Finančné trhy prekvapil v úvode tohto roka rýchly pád strmhlav nadol. S tým súvisel aj pokles mnohých fondov a úspor miliónov ľudí. Najhoršie časy sa zdajú zažehnané, no tie neisté sa ešte neskončili. Ako počas nich investovať?
Zdravotné poisťovne v týchto dňoch začínajú informovať svojich poistencov o ročnom zúčtovaní poistného za minulý rok. Niektoré veci sa oproti minulosti rokom zmenili.
Hranice sa otvárajú, dovolenky naberajú na atraktivite, ale koronavírus očividne nepovedal posledné slovo. Najbližšie mesiace a možno roky bude nutné zvyknúť si na cestovanie v tieni hygienických opatrení. Ako to zvládnuť?
Koronavírus zmenil ekonomickú situáciu v celom svete. Lockdown však ustupuje do úzadia a môžeme bilancovať škody, ale aj prekvapivé zisky. Analytici sa už zhodujú, že súčasná kríza len urýchlila to, o čom sa šepkalo dávnejšie. Začína nový systém fungovania sveta.
Doba sa mení a s ňou aj klimatické podmienky. Zmena počasia a meteorologické anomálie sa podpisujú aj na škodách. Kedysi bolo najväčšou starosťou nevyhorieť. Dnes naše príbytky ohrozujú okrem ohňa stále častejšie aj iné riziká. Prispôsobujú sa im aj poisťovne. Viete sa ochrániť?
Prípadný zákaz nedeľného predaja sa dotkne každého. Zatvorenie maloobchodných prevádzok totiž nebude znamenať len to, že si v nedeľu nenakúpime čerstvé pečivo. Analýzy ukazujú, že dopady pocítime hlavne v peňaženkách a zamestnanosti. Pričom efekt na zlepšenie rodinného života, ktorým sa zákaz odôvodňuje, bude len mizivý.
Opatrenia počas pandémie výrazne zasiahli do príjmov státisícov ľudí. Mnohým sa rodinné rozpočty zúžili, niektorí prišli prakticky o celý zdroj príjmu. Už dnes je zrejmé, že ďalšie tisíce ľudí v najbližších mesiacoch prídu vplyvom utlmenej ekonomiky o prácu. Krízová situácia si vyžaduje aj krízový manažment rodinných financií a správne prestavenie investícií.
Znížené príjmy mnohých ľudí ich nútia okresať výdavky. K nim patrí často aj životné poistenie. Sú však aj iné možnosti, ako si odľahčiť od platenia a pritom ostať poistený. Navyše krízové situácie poukazujú práve na význam životných poistiek.
Bankový sektor je nespochybniteľne jedným zo základných pilierov ekonomiky. V čase koronakrízy preto predstavil niekoľko zásadných zmien, ktoré pomohli klientom, ekonomike aj zdraviu.
Slováci nie sú najlepšie pripravení na nečakané situácie. Ešte pred vypuknutím koronakrízy to potvrdili údaje Eurostatu. V aktuálnom období sa pre niektoré rodiny môže finančná situácia výrazne zhoršiť. Dôvodom je pokles zamestnanosti, na ktorý nie sú finančne pripravené.
Trhy sú ako na hojdačke, ale poklesy môžu znamenať, že zarobíte. Stačí sa riadiť správnymi rozhodnutiami a nepanikáriť. V každej kríze nakoniec zvíťazia tí, ktorí konajú vďaka premyslenej stratégii, ktorá vedie k výsledkom.
Koronavírus môže byť momentom, ktorý od základov zmení finančný svet. Kolabujú akciové trhy, ropa zažila prvý raz v histórii situáciu, že predajca za ňu musel kupujúcemu zaplatiť a kryptomeny rastú. Môžu byť víťazom krízy? Isté to určite nemajú!
Prepad ekonomiky zavinenej korona krízou je evidentný. Zatiaľ nie je možné vidieť všetky jej dôsledky, avšak je viac ako isté, že sa dotkne mnohých odvetví na trhu. Preto môže zamávať aj nehnuteľnosťami.
Aktuálne prepady na finančných trhoch do bodky naplnili prognózy, že minulý rast nie je zárukou budúceho. Ekonómovia už na sklonku roku 2019 hovorili, že je nutná korekcia. Koronavírus teda nie je príčinou, ale len spúšťačom krízy. A kríza je zárodok príležitosti. Správne investičné kroky sa môžu v tomto období naozaj oplatiť.
Do boja s koronavírusom nastupujú po lekároch aj ekonómovia. Ich úlohou je poskytnúť svetovej ekonomike umelé dýchanie a priviesť ju opäť k životu. Reštriktívne kroky inšpirované čínskymi postupmi však v kapitalistickom zriadení veštia finančnú katastrofu.
Kryje životná poistka či cestovné poistenie pandémiu? Kedy môžete poisťovňu žiadať o náhradu nákladov, či ujmy na zdraví alebo trvalých následkov? Na niečo máte nárok zo zákona, no smerodatná je zmluva.
Mnoho ľudí rozdiel nevidí. Preto majú hlavu v smútku, len čo padnú trhy na svoje dno. Sporenie a investovanie sú dva rozdielne spôsoby nakladania s peniazmi. Na neznalosť môžete nepríjemne doplatiť.
Čas strávený doma môžeme využiť efektívne. Napríklad prípravou na pracovný pohovor. Možno ste o zmene práce uvažovali už dávno, možno pôjde o nutnosť prispôsobiť sa novej životnej situácii. V každom prípade je dobré vedieť, ako postupovať, aby ste uspeli.
Za poisťovací podvod hrozí páchateľovi 8 –až 15 rokov väzenia. Cestovné poistenie nepatrí síce k produktom, pri ktorých sa podvody vyskytujú najčastejšie, avšak do problémov sa človek môže dostať aj zdanlivo nevinne.
Od decembra 2019 má koronavírus na svedomí množstvo životov. Ohromil priemysel v Číne, turistický ruch a ako sa šíri po svete, likviduje aj ekonomiku. Keď prekročil hranice Európy, trhová hodnota firiem v regióne sa v priebehu pár hodín znížila o viac ako 400 miliárd eur. Pripraví nás koronavírus nielen o zdravie, ale aj o úspory?
Cena zlata za posledné roky stúpa ku hviezdam. Podobne ako napríklad kryptomeny. Na rozdiel od nového platidla je však „menou“ overenou rokmi. Aj preto mnohí investori veria v jeho silu naprieč dejinami. Predstavuje však zlato skutočne univerzálny investičný nástroj?
Mnoho sporiteľov v druhom pilieri môže byť stavom ich dôchodkového konta nepríjemne prekvapených. Väčšina z nich má totiž finančné prostriedky vo fondoch, ktoré nezarábajú ani na infláciu. Je to z časti výsledok politického rozhodnutia z roku 2013, no mnohí Slováci naň doplácajú dodnes. Vlastnou vinou.
Na Slovensku máme na poistenie bývania dva poistné produkty. Poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. V oboch prípadoch je nutné venovať pozornosť ich vhodnému nastaveniu, ale aj pravidelnej údržbe.
Rok 2020 sa ešte len rozbieha a s ním aj očakávania, ako bude vyzerať. Čo sa týka príjmov, Slováci si vlani prilepšili. Dobrou správou je, že ani rok 2020 by nemal byť rokom, kedy sa platy budú znižovať.
Minulý rok patril k investične najvýhodnejších za poslednú dekádu. Ako však nasmerovať svoje investícia v roku súčasnom? Hoci vešteckú guľu nemajú ani analytici a bankári, isté trendy naznačujú, ktorým oblastiam sa môže dariť lepšie než iným.
Výnosy z investovania sú príjmom a ten treba zdaniť. Sú možnosti, ako si môže investor daňovú povinnosť zjednodušiť, alebo sa jej v istých prípadoch úplne vyhnúť.
Výmena zimy za exotické letné počasie je lákavá, ale iný kraj a iný mrav prináša aj iné ochorenia. Na ne naše telo nemusí byť pripravené. Prevenciou sú očkovania, ktoré sa pred cestou do exotiky neoplatí podceniť.
Lyžovačka k zime neodmysliteľne patrí. Pri jej plánovaní však netreba zabudnúť, že každoročne ju desiatkam lyžiarov prerušia zranenie a úraz. Na takéto situácie je vhodné byť nielen pripravený, ale aj eliminovať pravdepodobnosť, že sa prihodia práve vám.
Náklady na bývanie majú Slováci jedny z najvyšších v Európe. Od januára vzrástli o ďalšie percentá, no napriek tomu nemusíte platiť viac. Existuje mnoho možností, ako ušetriť na nákladoch za energie bez zníženia komfortu bývania.
Životné poistenie si na Slovensku prešlo viacerými fázami. Na sklonku deväťdesiatych rokoch bolo finančnými agentmi často prezentované ako liek na všetko. Vďaka tomu sa pre mnohých ukázalo ako nevýhodné. Neskôr sa očistilo a našlo svoje miesto na trhu. Pri správnom nastavení možno stále hovoriť o jednom z najlepších poistných produktov.
Vianoce, Silvester a obdobie sviatkov sa spája so zvýšenými výdavkami. Váš rozpočet však toto obdobie môže ustáť bez manka. Do nového roka dokážete vstúpiť aj bez dlhov a s dobrým pocitom, že nezačínate úplne od nuly, ale dokonca s úsporami.
