Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Štátna prémia v roku 2014

Finance.sk

Maximálna výška štátnej prémie by mala ostať aj v budúcom roku 66,39 eura. Nárok na ňu však bude mať menej sporiteľov: na jej získanie musíte v súčasnosti nasporiť 577,30 eur, kým v nasledujúcom roku by ste museli vložiť na účet stavebného sporenia 781,06 eura.

 
Reklama

Stavebné sporenie je atraktívnou formou sporenia, ktorá umožňuje bežpečné zhodnotenie vkladov. So stavebným sporením tiež máte možnosť získať výhodné podmienky pre financovanie svojho bývania. . Je založené na myšlienke, že si svojimi vkladmi nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania, pričom sa vám na účet pripisujú úroky. Ďalšou výhodou stavebného sporenia je to, že je podporované štátom formou štátnych prémií, ktorá nepodlieha dani z príjmov. 

Štátna prémia 2013
Pre rok 2013 je určená štátna prémia vo výške 11,5% z ročného vkladu, najviac v hodnote 66,39 eur. Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie je v tomto roku potrebné vložiť vklady vo výške 577,30 eur. Štátna prémia sa pripisuje na účet stavebného sporenia raz ročne a môže ju získať každý občan bez ohľadu na dosiahnutý vek. Štátna prémia nepodlieha dani z príjmu a zvyšuje nasporenú sumu na účte stavebného sporenia.

Štátna prémia 2014
Ministerstvo financií (MF) SR navrhuje zníženie štátnej prémie v budúcom roku o tri percentuálne body. A to na úroveň 8,5 % z ročného vkladu, najviac v sume 66,39 eura. Jej maximálna úroveň by tak po prípadnej zmene ostala na nezmenenej úrovni, zmenila by sa len výška vkladu potrebná na jej získanie. Na získanie maximálnej štátnej prémie musíte v súčasnosti vložiť 577,30 eur, kým v budúcom roku by ste museli vložiť finančné prostriedky vo výške 781,06 eura.

Rok 2013 Rok 2014
Výška štátnej prémie 11,5 % z ročného vkladu 8,5 % z ročného vkladu
Maximálna výška štátnej prémie 66,39 € 66,39 €
Optimálny ročný vklad na získanie maximálnej štátnej prémie 577,30 € 781,06 €

 


Samotné stavebné sporiteľne však pokles výšky štátnej prémie očakávali. “Vzhľadom na pokles úrokových sadzieb štátnych dlhopisov v posledných dvanástich mesiacoch, ktoré sú referenčnými sadzbami pre výpočet štátnej prémie, vychádza z výpočtu jej hodnota pre rok 2014 vo výške 8,5 %. Táto hodnota zodpovedá vývoju na finančnom trhu, ktorý stavebné sporiteľne permanentne sledujú, a preto tento výsledok výpočtu očakávali," konštatoval Radovan Slobodník, manažér pre médiá Prvej stavebnej sporiteľne.

 

Stavebné sporenie
Pre každého, kto si chce pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánuje využitie peňazí skôr ako o šesť rokov, je výhodné využiť výhody stavebného sporenia, pri ktorom nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach. Je určené pre každého, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia. Stavebný úver s nízkou a nemennou úrokovou sadzbou na zveľadenie svojho bývania je možné získať v druhej fáze, štandardne po šiestich rokoch sporenia (V porovnaní úverov zo stavebného sporenia zistíte, aké sporiteľne poskytujú úrokové sadzby). Ak nebudete mať o stavebný úver záujem, môžete ďalej pokračovať v sporení a o stavebný úver požiadať neskôr, prípadne môžete zmluvu o stavebnom sporení vypovedať. V prípade, že nemáte nasporenú potrebnú sumu alebo ste nesplnili inú podmienku na pridelenie stavebného úveru, môžete čerpať takzvaný medziúver.

Čítajte viac o stavebnom sporení, stavebných úveroch či medziúveroch v našsom sprievodcovi. Sprievodca stavebným sporením.

 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama