V Česku sa o nemocničné tendre súťaží viac ako na Slovensku

15.06.2013 | TS, WebNoviny
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vo verejných tendroch českých nemocníc sa súťaží viac ako na Slovensku. Kým priemerný počet ponúk v tendroch našich nemocníc je 1,7 v...


...susednom Česku dostávajú zdravotnícke zariadenia o jednu ponuku navyše (priemer vážený objemom zákaziek, pozn. red.).

Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. V období rokov 2009 až 2012 bola priemerná súťaživosť dodávateľov pri zákazkách na medicínske prístroje v ČR dvojnásobne väčšia ako na Slovensku. V prípade tendrov na zdravotnícky spotrebný materiál bol tento rozdiel takmer štyrikrát vyšší.


Pri veľkých tendroch sa súťaží menej intenzívne ako pri malých

"Takže pri rovnakej špecifickosti obstarávaných tovarov si českí poskytovatelia vyberajú zdravotnícky spotrebný materiál v tendroch, kde súťažia medzi sebou v priemere štyria uchádzači, zatiaľ čo na Slovensku prejde výberovými kritériami v priemere jedna firma, ktorá už potom nemusí s nikým súťažiť,“ konštatuje analytik INEKO Dušan Zachar. Ako však dodal, pre obe krajiny platí, že pri veľkých tendroch sa súťaží menej intenzívne ako pri malých.

Slovensko vychádza horšie aj pri porovnaní desiatich najväčších obstarávateľov, kde len v prípade jednej nemocnice bol priemerný počet ponúk v tendri vyšší ako dve. Naproti tomu v Česku všetkých desať najväčších nemocničných obstarávateľov dosahuje v priemere na jednu súťaž viac ako dve ponuky.


Informácie o tendroch by mali byť ľahko dostupné

Ako z analýzy inštitútu ďalej vyplýva, na Slovensku zabezpečilo vyše polovicu z celkového obstaraného objemu nemocníc len 13 firiem, v Česku 15 spoločností. "Na Slovensku pri 14 z top 20 najväčších dodávateľov a v Česku pri 11 firmách nebola v ich víťazných tendroch predložená na hodnotenie v priemere žiadna ďalšia ponuka konkurenta,“ uviedol Zachar.

Podľa neho by nemocnice mali byť demotivované realizovať tendre s jediných uchádzačom, a naopak mali by byť podnecované nakupovať prostredníctvom elektronických aukcií, ktoré generujú viac ponúk a nižšie ceny.

"Ministerstvo zdravotníctva SR ako zriaďovateľ najväčších nemocníc by malo zaviesť a zverejňovať pravidelné porovnávanie cien nákupov väčších položiek u najväčších obstarávateľov,“ konštatuje analytik INEKO. Dodal, že aby mohla obstarávanie kontrolovať i verejnosť, mali by byť podrobné informácie o tendroch nemocníc ľahko dostupné, najlepšie na jednom mieste na internete.


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo