Barbora Magočová

Barbora Magočová Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Finance.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových vzťahov.

Späť na zoznam autorov

Články autora

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce

16. 9. 2019

Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.

Dá sa vrátiť tovar na e-shop bez udania dôvodu aj po roku?

9. 9. 2019

Nakupovanie cez internet je využívané čoraz častejšie. Jeho výsadou však nemusí byť len časová či finančná úspora. Spotrebiteľ je pri ňom vo výhode aj z hľadiska jeho práv. Ktoré to sú?

Zamestnávatelia znižujú stavy: hrozí vám výpoveď pre nadbytočnosť?

2. 9. 2019

Chystá váš zamestnávateľ kvôli avizovanej kríze zmeny? Radšej sa dopredu pripravte. Kedy môže pristúpiť k výpovedi pre nadbytočnosť a čo treba vedieť, aby ste zbytočne neprišli o peniaze?

Dlhy v dedičstve: ako sa s nimi vysporiadať, aby ste neprerobili?

26. 8. 2019

Zdedíte s majetkom aj dlhy? Ktoré z nich budete musieť uspokojiť a do akej výšky? Čo robiť, ak za dlhy vôbec zodpovedať nechcete? Čítajte a dozviete sa viac.

Chýba nejaký tovar? Kedy vám ho zamestnávateľ môže strhnúť z výplaty

19. 8. 2019

Zveril vám zamestnávateľ tovar či finančný obnos? Pravdepodobne s vami uzavrel aj dohodu o hmotnej zodpovednosti. K čomu vás zaväzuje a ako sa brániť, ak vznikol na zverených hodnotách schodok?

Delenie majetku po rozvode – kedy môže súd jednému z manželov priznať viac?

12. 8. 2019

Váhate s rozvodom kvôli nutnosti delenia spoločného majetku? Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa nemusí vždy vyporiadať rovným dielom. Čo môže pomôcť k zisku väčšieho podielu?

Zamestnávatelia sa boja krízy – čo musia plniť pri hromadnom prepúšťaní?

5. 8. 2019

Má váš zamestnávateľ problémy s odbytom a na pracovisku sa šepká aj o znižovaní stavov? Pripravte sa radšej vopred. Ak vás firma o hromadnom prepúšťaní neinformuje, môžete na tom aj zarobiť.

Určovanie výživného – čo (ne)robiť, aby vás nezruinovalo?

29. 7. 2019

Čaká vás súd o stanovenie výživného? Aj keď sa každému určuje podľa rovnakých kritérií, ich dokazovanie sa pri zamestnancoch a podnikateľoch líši. Čo robiť, aby vás súd nepotrestal likvidačným výživným?

Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?

22. 7. 2019

Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.

Môže zamestnávateľ zakázať odbory?

15. 7. 2019

Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.

Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené

8. 7. 2019

Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.

Pri niektorých dlžníkoch je premlčanie odlišné. Ktorí to sú?

1. 7. 2019

Finančné či iné vypomáhanie životnému partnerovi a deťom nie je ničím výnimočným. Ako sa ale posúdi, keď vzťahy ochladnú a ako je to s premlčaním medzi manželmi, nezosobášeným párom či rodičmi a deťmi?

Výživné sa neplatí len deťom – kto vás oň ešte môže žiadať?

24. 6. 2019

Rodičia, starí rodičia, vnuci, súrodenci, družka či bývalý manžel – kto z nich a za akých podmienok má právo na výživné?

Súdne trovy v konaniach, ktoré postretnú (takmer) každého

17. 6. 2019

Nemáte dlžníkov ani konflikty? Niektorým súdnym konaniam sa pravdepodobne aj tak nevyhnete. Ktoré to sú a koľko budú stáť? Čítajte o trovách konaní, v ktorých sa nevymáha pohľadávka.

Investície do spoločnej veci – čo možno žiadať od ostatných spoluvlastníkov?

10. 6. 2019

Plánujete rekonštrukciu či opravu nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve? Čítajte, koľko peňazí môžete chcieť od ostatných spoluvlastníkov a ako nárok na ne správne uplatniť.

Budete hradiť škodu na zdraví, ak zraníte spoluhráča pri futbale?

3. 6. 2019

Dodržujete všetky zákonné povinnosti v snahe vyhnúť sa plateniu za spôsobenú škodu? Podľa zákona k zodpovednosti za škodu postačí, ak si nepočínate tak, aby k škode nedošlo.

Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?

30. 5. 2019

Platobný rozkaz umožňuje rýchlejšie vymoženie peňažnej pohľadávky. Ako požiadať o jeho vydanie, ak ste veriteľ a ako sa proti nemu účinne brániť, ak ste dlžník?

Konatelia s.r.o. – nezabudli ste si splniť svoje povinnosti?

23. 5. 2019

Môže valné zhromaždenie konateľovi zakázať uzatváranie určitých zmlúv? Ako konatelia rozhodujú, ak ich je viac? Odpovede a veľký prehľad práv a povinností konateľov s.r.o. nájdete v článku.

Plní si voči vám zamestnávateľ všetky povinnosti súvisiace s výplatou mzdy?

16. 5. 2019

Vedeli ste, že pre väčšinu zamestnaní minimálna mzda neplatí? Čo musí obsahovať výplatná páska? Prinášame podrobný prehľad povinností, ktoré musí zamestnávateľ dodržať pri určovaní a výplate mzdy.

Koľko stojí súdny spor, v ktorom vymáhate pohľadávku?

9. 5. 2019

Ak chcete na neplatiča poslať exekútora, súdu sa väčšinou nevyhnete. S akými nákladmi treba počítať pri súdnom vymáhaní pohľadávky?

5 vecí, ktoré by mal vedieť každý nájomca a prenajímateľ

2. 5. 2019

Vedeli ste, že za opravy vstavaného nábytku v nájomnom byte musí platiť nájomca? Kedy musí prenajímateľ poskytnúť zľavu z nájomného? Čítajte a dozviete sa viac.

Vlastníctvo možno nadobudnúť aj od nevlastníka, a to aj k nehnuteľnosti

18. 4. 2019

V akých prípadoch môže byť vec nadobudnutá aj od osoby, ktorá ju nevlastní? Čítajte a dozviete sa viac.

Ako sa zbaviť vecného bremena na nehnuteľnosti?

11. 4. 2019

Obmedzenia vlastníka v dôsledku vecného bremena bývajú zdrojom konfliktov; vecné bremeno znižuje aj tržnú hodnotu veci. Kedy vecné bremená zanikajú?

Kedy vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď?

4. 4. 2019

Tehotenstvo či práceneschopnosť nie sú zďaleka jedinými okolnosťami, ktoré vás chránia pred stratou práce. Aké ďalšie skutočnosti zamestnávateľovi zabraňujú rozviazať pracovný pomer výpoveďou?

Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?

21. 3. 2019

Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a podnikanie

14. 3. 2019

Môže byť spoločný majetok manželov použitý na podnikanie? Majú veritelia právo uspokojovať dlhy speňažením vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve? Či už podnikáte vy alebo váš manžel, čítajte ďalej.

Ak chcete manželstvo ukončiť rozvodom, súdu sa nevyhnete. Koľko vás to bude stáť?

7. 3. 2019

Rozpadá sa vám manželstvo? Prinášame komplexný prehľad nákladov spojených s rozvodom; upozorňujeme aj na výdavky, ktoré môžu nastať v špecifických prípadoch.

Ručiteľom sa môžete stať aj bez vášho súhlasu

21. 2. 2019

Čo robiť, ak vám na dvere klope veriteľ a požaduje peniaze z titulu ručenia? Článok vám poradí, či už ste s ručením súhlasili alebo ste sa stali ručiteľom priamo zo zákona.

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o pracovnej ceste

14. 2. 2019

Kedy môžete odmietnuť pracovnú cestu? Čo si treba pred pracovnou cestou vždy zabezpečiť? Čítajte a dozviete sa viac.

Ak nevyporiadate majetok po rozvode včas, môžete oň prísť

5. 2. 2019

V súčasnosti sa rozvádza bezmála každé druhé manželstvo. Neoddeliteľnou súčasťou rozvodu sú aj zmeny majetkovej situácie manželov. Aké sú možnosti vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva a na čo si dávať pozor?

Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť

24. 1. 2019

Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?

Deti nemožno vylúčiť z dedenia závetom

17. 1. 2019

Vedeli ste, že z dedenia môžete byť vynechaní bez toho, aby poručiteľ spísal akúkoľvek listinu? Čo sa musí urobiť, aby deti nedostali nijaké dedičstvo? Urobte si v tom jasno s naším článkom.

Predkupné právo – musí sa dodržať aj pri darovaní?

10. 1. 2019

Predkupné právo nie je len vecou dohody, treba naň myslieť aj vtedy, keď ste v spoluvlastníckom vzťahu či podnikáte formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké oprávnenia z neho plynú a čo robiť, ak bolo porušené?

Pracujete nad rámec pracovného času? Nadčasy vám nemusia byť uznané

20. 12. 2018

Ak dokončujete prácu aj po skončení vašej pracovnej zmeny, nemusí ísť ešte o prácu nadčas. Čo musí byť splnené, aby zamestnávateľ nadčasy uznal a na čo máte v prípade nadčasovej práce nárok?

Sused môže vlastniť aj časť vášho pozemku

6. 12. 2018

Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním vôbec nie je také neobvyklé, ako si možno myslíte. Čítajte, za akých podmienok možno vec vydržať a kedy najčastejšie k vydržaniu dochádza.

Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?

22. 11. 2018

Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.

Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?

19. 11. 2018

Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.

Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením

8. 11. 2018

Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.

Ako ochrániť veci a majetok pred exekúciou

18. 10. 2018

Exekúcia vášho majetku môže hroziť, aj keď nemáte dlhy. Niekedy postačí, že má vo vašom obydlí evidované miesto trvalého pobytu iný dlžník. Čo robiť, aby ste sa speňaženiu vašich vecí vyhli?

7 zmluvných doložiek, v ktorých by ste sa mali orientovať

4. 10. 2018

Pozrite sa s nami na často používané zmluvné doložky, ktoré môžu byť podľa okolností rizikové, ale aj užitočné. Čo znamenajú a aký majú dopad na vaše práva a povinnosti?

Môžete úspešne vymáhať pohľadávku aj 10 rokov po jej vzniku?

20. 9. 2018

Aj vy máte zafixované, že premlčacia doba pohľadávok trvá 3 roky? Možno vás prekvapí, že v mnohých prípadoch sú dĺžky premlčacích lehôt oveľa kratšie či dlhšie. Čítajte, ktorých situácií sa odchýlky týkajú.

Obmedzuje vás spoluvlastník? Možnosti riešenia sú rôzne

6. 9. 2018

Spory medzi podielovými spoluvlastníkmi riešia súdy na dennom poriadku. Ak sa ani vy neviete dohodnúť, ako spoločnú vec obhospodarovať či speňažiť, poradíme vám, čo s tým.

Vyhodili vás z práce? Ako od zamestnávateľa získať čo najviac peňazí

30. 8. 2018

Jednostranné skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je z pohľadu zamestnanca takmer vždy rozporuplné. Kedy uvažovať nad jeho neplatnosťou a čo robiť, aby ste ochránili svoje nároky?

Odstupné môžete získať, aj keď ho Zákonník práce nepriznáva

2. 8. 2018

Vedeli ste, že na odstupné môžete mať nárok aj nad rámec Zákonníka práce? Aký je rozdiel medzi odstupným a odchodným? Čítajte a zistite, čo vám pri skončení pracovného pomeru náleží.

Na čo si dať pozor v pracovnej zmluve

26. 7. 2018

Zamestnávatelia do pracovných zmlúv často zakotvujú nevýhodné dojednania, ktoré nemusíte akceptovať. Na aké pomyselné nášľapné míny sa treba v pracovnej zmluve sústrediť?

Zamestnanci si výrazne polepšili – budete z výhod ťažiť aj vy?

12. 7. 2018

Od mája tohto roku nastali v úprave práv zamestnancov a povinností zamestnávateľov podstatné zmeny. Poďte sa s nami pozrieť na to, o aké zmeny ide a na to, ako ich môže zamestnávateľ obísť.

Spôsobili ste v práci škodu? Niekedy neplatíte nič, v iných prípadoch všetko

21. 6. 2018

Chyby nerobí len ten, kto nerobí nič; náhrada škody spôsobenej v práci sa preto skôr či neskôr dostane na pretras u každého zamestnávateľa. Nie vždy je však zamestnanec povinný celú škodu aj uhradiť. Ako to teda je?

Chcete si popri práci prilepšiť? Môže to byť v rozpore so zákonom

7. 6. 2018

Ak si chcete vedľa vášho zamestnania privyrobiť, musíte splniť zákonom stanovené podmienky. Zamestnávateľ vás môže za istých okolností v inej zárobkovej činnosti obmedziť, a to aj po skončení pracovného pomeru.

Zmena konateľa v s.r.o. v 3 krokoch

24. 5. 2018

Podnikáte prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným a potrebujete vymeniť konateľa? Čítajte, čo robiť, aby zápis nového konateľa do obchodného registra prebehol bez komplikácií.

Súd rozhodol, že choroba z povolania nemusí vždy vzniknúť v práci

10. 5. 2018

Krajský súd v Banskej Bystrici nedávno vydal rozhodnutie, podľa ktorého sa za choroby z povolania môžu považovať aj stavy, ktoré nevznikli v súvislosti s plnením pracovných povinností. Prípad sa týkal lymskej boreliózy.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.