Marek Mittaš

Marek Mittaš V článkoch sa venuje prevažne bankovej problematike a poistnému sektoru. V jeho publikačnej práci však nájdete aj témy, ktoré sa týkajú alternatívneho investovania a osobných financií.

Späť na zoznam autorov

Články autora

Investovanie do nehnuteľnosti. Stále sa na nich dá zarobiť

12. 6. 2019

Nehnuteľnosti sa považujú za jednu z najistejších investícií. Neplatí to však vždy a rozhodne nie celoplošne. Kto si myslí, že ak ceny nehnuteľností rastú, tak určite zarobí, môže sa ľahko popáliť. Investovať alebo neinvestovať v čase súčasného rastu?

Ako usporiť pri dofinancovaní hypotéky?

5. 6. 2019

Chýbajú vám peniaze k vlastnému bývaniu? Hypotéky už dávno nezafinancujú celé náklady na kúpu nehnuteľnosti, nehovoriac o vybavení či prípadnej rekonštrukcii. Ak nemáte potrebné financie v hotovosti, je vhodné ohliadnuť sa po riešeniach, ktoré vám ďalšie požičané peniaze predražia čo najmenej.

Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?

28. 5. 2019

Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.

Investičné fondy: aké sú príležitosti a riziká investovania?

22. 5. 2019

Slováci čoraz viac objavujú možnosti investovania do podielových fondov. Mnohí však pri ich využívaní stále robia chyby, vďaka ktorým sa oberajú o peniaze. Podielové fondy sú pritom dlhoročne jeden z najlepších investičných prostriedkov. Treba ich však využívať správne.

Platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2019

15. 5. 2019

Letné dovolenky nie sú lacný špás. A hoci si chcete na nich dopriať zážitky aj dobrodružstvá, rozhodne nemusíte platiť viac ako je potrebné. Niekedy na to stačí len správne využívať peňažné prostriedky.

Kedy a komu sa oplatí poistiť si úver? Niekedy postačí aj životná poistka

8. 5. 2019

Úver je pre každý rozpočet finančnou záťažou. Okrem splátky požičanej sumy musíte platiť aj úrok, pričom náklady môže ešte zvýšiť aj poistenie úveru. Tieto výdavky však v mnohých prípadoch nebývajú rozhodne zbytočne vyhodenými peniazmi.

Ako si vybrať najvýhodnejšie cestovné poistenie

1. 5. 2019

Hoci patrí cestovné poistenie k jednému z najjednoduchších poistných produktov na uzatvorenie, vybrať si najvýhodnejšie, najlepšie a pritom najlacnejšie si vyžaduje kumšt.

Kedy sa oplatí dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni

24. 4. 2019

Podnikatelia sa často snažia odvodom do Sociálnej poisťovne čo najviac vyhýbať. Sú však prípady, kedy môže byť sociálne poistenie výhodné a dokonca sa oplatí platiť ho aj dobrovoľne. Pretože sociálne poistenie neslúži len na dôchodok a pre prípad práceneschopnosti.

Príspevok na opatrovanie člena rodiny. Ako ho vybaviť?

17. 4. 2019

Život niekedy prináša zložité situácie. Jednou z nich je, ak niekto z rodiny ťažko ochorie a vyžaduje celodennú starostlivosť, teda viac ako osem hodín denne. Ide v podstate o prácu na plný úväzok, ktorý sa štát snaží aspoň do istej miery kompenzovať príspevkom na opatrovanie.

Muž na materskej v roku 2019 - všetko, čo potrebujete vedieť

10. 4. 2019

Od roku 2019 sa zmenilo niekoľko zásadných vecí v poberaní materskej dávky. Jednou z nich je, že sa stala ešte atraktívnejšia aj pre mužov.

Čo pri poistení nerobiť, aby ste sa nestali podvodníkom?

3. 4. 2019

Poistenie je vnímané ako krytie v prípade nepredvídateľných okolností. V niektorých prípadoch však ľudia skúšajú získať  plnenie aj keď naň nemajú nárok. Dopúšťajú sa tak poistného podvodu, ktorý môže skončiť zamietnutím plnenia aj väzením.

Komu sa ešte oplatí stavebné sporenie v roku 2019

27. 3. 2019

Od januára tohto roku vstúpili do platnosti zákonné zmeny, ktoré razantne zmenili charakter stavebného sporenia. Vďaka tomu sa pre mnohých stalo menej výhodným, pre iných možno viac. Je preto vhodné overiť si, či je pre vás to pravé.

Štúdium v zahraničí. Koľko to bude stáť a ako ho financovať?

20. 3. 2019

Na Slovensku máme stredoškolské aj vysokoškolské štúdium bezplatné, no rozhodne nie je zadarmo. Za zváženie preto stojí aj možnosť štúdia v zahraniční. Ide však o podstatne vyššie čiastky, ako pri vzdelávaní na  Slovensku, ale skúsenosti z iných krajín sú na nezaplatenie.

Nevyliečiteľné a kritické ochorenia. Ako ich poistiť?

13. 3. 2019

Predstavujú nielen veľmi nepríjemného životného partnera, ale aj nemalú finančnú záťaž. Napriek tomu výber správneho poistenia dokáže eliminovať aspoň finančné škody, ktoré nevyliečiteľné ochorenia napáchajú.

Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019

6. 3. 2019

V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.

Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019

27. 2. 2019

Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.

Kde a ako investovať v roku 2019?

20. 2. 2019

Rok 2019 je v plnom prúde a ak ho chcete využiť na investovanie, je najvyšší čas rozhodnúť sa, kam financie smerovať. Pretože ako sa hovorí, každý deň, keď peniaze nepracujú, tak vy prerábate.

Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť

13. 2. 2019

Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.

Prechod z invalidného do starobného dôchodku

6. 2. 2019

Ak ste poberateľom invalidného dôchodku a dosiahli ste dôchodkový vek, je vhodné pobrať sa na Sociálnu poisťovňu. Môžete si výrazne prilepšiť.

Ako pozastaviť živnosť v roku 2019

30. 1. 2019

Možno si v tomto roku chcete oddýchnuť od stresu, podnikania, viac cestovať alebo máte len sezónnu prácu. V takom prípade sa vám oplatí prerušenie živnosti. Uľahčíte si od odvodov a pritom nemusíte podnikanie rušiť.

Kedy musíte ako živnostník začať platiť odvody

23. 1. 2019

Súčasťou podnikania na živnosť je aj platenie sociálnych a zdravotných odvodov. Tie si totiž ako živnostník musíte sledovať sami. A rovnako aj to, ktoré odvody, kedy a v akej výške platiť v roku 2019.

Ako si založiť s.r.o. v roku 2019

16. 1. 2019

Ak má byť tento rok rokom, kedy si založíte svoju prvú vlastnú firmu, tak máme pre vás návod, ktorý vám pomôže založiť eseročku rýchlo a jednoducho.

V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny

9. 1. 2019

K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.

Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2019

2. 1. 2019

Zamestnanci s menším platom alebo minimálnou mzdou si aj v roku 2019 môžu uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, vďaka ktorej si znížia odvody a zvýšia čistý príjem.

Podnikateľ na PN-ke. Aké má povinnosti a úľavy?

19. 12. 2018

Ochorenie a s ním spojená práceneschopnosť môže postihnúť zamestnanca aj podnikateľa. Pre samostatne zárobkovo činnú osobu má však na rozdiel od zamestnanca niekoľko špecifík.

Ako sa pripraviť na hypotéku?

12. 12. 2018

Hypotéka je záväzok na desiatky rokov. Mnoho ľudí sa naň nepripraví dostatočne. Ako z hľadiska rozpočtu, tak aj z hľadiska istenia a noviniek, ktoré s hypotékami súvisia.

Čo by nemalo chýbať v poistení domácnosti?

5. 12. 2018

Poistenie domácnosti má mnoho Slovákov ako súčasť poistenia domova. No často ani nevedia, či ho neplatia zbytočne a v mnohých prípadoch ani nevyužijú to, na čo majú nárok.

Ako požiadať o predčasný dôchodok?

28. 11. 2018

Nechce sa vám trápiť so zvyšujúcou sa hranicou odchodu do dôchodku? Predčasne do penzie môžete odísť o dva roky skôr.

Operatívny lízing. Veci nevlastníte, ale využívate

21. 11. 2018

Operatívny lízing je možnosť, ako využívať rôzny majetok bez toho, aby ste ho museli kupovať a vlastniť. Prenajímate si ho ako službu a ponuka sa neustále rozširuje.

Ako je to s dôchodkom v exekúcii?

14. 11. 2018

Exekvovaných dôchodcov z roka na rok pribúda. Dôvodom je často nerozvážne nakupovanie, ale aj dlhy v poisťovniach.

Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a aká je ich výška?

12. 11. 2018

Neprešlo ich zrušenie, ani zvýšenie. Väčšina z nás má teda stále mesačnú povinnosť voči RTVS.

Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?

7. 11. 2018

Počasie tak síce nevyzerá, ale do Vianoc ostávajú necelé dva mesiace. A to je v niektorých prípadoch ten správny čas na nákup darčekov, aby stihli doraziť pod stromček.

Všetko, čo ste (ne)vedeli o energetickom certifikáte budovy

24. 10. 2018

Mnoho ľudí ho stále nepovažuje za potrebný, pritom dokáže ušetriť aj zvýšiť cenu nehnuteľnosti?

Aké sú (ne)výhody 3. dôchodkového piliera

22. 10. 2018

Uvažujete o doplnkovom sporení na dôchodok? Aké výhody a nevýhody ponúka tretí dôchodkový pilier. Prečítajte si niekoľko rád a tipov.

Ako predať alebo prenajať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie

17. 10. 2018

Využiť služby realitnej kancelárie je pohodlné, ale nie vždy sa to oplatí. Vysoká provízia a nie vždy seriózny prístup mnohých už podnietili k tomu, aby si prenájom či predaj režírovali sami. Nejde pritom o nič zložité.

Sporenie pre deti. Ako vybrať to správne a kedy im začať sporiť?

11. 10. 2018

Výchova dieťaťa je do veľkej miery spojená aj so zabezpečením jeho nárokov. Tie nebývajú malé a štart do dospelosti stojí rodičov tisíce eur. Ako deťom sporiť, kedy začať a ako postupovať správne?

Pri bežnom predaji bytu má aj majiteľ niekoľko povinností

3. 10. 2018

Predávajúci bytu má menej povinností ako samotný kupujúci, no aj na jeho strane je istá zodpovednosť, ktorú nesmie ignorovať.

Ako si založiť start-up?

26. 9. 2018

Start-up je charakteristický špecifickým biznis modelom, ktorý je odlišný od živnosti alebo klasického podnikania formou s.r.o.. Na to je vhodné myslieť už pri zakladaní právnej formy, ktorá start-up pokryje.

Asistenčné služby v poistení. Vyvedú vás z problémov

19. 9. 2018

V minulosti sa poistenie uzatváralo vo veľkej miere na krytie rizík. Cestovatelia aj motoristi však čoraz častejšie vítajú aj ponuku asistenčných služieb. Sú pre nich neraz dôležitejšie ako poistné krytie.

Poštové poplatky na Slovensku. S týmto treba počítať

17. 9. 2018

Pošta už dávno nie je inštitúciou, ktorá nosí len listy a balíky. Je v princípe multifunkčným miestom, kde vybavíte viacero vecí. No nie sú zadarmo. Aké su teda ceny za tieto služby?

Ako si môžem vypočítať výšku starobného dôchodku?

12. 9. 2018

Vypočítať si sumu starobného dôchodku nie je jednoduché. S trochou snahy sa však môžete dopracovať aspoň k približnej sume, ktorú od štátu dostanete.

Stavebné sporenie po novom. Čo všetko sa zmení v roku 2019?

5. 9. 2018

Po dvadsiatich rokoch fungovania nastalo v stavebnom sporení veľké upratovanie. Pre mnohých bude menej výhodné.

Práca popri dôchodku. Čo všetko potrebujete vedieť?

22. 8. 2018

Ľudia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, môžu aj naďalej pracovať. Tak isto si môžu nájsť prácu na penzii aj neskôr po skončení pracovného pomeru, dokonca aj v prípade predčasného dôchodku. Všetko má však presné pravidlá.

Bezpečné platenie v zahraničí a online

16. 8. 2018

Využiť platobnú kartu pri platbe v zahraničí a online obchode je pohodlné a jednoduché. Nie však bezrizikové.

Kedy je potrebné vyžiadať si stavebné povolenie

15. 8. 2018

Ani súkromný pozemok nie je zárukou, že na ňom budete môcť postaviť čokoľvek. Na mnoho stavieb bude potrebné získať stavebné povolenie.

Aké je vstupné na slovenské hrady? A kedy je vstup zadarmo?

8. 8. 2018

Slovensko je krajina plná hradov. Mnohé z nich sú v dobrom stave, iné čas premenil na zrúcaniny. Roztrúsené sú po celej krajine a určite stoja za návštevu.

9 tipov, ako efektívne znížiť spotrebu auta

1. 8. 2018

Čím je benzín drahší, tým viac naberá na význame hospodárna jazda. Aj malá úspora vie pri dlhej ceste na dovolenku razantne ušetriť.

Odchádzate z nájmu? Máte povinnosti, ktoré treba urobiť

25. 7. 2018

Bez ohľadu na to, či z nájmu odchádzate z vlastného rozhodnutia alebo po vypovedaní nájomnej zmluvy, nedá sa odísť len s buchnutím dverí.

Čo robiť v prípade straty dokladov na dovolenke?

18. 7. 2018

Krádež alebo strata dokladov na dovolenke znamená jednoznačne problémy. Zmieriť sa budete musieť s tým, že pobyt pri mori vymeníte za postávanie na úradoch.

Životné minimum pri exekúcii. Čo vám musí ostať?

11. 7. 2018

Exekútor vám ani pri najväčšom dlhu nemôže siahnuť na základný príjem. Podľa zákona vám prináleží životné minimum a dávky za vyživované osoby.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.