Za posledných šesťdesiat rokov sa počet obyvateľov Slovenska zvýšil o tretinu, avšak problémom je rýchle starnutie. V súvislosti s tým sa čoraz častejšie otvára otázka dôchodkov, ale aj ďalšia, rovnako pálčivá, o ktorej sa zatiaľ hovorí menej. Dobiehať nás začne vysoká zadlženosť.
Poisťovne menia stratégiu na výpočet ceny povinného zmluvného poistenia. Vodičom sa oplatí viac uvažovať a meniť poisťovne obozretnejšie.
Na Slovensku dlhodobo rastie priemerná aj minimálna mzda. Napriek tomu za väčšinou krajín v príjmoch stále zaostávame.
Seniorov na dôchodku, ktorým každý mesiac nosí penziu poštár, je stále menej. V súčasnosti už existuje mnoho penzistov, ktorí aktívne využívali bankový účet počas zamestnania a preto sú naň zvyknutí aj na dôchodku. S odchodom z práce však môže byť výhodné zvážiť aj zmenu banky. Môžete výrazne ušetriť.
Švajčiarsko, Rakúsko, talianske Alpy. To všetko sú miesta, kde už nadšenci lyží môžu ochutnať prvé zasnežené zjazdovky. K povinnej výbave lyžiara, ktorý mieri za hranice, je však potrebné pribaliť aj poistenie, ktoré na svahu bude kryť jeho aj okolie.
Nový rok sa začne v dobrých číslach. Hlavne vďaka novele zákona o dani z príjmov, ktorá začne platiť práve od začiatku nasledujúceho roka. Pre menších podnikateľov to bude znamenať výraznú úsporu.
Či už si vyberáte vysokú školu kvôli budúcemu uplatneniu, hľadáte prvú prácu, alebo premýšľate o zmene, je dobré vedieť, kde na Slovensku môžete dostať najvyšší plat.
Väčšina súčasných starobných dôchodcov prežilo produktívny život v socializme, kde nebolo mnoho možností pripraviť sa na kapitalistický systém. Mnohí preto dnes zápasia s nízkymi penziami. O to viac je potrebné, aby s peniazmi vedeli správne hospodáriť. Mnohí to však nezvládajú, čoho výsledkom je aj rastúci počet exekúcií.
Vzhľadom na to, že Slováci sa extrémne rýchlo zadlžujú a na Slovensku sa začína ochladzovať nielen počasie, ale aj ekonomika, je najvyšší čas pripraviť sa na horšie časy.
Na dôchodok sa oplatí myslieť od prvého dňa nástupu do práce. Nie preto, že by vás práca nebavila, ale preto, že máte dostatok času podniknúť kroky, aby ste ako senior mohli mať dôchodkové zabezpečenie na úrovni, ktorá vám dovolí zachovať si váš životný štandard.
Chcete začať sporiť a investovať, ale nemáte veľký kapitál? Nevadí, pravidelné investovanie menších čiastok môže byť dokonca omnoho výhodnejšie, ako jedna veľká investícia.
Úroky na termínovaných vkladoch dlhodobo padali a to mnohých Slovákov inšpirovalo k investovaniu do podielových fondov, akcií, dlhopisov, či indexových fondov. Často bez toho, aby vedeli, čo robiť, ak sa na trhy raz nebude usmievať šťastie a začnú klesať.
Internet je nielen zdrojom informácií, ale aj zárobku. Najlepšie na ňom je, že stačí chcieť a začať zarábať môžete prakticky okamžite. Možno najprv len popri zamestnaní, no ak budete dobrý, možno nepotrvá dlho a začnete zarábať na plný úväzok.
Slováci sú síce v investovaní konzervatívni, ale bavia ich inovácie. Aj preto sa kryptomeny stávajú čoraz obľúbenejšie. Ako však reálne peniaze premeniť na virtuálnu menu a naopak mnoho ľudí stále nevie.
Pre mnohých investorov na Slovensku sú indexové fondy skôr neznámym pojmom a svoje peniaze často zverujú do podielových fondov s aktívnou správou. Tá však nemusí znamenať väčšie zhodnotenie ako pasívny prístup indexových fondov, ktorým chýba manažér. Dokonca ani v neistých časoch.
Hlavná dovolenková sezóna sa pomaly chýli ku koncu. Pre mnohých bolo leto časom splnených zážitkov, iným dovolenka nesplnila očakávania. V prípade nespokojnosti možno dovolenku reklamovať, ako každú inú službu.
Zabudnete si doma peňaženku, platobné karty, ale chcete si niečo kúpiť. Kedysi to bol problém. Dnes stačí mať so sebou inteligentné hodinky alebo mobil a môžete platiť.
Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.
Liečba v zahraničí sa delí na tú akútnu, pri ktorej vám bude stačiť cestovné poistenie, alebo Európsky preukaz zdravotného poistenia a plánovanú. Pri plánovanej, ktorá nie je dostupná na Slovensku, budete musieť požiadať vašu zdravotnú poisťovňu o súhlas.