Zo zákaziek ide 13 percent na úplatky, tvrdia podnikatelia

11.04.2013 | TS, WebNoviny
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Priemerný úplatok pri udeľovaní zákaziek alebo dotácií je podľa prieskumu medzi podnikateľmi 13 % z ich celkovej hodnoty. Len pri...


...verejných zákazkách tak ide na úplatky ročne zhruba pol miliardy eur.

Na základe výsledkov projektu protikorupčnej iniciatívy to konštatuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina. Projekt, ktorého súčasťou bol aj prieskum medzi podnikateľmi, realizovala aliancia v spolupráci s Transparency International Slovensko a inštitútom INEKO.

Autori projektu zároveň konštatujú, že problémom Slovenska v boji proti korupcii nie je nedostatočná legislatíva ale aplikácia zákonov. Navrhli preto celkovo 24 opatrení, ktoré by mali pomôcť v boji proti korupcii.


PAS navrhuje verejný register

Podľa Róberta Kičinu budú konkrétne opatrenia predmetom rokovaní s politickými stranami, s vládou a jej ministrami.

"Čo tu podľa nás chýba, sú možno nie nejaké veľké, bombastické opatrenia, ale takéto malé, drobné, ktoré tu situáciu zmenia,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

PAS v rámci pripravených opatrení navrhuje napríklad vytvoriť verejný register politických nominácií vo verejnej správe s cieľom prepojiť riadiace úspechy či neúspechy priamo s politickými stranami. Rovnako by vláda mala podľa podnikateľov napríklad podporiť nahlasovateľov nekalých praktík zákonom s dôrazom na ich právnu ochranu.


Korupcia je jedna z top bariér

V boji proti korupcii by podľa PAS pomohlo aj zverejňovanie životopisov a manažérskych zmlúv, vrátane odmien a iných benefitov, manažérov firiem s majetkovou účasťou štátu a samospráv. Rovnako podnikatelia navrhujú sprehľadniť agendu stretnutí politických nominantov vo verejných funkciách s reprezentantmi záujmových skupín.

Ďalším z opatrení by malo byť vytvorenie priestoru pre verejné pripomienkovanie pozmeňujúcich návrhov poslancov prednesených v rámci druhého čítania. Tie totiž podľa Róberta Kičinu často unikajú verejnej kontrole.

Podnikatelia vnímajú korupciu ako jednu z top bariér podnikania a aj preto sa aliancia podľa Róberta Kičinu zapojila do prípravy protikorupčných opatrení. Prieskum, v ktorom podnikatelia anonymne odpovedali na otázky súvisiace s korupciou, vykonala PAS v auguste a septembri minulého roka, pričom zo zhruba 16 tisíc oslovených podnikateľov odpovedalo 420 firiem.


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo