Čo priniesol uplynulý týždeň? Grécko dostane ďalšie peniaze

17.05.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Grécko môže počítať s ďalším uvoľnením prostriedkov z Európskeho fondu finančnej stability, väčšina Lotyšov nechce prijať spoločnú európsku menu ... čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade!


Aktualita týždňa

 • Predstavitelia Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), tzv. Trojka medzinárodných veriteľov, informovala o tom, že Grécko môže počítať s ďalším uvoľnením prostriedkov z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). 

 • Juhoeurópska krajina totiž podľa EK spĺňa väčšinu podmienok, ktoré dostali výmenou za uvoľnenie prostriedkov. Komisia navrhuje uvoľnenie ďalej tranže vo výške 7,5 miliardy eur, pričom 4,2 miliardy eur by mali Atény dostať ešte v máji a zvyšné prostriedky v júni. (Zdroj: TASR)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Na slovenskom bankovom trhu operuje mnoho bánk, ktoré ponúkajú najrôznejšie produkty. Banky sa odlišujú ale aj najrôznejšou výškou poplatkou. Viete za čo platíte? Máte prehľad koľko, ktorá banková služba stojí? Ak nie, čím si myslíte, že je to spôsobené?
Vstúpiť do diskusie

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Výsledky prieskumu verejnej mienky medzi obyvateľmi Lotyšska poukazujú na skutočnosť, že 62 % respondentov nesúhlasí s prijatím spoločnej európskej meny. Za prijatie eura sa vyslovilo 36 % účastníkov prieskumu. Prieskum sa uskutočnil v čase od 2.-23. apríla na vzorke 1016 Lotyšov vo veku od 15-74 rokov. Vláda pobaltskej krajiny by chcela do eurozóny vstúpiť v januári budúceho roka, avšak k definitívnemu rozhodnutiu by malo dôjsť začiatkom júla.
  • Španielsko a Portugalsko požadujú urýchlené vytvorenie bankovej únie. Banky kvôli obavám z oslabenia ekonomiky poskytujú relatívne vysoko úročené úvery, ktoré však obmedzujú spotrebiteľské výdavky a investície firiem. "Peniaze sa z bankového systému nedostávajú k firmám ani do ekonomiky," vysvetlil predseda portugalskej vlády Pedro Passos Coelho. "Investície sú jediným spôsobom tvorby pracovných miest," uviedol. "Ak neexistuje financovanie, pre firmy bude veľmi ťažké rásť a rozširovať svoje aktivity,” doplnil portugalský premiér, ktorý spolu so svojím španielskym náprotivkom Marianom Rajoyom vyzýva Európsku úniu k rýchlemu vytvoreniu európskej bankovej únie.


  • Šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír informoval o tom, že počas nasledujúcich týždňov by mohlo dôjsť k prelomu v boji proti daňovým únikom. Slovensko sa podľa informácií ministra financií pridalo k iniciatíve krajín, tzv. skupiny G5 (Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko), ktorá sa zameriava na automatickú výmenu daňových informácií. "Patríme medzi tie krajiny, ktoré chcú presadiť nový poriadok v oblasti boja s daňovými únikmi," informoval Kažimír. "Hovoríme o vytváraní čiernych listín krajín, ktoré odmietnu spolupracovať. Z tohto hľadiska som krátko pred summitom EÚ optimistom. Tento mesiac sa môžeme dočkať celosvetového prelomu v boji s daňovými únikmi," priblížil minister.

  • Podľa údajov Sociálnej poisťovne predstavoval priemerný starobný dôchodok ku koncu apríla 388,6 eura, kým v rovnakom období minulého roka to bolo o 13,8 eura menej. Čo sa týka predčasného starobného dôchodku, ten ku koncu minulého mesiaca predstavoval priemerne 387,8 eura, pričom medziročne ide o nárast o 14, 6 eur. Invalidné osoby s mierou postihnutia do 70 % dostali ku koncu apríla priemerne 194,6 eur. V porovnaní s aprílom minulého roka sa priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % zvýšil o 4,7 eura. Sirotské dôchodky boli v priemernej výške 131,7 eura, medziročne vzrástli o 2,5 eura.
  • Rada riaditeľov Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) schválila vyplatenie prvej tranže z finančnej pomoci pre Cyprus. EMS má v plane uvoľniť 2 miliardy eur s okamžitou platnosťou, kým zvyšná 1 miliarda eur by mala byť ostrovnej krajine vyplatená do konca júna. "Úvery, ktoré poskytuje EMS, pomáhajú zachovať finančnú stabilitu v eurozóne a pre Cyprus získajú čas," vyjadril sa šéf fondu Klaus Regling. "Tento čas umožní Cypru zrealizovať reformy potrebné na rekonštrukciu ekonomiky na udržateľnom základe,” doplnil.

   Zaujímavá otázka z poradne

  Otázka:

  Dobrý deň, som vlastníkom rodinného domu po rodičoch v mieste kde nemám ani prechodné a ani trvalé bydlisko. Dom je neobývaný. Správca dane ho zaradil do kategórie c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu, kde ma možnosť uplatniť výrazne vyššiu sadzbu. Dom neprenajímam a nevyužívam ani na rekreáciu. Občas, jeden až dvakrát za rok chodím vyvetrať a skontrolovať. Zároveň správca dane my vyrubil aj plný poplatok za komunálny odpad, napriek tomu, že tento platím v mieste trvalého bydliska, kde sa aj zdržujem. Postupuje obec správne ? Kde je tu logika veď odpad tvorím na mieste, kde sa zdržujem. Ďakujem za odpoveď.


  Odpoveď:

  Dobrý deň. Pri riešení Vášho problému, treba vychádzať z údajov listu vlastníctva a nariadenia obce pre oblasť miestnych daní a poplatkov. Miestne dane a poplatky vyplývajú zo zákona o miestnych daniach, ale nariadenie obce v miestne, kde sa nehnuteľnosť nachádza je tiež dôležité, pretože obec cez svoje zastupiteľstvo má právo na takéto usmernenie miestnych daní a poplatkov v svojej pôsobnosti.


  logo_poradna.jpg

  Poradňa - opýtajte sa...

  Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

   

  Daňová poradňa

  Financovanie bývania
  Právna poradňa

  Investičná poradňa


  Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

  Priemerné hodnotenie: 0
  Hlasované: 0 krát 5 0.5


  Články zo sekcie: Co tyden dal  Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.