Roland Regely

Roland Regely Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného občianskeho života.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Zmena trvalého pobytu: kde všade je potrebné nahlásiť novú adresu?

9. 12. 2021

Po zmene adresy trvalého pobytu, ktorú ste povinní hlásiť v príslušnej ohlasovni podľa nového miesta pobytu si musíte splniť aj niekoľko ďalších ohlasovacích povinností.

Vrátenie peňazí za PZP pri predaji auta. Ako mám postupovať?

21. 9. 2021

Predal som auto a potrebujem zrušiť PZP na toto auto. Stačí kúpno-predajná zmluva? Potrebujem starý alebo nový technický preukaz? Prinášame praktický návod ako požiadať poisťovňu o vrátenie peňazí za povinné zmluvné poistenie.

Koľko stojí rozvod?

9. 9. 2021

Rozvod je nie je príjemná záležitosť a každá z dotknutých strán je do určitej miery v nelichotivej situácii. Ideálny stav je, ak tento úkon netrvá dlho a obe strany budú po rozvode spokojené. Koľko to vlastne celé stojí?

Ako sa pripraviť na autoškolu? (návod + na čo si dať pozor)

1. 9. 2021

Vodičský preukaz typu B je často uvedený v pracovných inzerátoch ako požiadavka na uchádzača o zamestnanie. V tomto článku si rozoberieme, ako prebieha príprava na vodičák, resp. autoškolu tak, aby ste ju úspešne zvládli.

Koľko stojí vakcinácia a očkovanie psov?

23. 7. 2021

Ceny u veterinárov môžu byť rôzne, rovnako ako pri cenách špecializovaných doktorov u ľudí. Vyriešiť otázku, koľko budete platiť za vakcínu môže webová stránka alebo jeden telefonát do ambulancie.

Zmena priezviska po rozvode? Poponáhľajte sa, inak si poriadne priplatíte

13. 7. 2021

Zmenu priezvisku poriešte čím skôr, inak si priplatíte. Ideálne do troch mesiacov.

Ako si vybaviť splnomocnenie - čo všetko musí obsahovať?

9. 7. 2021

Splnomocnenie je bežne používaný, prevažne písomný súhlas, v ktorom splnomocniteľ dáva súhlas splnomocnencovi na vykonanie uvedenej záležitosti či rozhodnutia v jeho mene. Čo všetko musí splnomocnenie obsahovať?

Čo robiť, ak stratím občiansky preukaz?

6. 7. 2021

Ročne príde o občiansky preukaz tisíce občanov Slovenska. Viete, ako postupovať pri strate či krádeži občianskeho preukazu?

Ako je to s daňou z dedičstva a darovania na Slovensku?

6. 7. 2021

V akom prípade sa dar započítava do dedičstva? Ako sa dar a dedičstvo daní na Slovensku?

Zmeny v hraničnom režime: štát prvýkrát zvýhodní zaočkovaných občanov

30. 6. 2021

Ústredný krízový štáb rozhodol, že cestovanie na dovolenky bude prísnejšie kontrolované. Od istej doby majú byť vstupenkou na cestovanie očkovanie, eHranica a negatívny PCR test.

Štátna podpora pre obnovu rodinných domov nestačí, upozorňujú odborníci

29. 6. 2021

Vláda by sa už dnes mala zamýšľať, ako bude podporovať rekonštrukciu domov po vyčerpaní Plánu obnovy. Ten chce napomôcť obnove 30-tisíc domov, na Slovensku však rekonštrukciu potrebuje vyše 800-tisíc starších domov.

Čo robiť v prípade, že partner neplatí výživné na dieťa?

28. 6. 2021

Od čoho závisí výška výživného a hlavne, čo robiť, ak ich povinný rodič odmieta platiť? Prinášame informácie, ktoré vám pomôžu riešiť túto situáciu.

Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

25. 6. 2021

Strata zamestnania, ale aj únava po odpracovaných rokoch bývajú údajne najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia zvažujú odchod do predčasnej penzie. Aj za cenu nižšieho dôchodku.

Kedy má zamestnanec nárok na odstupné? Získať ho môže v týchto prípadoch

23. 6. 2021

Kedy zamestnancovi firmy prináleží odstupné? Čo všetko musí obsahovať dohoda o ukončení pracovného pomeru? Zhrnuli sme to najdôležitejšie.

Cesta autom do Chorvátska 2021: Nepodceňte prípravu a pozor na vstupné podmienky

22. 6. 2021

Plánujete tento rok cestu do Chorvátska? Poradíme, na čo všetko si dať pozor, koľko stoja diaľničné poplatky, aké sú vstupné podmienky do krajiny kvôli koronavírusu a ktorou cestou sa oplatí ísť.

Cesta autom do Talianska 2021: čo všetko treba ku vstupu a koľko vyjde diaľnica?

21. 6. 2021

Na cestu do Talianska autom sa treba poriadne pripraviť. Sú to o niečo väčšie vzdialenosti, ako napríklad pri cestovaní do Chorvátska. Pozor na dopravné priestupky a tiež na nové vstupné pravidlá v súvislosti s koronavírusom.

Otváracie hodiny: počas sviatku Cyrila a Metoda sú obchody zatvorené

18. 6. 2021

Sviatok Cyrila a Metoda si pripomíname 5. júla. Tento rok pripadne na pondelok, čím možno ušetriť deň voľna a spraviť si predĺžený víkend niekde na horách alebo pri vode. Obchody budú v tento deň zatvorené.

Mal som v roku 2020 príjem zo zahraničia. Ako a kde ho mám zdaniť?

17. 6. 2021

Kedy dochádza k zdaňovaniu príjmov zo zamestnania v zahraničí? Je potrebné podať daňové priznanie aj na Slovensku, ak ste pracovali napríklad v Čechách alebo Rakúsku? Prinášame stručný prehľad o tom, ako zdaniť svoje zahraničné príjmy.

Pri kreditnej karte a kontokorente sa oplatí najmä bezúročné obdobie, inak sú to drahé produkty

16. 6. 2021

Kreditné karty a povolené prečerpanie na účte slúžia na preklenutie krátkodobého nedostatku finančných prostriedkov. Síce ide o najdrahšie úverové produkty, sú veľmi obľúbené. Kedy sa teda oplatí využiť kreditku a kedy ísť radšej "do mínusu na účte"?

Brigáda na leto 2021: kam sa dá vycestovať za zárobkom tento rok?

15. 6. 2021

Aj tento rok platí pravidlo, čím skôr hľadáš, tým skôr nájdeš. Ponuka letných brigád na tento rok je opäť bohatá, súvisí to s uvoľnením opatrení na Slovensku i v krajinách Európskej únie.

Na dovolenke radšej používajte platobné karty a kreditku, vezmite si však aj malú hotovosť

14. 6. 2021

Platiť kartou na dovolenke v zahraničí je už bežná vec. V reštaurácii alebo v hoteli stačí vytiahnuť kartu a hotovosť nemusíte riešiť vôbec. Pri platení menších položiek je však hotovosť ešte častokrát nutná.

Oplatí sa kúpiť rekreačnú nehnuteľnosť? Toto by ste mali vedieť pred jej kúpou

11. 6. 2021

Odborník na nehnuteľnosti varuje, že investovanie do rekreačných nehnuteľností má viacero rizík. Najväčšími podľa neho sú premrštené ceny a strata pri predaji po opadnutí dopytu.

Návod: ako vybaviť dôchodok a ktoré doklady budete potrebovať?

10. 6. 2021

Chystáte sa do dôchodku? V tomto článku prinášame prehľad vecí, ktoré predtým budete musieť vybaviť.  

List vlastníctva vybavíte aj na pošte, k nahliadnutiu postačí online kataster

10. 6. 2021

Ak chcete nahliadnuť do listu vlastníctva, postačí vám online kataster. Ak ho potrebujete pre právne účely, čaká vás návšteva pošty alebo obecného úradu.

Dávky z úradu práce od 1. mája 2021: čo všetko sa mení?

9. 6. 2021

Od 1. mája 2021 sa mení vyplácanie niektorých dávok od úradu práce. Zhrnuli sme zmeny do jedného článku a prináša zoznam najviac využívaných dávok.

Kontrola z daňového úradu: ako to vyzerá v praxi?

8. 6. 2021

Daňová kontrola môže u mnohých podnikateľov vzbudzovať obavy, a to aj v prípade, že sú ich účtovníctvo a doklady v poriadku. Ako sa pripraviť na kontrolu?

Ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ resp. EČV (postup)

8. 6. 2021

Viete ŠPZ auta. Dá sa zistiť jeho majiteľ? Podľa EČV dnes viete vyhľadať na internete poisťovňu, v ktorej je automobil poistený. Umožňuje to verejný register.

Ako zmeniť ornú pôdu na stavebný pozemok a koľko to stojí?

7. 6. 2021

Ak je váš pozemok vedený ako orná pôda, nemôžete na ňom len tak postaviť rodinný dom. V tomto článku vám však poradíme, akým spôsobom môžete zmeniť ornú  povieme

Letná dovolenka 2021: kam možno cestovať bez karantény?

4. 6. 2021

Návrat z letných dovoleniek či ciest v zahraničí bude závisieť od toho, aká je epidemická situácia v danej krajine. Vláda v stredu schválila cestovateľský semafor, platiť by mal od pondelka 31. mája.

Životné poistenie a očkovanie? Neúčinnosť vakcíny už kryje aj poistka

3. 6. 2021

V súvislosti s plošným očkovaním ľudí na Slovensku už existuje špeciálne krytie pre prípadné vedľajšie účinky či komplikácie, ktoré by sa mohli v ojedinelých prípadoch vyskytnúť po podaní vakcíny.

Elektrické kolobežky a nehody na cestách: čo robiť, ak spôsobíte škodu?

2. 6. 2021

E-kolobežky už majú pomerne veľkú fanúšikovskú základňu aj na Slovensku. Od roku 2019 ich používanie upravuje aj cestný zákon a tak jazda kolobežiek s prídavným motorčekom na chodníkoch obmedzená a ich používatelia majú status vodičov nemotorových vozidiel, rovnako ako cyklisti.

eKasa - kto je (ne)musí používať a aké sú jej výhody?

1. 6. 2021

Finančná správa v roku 2019 priniesla nový nástroj na boj proti daňovým podvodom - špeciálnu podkladniu eKasa. Aké sú jej výhody a kto všetko ju musí používať aj v roku 2021?

Ako vybaviť stavebné povolenie v rok 2021 a čo všetko sa zrejme zmení?

31. 5. 2021

Chystáte sa stavať rodinný dom? Alebo robiť jeho rozsiahlu rekonštrukciu? Prípadne plánujete väčšiu prerábku bytu? V tom prípade budete potrebovať stavebné povolenie. A my vám teraz ukážeme, ako na to.

Premýšľate o živnosti? Urobte si plán a požiadajte o príspevok na podnikanie od štátu

28. 5. 2021

Začínajúci živnostníci môžu od štátu dostať až 5 754 eur. Všetky informácie o tom, ako sa dá dostať k príspevku na podnikanie od štátu a čo na to potrebujete nájdete v tomto článku.

Ako vypočítať spotrebu paliva akéhokoľvek auta

27. 5. 2021

Ak chcete poznať reálne náklady na prevádzku vášho auta, budete potrebovať vedieť priemernú spotrebu auta. Tú síce nájdete v informáciach o aute, no od reality má často ďaleko. Ukážeme vám spôsob, ako vypočítať spotrebu podľa jednoduchého vzorca.

9 tipov ako ochrániť platobnú kartu pred zneužitím

27. 5. 2021

Predstavte si situáciu, že ležíte doma pred televízorom a zrazu obdržíte notifikáciu z banky o tom, že niekto z vášho účtu vyberá peniaze alebo platí cez internet. Ako sa tejto a jej podobným situáciam vyhnúť? Pozrite si naše tipy ako ochrániť vašu platobnú kartu pred zneužitím.

Kurz autoškoly v roku 2021 (ceny, podmienky, koronavírusové opatrenia)

26. 5. 2021

Získať vodičské oprávnenie sa dnes považuje už za samozrejmosť a akýsi míľnik v živote aktívneho človeka. My vám v najbližších riadkoch odpovieme na to, čo najčastejšie zaujíma všetkých, ktorí sa chystajú absolvovať kurz autoškoly.

Dovolenka v zahraničí: štačí mať európsky zdravotný preukaz alebo treba poistenie?

25. 5. 2021

Na slovenskom trhu pôsobí viacero poisťovní, ktoré sa špecializujú aj na cestovné poistenie. Je potrebné si ho zaobstarať pri každej dovolenke? Ako si orientovať na trhu a vybrať to najlepšie riešienie pre vašu dovolenku? Nie je to také jednoduché, každá poisťovňa ponúka iné podmienky, iné spektrum krytých škôd a iné formy asistenčných služieb.

Slovákom pandémia pomohla viac ušetriť, avšak zhoršila ich investičné návyky

24. 5. 2021

Kým tempo medziročného rastu úspor na bankových účtoch sa zrýchlilo, investície do podielových fondov klesli. Pritom nepomer medzi úsporami v bankách, ktoré nič nezarábajú a akciovými podielovými fondami s priemerným výnosom 10 percent* sa počas pandémie ešte viac zväčšil.

Nemocenské po novom možno poberať aj dlhšie ako rok, o predĺženie treba požiadať

21. 5. 2021

Aké podmienky treba splniť pre získanie nemocenskej dávky? Aká je jej výška pre rok 2021?

Ako odpisovať automobil z dlhodobého majetku v roku 2021?

20. 5. 2021

Hmotný majetok, ktorého cena prevyšuje 1 700 eur nemožno uviesť do nákladov naraz, musíte ho odpisovať. Do takejto skupiny patrí aj automobil. Odpisovať ho možno len počas niekoľkých rokov, podľa toho, do akej odpisovej skupiny patrí. Ako odpísať automobil, ktorý evidujete v dlhodobom majetku? Možno ho použiť aj na súkromné účely? A ako je to s pohonnými hmotami?

Covid pas a občianka. Aké doklady potrebujem pri ceste do zahraničia v roku 2021?

19. 5. 2021

Dovolenka v zahraničí je zväčša príjemnou udalosťou v živote pracujúceho človeka. A ešte príjemnejšie sa bude cítiť, ak si o danej destinácii zistí čo najviac potrebných informácií. Netreba zabúdať ani na doklady, ktoré budete pri ceste do zahraničia potrebovať. Viete, ktoré sú to?

Vyradenie auta z evidencie: v čase pandémie to vybavíte aj elektronicky a za polovičnú cenu

18. 5. 2021

Vlastníte automobil, ktorý už neplánujete používať? Čo s ním a akým spôsobom ho možno odhlásiť? V minulosti problematický úkon možno dnes vyriešiť jednoducho - zaplatením poplatku do Enviromentálneho fondu. 

Diaľničných známok sa predáva menej, intenzita dopravy klesla minulý rok o pätinu

17. 5. 2021

Obmedzenie mobility za účelom zamedzenia šírenia ochorenia Covid-19 sa významne podpísalo pod pokles intenzity dopravy na celej sieti diaľnic a rýchlostných ciest v správe NDS.

Na trhu je prvé životné poistenie špeciálne pre potreby žien a vodičov

14. 5. 2021

Generali prináša ako jediná poisťovňa na slovenskom trhu špeciálne životné poistenie vytvorené presne na mieru ženám a profesionálnym vodičom. O tieto dva segmenty tak rozširuje svoju ponuku inovatívneho životného poistenia vytvoreného špeciálne podľa potrieb jednotlivých skupín ľudí.

Pracovná cesta v roku 2021: ako vypočítať stravné, diéty a vreckové?

13. 5. 2021

Ak vykonávate prácu na inom mieste, než je dohodnuté v pracovnej zmluve, ste na pracovnej ceste. To znamená, že pracovná cesta začína už samotnou cestou na miesto výkonu práce a končí návratom z tohto miesta. Čo všetko potrebujete vedieť o pracovnej ceste? Dozviete sa v tomto článku.

Dedičské konanie – ako prebieha a čo všetko sa doň započítava?

12. 5. 2021

Občiansky zákonník určuje či sa dedí zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Dedičia nehnuteľností majú viacero spôsobov ako s nimi naložiť.

Dovolenka zamestnanca: kto má nárok na 5-týždňové voľno a kto nie?

11. 5. 2021

Nárok zamestnanca na dovolenku patrí medzi základné podmienky zamestnávania. Dovolenka slúži predovšetkým pre oddych a regeneráciu zamestnanca bez výpadku jeho stáleho príjmu. Na čo všetko má zamestnanec nárok? Odpovedáme na najčastejšie otázky.

Uhlíková stopa pri nakupovaní? Nová kalkulačka vám povie, ako veľmi ste ekologickí

10. 5. 2021

Mastercard spúšťa kalkulačku uhlíkovej stopy pre banky, a reaguje tak na rastúci záujem spotrebiteľov o ochranu životného prostredia.

Poslal som peniaze na zlý účet. Čo s tým môžem urobiť?

6. 5. 2021

Niekto pri platení svojich účtov cez internetbanking kontroluje každé číslo dva-tri razy, niekto len v rýchlosti zadá údaje a odošle peniaze bez predchádzajúcej kontroly. Tak či onak sa vám môže stať, že pri posielaní peňazí spravíte chybu. Poradíme vám, čo v takom prípade môžete robiť.