K nižšiemu verejnému dlhu Slovenska môže pomôcť 150 šetriacich opatrení

01.07.2013 | TS, TASR
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Bratislava 1. júla (TASR)- Slovensko potrebuje prijímať ďalšie konsolidačné opatrenia, aby sa mu podarilo zastaviť rast verejného dlhu. Tvrdí to...


...inštitút INEKO, ktorý navrhol balík 150 takýchto opatrení. Na jeho zostavení sa podieľalo 18 ekonomických analytikov z mimovládneho sektora a z finančných a verejných inštitúcií. Podľa organizácie by tento balík pomohol Slovensku rast zadlženia oslabiť.

Organizácia v súčasnosti za opatrenia s najväčším konsolidačným potenciálom považuje zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 22 %, obmedzenie, prípadne úplné zastavenie poskytovania investičných stimulov a dotácií do poľnohospodárstva. Rovnako by verejnému dlhu pomohlo aj budovanie dostatočného kapitálového vankúša prebytkami verejných financií v ekonomicky dobrých časoch.

Podľa Ministerstva financií (MF) SR však ani jeden z týchto návrhov neukazuje, koľko by mohol štát ušetriť. Rovnako rezort niektoré opatrenia považuje za problematické. "Zvýšenie DPH o dve percentá je pre súčasnú vládu nepriechodné, nakoľko by to pocítili absolútne všetci ľudia a práve obyvatelia s nižším príjmom by boli oveľa viac zasiahnutí," približuje poradca slovenského ministra financií Radko Kuruc.

Ako podotýka, výdavky štátneho rozpočtu boli v prvom polroku tohto roka o viac ako 800 miliónov nižšie oproti vlaňajšku. Klesli pritom aj výdavky na obsluhu dlhu, a to podľa jeho slov možno pripísať práve krokom vlády. "V súčasnosti sa realizuje viac ako polovica z balíčka 50 opatrení v boji proti daňovým únikom, ktoré vlani schválila vláda," dodáva Kuruc.





mšt vjo




Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo