Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Daňové priznanie 2013

Finance.sk

Ak nemáte jasno vo svojich daniach, či sa chcete poradiť v oblasti práva a či investovania, neváhajte sa opýtať. Radi vám poradíme!

 
Reklama

Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.

Vstup do Právnej poradne

Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.

Vstup do Investičnej poradne

 

 

Otázka:

Dobrý deň. Prenajímam byt za 280 eur mesačne a zároveň som aj zamestnaná. Chcem sa opýtať, či si môžem podať 2 daňové priznania. Jedno u zamestnávateľa a druhé sama na tlačive pre FO B. Odpočitateľnú položku na daňovníka mi odráta zamestnávateľ, môžem si ju odrátať aj v druhom daňovom priznaní za byt? Alebo musím podať len jedno daňové priznanie typu B a odpočitateľnú položku si môžem uplatniť len raz. Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:

Dobrý deň. Musíte podať jedno daňové priznanie ( typ B ), v ktorom vykážete prijmy zo zamestnania ako aj prijmy za prenájom bytu. Nezdaniteľnú časť základu dane môžete uplatniť iba v rozsahu prijmu zo závislej činnosti, ale z prenájmu nie. Pri prenajme si môžete odpočítať oslobodenú čiastku - 500 €, podľa § 9 zákona o dani z prijmov a aj výdavky buď preukázateľne, alebo vo výške percenta z prijmov.

.

Otázka:

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledujúcej situácii: Dcéra /19 ročná študentka vysokej školy-v roku 2012 bez príjmu/, v máji roku 2011 darovaním od nevlastného otca sa stala majitelkou pozemku. Uvedený pozemok v júni 2012 bol predaný za 6000 €. Otázky: 1/Musí dcéra podať daňové priznanie za rok 2012? 2/ Ak áno, nezdaniteľnú časť na osobu /3644,74 €/ môže odčítať z 6000 € a len z rozdielu platiť dań 19%? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:


Dobrý deň. Príjem za predaj pozemku nie je oslobodený od dane. Príjem podlieha zdaneniu podľa § 8 ods.1 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov. Pre zistenie základu dane môžete od prijmu odpočítať náklady súvisiace s obstaraním pozemku. Pri nehnuteľnosti získanej darovaním je možné použiť postup podľa ods. 5, ods b, t.j. cenu určiť reprodukčnou cenou ( znaleckým posudkom ) ku dňu nadobudnutia. Nezdaniteľnu časť ZD si uplatniť nemôže nakoľko tento príjem je prijmom pasívnym.

 

Ako obchodovať komodity?

Otázka:

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom pracovnom pomere na Slovensku neplatí odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:
Dobrý deň. Vznik nároku na dávky zo sociálneho poistenia je podmienený existenciou tohoto poistenia. Teda nárok si treba uplatniť tam kde je trvalý pobyt a poistenie. Pracovná činnosť na dohodu to je otázka charakteru a rozsahu práce, ale aj na rozhodnutí zamestnávateľa. V súčasnosti aj z práce na dohodu sú platené odvody

 

 

 

 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama