Miroslava Hrášková

Miroslava Hrášková V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy

25. 11. 2021

Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.

Kedy sa mení čas v roku 2021? Viete, ako si správne posunúť hodiny?

28. 10. 2021

Ručičky na hodinách presuniete opäť už tento víkend. Tentokrát o hodinu dopredu. Zrušenie striedania času sa zatiaľ odkladá.

Sviatky 2021: Nový sviatok a 5 predĺžených víkendov

13. 9. 2021

Ako si naplánovať dovolenku, aby ste mali čo najviac voľných dní za sebou? Pribudne ďalší sviatok a čaká nás až 5 predĺžených víkendov. Kedy v obchodoch nenakúpite a kedy budu zatvorené cez víkend a kedy uprostred týždňa?

Nevedeli ste, koho voliť alebo ste neboli voliť? Toto sa stalo s prepadnutým hlasom

5. 7. 2021

Voliť je základné právo občana demokratickej krajiny. Je to právo, nie povinnosť. Preto vás nikto nemôže nútiť ísť k voľbám a už tobôž nie, určovať vám, koho máte voliť. No i tak by ste mali vedieť, čo sa stane s vašim hlasom, ak hlasovať nepôjdete.

Rastú dávky, znižuje sa schopnosť získať úver, dlžníkom v exekúcii zostane viac peňazí

2. 7. 2021

A to všetko vďaka alebo kvôli tomu, že sa životné minimum zvýši. Zmení sa aj výška rodičovského príspevku, daňového bonusu či prídavkov na deti. Exekútor musí nechať dlžníkovi v peňaženke viac peňazí.Prečítajte si, čo všetko ovplyvní zmena sumy životného minima.

Čo robiť, keď si potrebujete vyzdvihnúť eRecept

29. 3. 2021

Elektronický recept môžu pacienti využívať už dva roky, no až teraz rastie jeho význam a využitie. Pritom má mnoho výhod.

Ako sa vyznať vo svojej výplatnej páske

18. 3. 2021

Tarifná mzda, základná mzda, zdaniteľný základ, preddavok na daň či cena práce. Aj vy si lámete hlavu nad jednotlivými údajmi na vašej výplatnej páske? Ak ste neabsolvovali nejaké ekonomické školenie, vyznať sa v jednotlivých údajoch je zložité.

Čo robiť, ak nemáte na zaplatenie dane

16. 3. 2021

Podnikanie zatvorené, podpora štátu mešká, no dane a odvody sa zaplatiť musia. Ako riešiť situáciu, keď na zaplatenie dane nemáte? Je pár možností... 

Aj zlodeji sú online alebo ako rozpoznať praktiky internetových podvodníkov

15. 3. 2021

Obmedzený pohyb a zhromažďovanie, zatvorené obchodné centrá. Dalo by sa očakávať, že „prišiel na zlodejov mráz“. Opak je však pravdou, rastú prípady internetových podvodov.

Na prepočet cudzej meny do daňového priznania musíte použiť tento kurz

9. 3. 2021

Zarábate v inej mene ako sú eurá? Ako prepočítať doláre, koruny, forinty či inú menu do daňového priznania. Tu je návod, ktorý kurz sa má, mal by sa alebo môžete použiť.

Čo robiť, keď nestíhate podať daňové priznanie

8. 3. 2021

Konkrétne to k dani z príjmov. Požiadajte o odklad. Resp. stačí ak to daňovému úradu oznámite. Ale aj to musíte urobiť včas.

Máte príjmy zo zahraničia? Týchto 5 vecí by ste mali vedieť!

2. 3. 2021

Niekedy nestačí ak sú vaše príjmy v zahraničí zdanené. Daňové priznanie musíte podať aj na Slovensku.

Na MDŽ zdravia ženy v Rusku aj kozmonauti z vesmíru, u nás sa máloktorá žena dočká kvetiny

25. 2. 2021

Je až prekvapivé, ako rýchlo sa z takýchto osláv MDŽ po nežnej revolúcii upustilo. A pritom deň žien vôbec nie je "komunistickým" sviatkom, ako by sa nám mohlo zdať. 

