Miroslava Hrášková

Miroslava Hrášková V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Ako zapísať titul do občianskeho preukazu a koľko to stojí

14. 9. 2020

Úspešne ste absolovavali štúdium na Vysokej škole? Tak vám pribudne pár písmenok pred poprípade za meno. Viete, koľko stojí zápis titulu do občianského preukazu a aké doklady k tomu potrebujete?

Máte nárok na ošetrovné, ak je trieda v karanténe?

9. 9. 2020

Návrat detí do škôl znamená pre mnohých rodičov úľavu i obavy zároveň. Pobyt v škole je sprevádzaný zvýšenou hygienou a rúškami ako aj strachom z možnej karantény.

Ako sa stať kapitánom alebo viete, aké sú vojenské hodnosti?

7. 9. 2020

Nie je kapitán ako kapitán. Viete aké sú vojenské hodnoti na Slovensku? Čo všetko musíte zvládnuť a akú prax či školy potrebuje kapitán, major alebo generál?

Prázdniny a štátne sviatky v školnom roku 2020/2021 - prehľad

4. 9. 2020

Kedy budú v školskom roku 2020/2021 jesenné a zimné prázdniny? A kedy majú deti vo vašom okrese jarné prázdniny? Pripadajú sviatky v školskom roku na víkend alebo budú ďalšie voľné dni v priebehu roka?

Máte prváka? Koľko bude stáť školská výbava?

2. 9. 2020

Prvý ročník je náročný nielen pre deti ale aj pre rodičov. Očakáva sa,že budú svojmu potomkovi venovať viač času a tiež sa „klepnú“ po peňaženke.

Minimálna mzda vzrastie v roku 2021 až na sumu 623 eur

31. 8. 2020

Minimálna mesačná mzda vzrastie oproti tomuto roku o 43 eur. Pre mnohých je to sklamanie. Niektorí čakali, že sa nezmení, iní, že bude rásť viac.

Od vypuknutia SNP už uplynulo 76. rokov. Aký význam má sviatok pre Slovákov dnes?

28. 8. 2020

Slovenské národné povstanie je bezpochyby jednou z najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín. Prečo? Pretože práve ním sme získali opäť morálny kredit ako národ, ktorý odmieta nacizmus a fašizmus.

13. dôchodok schválený! Koľko eur dôchodcovia v decembri dostanú?

27. 8. 2020

13. dôchodok tieto vianoce bude. Síce nedostanú celú sumu dôchodku. Oproti minulému roku si však prilepšia. Niektorí o 100 aj 200 eur.

Mgr., Ing., PhD.....Ako oslovovať ľudí s titulom

26. 8. 2020

Jediný titul, s ktorým nemá nikto problémy a vie ako správne oslovovať jeho nositeľa, je MUDr.. S doktormi sa stretávame od prvého dňa svojho života. Čo robiť, ak potrebujete osloviť niekoho s PharmDr, s doc. alebo MBA?

Dovolenka s deťmi na Slovensku: Toto všetko potrebujete (zoznam)

19. 8. 2020

Aj vy sa chystáte na dovolenku s deťmi na Slovensku? Pripravili sme vám zoznam, na čo by ste určite nemali zabudnúť.

Tipy ako tráviť jarné prázdniny 2021

17. 8. 2020

Ešte ani poriadne nezačal školský rok, už si mnoho rodičov (hlavne tých pracujúcich) láme hlavu, ako obstarať program svojím školopovinným deťom počas prázdnin, prípadne na aký dátum si nahlásiť u svojho zamestnávateľa dovolenku.

Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov

12. 8. 2020

Každým rokom pribúda i na Slovensku rozvedených párov, ktoré majú dieťa v striedavej starostlivosti. Ktorý z rodičov si môže daňový bonus uplatniť?

Výber z bankomatu s konverziou alebo bez? Vieme, čo je lepšie

11. 8. 2020

Vybrať hotovosť z bankomatu v zahraničí alebo priamo platiť platobnou kartou je iste bezpečnejšie, než cestovať s hotovosťou a potom hľadať zmenáreň. Nemusí to však byť výhodné.

Usporné žiarovky síce vydržia dlhšie, ale znečisťujú prostredie. Viete ako ich triediť?

10. 8. 2020

Boli ste zvyknutí hodiť vypálenú žiarovku do koša k ostatnému komunálnemu odpadu? Ak vám trochu záleží na životnom prostredí, už to nerobte. Poradíme vám ako správne s použitou žiarovkou naložiť.  

Teplo a horúčava v práci? Toto vám zamestnávateľ musí zabezpečiť

4. 8. 2020

Teplomer vonku ukazuje 30 stupňov? To je ideálne pri vode,no nie na pracovisku. Čo musí zamestnávateľ pre svojich zamestnancov zabezpečiť v letných mesiacoch? Na toto máte nárok.

Praxou k zamestnaniu 2: príspevok na mzdu až 780 eur a 1000 nových pracovných miest

27. 7. 2020

Za zamestnanie mladého nezamestnaného môžete získať nielen príspevok na jeho mzdu ale aj na jeho mentorovanie. Musia sa však dodržať nasledujúce podmienky.

Prehľad ako vychádzajú sviatky v roku 2021: Čaká nás 5 predĺžených víkendov

17. 7. 2020

Ako si naplánovať dovolenku, aby ste mali čo najviac voľných dní za sebou? V roku 2021 nás čaká až 5 predĺžených víkendov. Kedy v obchodoch nenakúpite a kedy budu zatvorené cez víkend a kedy uprostred týždňa?

Aké doklady potrebujete k vybaveniu detskej občianky alebo pasu

16. 7. 2020

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia s deťmi? Aj oni potrebujú platné doklady. Často stačí občianka - áno i pre deti mladšie ako 15 rokov.

Čo robiť, ak krajina kam ste vycestovali, vypadla zo zoznamu menej rizikových krajín?

10. 7. 2020

Zoznam „bezpečných“ krajín sa neustále mení. Naposledy z neho vypadlo Bulharsko a Čierna Hora. Čo robiť, ak sa vaša krajina nenachádza na zozname a dovolenku už máte zaplatenú.

Sviatok Cyrila a Metoda je na Slovensku predovšetkým náboženskou udalosťou

2. 7. 2020

Sviatok Cyrila a Metoda si pripomíname 5. júla. Tento rok pripadne na nedeľu.

Rodičovský príspevok bude od januára vyšší: Pracujúcim rodičom sa pridá viac

30. 6. 2020

Od januára 2021 bude vyšší rodičovský príspevok. Tí, ktorí pred materstvom pracovali alebo podnikali sa pridá viac. Ostatní dostanú necelých 6 eur mesačne navyše.

Autom do zahraničia? Od júla môže byť zelená karta biela

25. 6. 2020

Okrem kontroly nových obmedzení si pred jazdou autom do zahraničia skontrolujte aj vašu zelenú kartu. V týchto krajinách ju potrebujete.

O koľko sa zvýšia prídavky na deti, rodičovský príspevok a daňový bonus v roku 2021

23. 6. 2020

Prídavky a dávky na deti  budú rásť aj v budúcom rok. Zvyšovať sa však bude o pár eur, niekedy len desiatky centov.

Absolventská prax 2020: od júla vyšší plat. Za 20 hodín týždenne, len 140 eur mesačne

16. 6. 2020

Skončili ste školu a nepodarilo sa vám nájsť zamestnanie, lebo všetci očakávajú prax v odbore? Skúsenosti môžete získať formou absolventskej praxe, veľa peňazí však neočakávajte.

Rodinná dovolenka na Slovensku? Nachystajte si 1000 a viac eur

11. 6. 2020

Až polovica Slovákov trávi každoročne letnú dovolenku na Slovensku.  Aj keď sa hranice postupne uvoľňujú, dovolenkovať doma budú tento rokov viacerí. Týždenná rodinná dovolenka vyjde aj na viac ako 1000 eur.

Aké bude životné minimum od 1.7.2020

9. 6. 2020

Životné minimum narastie o 2,2 %. Zvýšia sa aj dávky aj daňový bonus. Čo všetko ovplyvní rast životného minima.

Slovenské hrady majú otvorené! Koľko stojí vstupné

4. 6. 2020

Možno ste chceli ísť do zahraničia alebo ste si letnú návštevu hradov a zámkov plánovali už v zime. Tak či tak dôvodov, prečo navštíviť tie slovenské je hneď viacero. Naše hrady a zámky veru majú čo ponúknuť.

Čakáte preplatok z daňového úradu? Počkáte si aj viac než 40 dní

2. 6. 2020

Ak ste podali daňové priznanie, z ktorého vám plynie preplatok, určite vás zaujíma, kedy vám ho vyplatia. V niektorých prípadoch si počkáte aj viac než 40 dní.

6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

29. 5. 2020

Dobre napísaný motivačný list vám môže aj viac násobne zvýšiť šancu, že práve vás pozvú k pohovoru.

Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

28. 5. 2020

Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť.  Bez testu a karantény.  Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.

Nepošlete dieťa do školy? Čo robiť, aby ste od júna neprišli o ošetrovné

25. 5. 2020

Nechcete, aby sa vaše dieťa vrátilo do školy? O ošetrovné za jún neprídete, ak dodržíte tento postup. 

Školáci sa vrátia do škôl, spustila sa 4. fáza uvoľňovania opatrení

21. 5. 2020

Mladší žiaci dostali na deň detí darček od vlády: vrátia sa na mesiac do škôl. Aké ďalšie opatrenia vláda uvolnila? Ani zďaleka nie je povolené všetko.

10 najčastejších chýb pri žiadosti o príspevok

20. 5. 2020

Získať príspevok od štátu je pre mnohé firmy takmer nadľudský výkon. Vyplniť zložitú žiadosť bez chyby dokázal len zlomok z celkových firiem, ktoré by si o príspevok mohli nárokovať.

S pandémiou bojuje viac než 4 milióny zdravotných sestier v celej EU. Za koľko pracujú tie na Slovensku

19. 5. 2020

Doktori, sestričky a ďalší zdravotnícky personál je v prvej línii v boji na záchranu životov pred pandémiou covid-19. Len zdravotných sestier je EU viac než 4 milióny. 

Ťažká noha na plyne vás môže stáť desiatky eur. Od apríla platí nový sadzobník pokút.

14. 5. 2020

Takmer každý šofér má skúsenosť s cestnou kontrolou. Akonáhle dostane vodič pokyn k zastaveniu vozidla, okamžite mu mysľou prebehne, či neprekročil rýchlosť prípadne či má všetko v poriadku.

Uvoľňovanie opatrení sa zrýchľuje: otvárajú sa reštaurácie, hotely, kostoly i kaderníctva

5. 5. 2020

Aj keď pri spustení 1. fázy uvoľnenia opatrení avizoval premiér, že pôjde k pozvoľnému uvoľňovaniu a že rozmedzie medzi jednotlivými fázami bude najmenej dva týždňe, včerajšie rozhodnutie krízového štábu svedčí o opaku. Od stredy sa tak už omnoho viac priblížime k normálnemu životu.

Uvoľňovanie opatrení: Kto (ne)musí byť v karanténe

4. 5. 2020

Vláda avizovala fázy, ako bude postupne uvoľňovať opatrenia. Zároveň však v medzičase dochádza k ďalším zmenám, hlavne v povinnej karanténe. Kto musí ísť na 14 dní do štátnej karantény a kto môže/musí byť doma?

Priemerná mzda je vyššia ako 1000 eur. Kto ju zarába a kde majú najvyššie príjmy?

30. 4. 2020

Sú pracovné pozície, kde zarobia aj cez 2000 eur, no väčšina Slovákov nezarobí ani priemernú mzdu. A teraz po epidémii budú víťazi tí, ktorí budú vôbec zamestnaní.

Uvoľňovanie opatrení v ČR sa zrýchli. V pondelok otvárajú veľké predajne, služby budú dostupné v máji

27. 4. 2020

Okrem nákupných centier otvoria takmer všetky predajne už posledný aprílový pondelok.  Ku kaderníkovi si česi zájdu hneď po májových sviatkoch.

Otvárajú sa malé obchody a trhoviská, uvoľnovanie opatrení začalo

22. 4. 2020

Vláda schválila uvoľnovanie opatrení v štyroch fázach. Čo sa môže už od stredy 22. apríla?

Nezvládate splácať úver? Odložte si splátku až na 9 mesiacov

21. 4. 2020

Ak kvôli súčasnej situácii nezvládate splácať úver môžete požiadať o odklad splátok. A ide to aj bez zápisu v úverovom registri či poplatku.

Do škôl v ČR sa vrátia maturanti a deti z 1. stupňa ZŠ. Ostatní žiaci zostanú doma

17. 4. 2020

S uvoľňovaním opatrení v ČR sa počíta aj s postupným návratom školákov do škôl. Do letných prázdnin sa však vrátia už len niektorí: maturanti, žiaci prvého stupňa. Starší žiaci sa na plno vrátia až v septembri.

Minimálnu mzdu majú upratovačky na Slovensku, v USA, Kórei či Nemecku

16. 4. 2020

Ak ste si mysleli, že za minimálnu mzdu pracujeme iba v Európe, nie je to tak. Najmenšiu hodinovú mzdu poznajú aj v USA, Turecku či v Kórei.

V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac

15. 4. 2020

Kedy sa začne s uvoľňovaním opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidemie COVID-19 na Slovensku môžeme zatiaľ len tušiť. U našich susedov však už majú plán.

Ako budú otvorené obchody cez Veľkú noc

9. 4. 2020

Sú pred nami veľkonočné sviatky, ktoré tento rok budeme všetci tráviť veľmi netradične. Žeby konečne v kruhu najbližšej rodiny?

Musíte platiť nájom v čase nútenej uzávierky vášho obchodu či prevádzky?

7. 4. 2020

Prinútili vás zatvoriť obchod či prevádzku. Príjmy zo dňa na deň klesli na nulu, no množstvo nákladov vám zostalo. Okrem energií, odvodov na poistné, pre mnohých i nájom.

Ako vložiť hotovosť na účet a nenavštíviť banku? Použite vkladové bankomaty - vkladomaty

3. 4. 2020

Ak chcete vložiť hotovosť na účet, nemusíte nutne navštíviť banku. Môžete použiť vkladový bankomat alebo vkladomat.

Ktoré obchody budú otvorené a aké sú nákupné časy pre seniorov

30. 3. 2020

Od pondelka 30. marca sa opäť otvoria niektoré obchody, ktoré boli doteraz zatvorené. Naopak v nedeľu sa zatvoria všetky obchody vrátene potravín. Kde a kedy teda nakúpite?

Čo robiť, keď si potrebujete vyzdvihnúť eRecept

27. 3. 2020

Elektronický recept môžu pacienti využívať už dva roky, no až teraz rastie jeho význam a využitie. Pritom má mnoho výhod.

Kedy vám vrátia dane a daňový bonus? Termíny sú rôzne

26. 3. 2020

Podali ste daňové priznanie, v ktorom vám vznikol preplatok, alebo vám majú vrátiť daňový bonus na dieťa či zaplatené úroky z hypotéky? Iste vás zaujíma, kedy môžete vrátenie dane očakávať.


h