Marek Mittaš

Marek Mittaš V článkoch sa venuje prevažne bankovej problematike a poistnému sektoru. V jeho publikačnej práci však nájdete aj témy, ktoré sa týkajú alternatívneho investovania a osobných financií.

Späť na zoznam autorov

Články autora

Dovolenka v exotike: Kedy potrebujete očkovanie proti cholere, brušnému týfusu alebo besnote

22. 1. 2020

Výmena zimy za exotické letné počasie je lákavá, ale iný kraj a iný mrav prináša aj iné ochorenia. Na ne naše telo nemusí byť pripravené. Prevenciou sú očkovania, ktoré sa pred cestou do exotiky neoplatí podceniť.

Na čo si dávať pozor pri zimnej lyžovačke

15. 1. 2020

Lyžovačka k zime neodmysliteľne patrí. Pri jej plánovaní však netreba zabudnúť, že každoročne ju desiatkam lyžiarov prerušia zranenie a úraz. Na takéto situácie je vhodné byť nielen pripravený, ale aj eliminovať pravdepodobnosť, že sa prihodia práve vám.

Aké máme náklady na bývanie a ako ich v novom roku znížiť?

8. 1. 2020

Náklady na bývanie majú Slováci jedny z najvyšších v Európe. Od januára vzrástli o ďalšie percentá, no napriek tomu nemusíte platiť viac. Existuje mnoho možností, ako ušetriť na nákladoch za energie bez zníženia komfortu bývania.

Životné poistenie. Ešte stále sa oplatí?

31. 12. 2019

Životné poistenie si na Slovensku prešlo viacerými fázami. Na sklonku deväťdesiatych rokoch bolo finančnými agentmi často prezentované ako liek na všetko. Vďaka tomu sa pre mnohých ukázalo ako nevýhodné. Neskôr sa očistilo a našlo svoje miesto na trhu. Pri správnom nastavení možno stále hovoriť o jednom z najlepších poistných produktov.

Ako ušetriť počas sviatkov a Silvestra

18. 12. 2019

Vianoce, Silvester a obdobie sviatkov sa spája so zvýšenými výdavkami. Váš rozpočet však toto obdobie môže ustáť bez manka. Do nového roka dokážete vstúpiť aj bez dlhov a s dobrým pocitom, že nezačínate úplne od nuly, ale dokonca s úsporami.

Slovensko starne. Nízke dôchodky nebudú jediný problém

11. 12. 2019

Za posledných šesťdesiat rokov sa počet obyvateľov Slovenska zvýšil o tretinu, avšak problémom je rýchle starnutie. V súvislosti s tým sa čoraz častejšie otvára otázka dôchodkov, ale aj ďalšia, rovnako pálčivá, o ktorej sa zatiaľ hovorí menej. Dobiehať nás začne vysoká zadlženosť.

PZP: Bez poistky môžete prísť o milióny

4. 12. 2019

Poisťovne menia stratégiu na výpočet ceny povinného zmluvného poistenia. Vodičom sa oplatí viac uvažovať a meniť poisťovne obozretnejšie.

Aj 30 rokov od nežnej revolúcie patríme k najchudobnejším Európanom?

28. 11. 2019

Na Slovensku dlhodobo rastie priemerná aj minimálna mzda. Napriek tomu za väčšinou krajín v príjmoch stále zaostávame.

Účty výhodné pre seniorov, ktorý si vybrať?

20. 11. 2019

Seniorov na dôchodku, ktorým každý mesiac nosí penziu poštár, je stále menej. V súčasnosti už existuje mnoho penzistov, ktorí aktívne využívali bankový účet počas zamestnania a preto sú naň zvyknutí aj na dôchodku. S odchodom z práce  však môže byť výhodné zvážiť aj zmenu banky. Môžete výrazne ušetriť.

Poistenie na lyžovačku v zahraničí. Ako sa poistiť najvýhodnejšie?

13. 11. 2019

Švajčiarsko, Rakúsko, talianske Alpy. To všetko sú miesta, kde už nadšenci lyží môžu ochutnať prvé zasnežené zjazdovky. K povinnej výbave lyžiara, ktorý mieri za hranice, je však potrebné pribaliť aj poistenie, ktoré na svahu bude kryť jeho aj okolie.

Zmeny v daniach od 1. januára 2020. Čo všetko sa znižuje a odpúšťa?

6. 11. 2019

Nový rok  sa začne v dobrých číslach. Hlavne vďaka novele zákona o dani z príjmov, ktorá začne platiť práve od začiatku nasledujúceho roka. Pre menších podnikateľov to bude znamenať výraznú úsporu.

Najlepšie platené pozície na Slovensku. Kde sa oplatí pracovať?

30. 10. 2019

Či už si vyberáte vysokú školu kvôli budúcemu uplatneniu, hľadáte prvú prácu, alebo premýšľate o zmene, je dobré vedieť, kde na Slovensku môžete dostať najvyšší plat.

Ako hospodáriť s peniazmi na dôchodku?

23. 10. 2019

Väčšina súčasných starobných dôchodcov prežilo produktívny život v socializme, kde nebolo mnoho možností pripraviť sa na kapitalistický systém. Mnohí preto dnes zápasia s nízkymi penziami. O to viac je potrebné, aby s peniazmi vedeli správne hospodáriť. Mnohí to však nezvládajú, čoho výsledkom je aj rastúci počet exekúcií.

Ako sa pripraviť a prežiť recesiu bez exekúcií?

16. 10. 2019

Vzhľadom na to, že Slováci sa extrémne rýchlo zadlžujú a na Slovensku sa začína ochladzovať nielen počasie, ale aj ekonomika, je najvyšší čas pripraviť sa na horšie časy.

Praktické tipy, ako si zaistiť lepší dôchodok

9. 10. 2019

Na dôchodok sa oplatí myslieť od prvého dňa nástupu do práce. Nie preto, že by vás práca nebavila, ale preto, že máte dostatok času podniknúť kroky, aby ste ako senior mohli mať dôchodkové zabezpečenie na úrovni, ktorá vám dovolí zachovať si váš životný štandard.

Pravidlá pravidelného investovania. Prečo je výhodnejšie ako jednorazové?

2. 10. 2019

Chcete začať sporiť a investovať, ale nemáte veľký kapitál? Nevadí, pravidelné investovanie menších čiastok môže byť dokonca omnoho výhodnejšie, ako jedna veľká investícia.

Čo robiť s peniazmi pri poklese trhov?

25. 9. 2019

Úroky na termínovaných vkladoch dlhodobo padali a to mnohých Slovákov inšpirovalo k investovaniu do podielových fondov, akcií, dlhopisov, či indexových fondov. Často bez toho, aby vedeli, čo robiť, ak sa na trhy raz nebude usmievať šťastie a začnú klesať.

Ako zarobiť na internete a neprísť o peniaze

18. 9. 2019

Internet je nielen zdrojom informácií, ale aj zárobku. Najlepšie na ňom je, že stačí chcieť a začať zarábať môžete prakticky okamžite. Možno najprv len popri zamestnaní, no ak budete dobrý, možno nepotrvá dlho a začnete zarábať na plný úväzok.

Ako najvýhodnejšie a najľahšie kupovať a predávať kryptomeny?

11. 9. 2019

Slováci sú síce v investovaní konzervatívni, ale bavia ich inovácie. Aj preto sa kryptomeny stávajú čoraz obľúbenejšie. Ako však reálne peniaze premeniť na virtuálnu menu a naopak mnoho ľudí stále nevie.

Indexové fondy. Sú vhodným riešením pri páde trhov?

4. 9. 2019

Pre mnohých investorov na Slovensku sú indexové fondy skôr neznámym pojmom a svoje peniaze často zverujú do podielových fondov s aktívnou správou. Tá však nemusí znamenať väčšie zhodnotenie ako pasívny prístup indexových fondov, ktorým chýba manažér. Dokonca ani v neistých časoch.

Reklamácia dovolenky. Ako postupovať a čo možno reklamovať?

28. 8. 2019

Hlavná dovolenková sezóna sa pomaly chýli ku koncu. Pre mnohých bolo leto časom splnených zážitkov, iným dovolenka nesplnila očakávania. V prípade nespokojnosti možno dovolenku reklamovať, ako každú inú službu.

Oplatí sa používať Apple Pay a Google Pay?

21. 8. 2019

Zabudnete si doma peňaženku, platobné karty, ale chcete si niečo kúpiť. Kedysi to bol problém. Dnes stačí mať so sebou inteligentné hodinky alebo mobil a môžete platiť.

Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?

14. 8. 2019

Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.

Ako požiadať zdravotnú poisťovňu o liečbu v zahraničí

7. 8. 2019

Liečba v zahraničí sa delí na tú akútnu, pri ktorej vám bude stačiť cestovné poistenie, alebo Európsky preukaz zdravotného poistenia a plánovanú. Pri plánovanej, ktorá nie je dostupná na Slovensku, budete musieť požiadať vašu zdravotnú poisťovňu o súhlas.

Dôchodok zo zahraničia: Kde a ako ho vybaviť?

31. 7. 2019

Práca za hranicami umožňuje poberať v starobe dôchodok aj zo zahraničia. Nepotrebujete na to byť obyvateľom danej krajiny, ani mať dvojité občianstvo. Pokojne sa tak môže stať, že v starobe si budete užívať švajčiarsky dôchodok aj na Slovensku.

Ako a kde si zmeniť meno na letenke?

25. 7. 2019

Letenky sa vystavujú vždy na meno a s tým súvisia aj komplikácie, ak sa meno držiteľa zmení. Letecké spoločnosti pritom nerozlišujú, či ide o zmenu kvôli sobášu, premenovaniu, či napríklad darovaniu alebo predaju letenky inej osobe. Pre nich to je zmena mena. V niektorých prípadoch drahá, niekedy bezplatná, občas nemožná.

Kto vlastní slovenské médiá?

18. 7. 2019

Keď v roku 2015 robila agentúra Focus pre Transparency International prieskum, len jeden z desiatich Slovákov vedel, komu naozaj patria slovenské média. Odvtedy sa zmenili vlastnícke štruktúry, ale informácie o zákulisí ostávajú stále pre mnohých záhadou. Poznať majiteľov médií však môže výrazne pomôcť čítaniu informácií medzi riadkami.

Kto vlastní slovenské banky?

11. 7. 2019

Banky pôsobiace na Slovensku vo väčšine prípadov slovenskými vo svojej podstate nie sú. Ich skutočnými majiteľmi sú zahraničné, často medzinárodné spoločnosti. Podiel domáceho kapitálu je v našich bankách nízky a prevláda kapitál z Belgicka, Rakúska či Talianska.

Na čo si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu?

4. 7. 2019

Predaj nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie je bezpečnejší, ako na vlastnú päsť. Nie je však bez rizika. Opatrnosti nikdy nie je dosť  a ani v realitnom biznise nemusí byť každý profesionál. Hoci sa tak tvári.

Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?

28. 6. 2019

Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.

Bezkontaktné platby a platby kartou cez internet: Na čo si dať pozor?

19. 6. 2019

Platby kartou cez internet uľahčujú nákupy aj zo zahraničných e-shopov a bezkontaktné platby urýchľujú platenie v obchodoch na Slovensku aj počas dovolenky. Dôležité je len nezabudnúť na bezpečnosť, aby ste kartami nezaplatili viac, ako ste plánovali.

Investovanie do nehnuteľnosti. Stále sa na nich dá zarobiť

12. 6. 2019

Nehnuteľnosti sa považujú za jednu z najistejších investícií. Neplatí to však vždy a rozhodne nie celoplošne. Kto si myslí, že ak ceny nehnuteľností rastú, tak určite zarobí, môže sa ľahko popáliť. Investovať alebo neinvestovať v čase súčasného rastu?

Ako usporiť pri dofinancovaní hypotéky?

5. 6. 2019

Chýbajú vám peniaze k vlastnému bývaniu? Hypotéky už dávno nezafinancujú celé náklady na kúpu nehnuteľnosti, nehovoriac o vybavení či prípadnej rekonštrukcii. Ak nemáte potrebné financie v hotovosti, je vhodné ohliadnuť sa po riešeniach, ktoré vám ďalšie požičané peniaze predražia čo najmenej.

Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?

28. 5. 2019

Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.

Investičné fondy: aké sú príležitosti a riziká investovania?

22. 5. 2019

Slováci čoraz viac objavujú možnosti investovania do podielových fondov. Mnohí však pri ich využívaní stále robia chyby, vďaka ktorým sa oberajú o peniaze. Podielové fondy sú pritom dlhoročne jeden z najlepších investičných prostriedkov. Treba ich však využívať správne.

Platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2019

15. 5. 2019

Letné dovolenky nie sú lacný špás. A hoci si chcete na nich dopriať zážitky aj dobrodružstvá, rozhodne nemusíte platiť viac ako je potrebné. Niekedy na to stačí len správne využívať peňažné prostriedky.

Kedy a komu sa oplatí poistiť si úver? Niekedy postačí aj životná poistka

8. 5. 2019

Úver je pre každý rozpočet finančnou záťažou. Okrem splátky požičanej sumy musíte platiť aj úrok, pričom náklady môže ešte zvýšiť aj poistenie úveru. Tieto výdavky však v mnohých prípadoch nebývajú rozhodne zbytočne vyhodenými peniazmi.

Ako si vybrať najvýhodnejšie cestovné poistenie

1. 5. 2019

Hoci patrí cestovné poistenie k jednému z najjednoduchších poistných produktov na uzatvorenie, vybrať si najvýhodnejšie, najlepšie a pritom najlacnejšie si vyžaduje kumšt.

Kedy sa oplatí dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni

24. 4. 2019

Podnikatelia sa často snažia odvodom do Sociálnej poisťovne čo najviac vyhýbať. Sú však prípady, kedy môže byť sociálne poistenie výhodné a dokonca sa oplatí platiť ho aj dobrovoľne. Pretože sociálne poistenie neslúži len na dôchodok a pre prípad práceneschopnosti.

Príspevok na opatrovanie člena rodiny. Ako ho vybaviť?

17. 4. 2019

Život niekedy prináša zložité situácie. Jednou z nich je, ak niekto z rodiny ťažko ochorie a vyžaduje celodennú starostlivosť, teda viac ako osem hodín denne. Ide v podstate o prácu na plný úväzok, ktorý sa štát snaží aspoň do istej miery kompenzovať príspevkom na opatrovanie.

Muž na materskej v roku 2019 - všetko, čo potrebujete vedieť

10. 4. 2019

Od roku 2019 sa zmenilo niekoľko zásadných vecí v poberaní materskej dávky. Jednou z nich je, že sa stala ešte atraktívnejšia aj pre mužov.

Čo pri poistení nerobiť, aby ste sa nestali podvodníkom?

3. 4. 2019

Poistenie je vnímané ako krytie v prípade nepredvídateľných okolností. V niektorých prípadoch však ľudia skúšajú získať  plnenie aj keď naň nemajú nárok. Dopúšťajú sa tak poistného podvodu, ktorý môže skončiť zamietnutím plnenia aj väzením.

Komu sa ešte oplatí stavebné sporenie v roku 2019

27. 3. 2019

Od januára tohto roku vstúpili do platnosti zákonné zmeny, ktoré razantne zmenili charakter stavebného sporenia. Vďaka tomu sa pre mnohých stalo menej výhodným, pre iných možno viac. Je preto vhodné overiť si, či je pre vás to pravé.

Štúdium v zahraničí. Koľko to bude stáť a ako ho financovať?

20. 3. 2019

Na Slovensku máme stredoškolské aj vysokoškolské štúdium bezplatné, no rozhodne nie je zadarmo. Za zváženie preto stojí aj možnosť štúdia v zahraniční. Ide však o podstatne vyššie čiastky, ako pri vzdelávaní na  Slovensku, ale skúsenosti z iných krajín sú na nezaplatenie.

Nevyliečiteľné a kritické ochorenia. Ako ich poistiť?

13. 3. 2019

Predstavujú nielen veľmi nepríjemného životného partnera, ale aj nemalú finančnú záťaž. Napriek tomu výber správneho poistenia dokáže eliminovať aspoň finančné škody, ktoré nevyliečiteľné ochorenia napáchajú.

Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019

6. 3. 2019

V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.

Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019

27. 2. 2019

Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.

Kde a ako investovať v roku 2019?

20. 2. 2019

Rok 2019 je v plnom prúde a ak ho chcete využiť na investovanie, je najvyšší čas rozhodnúť sa, kam financie smerovať. Pretože ako sa hovorí, každý deň, keď peniaze nepracujú, tak vy prerábate.

Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť

13. 2. 2019

Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.

Prechod z invalidného do starobného dôchodku

6. 2. 2019

Ak ste poberateľom invalidného dôchodku a dosiahli ste dôchodkový vek, je vhodné pobrať sa na Sociálnu poisťovňu. Môžete si výrazne prilepšiť.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.