V košickej filharmónii zaznejú diela troch hudobných géniov

16.02.2013 | TS, WebNoviny
ostatne


Diela troch géniov svojej doby – Dvořáka, Mozarta a Čajkovského – zaznejú 21. februára v Dome umenia v Košiciach. Koncert Štátnej...


...filharmónie Košice (ŠfK) bude dirigovať Martin Leginus. Ako informovala hovorkyňa filharmónie Andrea Schusterová, Leginus patrí k najúspešnejším mladým slovenským dirigentom.

Stále angažmán má v Slovenskom národnom divadle, ako hosť sa predstavil aj vo viedenskom a berlínskom Konzerthaus-e. Mladšia generácia ho môže poznať z účinkovania na festivale Pohoda, zaujal aj na festivale Viva Musica, kde uviedol skladbu napísanú pre orchester a písací stroj.

Sólistami večera budú Maroš Potokár (koncertný majster ŠfK) a Peter Zwiebel. V ich podaní zaznie Mozartova Koncertatná symfónia pre husle a violu, v ktorej si skladateľ trúfol na zriedkavé spojenie týchto dvoch nástrojov. Jeho pokus sa nielenže podaril, ale vzišiel z neho jeden z najpôvabnejších opusov pre tieto dva sláčiky.

Z Dvořákových diel budú počas tohto večera poslucháči počuť Symfonickú báseň Vodník inšpirovanú Erbenovou Kyticou. P.I. Čajkovskij patrí k poslucháčsky najobľúbenejším skladateľom. V Košiciach zaznie jeho raritná prvá symfónia s podtitulom Zimné sny, ktorá v sebe spája lyriku, citovosť i vášnivosť.