Barbora Magočová

Barbora Magočová Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Finance.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových vzťahov.

Späť na zoznam autorov

Články autora

Dostali ste dom s vecným bremenom? Ako sa dá odstrániť z listu vlastníctva

30. 3. 2020

Je vaša nehnuteľnosť zaťažená právom doživotného užívania? Čo všetko musíte oprávnenému tolerovať a čo naopak od neho môžete žiadať? Dá sa bremena zbaviť ešte za života oprávneného?

COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy

23. 3. 2020

Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?

Núdzový stav kvôli COVID-19: za porušenie karentény aj 4 roky "na tvrdo". Čo všetko sa môže a nemôže?

20. 3. 2020

V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?

Čo všetko za vás môže vybaviť manžel bez vášho súhlasu?

16. 3. 2020

Uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy či prevzatie úveru, preberanie pošty alebo výplaty. Čo všetko za vás môže urobiť manžel, aké dokumenty môže aj bez vášho vedomia podpísať a ako sa proti tomu brániť?

3 prípady, v ktorých spoločníci s.r.o. môžu zodpovedať za dlhy spoločnosti

11. 3. 2020

Podnikanie formou s.r.o. sa oplatí najmä preto, lebo veritelia spoločnosti spravidla nemôžu uspokojovať svoje pohľadávky z majetku spoločníkov. V ktorých prípadoch to neplatí?

Ako sa dedí podiel v s.r.o. – čo treba vedieť, aby ste neprerobili

2. 3. 2020

Kedy sa obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným dedí a kedy naopak nie? Ako postupovať, ak sa spoločníkom nechcete stať? A čo ak ho zdedíte s inými?

Chyby, ktoré vás môžu pripraviť o materské a rodičovský príspevok

24. 2. 2020

Ako postupovať, keď chcete mať súbežne s materským aj príjem zo zamestnania? A čo vás naopak pripraví o rodičovský príspevok ešte pred dosiahnutím tretieho roku dieťaťa? Čítajte, ako rozhodli súdy.

Chcete podnikať formou s.r.o.? 5 vecí, ktoré si treba ujasniť vopred

17. 2. 2020

Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú. 

Ako možno získať lacný nájomný byt?

10. 2. 2020

Majú vaši rodinní príslušníci výhodné nájomné bývanie a vaša bytová situácia je naopak neuspokojivá? Alebo už v nájme bývate, ale zmluva nie je uzatvorená priamo s vami? Čítajte, ako funguje tzv. prechod nájmu bytu.

12 chýb veriteľa, vďaka ktorým neplatíte úroky ani poplatky z úveru

3. 2. 2020

Zobrali ste si spotrebiteľský úver a teraz ho nezvládate splácať? Skontrolujte s nami zmluvu aj proces jej uzatvorenia – možno sa vám podarí výrazne ušetriť. 

Aj počas materkej dovolenky vás môžu prepustiť! Ale len v tomto konkrétnom prípade

27. 1. 2020

Môžete si od zamestnávateľa nárokovať rodičovskú dovolenku aj po 3. roku dieťaťa? Kedy vás môže zamestnávateľ počas materskej či rodičovskej dovolenky prepustiť?

19 prípadov kedy musíte dostať v práci voľno

20. 1. 2020

Musí vám dať zamestnávateľ deň voľna na prípravu na svadbu? Je pravdou, že na lekárske vyšetrenie môžete ísť len 7 ráz ročne? Čítajte, ako je to s tzv. osobnými prekážkami v práci a kedy musia byť preplatené.

Ako môžu po sebe dediť nezosobášení partneri?

13. 1. 2020

Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.

Hromadné zastavenie exekúcií v novom roku: Netýka sa aj vás?

7. 1. 2020

Začiatkom roka dochádza k ukončeniu veľkej časti exekučných konaní priamo zo zákona. Ktoré to sú, ako sa ich zastavenie dotkne veriteľov a čo možno proti nemu podniknúť?

Ako sa zbaviť spoločnosti s ručením obmedzeným?

2. 1. 2020

Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.

Dedičské konanie krok za krokom

17. 12. 2019

Vysporiadanie sa s úmrtím blízkeho je veľmi náročné. Svoj podiel na tom môže mať aj úmorné zisťovanie informácií ohľadom prejednania dedičstva. Poďte si s nami ujasniť, ako dedičské konanie prebieha.

Čo robiť, ak nesúhlasíte so závetom?

9. 12. 2019

Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?

Môže vám zamestnávateľ nanútiť hromadnú vianočnú dovolenku?

2. 12. 2019

Šéf plánuje firmu medzi sviatkami zatvoriť - vy si však dovolenku míňať nechcete. Kedy môže zamestnávateľ trvať na čerpaní hromadného voľna a čo ak vám už žiadna dovolenka ani nezostala?

Napálil vás obchodník či poskytovateľ úverov? Žiadajte finančné zadosťučinenie

25. 11. 2019

Vedomosť o práve reklamovať vadu výrobku má dnes snáď už každý. Nárokmi z vád zakúpenej veci ale vaše spotrebiteľské práva zďaleka nekončia. Čítajte, čo by mal vedieť každý spotrebiteľ.

Čo vám hrozí, ak z práce odídete pred uplynutím výpovednej doby?

18. 11. 2019

Ak uvažujete o odchode zo zamestnania, ponúka zákon viacero možností. Čítajte, kedy ktorú využiť, ako to urobiť a aké následky sa spájajú s jednotlivými formami rozviazania pracovného pomeru.

Koľko priznávajú súdy za urážku či traumu spôsobenú úmrtím blízkeho?

11. 11. 2019

Kritizovanie, očiernenie, ublíženie na zdraví ale aj nedovolené fotografovanie – za toto všetko možno od vinníka za určitých podmienok požadovať slušné sumy. Aké nároky sú spojené so zásahom do osobnostných práv?

Ako pred exekútorom ochrániť aspoň časť peňazí na účte?

4. 11. 2019

Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.

Ako účinne riešiť šikanu na pracovisku?

28. 10. 2019

Trápia vás konflikty v kolektíve či neustále podceňovanie a „naschvály“ od nadriadených? Možno ste sa stali obeťou mobbingu či bossingu. Prečítajte si, ako sa voči nim môžete brániť.

Koľko vám môže exekútor strhnúť zo mzdy?

21. 10. 2019

Hrozí vám exekúcia zrážkami zo mzdy a bojíte sa, že vám neostane na živobytie? Možnosti exekútora sú však obmedzené, najmä ak živíte rodinu. Poďte sa s nami pozrieť, koľko vám ostane v peňaženke po zrážkach.

Manžel robí dlhy: ako sa môžete brániť?

14. 10. 2019

Ničia váš rodinný rozpočet dlhy, za ktoré je zodpovedný výlučne váš manželský partner? Niekedy pred nimi môžete spoločný majetok uchrániť. Poďte sa s nami pozrieť, aké máte možnosti.

Môže vás zamestnávateľ nútiť pracovať aj cez sviatok alebo v nedeľu?

7. 10. 2019

Nariadil vám zamestnávateľ na nedeľu inventúru a vám sa to vôbec nehodí? Čítajte, v akých prípadoch vás môže zamestnávateľ zavolať do práce aj cez víkend či počas sviatkov.

Tvrdé postihy pre neplatičov výživného: čo robiť, aby konečne zaplatili?

30. 9. 2019

Za neplnenie výživného nehrozí len exekúcia. Do úvahy prichádza aj odobratie vodičského preukazu či väzenie. Ako postupovať, aby ste o výživné neprišli? V najhoršom pomôže štát.

Je konateľ zodpovedný za škodu spôsobenú podnikateľským omylom?

23. 9. 2019

Do akej miery zodpovedá konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným za škodu, ktorá vznikne v súvislosti s výkonom jeho funkcie? Môže sa tejto zodpovednosti zbaviť?

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce

16. 9. 2019

Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.

Dá sa vrátiť tovar na e-shop bez udania dôvodu aj po roku?

9. 9. 2019

Nakupovanie cez internet je využívané čoraz častejšie. Jeho výsadou však nemusí byť len časová či finančná úspora. Spotrebiteľ je pri ňom vo výhode aj z hľadiska jeho práv. Ktoré to sú?

Zamestnávatelia znižujú stavy: hrozí vám výpoveď pre nadbytočnosť?

2. 9. 2019

Chystá váš zamestnávateľ kvôli avizovanej kríze zmeny? Radšej sa dopredu pripravte. Kedy môže pristúpiť k výpovedi pre nadbytočnosť a čo treba vedieť, aby ste zbytočne neprišli o peniaze?

Dlhy v dedičstve: ako sa s nimi vysporiadať, aby ste neprerobili?

26. 8. 2019

Zdedíte s majetkom aj dlhy? Ktoré z nich budete musieť uspokojiť a do akej výšky? Čo robiť, ak za dlhy vôbec zodpovedať nechcete? Čítajte a dozviete sa viac.

Chýba nejaký tovar? Kedy vám ho zamestnávateľ môže strhnúť z výplaty

19. 8. 2019

Zveril vám zamestnávateľ tovar či finančný obnos? Pravdepodobne s vami uzavrel aj dohodu o hmotnej zodpovednosti. K čomu vás zaväzuje a ako sa brániť, ak vznikol na zverených hodnotách schodok?

Delenie majetku po rozvode – kedy môže súd jednému z manželov priznať viac?

12. 8. 2019

Váhate s rozvodom kvôli nutnosti delenia spoločného majetku? Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa nemusí vždy vyporiadať rovným dielom. Čo môže pomôcť k zisku väčšieho podielu?

Zamestnávatelia sa boja krízy – čo musia plniť pri hromadnom prepúšťaní?

5. 8. 2019

Má váš zamestnávateľ problémy s odbytom a na pracovisku sa šepká aj o znižovaní stavov? Pripravte sa radšej vopred. Ak vás firma o hromadnom prepúšťaní neinformuje, môžete na tom aj zarobiť.

Určovanie výživného – čo (ne)robiť, aby vás nezruinovalo?

29. 7. 2019

Čaká vás súd o stanovenie výživného? Aj keď sa každému určuje podľa rovnakých kritérií, ich dokazovanie sa pri zamestnancoch a podnikateľoch líši. Čo robiť, aby vás súd nepotrestal likvidačným výživným?

Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?

22. 7. 2019

Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.

Môže zamestnávateľ zakázať odbory?

15. 7. 2019

Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.

Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené

8. 7. 2019

Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.

Pri niektorých dlžníkoch je premlčanie odlišné. Ktorí to sú?

1. 7. 2019

Finančné či iné vypomáhanie životnému partnerovi a deťom nie je ničím výnimočným. Ako sa ale posúdi, keď vzťahy ochladnú a ako je to s premlčaním medzi manželmi, nezosobášeným párom či rodičmi a deťmi?

Výživné sa neplatí len deťom – kto vás oň ešte môže žiadať?

24. 6. 2019

Rodičia, starí rodičia, vnuci, súrodenci, družka či bývalý manžel – kto z nich a za akých podmienok má právo na výživné?

Súdne trovy v konaniach, ktoré postretnú (takmer) každého

17. 6. 2019

Nemáte dlžníkov ani konflikty? Niektorým súdnym konaniam sa pravdepodobne aj tak nevyhnete. Ktoré to sú a koľko budú stáť? Čítajte o trovách konaní, v ktorých sa nevymáha pohľadávka.

Investície do spoločnej veci – čo možno žiadať od ostatných spoluvlastníkov?

10. 6. 2019

Plánujete rekonštrukciu či opravu nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve? Čítajte, koľko peňazí môžete chcieť od ostatných spoluvlastníkov a ako nárok na ne správne uplatniť.

Budete hradiť škodu na zdraví, ak zraníte spoluhráča pri futbale?

3. 6. 2019

Dodržujete všetky zákonné povinnosti v snahe vyhnúť sa plateniu za spôsobenú škodu? Podľa zákona k zodpovednosti za škodu postačí, ak si nepočínate tak, aby k škode nedošlo.

Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?

30. 5. 2019

Platobný rozkaz umožňuje rýchlejšie vymoženie peňažnej pohľadávky. Ako požiadať o jeho vydanie, ak ste veriteľ a ako sa proti nemu účinne brániť, ak ste dlžník?

Konatelia s.r.o. – nezabudli ste si splniť svoje povinnosti?

23. 5. 2019

Môže valné zhromaždenie konateľovi zakázať uzatváranie určitých zmlúv? Ako konatelia rozhodujú, ak ich je viac? Odpovede a veľký prehľad práv a povinností konateľov s.r.o. nájdete v článku.

Plní si voči vám zamestnávateľ všetky povinnosti súvisiace s výplatou mzdy?

16. 5. 2019

Vedeli ste, že pre väčšinu zamestnaní minimálna mzda neplatí? Čo musí obsahovať výplatná páska? Prinášame podrobný prehľad povinností, ktoré musí zamestnávateľ dodržať pri určovaní a výplate mzdy.

Koľko stojí súdny spor, v ktorom vymáhate pohľadávku?

9. 5. 2019

Ak chcete na neplatiča poslať exekútora, súdu sa väčšinou nevyhnete. S akými nákladmi treba počítať pri súdnom vymáhaní pohľadávky?

5 vecí, ktoré by mal vedieť každý nájomca a prenajímateľ

2. 5. 2019

Vedeli ste, že za opravy vstavaného nábytku v nájomnom byte musí platiť nájomca? Kedy musí prenajímateľ poskytnúť zľavu z nájomného? Čítajte a dozviete sa viac.

Vlastníctvo možno nadobudnúť aj od nevlastníka, a to aj k nehnuteľnosti

18. 4. 2019

V akých prípadoch môže byť vec nadobudnutá aj od osoby, ktorá ju nevlastní? Čítajte a dozviete sa viac.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.