Barbora Magočová

Barbora Magočová Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Finance.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových vzťahov.

Späť na zoznam autorov

Články autora

6 životných situácií, ktoré kvôli covidu vybavíte inak

24. 2. 2021

Niečo vybavíte poštou, o podporu neprídete, ak brigádujete v nemocnici na covidovom oddelení či máte viac času na podanie žaloby. Tieto a ďalšie životné situácie sa dnes realizujú inak, než pred rokom.

Dočasná ochrana podnikateľov: pre koho je určená a aké má výhody?

22. 2. 2021

Podnikatelia môžu už dlhšie žiadať o dočasnú ochranu; od januára 2021 už nie je podmienkou pre jej poskytnutie vznik finančných ťažkostí kvôli COVID-19. Čo musí žiadateľ splniť a aké benefity ochrana prináša? 

Núdzový stav kvôli COVID-19: za porušenie karentény aj 4 roky "na tvrdo". Čo všetko sa môže a nemôže?

14. 10. 2020

V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?

Čo robiť, ak je pre vás bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevýhodné?

30. 7. 2020

Po uzatvorení manželstva nemusí byť automaticky všetko spoločné. Čítajte, ako postupovať, keď je váš manželský partner chronickým dlžníkom alebo si každý z vás chce nechať svoje príjmy pre seba.

Exekúcie v koronakríze – aké možnosti využiť, aby ste sa im vyhli?

23. 7. 2020

Pandémia priniesla niektoré ochranné inštitúty, vďaka ktorým môžete odvrátiť nepriaznivé následky vymáhania pohľadávok. Čítajte, čo sa dá robiť, ak vás šírenie COVID-19 uvrhlo do exekučného kolotoča.

5 vecí, ktoré je dobré vedieť, keď vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu

13. 7. 2020

Kvôli pandémii aktuálne čelí ekonomickým problémom nejeden podnik. Skôr či neskôr pocítia dopad krízy aj mnohí zamestnanci. Aké máte možnosti, ak za vašu prácu nebudete odmenení včas?

Ako si navýšiť dedičský podiel?

6. 7. 2020

Okrem závetu ovplyvňujú veľkosť dedičských podielov aj iné úkony poručiteľa. Na čo možno v dedičskom konaní poukázať, aby ste z pozostalosti získali maximum?

Ako podať návrh na zvýšenie výživného?

29. 6. 2020

Deti rastú a výživné, ktoré platí druhý rodič, už zďaleka nestačí? Čítajte, ako súd požiadať o jeho zvýšenie; pre inšpiráciu ponúkame aj vzorový návrh.

Čo vybavíte na matrike a kedy musíte k notárovi?

22. 6. 2020

Kvôli niektorým úkonom nemusíte dojednávať termín u notára. Úplne postačí, keď sa vydáte na obecný úrad. Ktoré úkony to sú?

12 situácií, v ktorých sa oplatí navštíviť notára

15. 6. 2020

Väčšine ľudí sa notári spájajú len s overovaním podpisov alebo s dedičskými záležitosťami. Notársky úrad vám však môže významne pomôcť aj v iných prípadoch. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.

Kedy navštíviť advokáta a kedy notára

8. 6. 2020

Notár aj advokát sa venujú riešeniu právnych záležitostí. Ak váhate, s čím sa obrátiť na advokáta a čo pre vás naopak zabezpečí len notár, čítajte ďalej.

Nie je právnik ako právnik: Advokát alebo notár? Za kým ísť?

1. 6. 2020

Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?

Druhá vlna COVID-19: čo robiť, aby vás nezruinovala? (príklady na dodatky zmlúv)

25. 5. 2020

Posledné dni sa nesú v duchu rozvoľňovania opatrení. Epidemiológovia však varujú: počty chorých budú opäť stúpať. Čo s obchodnými partnermi dojednať, aby vás nové mimoriadne udalosti nepoložili na kolená?

Súdne poplatky v roku 2020: Kedy sa súdite zadarmo?

18. 5. 2020

Koľko peňazí si treba pripraviť, ak potrebujete záležitosť vybaviť súdnou cestou? Ako môžete na poplatkoch ušetriť a kedy vám zákon priznáva nárok na to, aby súd vo vašej veci rozhodol zadarmo?

Ako si najať advokáta a koľko to bude stáť?

11. 5. 2020

Prevody nehnuteľností, spory so susedmi či vyporiadanie majetku po rozvode – v týchto situáciách je lepšie obrátiť sa na advokáta. Ako ho nájsť a koľko mu zaplatíte? Kedy máte nárok na bezplatnú právnu pomoc?

Ako podať žalobu? Niektoré zvládnete spísať aj sami (návod)

4. 5. 2020

S naším návodom ľahko zvládnete vypracovať jednoduchú žalobu na vymoženie peňažnej pohľadávky. Zároveň sa dozviete, v akých prípadoch radšej do advokáta investovať a v ktorých naopak môžete skúsiť ušetriť.

