Miroslava Hrášková

Miroslava Hrášková V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?

13. 11. 2018

Chcete si chrániť váš rodinný dom alebo byt? Toto je stručný prehľad rizík, ktoré kryje poistenie nehnuteľnosti.

Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

6. 11. 2018

Stratili ste zamestnanie a čo teraz? Na krátku dobu vám nedostatok prostriedkov pomôže prekonať podpora v nezamestnanosti. V nasledujúcich 5 krokoch sa dočítate, ako ju získať.

Ako žiadať náhradu škody za zničený pomník

31. 10. 2018

Investovali ste do pomníka a niekto vám ho poničil? Vence, či iné ozdoby vám ukradli? Viete, že aj proti takýmto stratám sa môžete poistiť? Prinášame vám pár rád a tipov.

5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť

23. 10. 2018

Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.

Ako získať zbrojný preukaz

16. 10. 2018

Keďže nie sme na divokom západe, každý kto chce na Slovensku vlastniť zbraň musí mať povolenie od Ministerstva vnútra.

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti v roku 2018

12. 10. 2018

Predali ste v roku 2018 dom, byt či inú nehnuteľnosť a neviete, či máte zdaniť tento príjem, alebo nie. Aká je sadzba dane z prevodu vlastníctva nehnuteľností a ako sa vyplní do daňového priznania?

Aj zamestnanec, ktorý má dlh v Sociálnej poisťovni môže poberať dávky

9. 10. 2018

Ste prekvapení. Za takýto dlh je totiž zodpovedný zamestnávateľ. Odvody na Sociálnu poisťovňu platí zamestnávateľ a pokiaľ sa peniaze cestou niekde stratia, je to jeho zodpovednosť.

Ako sa vyznať vo svojej výplatnej páske

2. 10. 2018

Tarifná mzda, základná mzda, zdaniteľný základ, preddavok na daň či cena práce. Aj vy si lámete hlavu nad jednotlivými údajmi na vašej výplatnej páske? Ak ste neabsolvovali nejaké ekonomické školenie, vyznať sa v jednotlivých údajoch je zložité.

1000 eur v pracovnej zmluve nie je 1000 eur na výplatnej páske

25. 9. 2018

Zamestnávateľ vám sľúbil 1000 eur, no na účte máte len niečo cez 750 eur? Prečo je to tak? A koľko si od zamestnávateľa máte na pohovore žiadať, aby ste boli spokojní so sumou na výplatnej páske.

Kedy má vdova nárok na dôchodok

18. 9. 2018

Aby strata manžela nezruinovala vdovu i ekonomicky, vypláca štát vdovský dôchodok v priemernej výške okolo 250 eur mesačne.

Ako získať prídavky na deti v roku 2018 a neprísť o ne

13. 9. 2018

Staráte sa o dieťa? Viete, že môžete poberať prídavky na dieťa, alebo že môžete o ne ľahko prísť? Pripravili sme vám prehľad, kde sa v piatich krokoch mimo iné dozviete aj aká je výška prídavku na deti v roku 2018.

Prídavky na deti sa v roku 2019 opäť zvýšia

11. 9. 2018

Pomaly ale isto sa suma prídavkov na deti približuje k 25 eurám. Či sa to podarí na budúci rok nie je isté. V roku 2019 však na jedno dieťa dostanete 24,34 eur.

Rodičovský príspevok od januára mesačne stúpne o 6 eur

4. 9. 2018

Už od januára môžu očakávať mamičky na rodičovskej dovolenke 220,70 eur na svojom účte. Za celý rok tak získajú viac ako 70 eur.

Stratili ste zamestnanie? Ešte polroka môžete žiť z polovičného príjmu

28. 8. 2018

Teda, ak spĺňate podmienky pre poskytnutie podpory v nezamestnanosti. Slovenské úrady na rozdiel od zahraničia vôbec nezaujíma, akým spôsobom ste o prácu prišli.

Ambulantné pohotovosti majú nové pravidlá. Po desiatej pomôže už len nemocnica

20. 8. 2018

Cez prázdniny vstúpili v platnosť nové pravidla upravujúce pohotovosť. Skrátila sa doba pohotovostnej služby. Kde vás ošetria v nočných hodinách a s akými ďalšími zmenami musíte počítať?!

V školskom roku 2018/2019 čaká na deti viac než 60 dní prázdnin

14. 8. 2018

Jedna z prvých vecí, ktorá každého školáka zaujíma je, kedy budu prázdniny. Okrem jesenných a vianočných ich čakajú ešte jarné, ktoré sa každoročne menia.

Máte prváka? Koľko bude stáť školská výbava?

6. 8. 2018

Prvý ročník je náročný nielen pre deti ale aj pre rodičov. Očakáva sa,že budú svojmu potomkovi venovať viač času a tiež sa „klepnú“ po peňaženke.

Absolvujte dobrovoľnú vojenskú prípravu a získate 1100 eur

31. 7. 2018

Keby ste svojim rodičom v čase ich mladosti povedali, že vám budú platiť za to, že absolvujete vojenskú službu, pozerali by sa na vás ako na blázna. A nielen to, počas výcviku nepríjdete o dávky  ani o zamestnanie.

Mamahotel na Slovensku? Výsledky priezkumu vás prekvapia

24. 7. 2018

Že Slováci patria medzi národy, ktoré opúšťajú domov svojich rodičov až s blížiacou sa tridsiatkou by tipoval málokto.

Od júna dostanete vyššie stravné na služobnej ceste

17. 7. 2018

Jazdíte často pracovne po Slovensku? Od júna získate na stravnom o pár desiatok centov viac. Keby ste jazdli do zahrančia dostanete eur viac.

Nevydarený zubársky zákrok? Ako reklamovať plomu alebo korunku

10. 7. 2018

Nechali ste u zubára desiatky eur a nová plomba vám aj tak vypadla? Reklamujte! Výkon aj výrobok.  Tak úplne jednoduché to však nebude.

Ako vyzerajú sociálne dávky po zvýšení životného minima

3. 7. 2018

Každoročne sa na začiatku prázdnin zvyšuje životné minimum. Jeho výška má vplyv aj na sociálne dávky. O koľko sa dávky zvýšia a ako ovplyvní minimum dane vám prinášame v našom článku.

Chystáte sa na hory? Nezabudnite na poistenie

2. 7. 2018

Ak sa chystáte stráviť voľné dni na Slovenských horách, pribaľte si aj poistenie na hory. „Obyčajné cestovné“ ho nezahŕňa.

Končíte školu a nemáte prácu a ani nejdete na VŠ? Aké máte povinnosti voči úradom?

26. 6. 2018

Práve ste zmaturovali či zoštátnicovali a chcete si chvíľu užiť voľna? Do kedy to žiadny úrad nebude zaujímať a čo sa vám môže stať ak sa nebudete nikde hlásiť?

Rady a tipy na rodinné výlety cez letné prázdniny

19. 6. 2018

Dlhé dni a teplé počasie láka vyraziť s rodinou na výlet.  Prinášame vám pár rád a tipov, vďaka ktorým môžete svoje výlety s deťmi spríjemniť.

Ako si nájsť brigádu na Slovensku

12. 6. 2018

Ak patríte medzi tých aktívnejších, ktorí nestrávia leto leňošením a cestovaním, ale chcú si aj niečo zarobiť, mali by ste s hľadaním brigády už začať.

9 suvenírov zo zahraničia, ktoré z dovolenky radšej nenoste

8. 6. 2018

Chystáte sa na dovolenku do Ázie či Afriky? Pozor na suveníry, ktoré sú zakázané. Okrem bežne známej slonoviny to však môžu byť aj mušle či kaviár.

Ako ušetriť na cestovaní

5. 6. 2018

Radi cestujete a chceli by ste cestovať lacnejšie? Keď si uvedomíte, že si čoto dokážete zariadiť aj sami, nikdy viac už nebude cestovanie finančne vyčerpávajúcou aktivitou.

Kde si zmenit peniaze na dovolenku

29. 5. 2018

Určite si na zahraničnú dovolenku so sebou nesieme hotovosť, no v dnešnom technickom svete môže byť platenie kartou výhodnejšie - pokiaľ sa nechystáte zjednávať na cene.

Všetko o bonite klienta

22. 5. 2018

Čo všetko si banka o klientovi zistí pred poskytnutím úveru? Patríte medzi bonitných klientov?

Ako ušetriť v domácnosti na jedle, cestovaní a oblečení

15. 5. 2018

Či už sa rozhodnete šetriť alebo vás k tomu donútia finančné okolnosti, naše rady vám pomôžu ako sa k vysnenej nasporenej sume dopracujete rýchlejšie.

7 áno pre sporiace účty

9. 5. 2018

Máte pár stoviek na účte a viete, že ich ešte chvíľu nebudete potrebovať. Využite termínovaný vklad alebo sporiaci účet.

Aké sociálne poistenie platí pracujúci študent

2. 5. 2018

Má tehotná študentka nárok na materské? Je maturant študentom aj cez prázdniny? Aké odvody na poistné platia študenti z dohody? Tak práve na tieto otázky vám ponúkame odpovede.

Dávka v nezamestnanosti môže byť až 400 eur mesačne

24. 4. 2018

Každý mesiac vyplatí Sociálna poisťovňa niečo cez 30 tisíc dáviek v nezamestnanosti. Nezamestnaných je však sedem až osemkrát viac. Čo robiť, aby ste mali nárok na dávku v nezametnanosti?

Dôchodky pre siroty sa zvyšovali: mesačne až o 2,6 eura

17. 4. 2018

To čo každého poberateľa dôchodku zaujíma najviac je, či a ako sa zmení výška dôchodku, prípadne aké sú podmienky, aby dôchodok mohol poberať. V roku 2018 sa  dôchodky zvyšovali.

Aké doklady potrebujete k žiadosti o dôchodok

9. 4. 2018

Blíži sa váš dôchodkový vek a doba kedy budete žiadať o dôchodok? Ak ste počítali s tým, že vám postačí predložiť len občianku, ste na omyle. Pripraviť si musíte omnoho viac dokladov.

Čistá mzda na Slovensku a v Čechách: komu zostane viac?!

3. 4. 2018

Aj keď sa pri výpočte čistej mzdy Slováka a Čecha používajú tie isté výrazy, neznamená  to úplne to isté. Superhrubá mzda Slováka predstavuje úplne inú sumu ako superhrubá mzda Čecha. A vyššia daňová sadzba tiež nutne neznamená vyššiu daň. Komu zostane na výplatnej páske vyššia čistá mzda sme si ukázali na jednoduchom príklade.

Čo nesmie na faktúre chýbať

27. 3. 2018

Aké informácie nesmú na faktúre chýbať a tiež ako zaobchádzať s faktúrami sa dozviete z nášho článku.

Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní: ako na vrátenie dane

20. 3. 2018

Ak ste v roku 2017 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.

Ako podáva daňové priznanie dôchodca

13. 3. 2018

Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú, alebo prenajímajú nehnuteľnosť? Alebo ste mali štastie a vyhrali ste? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame Vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.

Príjmy z ČR a príklad ako postupovať v daňovom priznaní

8. 3. 2018

Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.

Ako uviesť príjmy z prenájmu v daňovom priznaní

6. 3. 2018

Prenajímate byt, dom či garáž a uvažujete, či musíte svoje príjmy zdaniť? Nuž nie vždy. Kedy a ako daníte príjmy z prenájmu sa dočítate v našom článku.

Ako podáva daňové priznanie rodič na materskej dovolenke

27. 2. 2018

Kedy podáva rodič na materskej dovolenke daňové priznanie?  Prinášame vám praktické zhrnutie informácie, ktorá vám uľahčia podávanie daňového priznania.

Kto potrebuje vaše dane? Rozhodnite sami!

20. 2. 2018

Uvažujete, či a komu venovať svoje 2 % z daní? Váhate, či to má vôbec zmysel? Tak vedzte, že v minulom roku získali neziskové organizácie, občianske združenia a nadácie 64 miliónov eu od viac ako 800 tisíc daňovníkov.

Ako uviesť české a slovenské príjmy zo zamestania v daňovom priznaní

13. 2. 2018

Boli ste v roku 2017 zamestnaní na Slovensku aj v Českej republike? Poradíme vám, ako bude vypadať vaše daňové priznanie.

Daňový bonus v daňovom priznaní

6. 2. 2018

Ako uplatniť daňový bonus? Kto má naň nárok. Príklady na sumy daňového bonusu.

Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní

23. 1. 2018

Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.

Daňové priznanie 2018: Ktoré príjmy sa nezdaňujú

19. 1. 2018

Ak ste minulý rok získali príjmy aspoň vo výške 1 901,67 eur, musíte podávať daňové priznanie k dani z príjmov. Avšak pozor, niektoré príjmy sa nezdaňujú.

Aké príjmy sú od dane oslobodené

9. 1. 2018

Ak ste v roku 2017 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 901,67 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.

Ako predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania

2. 1. 2018

Nestíhate podať daňové priznanie? Nevadí, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Máme pre vás návod, ako na to.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.