Čo priniesol uplynulý týždeň? Nálada investorov sa zlepšila

09.08.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Nálada investorov v európskej menovej únii sa v ôsmom mesiaci zlepšila, rodičovský príspevok bude aj naďalej vyplácaný v jednotnej sume ... aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa
  • Nálada investorov v európskej menovej únii sa v ôsmom mesiaci zlepšila. Poukazuje na to Index dôvery zostavený agentúrou Sentix, ktorý sa zvýšil na -4,9 bodu z júlovej úrovne -12,6 bodu. Index dôvery sa tak v auguste zvýšil na druhú najlepšiu hodnotu v tomto roku. Index nálady investorov v Nemecku v auguste stúpol na 20,3 bodu z júlovej úrovne 18,4 bodu a tiež došlo k zvýšeniu spotrebiteľskej dôvery vo Francúzsku, poklesu nezamestnanosti v Španielsku a obnoveniu podnikateľskej dôvery v Portugalsku.

  • "Slabosť ukazovateľov zameraných na perspektívu, ktorá bola v eurozóne na jar, je teraz históriou," informuje agentúra Sentix. "Znaky ekonomického zotavovania vo Francúzsku a niektorých juhoeurópskych krajinách sú pre investorov presvedčivé," doplnila agentúra.  (Zdroj: SITA)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Čoraz viac cestovných kancelárií nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku sa dostáva do vážnych problémov. Máte skúsenosti s insolventnosťou CK?

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Štatistika Národnej banky Slovenska (NBS) poukazuje na skutočnosť, že banky pôsobiace na slovenskom trhu poskytli v šiestom mesiaci rekordný objem hypoték v hodnote 425 miliónov eur. V porovnaní s májom ide o nárast objemu poskytnutých hypotekárnych úverov o 25 miliónov eur. Dôvodov, prečo si Slováci požičiavajú, je hneď niekoľko: nízke úrokové sadzby, odpúšťanie poplatkov za správu úverového účtu či mnohé akciové ponuky. „Dôvodmi nízkych hypotekárnych úrokov sú nízke medzibankové sadzby, za ktoré si retailové banky požičiavajú, konkurenčný boj medzi nimi, ale aj to, že stále viac žiadateľov o hypotéky s bankami vyjednáva," konštatoval analytik spoločnosti Fincentrum Ján Porázik.
  • Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Nemecku rating na úrovni AAA so stabilným výhľadom. To znamená, že počas najbližších mesiacov nedôjde k zmene ratingu. Nemecku sa od roku 2007 podarilo vlani prvýkrát zaznamenať rozpočtový prebytok, úroveň verejného dlhu by mala klesnúť a riziká pre ekonomiku krajiny sa znížili. "Vláde sa niektoré kľúčové fiškálne ciele podarilo nielen docieliť, ale aj prekonať," uviedla ratingová agentúra. Najvyššie ratingové hodnotenie má Nemecko aj pri ďalších agentúrach Moody's Investors Service a Standard & Poor's.
  • Rodičovský príspevok bude aj v budúcom roku vyplácaný v jednotnej sume, bez ohľadu na to, či rodičia pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie alebo nie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) neobnoví vyplácanie vyššieho príspevku rodičom, ktorí pracovali pred narodením dieťaťa. pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, o ktorom bude už čoskoro rokovať tripartita. Rodičovský príspevok je v súčasnosti vyplácaný vo výške 199,6 eura a v budúcom roku dôjde k jeho zvýšeniu o nárast životného minima na 203,2 eura. Novela zákona nepočíta ani s pôvodným zámerom neposkytovať rodičovský príspevok pracujúcim matkám, ktorý začiatkom minulého mesiaca odmietol premiér Robert Fico.
  • Bank of England (BoE), britská centrálna banka, ponechá rekordne nízke úrokové sadzby ešte tri roky. Expanzívnu menovú politiku je dôležité podľa centrálnej banky udržiavať až dovtedy, kým sa vyhliadky ekonomiky výrazne nezlepšia. Oživovanie britskej ekonomiky je podľa slov guvernéra BoE Marka Carneyho stále veľmi pomalé. "Neočakávame, že HDP do jedného roka dosiahne predkrízový vrchol. Toto je najpomalšie zaznamenané oživenie ekonomiky,“ vyhlásil Carney, podľa ktorého banka nepristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb, pokiaľ miera nezamestnanosti neklesne na 7 %.
  • Výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research a Heureka.sk poukazujú na skutočnosť, že mobilný telefón nechýba na dovolenke u 88 % Slovákov. 6 % respondentov prieskumu cestuje na dovolenku bez akejkoľvek elektroniky. "Bez fotoaparátu si letnú dovolenku nevie predstaviť 79 percent a bez videokamery zhruba 22 percent opýtaných Slovákov,“ uviedol riaditeľ NMS Market Research Michal Osuský. "Rastúcej popularite sa tešia aj čítačky elektronických kníh, ktoré si berie na dovolenku približne päť percent opýtaných,“ konštatoval projektový manažér Heureka.sk Kamil Demuth.

  • Zaujímavá otázka z poradne

Otázka:

Dobrý deň, jedná sa o otázku k poplatkom za odpad. Bývam v meste kde platím poplatky za odpad. Vlastním záhradu v inej obci, kde tiež platím poplatky za odpad (pretože ho tam aj produkujem aj nechávam likvidovať - odvážať). Som vlastníkom ďalšej nehnutelnosti v mieste bydliska rodičov, ktorá ale nie je obývateľná. Rodičov chodievam navštevovať raz, dvakrát do roka. Bývam u nich. V prípade produkcie odpadu ide do ich popolnice. Doteraz som neplatil poplatky za odpad. Tento rok som ale dostal výzvu, že sa zmenil zákon o odpadoch a v odvolávke na tento zákon, že som povinný platiť poplatky za odvoz odpadu aj keď nie som jeho producentom - len na základe vlastníctva nehnutelnosti. Nie je odvolávaka na záväzné rozhodnutie obce. Mám dve otázky: Má na takýto postup zo zákona obec právo? Ak áno, je takýto zákon v súlade s ústavou? (Veď prečo by som mal platiť za službu, ktorú neodoberám!?) Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Je treba si uvedomiť, že poplatky za odpad sa riadia zákonom o miestnych daniach a miestnom poplatku. Okrem toho má každé mesto či obec právo určovať pravidlá na svojom území záväzným nariadením, ktoré schvaľuje miestne zastupiteľstvo. Tieto pravidlá nemusia byť celkom rovnaké v každom meste či obci. Je preto treba zoznámiť sa v príslušnej obci s týmto nariadením, či sa v ňom uvažuje s Vašim prípadom, alebo či v ňom nie je možnosť požiadať o odpustenie poplatku.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.