Roland Regely

Roland Regely Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného občianskeho života.

Napíšte autorovi

Späť na zoznam autorov

Články autora

Rakúske diaľničné známky v roku 2021 jemne zdraželi. Všimnú si to tí, čo kupujú ročné

15. 1. 2021

Rakúska diaľničná známka je od roku 2021 opäť o čosi drahšia. Využívať však môžete vyše dvetisíc kilometrov dostavaných diaľníc.

České diaľničné známky sú od roku 2021 len elektronické. Kúpiť sa dajú aj offline

14. 1. 2021

Českých vodičov jazdiacich po diaľniciach čakala 1. januára revolúcia. Prešli z papierových známok na elektronické diaľničné známky. Okrem toho Česi po vzore Slovákov skúšajú aj 365-dňovú známku.

Elektronická diaľničná známka Slovensko 2021 - ceny a všetko, čo potrebujete vedieť

13. 1. 2021

Diaľničné známky na Slovensku v roku 2021 nezdraželi. Česi od 1. januára prešli na elektronické známky.

Pracovná zmluva na dobu určitú vs. na dobu neurčitú (porovnanie)

12. 1. 2021

Pracovná zmluva na dobu určitú sa najčastejšie uzatvára na jeden rok. V niektorých prípadoch to môže byť aj dlhšie. Pracovná zmluva na dobu neurčitú je obľúbenejšou a lepšou formou zmluvy pre zamestnanca. 

Mama aj otec na materskej. Kedy môžu obaja rodičia súčasne poberať materské?

11. 1. 2021

Od roku 2019 môžu byť na materskej dovolenke obaja rodičia súčasne - matka s novonarodeným dieťaťom, otec so starším, napríklad dvojročným dieťatom.

Musí mať živnostník podnikateľský účet? Nemusí, ale…

11. 12. 2020

Potrebuje živnostník otvárať podnikateľský účet alebo môže používať aj bankový účet fyzickej osoby? Slovenská legislatíva to neurčuje.

Radíme: na čo všetko si dať pozor pri vianočných nákupoch?

10. 12. 2020

Pri nákupoch na internete, platení kartou alebo mobilom v kamenných predajniach či pri vyberaní hotovosti z bankomatov treba byť ale obozretný.

Ako a kedy zmeniť poisťovňu pri povinnom zmluvnom poistení (PZP)?

9. 12. 2020

Nie ste spokojní s cenou alebo službami svojej poisťovne? Výpoveď treba doručiť najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia.

Klimatizácia v aute: ako a kedy ju servisovať?

3. 12. 2020

Jesenné obdobie je ideálne na kontrolu a opravu klimatizačnej jednotky v aute.

Zimné pneumatiky: kedy ich treba prezuť? Podmienky sa v susedných krajinách líšia

3. 12. 2020

Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu. V susedných krajinách sá podmienky líšia.

Čo robiť, ak do vás nabúra auto bez PZP alebo vodič utečie z miesta nehody?

2. 12. 2020

Útek vinníka z miesta škodovej udalosti nie je, žiaľ, ničím netradičným. Často je za ním skrat, strach prevziať zodpovednosť za náhradu škody, chýbajúce poistenie PZP či alkohol. Poradíme vám, ako v takýchto situáciách správne postupovať.

Zimná výbava do auta: tieto doplnky vám pomôžu v nečakaných situáciach

1. 12. 2020

Zima je z prevádzkového hľadiska automobilu najnáročnejšia. Okrem zimných pneumatík však zákon žiadnu inú sezónnu výbavu nepredpisuje. Užitočných doplnkov však existuje viacero.

Chcete si zaobstarať psa? Toto sú všetky náklady na jeho chov

27. 11. 2020

Niekto si psíka kúpi z chovu, iný zase dajú domov zvieraťu z útulku. V každom prípade náklady na psa nie sú zanedbateľnou položkou.

Polovica ľudí požiadala o opätovný odklad splátok spotrebných úverov

25. 11. 2020

Ľudia s opakovaným odkladom splátok majú v súčasnej dobe ovplyvnenej koronavírusom častejšie problémy so splácaním v porovnaní s tými, ktorí využili len jeden odklad. 

Prvá Škoda Octavia sa nevyrába už 10 rokov, medzi jazdenkami je stále hitom

25. 11. 2020

Prvá Škoda Octavia sa predáva v priemere za 2 400 eur, najazdených má vyše 200 tisíc km.

Kedy sa vypláca materské a rodičovský príspevok? (presný dátum)

24. 11. 2020

Občania, ktorí sú na materskej alebo rodičovskom príspevku, sú často odkázaní len na finančnú podporu od štátu. Kedy sa tieto peniaze vlastne vyplácajú?

Ako odhaliť falošnú bankovku? Pomôže vám svetlo, hmat i správny uhol

23. 11. 2020

Euro je silná a stabilná mena, ktorá priťahuje aj pozornosť falšovateľov peňazí. Aj keď eurobankovky a euromince patria vďaka aplikovaným ochranným prvkom medzi najlepšie chránené meny na svete, môžu sa v peňažnom obehu vyskytnúť aj falzifikáty.

Ako sa pripraviť na autoškolu? (návod + na čo si dať pozor)

20. 11. 2020

Vodičský preukaz typu B je často uvedený v pracovných inzerátoch ako požiadavka na uchádzača o zamestnanie. V tomto článku si rozoberieme, ako prebieha príprava na vodičák, resp. autoškolu tak, aby ste ju úspešne zvládli.

Nezamestnaní nemusia mať nárok na ošetrovné, aj keď sa starajú o dieťa

19. 11. 2020

Pokiaľ je jeden z rodičov nemocensky poistený, matka alebo otec, nemocensky poistený rodič si môže uplatniť mimoriadne ošetrovné.

Ktorý mobilný internet je najlacnejší (porovnanie Telekom, Orange, O2, 4ka)

18. 11. 2020

Môžete ho využívať doma, v práci, v teréne alebo si ho zobrať kdekoľvek so sebou. Mobilný internet ponúka nesporne veľké množstvo výhod. A ktorý je ten najlacnejší? Pozreli sme sa na ponuku operátorov.

Najlacnejšie natankujete na Záhorí a na Považí. Z Európy je to Bielorusko

18. 11. 2020

Priemerná cena najpredávanejšieho benzínového paliva na Slovensku sa na jeseň pohybuje okolo 1,15 eura na liter. Cena nafty je stabilne okolo jedného eura a najlacnejším palivom je aj naďalej LPG.

Deň, ktorým si pripomíname boj za slobodu a demokraciu. Ako vznikol sviatok 17. novembra?

16. 11. 2020

Parlament 25. októbra 2001 schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel od Českej republiky len pamätným dňom.

Budúci rok pribudne jeden nový sviatok a viaceré pamätné dni

13. 11. 2020

Štátnym sviatkom sa stane doterajší pamätný deň 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, nebude však dňom pracovného pokoja.

Šmyk je nočnou morou mnohých šoférov. Ako ho čo najlepšie zvládnuť?

12. 11. 2020

Pretáčavý šmyk môže dostať auto s pohonom ktorejkoľvek nápravy. Kľúčové je to, ako v tej chvíli sedíte za volantom a akú kontru spravíte.

Osobné dáta a GDPR. Koľko ľudí je ochotných poskytovať svoje údaje?

11. 11. 2020

So zdieľaním dát súhlasí až 61% Európanov, v USA to bolo dokonca 62% a v Rusku až 70%. Spotrebitelia majú podľa všetkého najmenšie obavy z poskytovania nákupných rozhodnutí alebo odovzdávania informácií o preferenciách týkajúcich sa značiek a produktov. 

Celoročné alebo zimné pneumatiky - čo sa oplatí kúpiť

11. 11. 2020

Asfalt je pre celoročné pneumatiky z hľadiska brzdenia lepší, v brzdení na snehu sú miestami až o štyridsať percent horšie. Ktoré sa teda oplatia viac?

Stavebné sporenie - aké sú aktuálne podmienky a výhody?

10. 11. 2020

V roku 2019 prešlo stavebné sporenie zásadnejšími zmenami. Štátna prémia sa nemenila a obmedzenia zostávajú rovnaké. Prinášame tipy, ako možno stavebné sporenie využiť.

Od roku 2021 budeme platiť na webe zložitejšie. Prichádza dvojité overovanie

9. 11. 2020

Klienti budú musieť viac využívať internet banking v mobile, príp. jedinečné kódy. Slovenské e-shopy sa obávajú, že pre komplikovanejšie platby prídu o časť biznisu.

Koľko platia nákladné autá za použitie dialníc v Európe (Poľsko, Rakúsko)?

6. 11. 2020

Nákladné autá v niektorých krajinách neplatia diaľničné známky ale musia hradiť špeciálne mýtne poplatky? Prinášame prehľad poplatkov pre Rakúsko a Poľsko. Toto sú diaľničné známky a mýtne poplatky pre vozidlá nad 3,5 tony.

Pribúdajú nehody cyklistov a áut. Aké pravidlá musia obe strany rešpektovať?

5. 11. 2020

Pribudlo viac nehôd cyklistov a motoristov, odborníci volajú po vzájomnej ohľaduplnosti na cestách. Tu sú pravidlá, ktoré by obe strany mali dodržiavať.

Zánovné autá na trhu medziročne výraznejšie zdraželi

4. 11. 2020

Stredná hodnota ceny oproti roku 2019 vzrástla o 4 510 eur. V ponuke bolo zároveň viac áut, ako v rovnakom období minulý rok.

Koľko platia nákladné autá za použitie dialníc v Európe (SR, ČR, Maďarsko)?

4. 11. 2020

Koľko platia za používanie diaľníc nákladné autá? Musia si kupovať klasické diaľničné známky alebo hradia mýto? Prinášame prehľad poplatkov od Slovenska až po Rumunsko.

Máte dlh na zdravotnom poistení? Takto si to ľahko skontrolujete

3. 11. 2020

Zabudli ste zaplatiť zdravotné odvody? Alebo to za vás nespravil váš zamestnávateľ? To, či ste dlžník si môžete skontrolovať aj na webe.

Pokuta na splátky? Policajti to umožnia len v ojedinelých prípadoch

2. 11. 2020

Policajti vám na mieste môžu uložiť blokovú pokutu za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky až do výšky 1000 eur. Ak neviete pokutu zaplatiť na mieste, dostanete blok na pokutu na mieste nezaplatenú s poučením o spôsobe zaplatenia.

Ak sa zamestnanec nedá testovať: môže čerpať dovolenku alebo pôjde na péenku?

29. 10. 2020

Ak sa nenechám otestovať, čo z toho pre mňa plynie zo zákona? Prinášame dôležité informácie pre zamestnancov o celoplošnom testovaní.

Visa chce počas korony podporiť menšie firmy. Ak nemajú platobný terminál, venuje im ho

28. 10. 2020

Spoločnosť Visa spolu s partnermi bezplatne ponúkne fyzické platobné terminály alebo virtuálne pre online platby zadarmo všetkým živnostníkom a malým a stredným podnikateľom na Slovensku, ktorí bezhotovostné platby nevyužívajú. 

Po vzore Česka prichádza aj na Slovensko poistenie pre domácich miláčikov

27. 10. 2020

Na slovenský trh ho prináša spoločnosť PetExpert, ktorá využije svoje doterajšie skúsenosti z českého, či britského trhu. 

Zaplavilo vám pozemok či dom? Rady ako postupovať pri hlásení škôd

26. 10. 2020

Tohtoročný október sa na Slovensku niesol v znamení výdatných dažďov. Klientom poisťovní búrky priniesli státisícové škody.

Štát tretíkrát prispeje na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou

23. 10. 2020

Celkovo 160 žiadateľov bude môcť od 16. novembra získať maximálne po 8-tisíc eur.

Práca z domu a stravné lístky: čo hovorí zákon?

22. 10. 2020

Zamestnanci majú nárok na gastráče po odpracovaní štyroch hodín denne a to bez ohľadu na to či pracujú z domu alebo zo sídla firmy. Výnimkou je zavretie prevádzky či celozávodné voľno.

Dobrý životopis je polovica úspechu. Takto ho vytvoríte za pár minút

21. 10. 2020

Napísať dobrý životopis nie je vôbec jednoduché. Existuje však niekoľko pravidiel a tiež stránok, ktoré vám môžu pomôcť.

Dlhuje vám zamestnávateľ výplatu? Tieto termíny musí dodržiavať

20. 10. 2020

Zamestnávateľ je povinný mzdu splatnú za predchádzajúci mesiac vyplatiť zamestnancovi najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Výnimkou môže byť len to, ak sa obe strany inak dohodnú v pracovnej či kolektívnej zmluve.

Čas sa kráti. Daňové priznanie treba podať do 2. novembra, rovnako aj zaplatiť daň

16. 10. 2020

Odklad daňových priznaní sa končí, treba ich podať a zaplatiť do konca októbra. Termín však pripadá na víkend, takže podať a zaplatiť stačí aj do 2. novembra.

Stierače do auta - ako často ich meniť a na čo si dať pozor pri ich používaní?

15. 10. 2020

Stierače sú podľa viacerých výskumov jedna z najviac zanedbávaných súčiastok auta. Pritom ich výmena je jednoduchá.

Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy treba opäť platiť plnú sumu?

14. 10. 2020

Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo. Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov budúci rok končí.

Už aj Sociálna poisťovňa má COVID semafor. Pokiaľ môžete, komunikujte s ňou elektronicky

13. 10. 2020

Sociálna poisťovňa zverejnila Covid semafor pre fungovanie pobočiek. Odporúča tiež elektronickú komunikáciu - ak to nie je nutné, vybavte žiadosť inak ako osobne.

Vzdám sa časti peňazí, ale neprídem o prácu. Takto môže vyzerať kurzarbeit na Slovensku

12. 10. 2020

Čo znamená kurzarbeit? Ako pomôže firmám a zamestnancom tlmiť dopady koronakrízy? Prinášame praktický prehľad aj to, v čom sú výhody.

Ako cestovať do zahraničia od 1. októbra? (aktuálne cestovné obmedzenia)

9. 10. 2020

Navštívili ste za posledných 14 dní krajinu, ktorá nie je na zozname bezpečných krajín? Ak áno, musíte sa zaregistrovať. Prinášame prehľad bezpečných, ale aj rizikových krajín a tiež postup po návrate z nich.

Koľko zarábajú smetiari? V hlavnom meste pokojne aj 1 500 eur

8. 10. 2020

V hlavnom meste je po smetiaroch veľký dopyt. Zároveň tam niektorí pracovníci zarábajú viac ako manažéri. Ako je to možné?

Gastrolístky alebo hotovosť? Zamestnanec po novom dostane na výber

7. 10. 2020

Zamestnanec si bude môcť vybrať medzi gastrolístkom alebo finančným príspevkom na stravovanie, ktorý mu jeho zamestnávateľ vyplatí v hotovosti alebo na účet.