Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Daňové priznanie 2013: radíme vám!

Finance.sk

Ak nemáte jasno vo svojich daniach, či sa chcete poradiť v oblasti práva a či investovania, neváhajte sa opýtať. Radi vám poradíme!

 
Reklama

Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.

Vstup do Právnej poradne

Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.

Vstup do Investičnej poradne

 

 

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, od januára do 26. októbra 2012 som pracovala na TPP a potom som zostala na PN do konca roka. V práci mi zrejme spravia DP, ale manžel (zobrali sme sa v máji 2012) mi hovoril, že mu mám doniesť z práce potvrdenie o príjme a papier zo sociálky, kedže som bola na PN, ale mne sa to nezdá, že by si mohol aj on uplatniť navrátenie dane za mňa. Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:

Dobrý deň. Vrátenie dane v závislosti od výšky prijmu a preddavkovo zrazenej dane môžete dosiahnuť Vy podaním daňového priznania za seba. Ak bola výška Vášho vlastného prijmu taká, že vznikne rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou ZD a Vašim vlastným prijmom, môže si tento rozdiel manžel uplatniť vo svojom daňovom priznaní, pri splnení všetkých podmienok § 11 zakona 595/2003 z.z. o dani z prijmov.

.

Otázka:

Dobrý deň. Som študentka vš a cez leto som pracovala, ale na pracovnú zmluvu podpísanú s agentúrou v Nemecku, v Nemecku (10 dní) a v Holandsku (15 dní). Celkový môj zárobok bol cca 900eur. Cez rok som ešte brigádovala na Slovensku (zárobok do 400eur). Mám povinnosť dávať daňové priznanie na Slovensku? Neviete mi poradiť, či aj v štátoch, kde som pracovala? Ďakujem

Odpoveď:


Dobrý deň. Ak bola Vaša výška prijmu cca 1300 € na Slovensku nemáte povinnosť podať daňové priznanie. Zdanenie prijmu v štátoch kde ste pracovala mohlo byť aj vysporiadané, no to sa riadi zákonmi platnými tam.

 


Otázka:

Predaj stavby. Dobrý den. Chcem sa informovať. Predávame stavbu, ktorá je už obývatelna pred kolaudáciou. Nemáme tam trvale bydlisko, je to len stavba, ktorá bola zapísana ako rozostavaná stavba v katastri pred dvomi rokmi 1/2011a pozemok sme nadobudli kupou v roku 12/2009. Teraz tento dom predávame a potrebujem vedieť či budeme musieť platiť na budúci rok DPH z predaja domu. Znalecky je v takej sume ako ho predávame. Ako to funguje, odráta sa nám z celkovej sumy úver, potom vydokladovať bločkami a ten rozdiel čo ostane tak s toho budeme musieť zaplatiť DPH?

Odpoveď:


Predaj stavby. Ak údaj, že predávate stavbu znamená, že k predaju dôjde v roku 2013, bude zdanenie prijmu zahrnuté do daňového priznania za rok 2013. Základom bude zákon o dani z prijmu platný k 31.12.2013. V súčasnosti sa na tento príjem vzťahuje § 8 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmu. V uvedenom paragrafe je stanovený aj spôsob zisťovania základu dane kde od prijmu môžete odpočítať všetky výdavky súvisiace s obstaraním oredávanej nehnuteľnosti. Úver to nie je ale výdavky na to čo sa z úveru platilo.

 

 

 

 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama