Miroslava Hrášková

Miroslava Hrášková V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Aký je rodičovský príspevok v ČR

17. 10. 2019

Zvyšovanie rodičovského príspevku od januára sa chystá ako na Slovensku, tak aj v Česku. To je však jediné, čo majú oba príspevky spoločné. Poskytovanie toho českého sa totiž uskutočňuje úplne iným systémom.

Kto má nárok na nový rodičovský príspevok 2020

10. 10. 2019

Staráte sa o maloleté dieťa? V novom roku dôjde k zvýšeniu príspevku o 50 alebo až o 150 eur. O akú sumu zvýšia ten váš príspevok? Čítajte o podmienkach na získanie rodičovského príspevku.

Môže otec poberať materské?

3. 10. 2019

Áno, môže. Od začiatku roka do konca augusta vyplatila Sociálna poisťovňa mužom až 14 tisíc dávok materského. Otec však musí splniť všetky podmienky.

Viac ako 90 dní prázdnin v školskom roku 2019/2020. Deti sa tešia, rodičia už menej

5. 9. 2019

V školskom roku 2019/2020 sa môžu žiaci tešiť na viac ako 90 dní prázdnin a sviatkov. Čo pre žiakov znie ako skvelá zpráva, pre pracujúcich rodičov skôr naopak. Skombinovať dni dovolenky s prázdninami je často oriešok.

Invalidný dôchodca a nemocenské dávky

20. 8. 2019

Invalidný dôchodca má nárok na PN-nku, len ak mu zamestnávateľ odvádzal poistné zo mzdy. To, že je invalid, mu však úľavy na poistnom neprinesie.

Stal sa vám pracovný úraz? Živnostník nemá nárok na úrazové dávky

13. 8. 2019

Je lepšie byť zamestnancom alebo živnostníkom? Všetko má svoje plusy aj mínusy. Ak pre niekoho pracujete so živnostenským listom, nie ste chránení v prípade pracovného úrazu.

Ako sa zvyšuje stravné živnostníka a gastrolístky

6. 8. 2019

Až 5,10 eura za každý odpracovaný deň si môže uplatniť živnostník na stravnom vo svojich daňových výdavkov.

Nepochodili ste u známych ani v banke? Skúste kolektívnu pôžičku

30. 7. 2019

Ani tá však nie je pre každého. Pre koho je vhodná a čo by ste mali vedieť predtým, než si ju zriadite.

Aká je suma daňového bonusu a o koľko sa zvýšia prídavky na deti v roku 2020?

23. 7. 2019

Daňový bonus aj prídavky na deti sa zvýšia, keď sa zvýši životné minimum. Štát týmto chce podporovať rodinu. Je to však dostatočné?

Výber z bankomatu s konverziou alebo bez? Vieme, čo je lepšie

16. 7. 2019

Vybrať hotovosť z bankomatu v zahraničí alebo priamo platiť platobnou kartou je iste bezpečnejšie, než cestovať s hotovosťou a potom hľadať zmenáreň. Nemusí to však byť výhodné.

Zmenilo sa životné minimum, rásť budú dôchodky aj prídavky

9. 7. 2019

Zvyšovanie dávok niekedy závisí od výšky životného minima. U iných sa výška mení až vyhláškou ministerstva či zákonom. Pozrite sa spolu s nami, ako vzrastú jednotlivé dávky v budúcom roku.

Životné minimum rastie, vzrastú aj sociálne dávky

2. 7. 2019

Keď vzrastie životné minimum, automaticky sa dá očakávať, že budú rásť aj mnohé rodinné a sociálne dávky.

Kedy a ako si požičať na podnikanie?

25. 6. 2019

Vyskúšali ste mnoho zamestnaní, no nič nebolo to pravé orechové? Uvažujete, že začnete podnikať, no nemáte dostatok vlastných prostriedkov? Predtým, než si požičiate, mali by ste zvážiť pár skutočností.

Samotné poistenie vám chatu pred vykradnutím neochráni

18. 6. 2019

Kúpili ste si chatu a už sa neviete dočkať, ako sa pustíte do záhradníčenia alebo relaxu v prírode? Nemali by ste však zabudnúť na jej zabezpečenie.

Ako získať späť darovaný majetok

11. 6. 2019

Ak už niečo darujete, je ťažko vziať svoje rozhodnutie späť. A to aj v prípade, že ste darovali na základe zmluvy.

Český bonus na dieťa v sume 600 a viac eur si môžu uplatniť aj Slováci

4. 6. 2019

Daňový bonus na dieťa sa v Česku uplatňuje na podobnom princípe ako na Slovensku, avšak jeho suma je dva až trikrát vyššia. Kedy ho môžu získať aj Slováci? Čítajte viac.

Ako sa dá znížiť daň z príjmu v Česku a na Slovensku? Využite všetky daňové bonusy

27. 5. 2019

Pracujúcich rodičov s deťmi, daňovníkov so životnou poistkou alebo hypotékou pre mladých sa snaží podporiť štát i tým, že umožňuje uplatnenie bonusov a rôznych zvýhodnení na zníženie dane.

Predávate byt bez energetického certifikátu? Pripravte si 500 eur na pokutu

21. 5. 2019

Vlastniť energetický certifikát musia nielen majitelia budov určených na predaj, ale aj prenajímatelia či majitelia novostavieb. Získať certifikát vyžaduje isté úsilie. No spoliehať sa na to, že na vás neprídu alebo že si ho vybavíte dodatočne sa určite nevypláca.

Výšku materského si živnostníčka môže ovplyvňovať sama

14. 5. 2019

Aj keď len nepriamo cez zaplatené nemocenské poistenie. Aké veľké poistné a ako dlho by musela odvádzať, aby dosiahla čo najvyššie materské? Poďme sa na to pozrieť.

Český dôchodok je solidárny, zvýšiť sa dá len v penzijku

7. 5. 2019

Dôchodok v Česku je solidárny. Ak chce Čech dôchodok podľa zásluh, môže si dobrovoľne sporiť v doplnkovom penzijnom sporení.

Slovenské mamičky by chceli český rodičovský príspevok. A to nielen kvôli vyššej sume

30. 4. 2019

Predstavte si, že by ste si sami mohli určiť, koľko budete poberať v prvom roku dieťaťa a koľko v nasledujúcich. A okrem toho by ste svoje rozhodnutie mohli prehodnotiť každé tri mesiace. Tak to je česká realita.

Ak odchádzate pracovať do zahraničia, musíte navštíviť niekoľko úradov

23. 4. 2019

Chystáte sa za prácou do niektorého zo štátov Európskej únie? Nezabudnite pred odchodom navštíviť slovenské úrady, aby ste po návrate nezistili, že vám vznikli nejaké dlhy na nezaplatenom poistnom alebo vám nebudú poskytnuté niektoré dávky.

Ako platí živnostník poistné po PN-ke či inom prerušení poistenia?

16. 4. 2019

Podnikáte a ochoreli ste? Nastúpením na PN si môžete znížiť vaše odvody a ešte získať nemocenské.

Kto sa musí registrovať na daňovom úrade

9. 4. 2019

Nielen živnostníci a podnikatelia sa musia registrovať na daňovom úrade. Ak prenajímate byt alebo dom, týka sa táto povinnosť aj vás.

Dvojnásobný daňový bonus od prvého apríla. Toto nie je prvý apríl

2. 4. 2019

Áno, už od prvého apríla dostanú rodičia detí do 6 rokov veku dvojnásobnú výšku daňového bonusu.

Dôležité mzdové a daňové čísla v roku 2019

25. 3. 2019

Výška minimálnej mzdy a životného minima sú veličiny, ktoré ovplyvnia výšku nezdaniteľných častí základu dane, daňového bonusu a tým aj výšku vašej mzdy.

Podávam svoje prvé daňové priznanie (postup)

19. 3. 2019

Príjmy od viacerých zamestnávateľov je najčastejší dôvod, kedy si aj zamestnanci podávajú svoje daňové priznanie sami. Prácu im uľahčí aj to, že podávajú kratšiu verziu daňového priznania, a tým je minimalizované riziko, že sa niečo prehliadne.

Kedy a za akých okolností je daňové priznanie neplatné?

12. 3. 2019

Bez podpisu je daňové priznanie neplatné. Dajte si pozor aj na správne vyplnenie daňového priznania.

Daňové priznanie 2019: zamestnanie v zahraničí a podnikanie na Slovensku

5. 3. 2019

Aj vás sa týka táto situácia? Dnes si vysvetlíme, ako v takomto prípade postupovať pri podaní daňového priznania.

Ako opraviť chybu v daňovom priznaní (pred a po odovzdaní)

26. 2. 2019

Rozhodujúce pre opravu chyby v daňovom priznaní je, kedy ste ju zistili a kedy zjednáte opravu. Ak to stihnete pred ukončením lehoty na podanie daňového priznania, postačí len opravné daňové priznanie.

Kedy a ako sa vracajú daňové preplatky v roku 2019

22. 2. 2019

Z daňového priznania vám vyšiel preplatok? Do kedy vám musí daňový úrad vrátiť daň, resp. vyplatiť preplatok? Sú však situácie, kedy ho vôbec nevráti.

Vyhrali ste dovolenku, počítač či auto? Nezabudnite ich zdaniť

12. 2. 2019

Aj nepeňažné výhry sa musia zdaniť. Nezdanenie výhry vás vyjde pekne draho. Obzvlášť tie hodnotnejšie. Nezabudnite ani na zdravotné poistenie.

Podnikáte popri zamestnaní? Potom všetky príjmy patria do jedného daňového priznania

4. 2. 2019

Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako vyplniť daňové priznanie, keď ste mali okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z podnikania? Všetky príjmy patria na jedno tlačivo.

Kedy nemusíte podať daňové priznanie 2019

4. 2. 2019

Ak ste v roku 2018 nemali žiadne príjmy alebo vaše celkové príjmy boli nižšie než takmer 2 tisíc eur, daňové priznanie k dani z príjmov nemusíte podávať. Príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú, sa v daňovom priznaní neuvádzajú.

Ako uvádzať príjmy z dohody v daňovom priznaní

29. 1. 2019

Práca na dohodu je najčastejšie využívaný spôsob, ako si privyrobiť popri štúdiu či hlavnom pracovnom pomere. Študenti obvykle pracujú na základe dohody o brigádnickej činnosti. Ďalej je možné pracovať na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.

Deti v daňovom priznaní alebo ako na daňový bonus

28. 1. 2019

Pokiaľ ste v minulom roku nedosiahli žiadne príjmy, na daňový bonus môžete rovno zabudnúť. Ak ste však zarobili aspoň 2880 eur, môžete získať bonus vo výške až 258 eur za každé dieťa.

Ako podáva daňové priznanie dôchodca

22. 1. 2019

Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.

Ako uviesť české a slovenské príjmy zo zamestnania v daňovom priznaní

16. 1. 2019

Boli ste v roku 2018 zamestnaný na Slovensku aj v Českej republike? Poradíme vám, ako bude vyzerať vaše daňové priznanie.

Pracujúci študent a vrátenie dane: vieme, ako na to

15. 1. 2019

Počas prázdnin ste si privyrábali doma alebo v zahraničí a teraz by ste chceli svoje dane späť? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako ich získať. 

Zľava na dani na manželku v daňovom priznaní 2019

14. 1. 2019

Viete, že si svoju daň z príjmov môžete znížiť, ak vaša manželka nemá žiadne alebo minimálne príjmy? Na vašej dani z príjmov môžete ušetriť vyše 700 eur.

Rady a tipy k daňovému priznaniu: Pomôcka na vyplnenie daňového priznania

7. 1. 2019

Mnoho daňovníkov si "robí" svoje daňové priznanie svojpomocne. Prinášame pár rád a tipov, ktoré pomôžu každému, kto vyplňuje daňové priznanie.

Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania

3. 1. 2019

Prenajímali ste byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.

Chcete mať české občianstvo? Pripravte sa, že na úradoch strávite takmer celý rok

4. 12. 2018

Na to, aby ste mohli žiť a pracovať v Českej republike české občianstvo nepotrebujete. Sú však určité situácie, kvôli ktorým sa pre české občianstvo môžete rozhodnúť.

Ako sa poistiť na lyžovačku a na čo si dať pozor

27. 11. 2018

Vyraziť na lyžovačku bez príslušného poistenia sa dá považovať za nezodpovedný prístup a dokonca hazard, pokiaľ sa chystáte do zahraničia.

Ako budú rásť úrazové dávky od 1. januára 2019?

20. 11. 2018

Pre mnohých tieto dávky nie sú až tak známe. K ich poskytovaniu totiž dochádza, ak dôjde k poškodeniu zdravia alebo k úmrtiu kvôli chorobe z povolania, alebo kvôli pracovnému úrazu.

Čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?

13. 11. 2018

Chcete si chrániť váš rodinný dom alebo byt? Toto je stručný prehľad rizík, ktoré kryje poistenie nehnuteľnosti.

Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

6. 11. 2018

Stratili ste zamestnanie a čo teraz? Na krátku dobu vám nedostatok prostriedkov pomôže prekonať podpora v nezamestnanosti. V nasledujúcich 5 krokoch sa dočítate, ako ju získať.

Ako žiadať náhradu škody za zničený pomník

31. 10. 2018

Investovali ste do pomníka a niekto vám ho poničil? Vence, či iné ozdoby vám ukradli? Viete, že aj proti takýmto stratám sa môžete poistiť? Prinášame vám pár rád a tipov.

5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť

23. 10. 2018

Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.

Ako získať zbrojný preukaz

16. 10. 2018

Keďže nie sme na divokom západe, každý kto chce na Slovensku vlastniť zbraň musí mať povolenie od Ministerstva vnútra.


Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.