemá právo.

Dostali ste dom s vecným bremenom? Ako sa dá odstrániť z listu vlastníctva

30. 3. 2020

Je vaša nehnuteľnosť zaťažená právom doživotného užívania? Čo všetko musíte oprávnenému tolerovať a čo naopak od neho môžete žiadať? Dá sa bremena zbaviť ešte za života oprávneného?

COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy

23. 3. 2020

Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?

Čo všetko za vás môže vybaviť manžel bez vášho súhlasu?

16. 3. 2020

Uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy či prevzatie úveru, preberanie pošty alebo výplaty. Čo všetko za vás môže urobiť manžel, aké dokumenty môže aj bez vášho vedomia podpísať a ako sa proti tomu brániť?

3 prípady, v ktorých spoločníci s.r.o. môžu zodpovedať za dlhy spoločnosti

11. 3. 2020

Podnikanie formou s.r.o. sa oplatí najmä preto, lebo veritelia spoločnosti spravidla nemôžu uspokojovať svoje pohľadávky z majetku spoločníkov. V ktorých prípadoch to neplatí?

Ako sa dedí podiel v s.r.o. – čo treba vedieť, aby ste neprerobili

2. 3. 2020

Kedy sa obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným dedí a kedy naopak nie? Ako postupovať, ak sa spoločníkom nechcete stať? A čo ak ho zdedíte s inými?

Chyby, ktoré vás môžu pripraviť o materské a rodičovský príspevok

24. 2. 2020

Ako postupovať, keď chcete mať súbežne s materským aj príjem zo zamestnania? A čo vás naopak pripraví o rodičovský príspevok ešte pred dosiahnutím tretieho roku dieťaťa? Čítajte, ako rozhodli súdy.

Chcete podnikať formou s.r.o.? 5 vecí, ktoré si treba ujasniť vopred

17. 2. 2020

Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú. 

Ako možno získať lacný nájomný byt?

10. 2. 2020

Majú vaši rodinní príslušníci výhodné nájomné bývanie a vaša bytová situácia je naopak neuspokojivá? Alebo už v nájme bývate, ale zmluva nie je uzatvorená priamo s vami? Čítajte, ako funguje tzv. prechod nájmu bytu.

12 chýb veriteľa, vďaka ktorým neplatíte úroky ani poplatky z úveru

3. 2. 2020

Zobrali ste si spotrebiteľský úver a teraz ho nezvládate splácať? Skontrolujte s nami zmluvu aj proces jej uzatvorenia – možno sa vám podarí výrazne ušetriť. 

Aj počas materkej dovolenky vás môžu prepustiť! Ale len v tomto konkrétnom prípade

27. 1. 2020

Môžete si od zamestnávateľa nárokovať rodičovskú dovolenku aj po 3. roku dieťaťa? Kedy vás môže zamestnávateľ počas materskej či rodičovskej dovolenky prepustiť?

19 prípadov kedy musíte dostať v práci voľno

20. 1. 2020

Musí vám dať zamestnávateľ deň voľna na prípravu na svadbu? Je pravdou, že na lekárske vyšetrenie môžete ísť len 7 ráz ročne? Čítajte, ako je to s tzv. osobnými prekážkami v práci a kedy musia byť preplatené.

Ako môžu po sebe dediť nezosobášení partneri?

13. 1. 2020

Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.

Hromadné zastavenie exekúcií v novom roku: Netýka sa aj vás?

7. 1. 2020

Začiatkom roka dochádza k ukončeniu veľkej časti exekučných konaní priamo zo zákona. Ktoré to sú, ako sa ich zastavenie dotkne veriteľov a čo možno proti nemu podniknúť?

Ako sa zbaviť spoločnosti s ručením obmedzeným?

2. 1. 2020

Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.