Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Ing. Lenka Vyplašilová

Vyplasilova_Lenka_cb

Na Masarykovej univerzite v Brne vyštudovala Hospodársku politiku. Písaniu pre portál Finance.sk sa venuje už niekoľko rokov.

Spracováva predovšetkým tému bankových produktov, sporenia, hypoték, úverov a pôžičiek. V jej článkoch nájdete rady a tipy ako čo najvýhodnejšie využívať bankové produkty.

Články autora

4 dôvody, prečo je Airbnb tak populárny

18.09.2017

Cítiť sa ako doma kdekoľvek na svete. Aj tak by sa dal popísať jednou vetou často skloňovaný pojem airbnb. Zisťovali sme, ako to vlastne celé funguje a aké výhody cestovateľom ponúka. 

Ako reklamovať pokazenú dovolenku

12.09.2017

Stalo sa vám, že cestovná kancelária nezaistila kvalitu služieb, ktoré ste si objednali v cestovnej zmluve? V tom prípade máte možnosť podať reklamáciu a získať finančnú kompenzáciu za nedoržanie záväzkov. 

Ako sa dostať do letiskového salóniku v Bratislave a Viedni

28.08.2017

Vyťažte maximum z času pred svojím odletom a vychutnajte si pohodlné salóniky na bratislavskom letisku či letisku Viedeň. Vieme, ako na to!

Ako sa dostať do letiskových salónikov

21.08.2017

Letíte na vytúženú dovolenku a chcete nekonečné čakanie na letisku posunúť o úroveň vyššie? Využite službu letiskových salónikov, ktoré ponúknu oázu kľudu a neobmedzeného občerstvenia priamo vo vnútri rušného letiska. 

Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou!

17.08.2017

Častokrát dochádza k zamieňaniu debetnej platobnej a kreditnej karty. Ani vy neviete, aký je medzi nimi rozdiel? Pomocou jednej platíte vlastnými peniazmi, kým pri druhej čerpáte úver. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zneužitie platobnej karty na dovolenke – čo robiť a ako mu predísť

14.08.2017

Ako sa má platobná karta "správne“ používať na zajraničnej dovolenke? Prinášame vám množstvo užitočných rád a tipov, ako zabrániť zneužitiu platobenj karty

Platby kartou na internete: na čo si dávať pozor?

10.08.2017

Nakupovanie cez internet sa stáva čoraz viac populárnejším. Pri platbe však musíte byť veľmi opatrní. Ak by niekto zistil číslo vašej platobnej karty, meno a dobu platnosti, mohol by ju veľmi ľahko zneužiť.

6 dôvodov, prečo na dovolenke používať platobnú kartu

03.08.2017

Mnohí dovolenkári, rovnako ako doma na Slovensku, aj v zahraničí intenzívne používajú platobné karty. A dobre robia - cestovanie s platobnou kartou má mnoho výhod!

Prečo sa do USA oplatí pribaliť kreditnú kartu

25.07.2017

Na cestu do Ameriky si nezabudnite pribaliť platobnú kartu - je všeobecne známe, že Američania uprednostňujú použitie platobných kariet pred hotovosťou a v mnohých prípadoch sa bez nej proste nezaobídete. 

8 odlišností v pravidlách na cestách v USA

20.07.2017

Jazdenie autom v Amerike je pomerne jednoduché, lebo cesty sú široké a v dobrej kvalite. Pred odjazdom je ale dobré si osvojiť niekoľko základných rád a pravidiel, aby ste sa vyhli zbytočným problémom, komplikáciam a v neposlednom rade pokutám. 

O koľko je vyšší rodičovský príspevok v ČR

13.07.2017

V čom sa majú české mamičky na rodičovskej dovolenke lepšie ako mamičky na Slovensku? Zamerali sme sa na hlavné rozdiely vo vyplácaní rodičovského príspevku u nás a v ČR.

Ako si požičať auto v USA

03.07.2017

Plánujete cestovať po Spojených štátoch? V tom prípade sa pravdepodobne nezaobídete bez auta. Zisťovali sme, ako si požičať auto v USA a čo všetko k tomu potrebujete. 

České mamičky dostanú na materskej aj 400 eur mesačne

29.06.2017

Ako to majú s výškou rodičovského príspevku a jeho čerpaním mamičky v susednej Českej republike? Môžu si samy zvoliť jeho výšku a aj dobu vyplácania!

Rodičovský príspevok : 10 najzásadnejších otázok a odpovedí

20.06.2017

Ako dlho je vyplácaný rodičovský príspevok, kde oň požiadať a aká je jeho výška v roku 2017? Môže byť vyplácaný aj otcovi dieťaťa a existujú nejaké obmedzenia týkajúce sa práce popri poberaní príspevku? Nielen na tieto otázky vám prinášame odpovede.

Materské: 12 najčastejších otázok a odpovedí

12.06.2017

Chystáte sa v najbližšej dobe na materskú dovolenku? Viete, aký vysoké materské budete dostávať a či si môžete počas obdobia poberania príspevku privyrábať? Má študentka nárok na materské? Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa materského príspevku. 

Získajte od štátu príspevok na súkromnú škôlku až do výšky 280 eur!

05.06.2017

Vedeli ste, že od štátu môžete získať príspevok na starostlivosť o dieťa –  dávku, ktorou prispieva rodičom na úhradu výdavkov za jasle, škôlku alebo opatrovateľskú službu až do výšky 280 eur? 

2 dôvody kedy sa príspevok na starostlivosť o dieťa oplatí viac ako rodičovský príspevok?

29.05.2017

Po materskom si môžete vybrať alebo rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Ktorý je lepší? Zisťovali sme, kedy sa oplatí uprednostniť príspevok na starostlivosť o dieťa pred rodičovským príspevkom. 

Začneme chodiť na nákupy bez peňaženky?

22.05.2017

Platenie kartou sa stalo pre mnohých samozrejmosťou. 9 z 10 Slovákov platí v obchode platobnou kartou a čoraz populárnejšie sú aj platby bezkontaktnou nálepkou či mobilom. Je len otázkou času, kedy začneme chodiť na nákupy bez peňaženky?

2 najväčšie rozdiely medzi materským na Slovensku a v ČR

15.05.2017

Majú sa mamičky v Českej republike na materskej dovolenke lepšie? Zamerali sme sa na odlišnosti materského u našich susedov.

3 tipy, ako pracovať počas poberania materského a neprísť o príspevok

09.05.2017

Môže mamička pracovať popri poberaní materského? Zisťovali sme, za akých okolností jej nezanikne nárok na materské, ak bude v práci poberať príjem.

6 rozdielov medzi materským a rodičovským príspevkom

02.05.2017

Mnohí z nás si často zamieňajú pojem materské a rodičovský príspevok. Nejedná sa však o jeden a ten istý príspevok. Prinášame vám 6 rozdielov, v čom sa líšia.

Mamičky na materskej si od mája polepšia o desiatky eur!

24.04.2017

Materské sa už onedlho zvýši na 75 % denného vymeriavacieho základu. Zisťovali sme, o koľko eur mesačne si mamičky na materskej dovolenke polepšia!

Rodičovský príspevok 2017: mamičkám od mája svitne na lepšie časy!

18.04.2017

Mamičky v súčasnej dobe  poberajú mesačný rodičovský príspevok vo výške 203,20 eur, avšak jeho výška je už niekoľko rokov na nezmenenej úrovni. Dočkajú sa v tomto roku konečne zvýšenia?

Jozef Metelka: Svoje nohy už nepočítam

12.04.2017

Ambiciózny Jozef Metelka mal veľké pracovno – športové plány, až kým jeho  život neovplyvnila vážna nehoda. Rozhodol sa však nevzdať a vyťažiť zo situácie maximum. A oplatilo sa – minulý rok si vybicykloval dve zlaté medaily na paralympiáde v Rio de Janeiro, tento rok záhájil úspešne na majstrovstvách sveta v Los Angeles.

Môže slovenská mamička žijúca v zahraničí žiadať o príspevok pri narodení dieťaťa?

04.04.2017

Mnoho slovenských mamičiek pracujúcich v zahraničí rieši s príchodom bábätka otázku nároku na príspevok pri narodení dieťaťa. V ktorom štáte si oň majú požiadať: v mieste trvalého pobytu alebo tam, kde pracujú?

Materské čaká ďalšie zvýšenie! Už v máji.

30.03.2017

Mamičky v očakávaní, zbystrite! Vyplácanie materského čaká  v máji pozitívna zmena, a to už druhá v tomto roku. 

Kto má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa v roku 2017

13.03.2017

Štát na každé narodené dieťa vypláca príspevok pri narodení dieťaťa. Viete, aká je jeho výška v tomto roku a po splnení akých podmienok oň môžete žiadať?

Na toto by ste si nemali brať pôžičku

27.02.2017

Kým v minulosti si ľudia na svoje sny boli zvyknutí sporiť, dnes je úplne bežné si všetko kúpiť ihneď. Často prostredníctvom úveru. V niektorých prípadoch by ste ale nemali podľahnúť emóciám a dostupnej pôžičke by ste mali radšej odolať.

Petra Toth: Na Slovensku je priestor aj trh sa uplatniť

13.02.2017

„Na Slovensku je priestor aj trh sa uplatniť,“ myslí si úspešná slovenská dizajnérka a šperkárka Petra Toth. Vo svojej tvorbe používa pôvodné slovanské ornamenty a sofistikovane ich pretvára do súčasnej podoby. Bolo vždy jej snom stať sa návrhárkou šperkov alebo svoju úlohu zohrala náhoda?

Za akých podmienok môže Slovák získať trvalý pobyt v ČR

30.01.2017

Za akých okolností môže Slovák žijúci v Českej republike žiadať o trvalý pobyt v tejtoj krajine? Pripravili sme pre vás prehľad o tom, čo potrebujete k žiadosti o povolenie na trvalý pobyt u našich susedov.

Slovák žijúci v ČR: je nutné žiadať o prechodný pobyt?

26.01.2017

Ste Slovák žijúci v Českej republike? Možno sa tak ako väčšina Slovákov pôsobiacich u našich susedov stretnete s otázkou prechodného pobytu. Kam oň ísť požiadať a je to vôbec nutné? 

Splniť si podnikateľský sen je možné aj v mladom veku

20.01.2017

Snom každého človeka, je mať prácu, ktorá ho baví a napĺňa. Aj vy snívate o tom, že by ste sa svojou záľubou mohli živiť? Prinášame vám dôkaz, že to je možné. 

Hypotéku so štátnym príspevkom čaká v januári opäť zmena príjmového stropu

29.12.2016

Štátny príspevok na hypotéku pre mladých bude poskytovaný aj v roku 2017. Príjmový strop na získanie hypotéky s úrokovým zvýhodnením ale klesne - šancu získať ju bude mať od januára menej mladých ľudí.

Ako sa na Vianoce zadlžiť s rozumom

12.12.2016

Ak vám na nákup darčekov tento rok nevychádza a nemáte inú možnosť, než požiadať banku o pôžičku, berte do úvahy riziká, ktoré so sebou úvery prinášajú. Prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako sa zadlžiť tak, aby vám pôžička neprerástla cez hlavu.

Vianoce 2016: kreditka, povolené prečerpanie či pôžička?

28.11.2016

Možností, ako získať pred Vianocami peniaze navyše, je niekoľko. Nie všetky sú ale rovnako výhodné. Oplatí sa použiť kreditnú kartu, prečerpať prostriedky z účtu do mínusu alebo si vziať pôžičku? Poradíme vám.

Vianočné nákupy s povoleným prečerpaním sa môžu predražiť

21.11.2016

Potrebujete získať peniaze na vianočné darčeky a premýšľate nad tým, že by ste situáciu riešili sklznutím do povoleného mínusu na vašom bežnom účte? Pozor, tento produkt je síce veľmi dobrý sluha, ale môže sa ukázať aj ako veľmi zlý pán.

Nákup vianočných darčekov: kedy je online platba bezpečná

15.11.2016

Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú nákup vianočných darčekov cez internet? Platíte za nákup platobnou kartou? Zoznámte sa s niekoľkými praktickými tipmi, ako bezpečne platiť platobnou kartou na internete. 

Prenájom versus bývanie vo vlastnom: čo sa oplatí viac?

07.11.2016

Aj vy bývate v prenájme a lámete si hlavu nad tým, či v ňom ostať alebo ísť do vlastného a uviazať si na krk hypotéku na nasledujúcich 30 rokov? Slováci vo všeobecnosti preferujú svoju strechu nad hlavou. Chcú bývať vo vlastnom. 

Nevychádza vám na vianočné darčeky? Zachráni vás kreditka!

17.10.2016

Vianoce už pomaly klopú na dvere, obchodné centrá sa zapĺňajú vianočným tovarom a vy už teraz viete, že vám tento rok nevychádza na nákup darčekov? Vyriešiť to môžete šikovne pomocou kreditnej karty. 

Americká hypotéka: otázky a odpovede

04.10.2016

Vedeli ste, že s americkou hypotékou si môžete kúpiť apartmán vo vašej obľúbenej dovolenkovej destinácii? Čo ste  ešte o americkej hypotéke nevedeli? Nielen na tieto otázky vám prinášame odpovede.

Ako získať hypotéku lacnejšie

20.09.2016

Premýšľate nad vlastným bývaním a rovnako ako väčšina mladých ľudí musíte banku žiadať o hypotéku? Ak nemáte viac ako 35 rokov, môžete získať zníženie úrokovej sadzby až o 3 %. A to sa oplatí!

Auto na hypotéku? Žiadny problém!

05.09.2016

Počuli ste niekedy o možnosti financovania automobilu na hypotéku? Nie, nie je to vtip. Áno, aj takáto možnosť existuje. 

Americká či austrálska hypotéka: o čo ide a kedy sa oplatí ich využiť?

16.08.2016

Chcete banku požidať o úver a namiesto toho máte pocit, že ste sa vydali na cestu okolo sveta? Nemusíte byť ďaleko od pravdy: často sa totiž stretávame s pojmami americká, austrálska hypotéka či japonská pôžička. Aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné so štandardnou hypotékou? 

Letná dovolenka v zahraničí: kedy sa (ne)oplatí platiť kartou

02.08.2016

Platobná karta vám v mnohých ohľadoch zahraničný pobyt môže uľahčiť, avšak aj skomplikovať. Oplatí sa ňou platiť na letnej dovolenke?

Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu?

25.07.2016

Výbery z bankomatu v zahraničí sú často diskutovanou témou, a to nielen počas aktuálne prebiehajúcej dovolenkovej sezóny. Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu a na čo si dávať pri výbere pozor? 

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri riešení hypotéky

30.06.2016

Aké faktory je dôležité brať do úvahy a na čo všetko je potrebné dať si pozor pri vybavovaní hypotéky? Na čo klienti často zabúdajú? Poradíme vám, ako sa vyhnúť pravidelne sa opakujúcim chybám! 

Riešite, akú dobu splatnosti hypotéky si nastaviť? Poradíme vám!

15.06.2016

Hypotéka je spravidla beh na dlhú trať a mnoho žiadateľov rieši dilemu, aká je ideálna doba jej splatnosti. Od nej totiž závisí, do akej miery financovanie bývania ovplyvní váš rodinný rozpočet.

Aká fixácia úrokovej sadzby je pri hypotéke najlepšia?!

30.05.2016

Mnoho žiadateľov o hypotéku rieši dilemu, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby zvoliť. Tejto otázke sa pri žiadosti o hypotéku nevyhnete. Aká fixácia je ale najvýhodnejšia? Kedy zvoliť kratšiu, a kedy naopak, dlhšiu dobu fixácie úrokovej sadzby? Poradíme vám!

Kreditná karta: mať či nemať?

17.05.2016

Kreditná karta je jednoduchým zdrojom peňažných prostriedkov. Zaplatíte ňou za nákup aj v prípade, že na svojom bežnom účte práve nemáte dostatok peňazí. Je ale vhodná pre každého? Kedy sa oplatí ju vlastniť a aké riziká v sebe skrýva? 

Nemýľte si mladomanželskú pôžičku s hypotékou!

26.04.2016

V médiách sa často skloňujú pojmy hypotéka pre mladých či mladomanželská pôžička. Stáva sa, že tieto dva pojmy bývajú myľne zamieňané v domnienke, že ide o jeden a ten istý produkt. Ktorý je teda ktorý a aký je ich účel? Zamerali sme sa na hlavné rozdiely. 

Aktuálne články Finance.sk

Zdarma Wi-Fi v MHD funguje už 5 rokov. Viete, ako sa k nej dostať?

22.09.2017

Bezplatné Wifi je v päťdesiatich bratislavských autobusoch už vyše 5 rokov, za ten čas ho využili už milióny cestujúcich. Podobne je to aj v iných slovenských mestách.

Aké chyby robia ľudia pri žiadostiach o zelené poukážky

21.09.2017

Poukážky na zelené zariadenia prepláca Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) po kontrole kompletnej dokumentácie alebo až po preverení inštalácie priamo v domácnosti. Mnohé domácnosti na to doplatili.

Koncesionárske poplatky v roku 2018. Na čo sa pripraviť!

20.09.2017

Neprešlo ich zrušenie, ani zvýšenie. Aj v roku 2018 nás teda čaká pravidelná mesačná povinnosť voči RTVS.

Platná technická kontrola chýba množstvu áut, štátny register je neprehľadný

20.09.2017

Štatistiky ministerstva dopravy dokladujú, že platnú technickú kontrolu v súčasnosti nemá 130 tisíc áut.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama