Čo priniesol uplynulý týždeň? Slováci na Vianociach šetriť nebudú!

16.11.2012 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Slovenské domácnosti na tohtoročné vianočné nákupy minú priemerne 522 eur, Litva pre rastúcu infláciu možno posunie vstup do eurozóny, MF pripravuje emisiu dlhopisov pre obyvateľov ...čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade!


Aktualita týždňa

 • Zo spotrebiteľského prieskumu vianočných očakávaní z dielne spoločnosti Deloitte vyplýva, že slovenské domácnosti na tohtoročné vianočné nákupy minú priemerne 522 eur, z čoho na darčeky pôjde 314 eur. Slovenské domácnosti tak na vianočné nákupy minú viac, než tomu bolo v minulom roku. Dôvodom môže byť najmä skutočnosť, že vianočné sviatky sú pre Slovákov veľmi dôležité.

  "Aj napriek tomu, že celkový výhľad Slovákov je veľmi pesimistický, čo sa týka ich očakávaní do budúcnosti, že sa im znížia príjmy a situácia bude horšia ako v súčasnosti, Vianoce sú dôležité a sú číslo jedna,“ priblížila senior manažérka Deloitte Slovensko Ľubica Dumitrescu.

 • (Zdroj: SITA)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Ako ste spokojný so službami slovenských bánk? Ktorá je podľa vás najlepšia? Podeľte sa o svoj názor a skúsenosť.
Vstúpiť do diskusie

Posledných 7 dní doma a vo svete

 • Guvernér litovskej centrálnej banky Vitas Vasiliauskas informoval o tom, že pobaltská krajina možno pre vysoké tempo rastu spotrebiteľských cien neprijme spoločnú európsku menu v roku 2014 a ani v roku 2015. "Najdôležitejšie je plniť maastrichtské kritériá pre prijatie eura. Dnes inflačné kritériá neplníme a vyzerá to tak, že ich nesplníme ani budúci rok," priblížil šéf litovskej centrálnej banky, podľa ktorého je dokonca možné aj to, že sa krajine nepodarí prijať euro ani v jednom z predpokladaných termínov.
 • Námestník šéfa gréckeho rezortu financií Christos Staikouras uviedol, že juhoeurópskej krajine počas čakania na schválenie ďalšej tranže záchranného úveru od medzinárodných veriteľov rýchlo dochádzajú prostriedky. "Situácia s peňažnými rezervami štátu je na hranici,“ vyhlásil Staikouras. Na to, aby Grécko dostalo povolenie pre pokračovanie pomoci, musí predstaviť medzinárodným veriteľom (Medzinárodnému menovému fondu, Európskej centrálnej banke a Európskej komisii) zoznam reforiem, ktorých realizáciou by mal byť do roku 2020 zredukovaný pod úroveň 120 % hrubého domáceho produktu (HDP).
 • Predseda vlády Robert Fico zdôraznil, že pre neho nie je prijateľné, aby juhoeurópske Grécko žiadalo o finančnú pomoc bez toho, aby plnilo stanovené podmienky. V prípade neplnenia podmienok zo strany juhoeurópskej krajiny nebude Slovensko poskytovať Aténam ďalšie finančné prostriedky. "Slovensko bude v budúcnosti prispievať k ďalším ochranným mechanizmom eurozóny len vtedy, ak sa krajiny, ktorých sa to týka, budú striktne držať podmienok," uviedol Fico. "Nie som z toho šťastný, pretože čas sú peniaze. Ak krajina nedokáže dodržiavať pravidlá, mala by opustiť eurozónu," doplnil premiér.
 • Podľa druhého najvyššieho predstaviteľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Davida Liptona by mohli úsporné opatrenia spomaliť prekonanie svetovej finančnej krízy. Krajiny musia podľa predstaviteľa MMF podporiť dopyt a obnoviť pracovné miesta a rast, no na posilnenie ekonomiky je potrebné znižovanie zadlženia v týchto krajinách. A redukcia dlhu práve negatívne ovplyvňuje dopyt. "Znižovanie dlhovej záťaže v mnohých rozvinutých ekonomikách zníži dopyt, a to obzvlášť, ak sa tak stane súčasne vo viacerých sektoroch a ekonomikách. Skončiť túto krízu sa javí veľmi ťažké,“ konštatoval Lipton, ktorý doplnil: "Znižovanie dlhu je nevyhnutné, avšak malo by byť implementované takou rýchlosťou a spôsobom, ktorý minimalizuje dopady na ekonomický rast.“
 • Šéf cyperského rezortu financií Vassos Shiarly informoval o tom, že ostrovná krajina by mohla do konca tohto týždňa požiadať o finančnú pomoc zo zahraničia. Zatiaľ sa však podľa slov cyperského ministra financií čaká na výsledky kontroly tzv. Trojky, resp. Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB). "Ako viete v súčasnosti máme na Cypre tím trojky. Robíme veľké pokroky a ja verím a teším sa na veľmi dobré výsledky ku koncu tohto týždňa,“ vyjadril sa minister financií ostrovnej krajiny, ktorá so žiadosťou o pomoc nasledovala Grécko, Írsko či Portugalsko.
 • Šéf rezortu financií Peter Kažimír informoval o tom, že Ministerstvo financií (MF) SR plánuje v budúcom roku emisiu dlhopisov pre obyvateľov. "My sa pokúsime s čo najmenšími nákladmi začať s takouto emisiou už budúci rok," priblížil šéf rezortu financií, podľa ktorého v súčasnosti ešte nie sú známe technické detaily emisie. Minister financií však tvrdí, že vydanie dlhopisov by nemalo byť jednorazovou záležitosťou. "Musí to byť program, nemôže to byť iba jeden výstrel do vzduchu. Chceme pripraviť niekoľkoročný program emisií štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, ktoré budú samozrejme aj z hľadiska úrokov a dĺžky splatnosti atraktívne ako ďalší alternatívny produkt pre ukladanie peňazí," konštatoval Kažimír.
 • Podľa slov hovorkyne nemeckého rezortu financií Marianne Kothé sa Nemecko spolu s partnermi v eurozóne snažia robiť maximum preto, aby juhoeurópske Grécko ostalo v menovej únii. "Samozrejme každý pracuje na tom, aby Grécko ostalo v eurozóne," uviedla hovorkyňa. Jean-Claude Juncker, ktorý je na čele skupiny ministrov financií krajín európskej menovej únie, podporuje predĺženie termínu na zníženie gréckeho dlhu o dva roky. Christine Lagardeová, ktorá je šéfkou Medzinárodného menového fondu (MMF), s týmto nesúhlasí. "Z nášho pohľadu je časový harmonogram, podľa ktorého klesne zadlženie Grécka na úroveň 120 % HDP do roku 2020 vhodný,“ zdôraznila.
 • Z návrhov opatrení o úprave súm rodičovského príspevku a prídavku na dieťa z dielne Ministerstva práce a sociálnych vecí SR vyplýva, že začiatkom budúceho roka by malo dôjsť k úprave výšky rodičovského príspevku a prídavku na dieťa smerom nahor. Rodičovský príspevok by sa mal zvýšiť zo súčasných 194,7 eur na eur, kým prídavok na dieťa by mal vzrásť o 56 centov na 23,1 eura. Zároveň by malo dôjsť aj k úprave príplatku k prídavku na dieťa, a to z 10,57 eur na 10,83 eur. Tento príplatok dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí.
 • Celosvetový predaj nemeckej automobilky Volkswagen sa v desiatom mesiaci zvýšil o 16,3 %. Predaj automobilky sa v októbri zvýšil na 501 300 áut, dodávky automobilky sa za desať mesiacov tohto roka zvýšili o 11,2 % na 4,72 automobilov. Na rozdiel od narastajúcich dodávok v Číne a Spojených štátoch amerických, dodávky v západnej Európe klesajú. "Obraz v Európe zostáva náročný,“ konštatoval šéf predaja koncernu Volkswagen Christian Klingler, ktorý doplnil: "Obzvlášť trhy v západnej Európe si vyžadujú našu plnú pozornosť.“


Zaujímavá otázka z poradne


Objednanie služby cez internet na diaľku

Otázka:

Dobrý deň. Prosím poraďte mi. Som zatiaľ zamestnaná riadne na zmluvu ako zamestnanec v súkromnej firme, ale zároveň mám aj sprostredkovateľskú zmluvu ako podriadený sprostredkovateľ poistenia (u iného subjektu) a mám pridelené DIČ. Moje príjmy z poisťovania sú menej ako 300 € za rok, keďže sa tomu nemám čas venovať. U zamestnávateľa v súkromnej firme som dostala výpoveď z dôvodu organizačných zmien. Musím sa ísť teda registrovať na ÚP. Mám nárok na nezamestnanecký príspevok, ak ostanem registrovaná na DIČ ? Ide mi o to, že ak nie, potom radšej zruším DIČ. Ďakujem za odpoveď.


Odpoveď:

Dobrý deň, na dávku v nezamestnanosti má poistenec nárok vtedy, v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti. Ak však spĺňate niektorú z nižšie uvedených podmienok (t.j. či ste považovaná za uchádzača o zamestnanie), do evidencie Vás nezaradia a preto dávku nedostanete: Uchádzač o zamestnanie na účely zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak, b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine, d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania tejto činnosti a preukázať skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

Daňová poradňa

Financovanie bývania
Právna poradňa

Investičná poradňa


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.