Čo priniesol uplynulý týždeň? Záujem o daňové raje narastá

19.07.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Záujem o daňové raje zo strany slovenských firiem sa zvyšuje, čoraz viac Slovákov začína na letnú dovolenku cestovať bez využitia služieb cestovnej kancelárie... aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa
  • Analýza z dielne poradenskej spoločnosti Bosnode poukazuje na skutočnosť, že záujem o daňové raje zo strany slovenských firiem sa zvyšuje. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka sa počet slovenských spoločností s vlastníkom v destináciách považovaných za daňový raj, zvýšil o 120 na 3764. "Prvá polovica tohto roka sa na Slovensku niesla v duchu neutíchajúceho záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu, ochranu majetku, menšiu byrokraciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem," priblížil riaditeľ spoločnosti Bisnode Slovensko Milan Seliak.

  •  Podnikateľom sa v daňovom raji vďaka legislatívnemu nastaveniu podarí podnikateľom najlepšie ukryť konečného vlastníka danej firmy. "Zahraničné spoločnosti zo Seychelov sú výrazné využívané na držanie podielov vo firmách a slúžia na spoľahlivé anonymizovanie skutočného vlastníka. Americké spoločnosti zase ponúkajú obmedzené využívanie daňového plánovania," konštatoval odborník spoločnosti Akont Trust Company Karel Pluhař. (Zdroj: TASR)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Čoraz viac cestovných kancelárií nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku sa dostáva do vážnych problémov. Máte skúsenosti s insolventnosťou CK?

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Výsledky letného prieskumu spoločnosti Home Credit poukazujú na skutočnosť, že čoraz viac Slovákov začína na letnú dovolenku cestovať bez využitia služieb cestovnej kancelárie. "Zvolia si menej atraktívnu, ale o to lacnejšiu destináciu, skrátia dĺžku dovolenky, využijú lacnejšie ubytovanie, alebo obmedzia výdavky na samotnej dovolenke,“ informuje prieskum Home Credit. Prieskum tiež poukazuje na čoraz častejšie využívanie kreditných kariet na financovanie dovolenky. Dovolenku platí prostredníctvom kreditnej karty 22 % Slovákov. “Kreditné karty na dovolenke sú oveľa praktickejšie, ako si so sebou nosiť hotovosť. Pri kreditných kartách býva často výhodnejší výmenný kurz než pri výmene v hotovosti,“ uviedol analytik Michal Kozub.

  • Európska komisárka pre spravodlivosť Vivianne Redingová tvrdí, že zoskupenie medzinárodných veriteľov zapojených do záchrany európskych krajín, tzv. Trojka zložená z predstaviteľov Európskej centrálnej banky, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu, by mala byť rozpustená. "Čas trojky sa už skončil," myslí si Redingová, podľa ktorej bola spolupráca s fondom len núdzovým riešením. "V budúcnosti si my, Európania, musíme byť schopní naše problémy vyriešiť sami. Európska komisia je európskou ekonomickou vládou. Spolu s Európskou centrálnou bankou (ECB) a členskými štátmi dokážeme zabezpečiť, aby krízou najviac postihnuté krajiny výmenou za solidaritu zaviedli potrebné reformy," doplnila eurokomisárka.

  • Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings znížila dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. na stupeň BBB- z úrovne BBB. Výhľad stanovila Fitch Ratings negatívny, čo znamená, že by v blízkej budúcnosti mohlo dôjsť k jeho opätovnému zníženiu. Za znížením ratingu stojí podľa agentúry najmä očakávanie rastu kapitálových výdavkov, oneskorenie spustenia 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce o 12 mesiacov či oslabenie trhu s elektrinou v regióne strednej Európy.

  • Zo zoznamu dlžníkov z dielne Finančného riaditeľstva (FR) SR vyplýva, že ku koncu vlaňajška dlhovalo na cle a daniach 5508 subjektov celkovú sumu 2,16 miliardy eur. "Zoznam aktualizuje finančná správa raz ročne, a to vždy do 30. júna nasledujúceho roka," vysvetlila Patrícia Macíková, ktorá je hovorkyňou finančnej správy. Zoznam dlžníkov obsahuje subjekty, u ktorých výška daňového nedoplatku ku koncu minulého roka presiahla 17 000 eur v prípade fyzickej osoby a 170 000 eur v prípade právnickej osoby a zároveň nezaniklo právo na ich vymáhanie. "Finančná správa komunikuje s každým jedným dlžným subjektom za účelom získania dlžných finančných prostriedkov," doplnila hovorkyňa.

  • Na Slovensku bolo vlani ukradnutých priemerne 7 motorových vozidiel denne. Štatistiky ministerstva vnútra predpokladajú, že podobný trend bude zrejme pokračovať aj v tomto roku. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka bolo ukradnutých asi 1266 automobilov, z ktorých sa približne štvrtina vrátila svojim pôvodným majiteľom. "Pokiaľ má majiteľ motorového vozidla svoje auto havarijne poistené, krádeže a toho, že zostane bez peňazí aj bez auta, sa báť nemusí," konštatuje riaditeľ poisťovne Genertel Miroslav Chovan, ktorý radí majiteľom áut, aby si v automobiloch nenechávali žiadne cennosti a aby parkovali hlavne na frekventovaných a čo najviac osvetlených miestach.  • Zaujímavá otázka z poradne

Otázka:

Dobrý deň. Plánujem prenajať byt a zaujímalo by ma, aký je maximálny príjem z prenájmu bytu ročne, aby som (ako fyzická osoba) nemusela podávať daňové priznanie?

 

Odpoveď:
Dobrý deň. V zmysle § 9, ods. 1 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov je suma 500 € oslobodená od dane.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.