Ako reklamovať, ak ste podnikateľ? Zákonná záruka sa na vás nevzťahuje!

27. 4. 2020

Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.

Skoncujte s neplatičmi: ako zistiť, či je obchodný partner bonitný?

20. 4. 2020

Ak vám odberateľ nedokáže zaplatiť, je to problém vždy. V čase koronakrízy to však môže byť úplne likvidačné. Ako „preklepnúť“ obchodného partnera z hľadiska jeho finančnej situácie?

Práca popri poberaní materského? Súd dal otcom novú nádej

14. 4. 2020

Riešite s manželkou starostlivosť o dieťa? Ak chcete poberať materské a zároveň obaja naplno pracovať, na Sociálnej poisťovni zatiaľ nepochodíte. Vďaka nedávnemu súdnemu rozhodnutiu ale svitá na lepšie časy. 

Exekútor môže siahnuť aj na majetok manžela či rodičov?

6. 4. 2020

Exekútor môže postihnúť nielen majetok dlžníka, ale aj manžela alebo rodičov. Dá sa proti tomu brániť? Kedy na to exekútor nemá právo.

Dostali ste dom s vecným bremenom? Ako sa dá odstrániť z listu vlastníctva

30. 3. 2020

Je vaša nehnuteľnosť zaťažená právom doživotného užívania? Čo všetko musíte oprávnenému tolerovať a čo naopak od neho môžete žiadať? Dá sa bremena zbaviť ešte za života oprávneného?

COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy

23. 3. 2020

Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?

Čo všetko za vás môže vybaviť manžel bez vášho súhlasu?

16. 3. 2020

Uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy či prevzatie úveru, preberanie pošty alebo výplaty. Čo všetko za vás môže urobiť manžel, aké dokumenty môže aj bez vášho vedomia podpísať a ako sa proti tomu brániť?

3 prípady, v ktorých spoločníci s.r.o. môžu zodpovedať za dlhy spoločnosti

11. 3. 2020

Podnikanie formou s.r.o. sa oplatí najmä preto, lebo veritelia spoločnosti spravidla nemôžu uspokojovať svoje pohľadávky z majetku spoločníkov. V ktorých prípadoch to neplatí?

Ako sa dedí podiel v s.r.o. – čo treba vedieť, aby ste neprerobili

2. 3. 2020

Kedy sa obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným dedí a kedy naopak nie? Ako postupovať, ak sa spoločníkom nechcete stať? A čo ak ho zdedíte s inými?

Chyby, ktoré vás môžu pripraviť o materské a rodičovský príspevok

24. 2. 2020

Ako postupovať, keď chcete mať súbežne s materským aj príjem zo zamestnania? A čo vás naopak pripraví o rodičovský príspevok ešte pred dosiahnutím tretieho roku dieťaťa? Čítajte, ako rozhodli súdy.

Chcete podnikať formou s.r.o.? 5 vecí, ktoré si treba ujasniť vopred

17. 2. 2020

Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú. 

Ako možno získať lacný nájomný byt?

10. 2. 2020

Majú vaši rodinní príslušníci výhodné nájomné bývanie a vaša bytová situácia je naopak neuspokojivá? Alebo už v nájme bývate, ale zmluva nie je uzatvorená priamo s vami? Čítajte, ako funguje tzv. prechod nájmu bytu.

12 chýb veriteľa, vďaka ktorým neplatíte úroky ani poplatky z úveru

3. 2. 2020

Zobrali ste si spotrebiteľský úver a teraz ho nezvládate splácať? Skontrolujte s nami zmluvu aj proces jej uzatvorenia – možno sa vám podarí výrazne ušetriť. 

Aj počas materkej dovolenky vás môžu prepustiť! Ale len v tomto konkrétnom prípade

27. 1. 2020

Môžete si od zamestnávateľa nárokovať rodičovskú dovolenku aj po 3. roku dieťaťa? Kedy vás môže zamestnávateľ počas materskej či rodičovskej dovolenky prepustiť?

19 prípadov kedy musíte dostať v práci voľno

20. 1. 2020

Musí vám dať zamestnávateľ deň voľna na prípravu na svadbu? Je pravdou, že na lekárske vyšetrenie môžete ísť len 7 ráz ročne? Čítajte, ako je to s tzv. osobnými prekážkami v práci a kedy musia byť preplatené.

Ako môžu po sebe dediť nezosobášení partneri?

13. 1. 2020

Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.

Hromadné zastavenie exekúcií v novom roku: Netýka sa aj vás?

7. 1. 2020

Začiatkom roka dochádza k ukončeniu veľkej časti exekučných konaní priamo zo zákona. Ktoré to sú, ako sa ich zastavenie dotkne veriteľov a čo možno proti nemu podniknúť?

Ako sa zbaviť spoločnosti s ručením obmedzeným?

2. 1. 2020

Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.

Dedičské konanie krok za krokom

17. 12. 2019

Vysporiadanie sa s úmrtím blízkeho je veľmi náročné. Svoj podiel na tom môže mať aj úmorné zisťovanie informácií ohľadom prejednania dedičstva. Poďte si s nami ujasniť, ako dedičské konanie prebieha.

Čo robiť, ak nesúhlasíte so závetom?

9. 12. 2019

Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?

Môže vám zamestnávateľ nanútiť hromadnú vianočnú dovolenku?

2. 12. 2019

Šéf plánuje firmu medzi sviatkami zatvoriť - vy si však dovolenku míňať nechcete. Kedy môže zamestnávateľ trvať na čerpaní hromadného voľna a čo ak vám už žiadna dovolenka ani nezostala?

Napálil vás obchodník či poskytovateľ úverov? Žiadajte finančné zadosťučinenie

25. 11. 2019

Vedomosť o práve reklamovať vadu výrobku má dnes snáď už každý. Nárokmi z vád zakúpenej veci ale vaše spotrebiteľské práva zďaleka nekončia. Čítajte, čo by mal vedieť každý spotrebiteľ.

Čo vám hrozí, ak z práce odídete pred uplynutím výpovednej doby?

18. 11. 2019

Ak uvažujete o odchode zo zamestnania, ponúka zákon viacero možností. Čítajte, kedy ktorú využiť, ako to urobiť a aké následky sa spájajú s jednotlivými formami rozviazania pracovného pomeru.

Koľko priznávajú súdy za urážku či traumu spôsobenú úmrtím blízkeho?

11. 11. 2019

Kritizovanie, očiernenie, ublíženie na zdraví ale aj nedovolené fotografovanie – za toto všetko možno od vinníka za určitých podmienok požadovať slušné sumy. Aké nároky sú spojené so zásahom do osobnostných práv?

Ako pred exekútorom ochrániť aspoň časť peňazí na účte?

4. 11. 2019

Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.

Ako účinne riešiť šikanu na pracovisku?

28. 10. 2019

Trápia vás konflikty v kolektíve či neustále podceňovanie a „naschvály“ od nadriadených? Možno ste sa stali obeťou mobbingu či bossingu. Prečítajte si, ako sa voči nim môžete brániť.

Koľko vám môže exekútor strhnúť zo mzdy?

21. 10. 2019

Hrozí vám exekúcia zrážkami zo mzdy a bojíte sa, že vám neostane na živobytie? Možnosti exekútora sú však obmedzené, najmä ak živíte rodinu. Poďte sa s nami pozrieť, koľko vám ostane v peňaženke po zrážkach.

Manžel robí dlhy: ako sa môžete brániť?

14. 10. 2019

Ničia váš rodinný rozpočet dlhy, za ktoré je zodpovedný výlučne váš manželský partner? Niekedy pred nimi môžete spoločný majetok uchrániť. Poďte sa s nami pozrieť, aké máte možnosti.

Môže vás zamestnávateľ nútiť pracovať aj cez sviatok alebo v nedeľu?

7. 10. 2019

Nariadil vám zamestnávateľ na nedeľu inventúru a vám sa to vôbec nehodí? Čítajte, v akých prípadoch vás môže zamestnávateľ zavolať do práce aj cez víkend či počas sviatkov.

Tvrdé postihy pre neplatičov výživného: čo robiť, aby konečne zaplatili?

30. 9. 2019

Za neplnenie výživného nehrozí len exekúcia. Do úvahy prichádza aj odobratie vodičského preukazu či väzenie. Ako postupovať, aby ste o výživné neprišli? V najhoršom pomôže štát.

Je konateľ zodpovedný za škodu spôsobenú podnikateľským omylom?

23. 9. 2019

Do akej miery zodpovedá konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným za škodu, ktorá vznikne v súvislosti s výkonom jeho funkcie? Môže sa tejto zodpovednosti zbaviť?

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce

16. 9. 2019

Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.

Dá sa vrátiť tovar na e-shop bez udania dôvodu aj po roku?

9. 9. 2019

Nakupovanie cez internet je využívané čoraz častejšie. Jeho výsadou však nemusí byť len časová či finančná úspora. Spotrebiteľ je pri ňom vo výhode aj z hľadiska jeho práv. Ktoré to sú?

Zamestnávatelia znižujú stavy: hrozí vám výpoveď pre nadbytočnosť?

2. 9. 2019

Chystá váš zamestnávateľ kvôli avizovanej kríze zmeny? Radšej sa dopredu pripravte. Kedy môže pristúpiť k výpovedi pre nadbytočnosť a čo treba vedieť, aby ste zbytočne neprišli o peniaze?