Miroslav Homola

Miroslav Homola Miroslav Homola píše pre denník Finance.sk od roku 2017. Začínal ako externý redaktor regionálneho týždenníka v Liptovskom Mikuláši. Momentálne ešte externe študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Témy jeho článkov sú rôznorodé a nevyhýba sa ani odbornej problematike.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Prezidenta môžete voliť aj mimo svojho bydliska, ale len s voličským preukazom

23. 1. 2019

16. marca 2019 si budeme voliť novú hlavu štátu. Ak chcete voliť aj mimo svojho trvalého bydliska, potrebujete voličský preukaz. Poradíme vám, ako a kde si ho môžete vybaviť.

Prezidenti SR: Michal Kováč - symbol boja proti mečiarizmu

21. 1. 2019

Michal Kováč bol prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky, ktorého z vlastných radov nominovala HZDS. Mal to byť poslušný stranícky prezident, no nakoniec sa z neho stala výrazná protiváha Mečiarovej vlády.

Podnikanie ohrozujú hackeri, prerušenie výroby aj zmeny v legislatíve

21. 1. 2019

V top desiatke rizík nájdete kybernetické útoky, prerušenie výroby, prírodné katastrofy, požiar či zmeny zákonov. Nováčikom prvej desiatky je nedostatok pracovnej sily. Rebríček zostavila štúdia Allianz Risk Barometer 2019.

Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien

18. 1. 2019

Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musíte podať do konca januára

14. 1. 2019

Ak ste sa v roku 2018 stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, do konca januára musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Podmienky absolventskej praxe sa v roku 2019 nemenia

8. 1. 2019

Ešte v roku 2018 sa zmenila výška príspevku za absolventskú prax, ktorá závisí od výšky životného minima.

Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik

7. 1. 2019

Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.

3 dôležité udalosti v roku 2019

31. 12. 2018

Rok 2018 sa končí a nás čaká vstup do nového kalendárneho roka, ktorý okrem iného prinesie prezidentské voľby, hlasovanie o zastropovaní dôchodkov a EÚ sa pripravuje na oficiálny brexit.

Deti si už neželajú klasické darčeky. Trendom je obálka s peniazmi

21. 12. 2018

Vianoce sú za rohom, takže väčšina ľudí už má darčeky nakúpené. Paradoxom je, že deti dostávajú darčeky častejšie na narodeniny, než na Vianoce. Väčšina z nich si želá dostať obálku s peniazmi.

Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky

17. 12. 2018

Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.

5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať

14. 12. 2018

Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.

Aké dopady bude mať zastropovanie dôchodkového veku (rozhovor)

13. 12. 2018

Zastropovanie dôchodkového veku je dnes jednou z najhorúcejších tém Slovenska. Aký dopad bude mať zastropovanie dôchodkového veku na slovenskú ekonomiku, ak bude tento návrh ústavného zákona schválený?

Môžete si natáčať policajta alebo daňovú kontrolu pri výkone ich služby?

10. 12. 2018

Chcete si natočiť výkon služby verejného činiteľa na video? Zákon vám to umožňuje, existuje však niekoľko výnimiek. K tejto problematike nám poskytol svoj odborný názor aj advokát JUDr. Adam Puškár.

Ako sa bude počítať čistá mzda zamestnanca v roku 2019

3. 12. 2018

Vo výpočte čistej mzdy sa opäť menia niektoré veličiny. Zvýšila sa suma životného minima, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj daňový bonus na dieťa a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Od vzniku ČSR ubehlo 100 rokov. Po rozdelení rýchlo dobiehame ekonomický náskok Česka

29. 11. 2018

Tento rok sme oslávili 100. výročie vzniku Československa. Aký bol ekonomický stav prvej republiky? Vyrovná sa niekedy Slovensko svojmu ekonomicky silnejšiemu českému bratovi?

Získanie obecného alebo mestského nájomného bytu môže trvať roky

26. 11. 2018

Ak neviete vyriešiť otázku bývania a nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť, respektíve byt či rodinný dom, môžete požiadať obec alebo mesto o pridelenie nájomného bytu. Pravdepodobne sa však ocitnete na dlhom zozname čakateľov.

Stravné na služobnej ceste si môžete vypočítať aj sami

19. 11. 2018

Náplň práce si v niektorých zamestnaniach vyžaduje aj cestovanie po Slovensku či do iných krajín v zahraničí. Na takejto pracovnej ceste vám vzniká aj nárok na cestovné náhrady a stravné.

Fajčenie bude opäť o niečo drahšie

15. 11. 2018

Zdražovanie cigariet sa stalo takmer každoročnou záležitosťou. Inak tomu pravdepodobne nebude ani v nasledujúcich rokoch. O koľko si ešte priplatíte za tento zlozvyk?

Vianočné darčeky z e-shopu je potrebné objednať v predstihu

14. 11. 2018

Klasickým problémom predvianočného obdobia je kupovanie darčekov na poslednú chvíľu. Nákup cez e-shop vám môže ušetriť stresovanie v obchodoch, ale musíte si ich objednať včas.

Refinancovanie hypotéky nie je výhodné pre každého

12. 11. 2018

Nad refinancovaním hypotéky sa ľudia zamýšľajú hneď z niekoľkých dôvodov. Skrátiť si dobu splatnosti, znížiť mesačnú splátku alebo chcú mať jednoducho výhodnejší úrok.

Ako pripraviť auto na zimnú sezónu 2018

8. 11. 2018

Vaše vozidlo by ste mali na zimu pripraviť včas a v predstihu. Predovšetkým ide o všeobecnú bezpečnosť, v druhom rade o prípadné škody, ktoré zanedbaná príprava môže spôsobiť na vozidle.

Slovensko obsadilo v rebríčku rozdelenia bohatstva prvé miesto

7. 11. 2018

Slovensko nie je ani z ďaleka najbohatšia krajina na svete. V rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva však má absolútne prvenstvo.

Najobľúbenejšími mestami pre turistov stále ostávajú Bangkok, Londýn a Paríž

6. 11. 2018

Najnavštevovanejším mestom na svete ostáva thajský Bangkok. Minulý rok tam strávilo aspoň jednu noc zhruba 20 miliónov turistov.

Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť

5. 11. 2018

Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?

V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia

2. 11. 2018

Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.

Zmena letného a zimného času v roku 2018

27. 10. 2018

Každoročná zmena letného a zimného času prebieha pravidelne už od roku 1976. Slovensko ju svojvoľne zrušiť nemôže kvôli členstvu v Európskej únii. Na začiatku roka však prebehlo hlasovanie Európskeho parlamentu, ktorý chce zmenu zimného a letného času zrušiť.

Kedy a ako sa sťažovať na rušenie nočného kľudu

26. 10. 2018

Častým problémom medziľudských vzťahov je aj pravidelné rušenie nočného kľudu. V článku sa pozrieme na to, aké sú pravidlá tejto problematiky a ako sa voči hlučným susedom brániť.

Od januára 2019 sa budú mierne zvyšovať dôchodky

25. 10. 2018

V roku 2019 sa budú dôchodky opäť o niečo zvyšovať. Podľa predpokladov sa väčšine dôchodcov zvýši penzia o dôchodcovskú infláciu, ostatným zas o minimálnu valorizačnú sumu.

Ako vyzerá profil slovenského milionára

24. 10. 2018

Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.

Poistenie majiteľa nehnuteľnosti sa na veci nájomníka nevzťahuje

22. 10. 2018

Ak bývate v podnájme, majiteľ má nehnuteľnosť poistenú a dôjde k nejakej poistnej udalosti, toto poistné krytie sa na vaše veci nevzťahuje.

Slovenské vysoké školy potrebujú zmenu. Zhodli sa na tom študenti aj firmy

19. 10. 2018

Študenti by privítali menej učenia naspamäť, firmy zase viac kvalifikovaných zamestnancov a školy viac peňazí v rozpočte.

Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí

17. 10. 2018

Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.

Kedy má zamestnanec nárok na ošetrovné (OČR)?

15. 10. 2018

V článku sa pozrieme na to, kedy má zamestnanec nárok na ošetrovné, aká je jeho výška a koľko dní môže trvať.

7 najčastejších chýb e-mail marketingu

15. 10. 2018

E-mail je jeden z najmocnejších marketingových nástrojov. Ak je používaný správne, môže priniesť viac zákazníkov. Práca s e-mailom sa môže zdať jednoduchá, ale opak je pravdou. Pozreli sme sa na 7 najčastejších chýb pri e-mail marketingu.

Bratislava hľadá novú skratku pre evidenčné čísla vozidiel

1. 10. 2018

Už čoskoro sa v bratislavskom okrese minú všetky kombinácie pre skratku BL.

Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze

26. 9. 2018

Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.

V septembri pribudlo na úrady práce tisícky absolventov

25. 9. 2018

September už tradične priniesol na úrady práce tisícky absolventov. Zamestnávatelia sa tak budú medzi sebou predbiehať, aby pre seba získali tých najšikovnejších z nich.

Chcete vedieť aká je vaša čistá mzda? Môžete si ju vypočítať

24. 9. 2018

Rok 2018 priniesol okrem iného aj nemalé zmeny v našich platoch. Zvýšila sa minimálna mzda, daňový bonus na dieťa a aj nezdaniteľná časť na poplatníka. Ako sa teda počíta čistá mzda v roku 2018 po týchto novinkách?

Od 12. októbra začne platiť nové označenie pohonných hmôt

24. 9. 2018

Zmena sa týka nariadenia Európskej únie, ktorá chce docieliť zosúladenie označenia palív vo všetkých členských štátoch EÚ.

Ako postupovať pri autonehode v zahraničí, ktorú ste nezavinili

19. 9. 2018

Autonehody v zahraničí sú pomerne zložitá téma. V takýchto situáciách sa musíte riadiť legislatívou krajiny, kde sa nehoda stala. Prečítajte si stručný návod, ako postupovať v prípade nehody, ktorú ste nezavinili.

Ako postupovať v prípade stratených alebo odcudzených dokladov

17. 9. 2018

Ak vám niekto ukradol peňaženku alebo ste ju jednoducho stratili, nemusíte hneď panikáriť. Takáto situácia je síce veľmi nepríjemná a drahá, ale jej riešenie je pomerne jednoduché.

Ako sa správať a čo (ne)môžete robiť počas PN-ky?

13. 9. 2018

Skolila vás choroba a stali ste sa dočasne práceneschopný? Mali by ste vedieť, že aj PN-ka má svoje pravidlá. Prečítajte si, ako sa správať počas maródky a kedy môžete ísť na vychádzku.

Od 1. septembra už zviera nie je vec. Aké povinnosti pribudli majiteľom?

10. 9. 2018

Slovensko sa po niekoľkých rokoch diskusií pridalo medzi moderné krajiny, ktoré neberú živé zvieratá ako vec. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností.

Dankove 13. a 14. platy sa v praxi ukazujú ako fiasko

6. 9. 2018

Dostávať 13. a 14. plat je v dnešnej dobe privilégium vyvolených. Vďaka novele Zákonníka práce by však mohli k týmto peniazom privoňať aj bežní smrteľníci.

Keby bola firma Apple štát, predbehla by aj niektoré vyspelé krajiny

5. 9. 2018

Firma Apple sa nedávno stala prvou americkou verejne obchodovateľnou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu neuveriteľných 1 bilión amerických dolárov.

Krajiny V4 môžu vyššie clá na autá poškodiť

4. 9. 2018

Vyššie clá na dovoz automobilov z EÚ do Spojených štátov amerických predstavuje riziko pre ekonomiky krajín V4. Tento problém sa, samozrejme, týka aj Slovenska.

Dôchodcovia sa môžu tešiť na vianočný príspevok aj v roku 2018

3. 9. 2018

Aj tento rok sa môžu niektorí dôchodcovia tešiť na predvianočné finančné prilepšenie. Bude sa rozdávať vianočný príspevok a dostane ho zhruba 1,2 milióna penzistov.    

Aké sú príjmy a výdavky slovenského vysokoškoláka

30. 8. 2018

Slovenskí vysokoškoláci si popri bežných výdavkoch dokážu odkladať aj nejaké úspory. Podľa prieskumu si viac peňazí odložia ako ich míňajú na voľný čas a zábavu.

Slovenské firmy odchádzajú z tradičných daňových rajov

28. 8. 2018

Už prvý štvrťrok 2018 naznačil, že počet slovenských firiem s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá. Tento trend potvrdila aj poradenská spoločnosť Bisnode.

Získať kvalitného finančného poradcu nemusí byť na škodu

27. 8. 2018

Finanční poradcovia sú u väčšiny bežných ľudí vnímaný skôr negatívne. Ak patríte aj vy do tejto skupiny, prečítajte si, prečo sa oplatí mať finančného poradcu.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.