V dobe „covidovej“ podnikatelia podvádzali viac. Poisťovne hlásia tisíce odhalených pokusov o podvod

23. 2. 2021

Vylákať peniaze z poisťovne je trestný čin. Zakryť podvod nedokázala ani „korona“. Dokazujú to výsledky odhalených prípadov

Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov

18. 2. 2021

Každým rokom pribúda i na Slovensku rozvedených párov, ktoré majú dieťa v striedavej starostlivosti. Ktorý z rodičov si môže daňový bonus uplatniť?

Lockdownové fašiangy končia, priblížila sa Veľká noc! Už za 40 dní

17. 2. 2021

So slávením Veľkej noci je spojených množstvo zvykov a tradícií. Tieto sviatky sa niesli v duch návštev a stretávaní sa s príbuznými a priateľmi.  Už tie vlani boli poznačené karanténou a lockdownom. Ako budú vypadať oslavy v roku 2021 je zatiaľ otázne.

Ako uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní 2020

15. 2. 2021

Dieťa v daňovom priznaní vám môže ušetriť až 500 eur na dani. Ak je vaša daň nulová, štát vám ešte zaplatí. Mať detí viac sa v tomto zmysle určite vyplatí.

Jedenkrát a dosť! Týchto 19 dokladov už po vás úrady vyžadovať nebudú

12. 2. 2021

Že dokumenty treba opatrovať ako oko v hlave nám vštepovali rodičia už od útleho veku. Ako prvý je rodný list, potom sa k nemu pridá sobášny list, rodné listy detí a najrôznejšie potvrdenia. Keď ste potrebovali vybaviť niečo na úrade, vždy bolo najistejšie zobrať celú túto hromadu so sebou. Na jeseň prípadne od začiatku budúce roka by to už mohlo byť minulosťou. 

Termíny jarných prázdniny 2021 sa nerušia ani nemenia. Pozrite sa, kedy nebude mať vaše dieťa online výuku

11. 2. 2021

Jarné prázdniny budú, a budú podľa plánov. Žiadne zjednotenie do jedného týždňa, prípadne ich zrušenie sa nekoná. Prinášame vám prehľad termínov, kedy nebude prebiehať online výuka v jednotlivých krajoch.

Manželka vám ušetrí desiatky eur! Ak ju uvediete v daňovom priznaní

9. 2. 2021

Pozor, ak by ste chceli takto ušetriť na dani, rozhodne nestačí manželku len mať. Musíte splniť aj nasledujúce podmienky.

Valentínske darčeky si dávno nedávajú len mladí. Tipy na rok 2021

8. 2. 2021

Ste zamilovaní? Kupujete darčeky? Niečo dobré uvaríte? Ako strávite Valentína tento rok? Máme pre vás pár tipov

Zásielky z Číny bez DPH už len do júla. Nákupy sa poriadne predražia

4. 2. 2021

Obľúbili ste si nakupovanie na Čínskych e-shopoch? Od júla už zaplatíte DPH aj na pár eurových položkách.

Návod ako si vybrať a používať respirátory FFP2

3. 2. 2021

Pravdepodobne je len otázkou času, kedy bude nakupovanie s respirátorom povinné. Tak či tak, jeho nosenie sa odporúča. Prinášame vám pár tipov, ako používať kvalitný respirátor a ako si ho obstarať, aby ste sa nemuseli tlačiť na nejakej zľavovej akcii.

4 doklady, vďaka ktorým aj zamestnanci ušetria na daniach. Ako vyplniť ročné zúčtovanie (návod)

2. 2. 2021

Aj zamestnanci si môžu znížiť dane v daňovom priznaní.  Môžu o to požiadať zamestnávateľa, ak mu dodajú všetky potrebné doklady a potvrdenia. Čas však majú len do 15. februára!

Akú sadzbu dane použiť v daňovom priznaní 2020? Prvýkrát si živnostníci uplatnia 15 %

1. 2. 2021

Máte nárok na 15 % sadzbu dane z príjmov alebo budete mať daň vyššiu o 4 % či až o 10 %? Ušetriť na daniach môžete aj desiatky eur.

O koľko sa zvýšia prídavky na deti, rodičovský príspevok a daňový bonus v roku 2021

28. 1. 2021

Prídavky a dávky na deti  budú vzrástli aj tento rok. Zvýšili sa však o pár eur, niekedy len desiatky centov.

Kedy sú štátne sviatky v ČR a kedy majú obchody zatvorené?

27. 1. 2021

Aj keď sme viac ako 40 rokov tvorili spoločný štát, po rozdelení sa zmenili aj niektoré sviatky. Nielen, že sú v Českej republike v iné dni, navyše ani nie vždy majú obchody zatvorené.

Polročné vysvedčenie sa blíži. Ako odmeníte školáka? Máme 7 zaručených tipov na darčeky

26. 1. 2021

Máte doma školáka, blíži sa vysvedčenie a vy uvažujete nad tým, aká odmena by mu urobila najväčšiu radosť? Môžete siahnuť po klasike, no môžete byť tento rok originálni. Máme pre vás 5 zaručených tipov na darčeky.

Daň z nehnuteľností 2021 neplatí nájomca

25. 1. 2021

Žijete alebo podnikáte v prenajatej nehnuteľnosti? Majitel nemôže po vás požadovať zaplatenie dane z nehnuteľnosti. To je jeho povinnosť.

Kúpili ste dom, byt alebo pozemok? Podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musíte do 1. februára

20. 1. 2021

Ak ste si vlani kúpili nehnuteľnosť, musíte ešte do konca januára podať daňové priznanie a do 31. mája daň zaplatiť.

6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

19. 1. 2021

Dobre napísaný motivačný list vám môže aj viac násobne zvýšiť šancu, že práve vás pozvú k pohovoru.

Tipy ako tráviť jarné prázdniny 2021

18. 1. 2021

Tento rok ešte školáci ani poriadne nezačali chodiť do školy. Mnohí rodičia si neustále kladú otázku, kedy a či sa ich deti vrátia do školy. Isté však je, že jeden týždeň vo februári určite zostanú doma - budú jarné prázdniny.

5 zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať v zime

12. 1. 2021

Chlad, zima, sneh, tma patria medzi definície zimy. Dodržaním pár zásad si toto obdobie môžete skvele užiť a vyhnúť sa nástrahám.

5 situácií, kedy nedostanete podporu v nezamestnanosti

11. 1. 2021

Prišli ste o zamestnanie a kým si nájdete nové, mohli by ste čerpať podporu v nezamestnanosti. No nie vždy! Sú situácie kedy nedostanete nič.

Zasiahla vás smrť blízkeho? Zistite, na čo všetko máte v jej dôsledku nárok

8. 12. 2020

Vyrovnať sa s úmrtím člena rodiny alebo inej milovanej osoby býva obzvlášť ťažké. Vyžaduje si to čas, pevné nervy a veľkú dávku psychickej podpory od vašich priateľov a príbuzných. Pomoc však môže prísť aj zo strany štátu formou najrôznejších sociálnych dávok, ktorých účelom je uľahčiť vašu sťaženú finančnú situáciu. 

Advent 2020 začína už v novembri. Bez vianočných trhov

19. 11. 2020

Po martinských hodoch sa plynulo prechádzalo k vianočnej kapustnici s punčom na námestiach slovenských či európskych miest. Tento rok je iný. Nezabudnite si aspoň zapáliť sviečku na adventnom venci. Už 29. novembra.

Sviatky, dni pracovného pokoja a pamätné dni: Kedy sa pracuje a kedy je voľno?

16. 11. 2020

Na Slovensku máme 5 resp. 6 sviatkov, 10 dní pracovného voľna a k 18 pamätným dňom pribudnú ďalšie tri. Viete kedy máte voľno a kedy musíte pracovať?

Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov

12. 11. 2020

Živnostníci, ktorí sa prihlásia k paušálnej dani, budú platiť jednu sumu mesačne celý rok. Nemusia si robiť evidenciu výdavkov ani sa obávať daňových kontrol, nepodávajú žiadne daňové priznanie ani prehľady poistného.

Muži, ktorí vychovávali dieťa, pôjdu na dôchodok skôr

10. 11. 2020

Muži, ktorí vychovávali dieťa, majú po novom nižší dôchodkový vek. Prinášame vám príklady na určenie dôchodkového veku.

Dopady pandémie: V Česku rastie nezamestnanosť, na Slovensku klesá HDP

9. 11. 2020

Opatrenia na zabránenie šírenia vírusu covid-19 prispeli k nárastu nezamestnanosti v oboch krajinách. Ako aj k poklesu HDP.  Prijatím mnohých podporných programov sa vlády oboch krajín snažili minimalizovať škody spôsobené pandémiou.   

V lete zavítalo do Chorvátska aj napriek „covidu“ 100 tisíc Slovákov

5. 11. 2020

V lete označil premiér Igor Matovič Slovensko za želanú nevestu. Podľa údajov chorvátskej administratívy cestovného ruchu by sa však svadba pokojne konala aj bez nevesty.

Matky pôjdu do dôchodku skôr. Od nového roku sa im zníži dôchodkový vek.

2. 11. 2020

Ale len niektorým. Ženy, ktoré vychovali dieťa, pôjdu do dôchodku skôr o polroka. 

28. október: Na Slovensku pamätný deň, v Česku štátny sviatok

28. 10. 2020

Deň vzniku Československej republiky si pripomíname, no neslávime. Kým pre bratov Čechov je to deň štátnych vyznamenaní, u nás sa tak deje až 1. januára. Z času načas sa objavujú snahy  o jeho opätovné zavedenie.  Mal by byť vznik Česko-Slovenska štátnym sviatkom?

Nemáte na zaplatenie dane? Požiadajte o splátkový kalendár

26. 10. 2020

2.november je nielen termín na podanie daňového priznania ale aj na zaplatenie dane. Ak nemáte dostatok peňazí, na nič nečakajte a požiadajte správcu dane o splátkový kalendár.

13. dôchodok schválený! Koľko eur dôchodcovia v decembri dostanú?

21. 10. 2020

Dôchodcovia pred vianocami 13. dôchodok dostanú, aj keď sa mierne pozmenil zákon. Najchudobnejším vyplatia až 300 eur.

Prídavky na deti v striedavej starostlivosti: dohoda alebo bitka o 25 eur

20. 10. 2020

Striedavá starostlivosť o deti po rozvode je už bežná realita.  Rodičia sa podieľajú na výdavkoch i na výchove spoločne. Prídavky však môže poberať iba jeden. Kto má nárok?

Pandémia je nový stresor. Ako zvládať stres v práci?

19. 10. 2020

Nárast neistoty a strachu o pracovné miesto je ďalším stresujúcim faktorom, ktorý ohrozuje zdravie pracujúcich Slovákov.

Aj živnostník má nárok na gastrolístky: 5,10 eur denne

13. 10. 2020

Zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravu. Stravné si rovnakej výške ako zamestnanci si môžu uplatniť aj živnostníci. V súčasnosti až 5,10 eur.

Hľadáte prácu? Skutočne ste vyskúšali všetko? Tieto tipy vám pomôžu

12. 10. 2020

V kríze mnohé firmy prepúšťajú a ďalšie neprijímajú nových zamestnancov, aj keď by ich potrebovali. Ako si nájsť zamestnanie v čase, keď je všade "stop stav".

4 dni v týždni doma za 70 %-tnú mzdú. Aj to sú podmienky českého kurzarbeitu

8. 10. 2020

Kurzarbeit má zachrániť prácu a zabrániť prepúšťaniu. V Česku chcú preplácať až 4 dni z pracovného týždňa.