Niečo vybavíte poštou, o podporu neprídete, ak brigádujete v nemocnici na covidovom oddelení či máte viac času na podanie žaloby. Tieto a ďalšie životné situácie sa dnes realizujú inak, než pred rokom.
Podnikatelia môžu už dlhšie žiadať o dočasnú ochranu; od januára 2021 už nie je podmienkou pre jej poskytnutie vznik finančných ťažkostí kvôli COVID-19. Čo musí žiadateľ splniť a aké benefity ochrana prináša?
V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?
Po uzatvorení manželstva nemusí byť automaticky všetko spoločné. Čítajte, ako postupovať, keď je váš manželský partner chronickým dlžníkom alebo si každý z vás chce nechať svoje príjmy pre seba.
Pandémia priniesla niektoré ochranné inštitúty, vďaka ktorým môžete odvrátiť nepriaznivé následky vymáhania pohľadávok. Čítajte, čo sa dá robiť, ak vás šírenie COVID-19 uvrhlo do exekučného kolotoča.
Kvôli pandémii aktuálne čelí ekonomickým problémom nejeden podnik. Skôr či neskôr pocítia dopad krízy aj mnohí zamestnanci. Aké máte možnosti, ak za vašu prácu nebudete odmenení včas?
Okrem závetu ovplyvňujú veľkosť dedičských podielov aj iné úkony poručiteľa. Na čo možno v dedičskom konaní poukázať, aby ste z pozostalosti získali maximum?
Deti rastú a výživné, ktoré platí druhý rodič, už zďaleka nestačí? Čítajte, ako súd požiadať o jeho zvýšenie; pre inšpiráciu ponúkame aj vzorový návrh.
Kvôli niektorým úkonom nemusíte dojednávať termín u notára. Úplne postačí, keď sa vydáte na obecný úrad. Ktoré úkony to sú?
Väčšine ľudí sa notári spájajú len s overovaním podpisov alebo s dedičskými záležitosťami. Notársky úrad vám však môže významne pomôcť aj v iných prípadoch. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.
Notár aj advokát sa venujú riešeniu právnych záležitostí. Ak váhate, s čím sa obrátiť na advokáta a čo pre vás naopak zabezpečí len notár, čítajte ďalej.
Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?
Posledné dni sa nesú v duchu rozvoľňovania opatrení. Epidemiológovia však varujú: počty chorých budú opäť stúpať. Čo s obchodnými partnermi dojednať, aby vás nové mimoriadne udalosti nepoložili na kolená?
Koľko peňazí si treba pripraviť, ak potrebujete záležitosť vybaviť súdnou cestou? Ako môžete na poplatkoch ušetriť a kedy vám zákon priznáva nárok na to, aby súd vo vašej veci rozhodol zadarmo?
Prevody nehnuteľností, spory so susedmi či vyporiadanie majetku po rozvode – v týchto situáciách je lepšie obrátiť sa na advokáta. Ako ho nájsť a koľko mu zaplatíte? Kedy máte nárok na bezplatnú právnu pomoc?
S naším návodom ľahko zvládnete vypracovať jednoduchú žalobu na vymoženie peňažnej pohľadávky. Zároveň sa dozviete, v akých prípadoch radšej do advokáta investovať a v ktorých naopak môžete skúsiť ušetriť.
Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.
Ak vám odberateľ nedokáže zaplatiť, je to problém vždy. V čase koronakrízy to však môže byť úplne likvidačné. Ako „preklepnúť“ obchodného partnera z hľadiska jeho finančnej situácie?
Riešite s manželkou starostlivosť o dieťa? Ak chcete poberať materské a zároveň obaja naplno pracovať, na Sociálnej poisťovni zatiaľ nepochodíte. Vďaka nedávnemu súdnemu rozhodnutiu ale svitá na lepšie časy.
Exekútor môže postihnúť nielen majetok dlžníka, ale aj manžela alebo rodičov. Dá sa proti tomu brániť? Kedy na to exekútor nemá právo.
Je vaša nehnuteľnosť zaťažená právom doživotného užívania? Čo všetko musíte oprávnenému tolerovať a čo naopak od neho môžete žiadať? Dá sa bremena zbaviť ešte za života oprávneného?
Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?
Uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy či prevzatie úveru, preberanie pošty alebo výplaty. Čo všetko za vás môže urobiť manžel, aké dokumenty môže aj bez vášho vedomia podpísať a ako sa proti tomu brániť?
Podnikanie formou s.r.o. sa oplatí najmä preto, lebo veritelia spoločnosti spravidla nemôžu uspokojovať svoje pohľadávky z majetku spoločníkov. V ktorých prípadoch to neplatí?
