Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Mgr. Barbora Magočová

barbora_magocovaBarbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť.

Pre Finance.sk píše hlavne články týkajúce sa právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových vzťahov.

Články autora

Súd vám môže odpustiť až 70 % dlhov

30.05.2017

Ak spĺňate podmienky pre oddlženie formou splátkového kalendára, môžete byť oslobodení od prevažnej väčšiny vašich dlhov. Čítajte, ako táto forma osobného bankrotu funguje. 

Aj premlčanú pohľadávku možno bez problémov vymôcť

11.05.2017

Vedeli ste, že uplynutím premlčacej doby pohľadávka nezaniká? Čítajte, ako premlčanie funguje, čo znamená pre dlžníka a veriteľa a aké skutočnosti premlčaciu lehotu predlžujú.

Osobný bankrot už do 15 dní – ako na to

27.04.2017

Čo treba urobiť, aby vás súd čo najrýchlejšie zbavil dlhov? Na koho sa obrátiť a aké dokumenty zabezpečiť? Čítajte prehľadný návod, ako dosiahnuť oddlženie.

Potrebujete sa zbaviť dlhov? Riešením je osobný bankrot

20.04.2017

Osobným bankrotom alebo oddĺžením sa môžete zbaviť väčšiny dlhov. Výživné na deti sa však "neodpúšťa", to sa platiť musí! Čítajte o tom, kedy môžete zbankrotovať a ktoré záväzky vám zostanú aj po bankrote.

Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte – aké má úskalia?

22.03.2017

Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.

Slobodné matky: nárok na výživné má aj matka, nielen dieťa!

09.03.2017

Slobodné mamičky to nemajú jednoduché. Právne predpisy však s nimi našťastie počítajú. Čítajte, čo treba zariadiť, ak nie ste s otcom dieťaťa zosobášená alebo ste na výchovu dieťaťa dokonca úplne sama.

Vzorová zmluva o nájme bytu

03.02.2017

Prinášame Vám príklad ako by mohla vypadať vaša nájomná zmluvy s potrebnými náležitosťami.

3 veci, čo ste nevedeli o nájme bytu

02.02.2017

Neplatná nájomná zmluva môže stáť prenajímateľa aj nájomcu veľa peňazí. Čítajte, ako nájom ošetriť, aby ste neprerobili a inšpirujte sa pripojeným vzorom zmluvy o nájme bytu.

Manželstvo vs. život na psiu knižku – čo sa oplatí viac?

17.01.2017

Čoraz viac párov volí spolužitie „bez papiera“. Zákony však prisudzujú manželstvu úplne inú kvalitu, ako vzťahu druha a družky. Oba spôsoby spolužitia sme porovnali za vás. Čo je výhodnejšie?

Pre ktorého z partnerov je manželstvo výhodnejšie?

10.01.2017

Mnohé páry dnes považujú manželský život za prežitok. Faktom však zostáva, že manželstvo neznamená len zmenu priezviska a obrúčku na prste. Prináša najmä zmenu majetkového statusu a nové povinnosti medzi partnermi.

Je manžel povinný dávať vám časť z výplaty?

03.01.2017

Podľa posledného sčítania obyvateľstva nás žije v manželskom zväzku temer polovica. Poďte sa s nami pozrieť na špecifiká majetkových pomerov manželov a na riziká, ktoré spoločný majetok prináša.

Ako rýchlo a ľahko založiť spoločnosť s ručením obmedzeným

08.12.2016

Pri podnikaní formou spoločnosti s ručením obmedzeným neriskujete, že dlhy z podnikania budú uspokojované z vášho majetku. Ako spoločnosť rýchlo a jednoducho založiť? Podľa nášho návodu to môžete zvládnuť aj sami.

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť v súvislosti s dedením

08.11.2016

Rozdeľovanie majetku po zosnulom je v mnohých rodinách veľmi citlivá téma. Problémy však vznikajú najmä vtedy, keď dedičia nemajú dostatok informácií. Čítajte, čo treba vedieť, aby ste na dedičstve zbytočne neprerobili.

Od novely Exekučného poriadku očakáva Žitňanská spravodlivejšie vymáhanie dlhov

31.10.2016

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo v oblasti exekúcií rozsiahle zmeny, o ktorých sme už na portáli finance.sk informovali. Dnes sa môžete spolu s nami pozrieť na dopady, ktoré by mala nová právna úprava priniesť.

Zmeny v exekúciách – život skomplikujú najmä veriteľom

24.10.2016

Začiatkom budúceho roka by mala nadobudnúť účinnosť zmena Exekučného poriadku. Novela prináša zásadné novinky, ktoré budú mať dopad na celú slovenskú podnikateľskú sféru. Na čo sa pripraviť, ak ste veriteľ alebo dlžník?

Ako sa vyhnúť rizikám pri kúpe nehnuteľnosti

10.10.2016

Podvodov a špekulácií pri predaji nehnuteľností stále pribúda. Čítajte, ako postupovať a na čo si dať pozor, aby ste pri nadobúdaní nehnuteľného majetku nakoniec nevyšli na psí tridsiatok.

Čo vám exekútor nemôže vziať?

26.09.2016

Exekúcia je nočnou morou mnohých dlžníkov. Možno ste však nevedeli, že vymáhanie pohľadávok nesmie presiahnuť zákonom stanovené hranice. Poďte sa s nami pozrieť, čo vám exekútor musí v každom prípade ponechať.

Nájom bytu nemôže byť ukončený okamžite - ani keď nájomca neplatí

13.09.2016

Prenajímateľ sa nepohodlného nájomcu len tak nezbaví - Občiansky zákonník totiž považuje nájomcu bytu za tzv. slabšiu zmluvnú stranu. Čo všetko musí prenajímateľ splniť, aby bolo ukončenie nájmu platné?

Centrálny register exekúcií – kontroverzný pre dlžníkov, nápomocný pre veriteľov

23.08.2016

Od 1. júla 2016 má každý možnosť nahliadnuť do centrálneho registra exekúcií. Poďte sa s nami pozrieť na to, aké užitočné informácie je možné z registra zistiť a čo treba urobiť, aby ste tieto informácie získali.

Okradli vás v reštaurácii? Odškodnenie môžete získať aj od jej prevádzkovateľa

11.08.2016

V rôznych verejných zariadeniach sa možno často stretnúť s oznamom: „Za odložené veci nezodpovedáme“. Čítajte, či má toto upozornenie význam, ak vám v pohostinstve alebo na kúpalisku vznikne na odložených veciach škoda.

Dlhuje vám niekto peniaze? Zarobte na tom!

27.07.2016

Sú vaši dlžníci v omeškaní s vrátením záväzkov? Musíte ich neustále upomínať, aby ste sa dostali k svojim peniazom? Nezúfajte - na neplatičoch sa dá aj zarobiť.

3 prekvapivé dôvody, pre ktoré s vami môže byť ukončený pracovný pomer

18.07.2016

Zákonník práce vymedzuje dôvody pre ukončenie pracovného pomeru len všeobecne; bližšie ich konkretizuje judikatúra. Poďte sa s nami pozrieť na 3 konkrétne prehrešky, za ktoré vás zamestnávatelia podľa súdov môžu vyhodiť.

Rodičia sú povinní platiť výživné aj dospelým deťom

11.07.2016

O plnení vyživovacej povinnosti rodičov k deťom kolujú rôzne mýty. Najčastejším omylom je, že dieťa musíte živiť len do jeho osemnástky, prípadne do ukončenia vysokoškolského štúdia. Ako to však naozaj je?

Doba trvania pracovného pomeru – ako predĺžiť dobu určitú na dobu neurčitú?

29.06.2016

Pracovný pomer na dobu neurčitú ponúka garanciu stáleho príjmu; istota pravidelného zárobku hrá významnú úlohu aj pri získavaní rôznych úverov či pôžičiek. Čo robiť, aby sa doba určitá zmenila na dobu neurčitú?

Mravce na hotelovej izbe? Cena dovolenky sa môže znížiť až o 50 %

01.06.2016

Chystáte sa na dovolenku a tŕpnete, že vybavenie hotela a pláž nebudú také, ako sľubuje katalóg? Vedzte, že za väčšinu nedostatkov môžete žiadať pomerne slušnú zľavu. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to.

Ako rýchlo si môžete zmeniť prácu?

18.05.2016

Premýšľate, ako čo najrýchlejšie skončiť pracovný pomer s aktuálnym zamestnávateľom, aby ste si mohli polepšiť? Poďte sa s nami pozrieť, aké sú vaše možnosti.

Skúšobná doba môže byť aj dlhšia, než tri mesiace

03.05.2016

Vedeli ste, že skúšobná doba sa dá za určitých podmienok dojednať aj na dlhšiu dobu, ako sú tri mesiace? Poďte sa s nami pozrieť na to, čo o skúšobnej dobe možno ešte neviete.

Odniesla si v taške zvyšky od obeda - dostala hodinovú výpoveď

18.04.2016

Zamestnávateľ s vami podľa zákonníka práce môže skončiť pracovný pomer aj bez toho, aby čakal na uplynutie výpovednej doby. Dôvody pre okamžité skončenie pracovného pomeru sa navyše stále sprísňujú.

Výpoveď dohodou? Nič také neexistuje

04.04.2016

Určite ste aj vy od známych neraz počuli, že dostali „výpoveď dohodou“. Vedzte však, že zákonník práce tento spôsob ukončenia pracovného pomeru vôbec nepozná. Ako to teda v skutočnosti je?

Nepracujete naplno? Hrozí vám výpoveď

16.03.2016

Aké podmienky musia byť splnené, aby ste mohli dostať výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh? Pozor! Výpoveď môže prísť aj vtedy, ak plníte všetky svoje pracovné povinnosti.

Za porušenie pracovnej disciplíny vás zamestnávateľ nemôže vyhodiť

07.03.2016

Aspoň nie vždy. Vyhráža sa vám zamestnávateľ výpoveďou pre porušenie pracovnej disciplíny? Čítajte, či má skutočne právo rozviazať s vami pracovný pomer.

Výpoveď z organizačných dôvodov býva často zneužívaná

22.02.2016

Snáď nijaký iný výpovedný dôvod nie je pre zbavenie sa nepohodlného zamestnanca zneužívaný väčšmi, než tzv. výpoveď z organizačných dôvodov. Ako postupovať, keď viete, že skutočný dôvod rozviazania pracovného pomeru je iný?

Dostali ste výpoveď? Môže byť neplatná!

03.02.2016

Dostali ste výpoveď z pracovného pomeru? Skontrolujte, či zamestnávateľ neporušil zákon a nemal vám ponúknuť inú prácu.

Končíte v práci? Nenechajte sa pripraviť o odstupné

25.01.2016

Čítajte, v akých prípadoch vzniká nárok na odstupné a akú výšku odstupného možno žiadať.

Šesť zmien, ktoré podnikateľom prinesie rok 2016

14.12.2015

Aké zmeny právnych predpisov prinesie podnikateľom rok 2016? Čítajte, čo vás budúci rok čaká a neminie a aké novinky môžete využiť vo svoj prospech.

Pracovná zdravotná služba sa týka aj živnostníkov

09.12.2015

Vedeli ste, že pracovnú zdravotnú službu musíte pre svojich zamestnancov zabezpečiť aj vtedy, ak zamestnávate iba tzv. dohodárov? Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu vzniká aj tam, kde riziko poškodenia zdravia nehrozí.

Púšťate zákazníkom hudbu? Priplatíte si, aj keď znie len pri prepájaní hovoru

30.11.2015

Spríjemňujete zákazníkom pobyt vo vašej prevádzkarni hudbou z rádia či púšťaním televízie? Čítajte, čo  by ste mali vedieť v súvislosti s ochranou autorských práv.

Ako sa vyhnúť finančným rizikám pri cezhraničnej preprave tovaru?

25.11.2015

Integrácia Slovenska do európskych štruktúr zintenzívnila exportné aktivity tuzemských podnikateľov, ktorí pri preprave tovarov hojne využívajú služby profesionálnych dopravcov. Máloktorý odosielateľ však tuší, že v prípade poškodenia či straty prepravovaného tovaru vôbec nemusí mať nárok na náhradu škody v plnej výške.

Neplatiteľ DPH a obchodovanie so zahraničím

09.11.2015

Vďaka Európskej únii už nie je ani obchodovanie menších podnikateľov so zahraničím nijakou výnimkou. Viete však, že pri obchodnom styku s inými podnikateľmi z EÚ musíte aj ako neplatiteľ DPH plniť povinnosti podľa zákona o dani z pridanej hodnoty?

Zmena sídla spoločnosti alebo miesta podnikania. Ako na to?

19.10.2015

Presúvate svoje podnikanie do nových priestorov? Tento článok vám poradí, ako zmenu premietnuť aj do obchodného či živnostenského registra a na čo netreba v súvislosti so sťahovaním zabudnúť.

Tipy ako zistiť, či je obchodný partner solventný ?

21.09.2015

Chystáte sa na väčšiu transakciu a máte strach, či vám zmluvný partner zaplatí? Prinášame vám tipy ako preveriť platobnú schopnosť vašich budúcich odberateľov.

Aktuálne články Finance.sk

Súd vám môže odpustiť až 70 % dlhov

30.05.2017

Ak spĺňate podmienky pre oddlženie formou splátkového kalendára, môžete byť oslobodení od prevažnej väčšiny vašich dlhov. Čítajte, ako táto forma osobného bankrotu funguje. 

Banky ku koncu marca schválili viac ako 207 tisíc hypoték

30.05.2017

Hranicu dvestotisíc hypoték prekročili slovenské banky už v septembri 2016, trend každomesačne rastie.

2 dôvody kedy sa príspevok na starostlivosť o dieťa oplatí viac ako rodičovský príspevok?

29.05.2017

Po materskom si môžete vybrať alebo rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Ktorý je lepší? Zisťovali sme, kedy sa oplatí uprednostniť príspevok na starostlivosť o dieťa pred rodičovským príspevkom. 

Orange predstavil nové paušály. Predbehol reguláciu na roaming

29.05.2017

15. júna 2017 začne platiť európska regulácia roamingu a Orange predstavil nové programy Go, ktorými chce zjednodušiť volanie či dátovanie najmä v EÚ.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama