Čo priniesol uplynulý týždeň? Potraviny cez internet nakúpilo už 30 000 Slovákov

28.06.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


S nákupom potravín cez internet má skúsenosť už približne 30 000 Slovákov, Španielsko plánuje reformu verejnej správy... čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade!


Aktualita týždňa
 • Výsledky štatistiky z dielne nezávislého portálu Heureka.sk poukazujú na skutočnosť, že s nákupom potravín cez internet má už približne 30 000 Slovákov. "Potraviny cez internet nakupujú ľudia najmä kvôli úspore času, pričom oceňujú ich dovoz priamo domov. V nákupných košíkoch však neprevládajú netradičné potraviny, ale skutočne tovar každodennej spotreby ako mlieko, jogurty alebo minerálka,“ informoval projektový riaditeľ Heureka.sk Kamil Demuth.

 • Čo sa týka ovocia a zeleniny, tak tú si kupujú cez internet hlavne ľudia z väčších miest, keďže si nemajú možnosť dopestovať si ich. "Ľudia nechcú zahraničné ovocie a zeleninu, ktoré stoja v regáloch obchodných reťazcov a strácajú na kvalite, ale čerstvé produkty od lokálnych výrobcov,“ uviedol manažér e-shopu Debnickari.sk Matúš Tomášik. (Zdroj: SITA)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Čoraz viac cestovných kancelárií nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku sa dostáva do vážnych problémov. Máte skúsenosti s insolventnosťou CK?

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) vo svojej výročnej správe uvádza, že centrálne banky by mali postupne začať s programami na podporu ekonomiky. Centrálne banky prijali viacero opatrení na udržanie peňazí v obehu, BIS uvádza napríklad zníženie úrokových sadzieb či program kvantitatívneho uvoľňovania. Banka zdôrazňuje, že v tomto smere by ďalšie kroky mali učiniť vlády jednotlivých krajín. "Centrálne banky však nemôžu vyriešiť štrukturálne problémy, čo je hlavným dôvodom, pre ktorý sa ekonomike nedarí návrat k výraznému a udržateľnému rastu," zdôraznila BIS.
  • Španielska vicepremiérka Soraya Sáenzová de Santamaría informovala o tom, že juhoeurópska krajina plánuje počas nasledujúcich niekoľkých rokov zrealizovať reformu verejnej správy. Jej zefektívnením a zrušením prebytočných úradov by vláda chcela ušetriť v najbližších troch rokoch 38 miliárd eur. Španielska vláda plánuje v rámci reformy zrušiť 57 úradov alebo ich zlúčiť s inými inštitúciami a tiež predať 15 000 nehnuteľností, vrátane vládnych kancelárií a majetku ľudí, ktorí zomreli bez dedičov.

  • Cyperský prezident Nikos Anastasiadis žiada zmiernenie podmienok medzinárodnej finančnej pomoci obdobným spôsobom, ako medzinárodní veritelia schválili Írsku alebo Grécku. "Niektoré podmienky Trojky dusia našu ekonomiku. To stavia cyperskú spoločnosť pred zaťažkávaciu skúšku," vyjadril sa prezident ostrovnej krajiny, ktorý od tzv. Trojky medzinárodných veriteľov nepožaduje opätovné rokovanie. "Nepožadujem prednostné zaobchádzanie, ale rovnaké," zdôraznil. Predstavitelia menovej únie však zmenám nie sú vôbec naklonení meniť podmienky záchranného balíku nie sú pchotní meniť. "Konsolidácia rozpočtu musí pokračovať bez akéhokoľvek zmäkčenia," uviedol nemecký komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger, ktorý doplnil: "Čokoľvek iné by bolo zahrávanie s ohňom, pretože na trhoch sa môže opäť veľmi rýchlo objaviť nedôvera."


  • Podľa slov člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yvesa Merscha zamestná banka viac ako tisíc nových pracovníkov. Centrálna banka krajín európskej menovej únie zamestná pracovníkov v rámci svojej novej úlohy týkajúcej sa bankového dohľadu. "Začneme s nie menej ako tisíc ľuďmi, možno trošku viac. Konsenzus práve vzniká. Určite to bude menej ako 2 000, pravdepodobne o trochu viac ako tisíc nových zamestnancov," priblížil Mersch. ECB chce podľa jeho slov predovšetkým zamestnať zamestnancov z národných úradov bankového dozoru. "Nebránime sa ale ani príchodu zamestnancov zo súkromného sektora. Dôležité pre nás je, aby vo svojej práci vynikali," doplnil.
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o sociálnom poistení. Z návrhu vyplýva, že samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by od nasledujúceho roka nemali pri platení sociálnych odvodov prihlasovaciu a odhlasovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Zmeny majú nastať aj pri určovaní vymeriavacieho základu SZČO. "Základ dane na účely vymeriavacieho základu sa upraví o príjmy a výdavky spojené s výkonom činnosti osobného asistenta a o príjmy a výdavky zo zahraničia, ktoré nie sú rozhodujúce na určenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby," informuje rezort práce a sociálnych vecí. Ministerstvo tiež navrhuje, aby sa nezaplatenie poistného na dobrovoľné poistenie dva mesiace po sebe považovalo za prejav vôle toto poistenie ukončiť. "Navrhovaná úprava predchádza vzniku prípadov, kedy je potrebné vymáhať poistné od poistencov, ktorí už nemajú vôľu byť dobrovoľne poistení, prestali si plniť povinnosť platiť poistné, ale nesplnili si svoju odhlasovaciu povinnosť," konštatuje rezort.


   Zaujímavá otázka z poradne

  Otázka:

  Dobrý deň. Prenajímam byt na Morave som rezidentom SK. Vypĺňam daňové priznanie tak v ČR ako aj v SR. V ČR mám vždy nulovú daň, nakoľko náklady sú väčšie ako príjmy. Problém je v tom, že Daňový úrad ma presviedča, že som to doteraz robil zle a že mám zahrnúť do príjmu aj náklady na elektrinu, plyn rekonštrukcie bytu nakoľko české náklady sa do daňého priznania nesmú použiť na odpis. A chcú mi dodatočne vyrúbiť dane. Nechápem ako môže existovať štát ktorý chce od daňovníka aby zaplatil dane za to, že platí elektrinu a plyn pre byt ktorý prenajíma. Inak povedané - nájomník mi platí 10 000 Kč s tým, že 3500 platím ja za elektrinu a plyn za zbytok je nájom. Daňový úrad ma žiada aby som platil dane za celých 10 000 Kč. 

  Odpoveď:

  Dobrý deň. Vaša skutočná výška prijmu je 10 000 Kč. Teda táto položka musí byť aj v prijme. Platby za elektriku a plyn vo výške 3 500, sú výdavky súvisiace s prijmom za prenajom bytu, teda z tejto čiastky nevzniká základ dane ani daň, pretože koľko je v prijme, toľko môže byť vo výdaji. Základ dane Vám asi vzniká, ale to zo zvyšnej časti 6 500 Kč.

   


  logo_poradna.jpg

  Poradňa - opýtajte sa...

  Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

   

     Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

  Priemerné hodnotenie: 0
  Hlasované: 0 krát 5 0.5


  Články zo sekcie: Co tyden dal  Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.