Kedy sa obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným dedí a kedy naopak nie? Ako postupovať, ak sa spoločníkom nechcete stať? A čo ak ho zdedíte s inými?
Ako postupovať, keď chcete mať súbežne s materským aj príjem zo zamestnania? A čo vás naopak pripraví o rodičovský príspevok ešte pred dosiahnutím tretieho roku dieťaťa? Čítajte, ako rozhodli súdy.
Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.
Majú vaši rodinní príslušníci výhodné nájomné bývanie a vaša bytová situácia je naopak neuspokojivá? Alebo už v nájme bývate, ale zmluva nie je uzatvorená priamo s vami? Čítajte, ako funguje tzv. prechod nájmu bytu.
Zobrali ste si spotrebiteľský úver a teraz ho nezvládate splácať? Skontrolujte s nami zmluvu aj proces jej uzatvorenia – možno sa vám podarí výrazne ušetriť.
Môžete si od zamestnávateľa nárokovať rodičovskú dovolenku aj po 3. roku dieťaťa? Kedy vás môže zamestnávateľ počas materskej či rodičovskej dovolenky prepustiť?
Musí vám dať zamestnávateľ deň voľna na prípravu na svadbu? Je pravdou, že na lekárske vyšetrenie môžete ísť len 7 ráz ročne? Čítajte, ako je to s tzv. osobnými prekážkami v práci a kedy musia byť preplatené.
Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.
Začiatkom roka dochádza k ukončeniu veľkej časti exekučných konaní priamo zo zákona. Ktoré to sú, ako sa ich zastavenie dotkne veriteľov a čo možno proti nemu podniknúť?
Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.
Vysporiadanie sa s úmrtím blízkeho je veľmi náročné. Svoj podiel na tom môže mať aj úmorné zisťovanie informácií ohľadom prejednania dedičstva. Poďte si s nami ujasniť, ako dedičské konanie prebieha.
Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?
Šéf plánuje firmu medzi sviatkami zatvoriť - vy si však dovolenku míňať nechcete. Kedy môže zamestnávateľ trvať na čerpaní hromadného voľna a čo ak vám už žiadna dovolenka ani nezostala?
Vedomosť o práve reklamovať vadu výrobku má dnes snáď už každý. Nárokmi z vád zakúpenej veci ale vaše spotrebiteľské práva zďaleka nekončia. Čítajte, čo by mal vedieť každý spotrebiteľ.
Ak uvažujete o odchode zo zamestnania, ponúka zákon viacero možností. Čítajte, kedy ktorú využiť, ako to urobiť a aké následky sa spájajú s jednotlivými formami rozviazania pracovného pomeru.
Kritizovanie, očiernenie, ublíženie na zdraví ale aj nedovolené fotografovanie – za toto všetko možno od vinníka za určitých podmienok požadovať slušné sumy. Aké nároky sú spojené so zásahom do osobnostných práv?
Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.
Trápia vás konflikty v kolektíve či neustále podceňovanie a „naschvály“ od nadriadených? Možno ste sa stali obeťou mobbingu či bossingu. Prečítajte si, ako sa voči nim môžete brániť.
Hrozí vám exekúcia zrážkami zo mzdy a bojíte sa, že vám neostane na živobytie? Možnosti exekútora sú však obmedzené, najmä ak živíte rodinu. Poďte sa s nami pozrieť, koľko vám ostane v peňaženke po zrážkach.
Ničia váš rodinný rozpočet dlhy, za ktoré je zodpovedný výlučne váš manželský partner? Niekedy pred nimi môžete spoločný majetok uchrániť. Poďte sa s nami pozrieť, aké máte možnosti.
Nariadil vám zamestnávateľ na nedeľu inventúru a vám sa to vôbec nehodí? Čítajte, v akých prípadoch vás môže zamestnávateľ zavolať do práce aj cez víkend či počas sviatkov.
Za neplnenie výživného nehrozí len exekúcia. Do úvahy prichádza aj odobratie vodičského preukazu či väzenie. Ako postupovať, aby ste o výživné neprišli? V najhoršom pomôže štát.
Do akej miery zodpovedá konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným za škodu, ktorá vznikne v súvislosti s výkonom jeho funkcie? Môže sa tejto zodpovednosti zbaviť?
Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.
Nakupovanie cez internet je využívané čoraz častejšie. Jeho výsadou však nemusí byť len časová či finančná úspora. Spotrebiteľ je pri ňom vo výhode aj z hľadiska jeho práv. Ktoré to sú?
Chystá váš zamestnávateľ kvôli avizovanej kríze zmeny? Radšej sa dopredu pripravte. Kedy môže pristúpiť k výpovedi pre nadbytočnosť a čo treba vedieť, aby ste zbytočne neprišli o peniaze?