Čo priniesol uplynulý týždeň? Vláda chce ušetriť 700 miliónov eur

16.08.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Vláda chce ušetriť 700 miliónov eur s cieľom zredukovať deficit verejných financií na úroveň 2,9 % výkonu ekonomiky, Slováci počas prvého polroka uzatvorili takmer 100 000 zmlúv o stavebnom sporení... čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade!


Aktualita týždňa
  • Vláda chce ušetriť 700 miliónov eur s cieľom zredukovať deficit verejných financií na úroveň 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Je pred nami ešte 60 dní, kedy musíme veľmi intenzívne pracovať na dosiahnutie nášho cieľa. Navrhujeme vláde a Národnej rade, aby bol fiškálny cieľ na rok 2014 na úrovni 2,9 %, na rok 2015 na úrovni 2,6 % a v roku 2016 predstavoval 1,5 %," uviedol minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého vláda plánuje zmrazenie platov štátnych úradníkov, zlepšenie výberu daní a tiež šetrenie v rámci jednotlivých rezortov.

  •  Podľa Kažimíra Slovensko splní tohtoročný cieľ 2,94 % výkonu ekonomiky. "Dnes odhadujeme, že štát hospodári s deficitom na úrovni 3,04 % HDP a zásadné riziko zostáva mimo štátu, na pleciach samospráv. Máme pred sebou dva mesiace na to, aby sme spolu túto situáciu zvládli, lebo v stávke je medzinárodný záväzok. Chceme vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu a udržať si kredibilitu na finančných trhoch," vyhlásil šéf rezortu financií. (Zdroj: TASR)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Čoraz viac cestovných kancelárií nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku sa dostáva do vážnych problémov. Máte skúsenosti s insolventnosťou CK?

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka uzatvorili Slováci 96,4 tisíc zmlúv o stavebnom sporení. Celkový objem uzatvorených zmlúv o stavebnom sporení dosiahol 1,18 miliardy eur. Počet uzatvorených zmlúv sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o 16 %, pričom objem medziročne vzrástol o viac než 3 %. To teda znamená, že počas prvého polroka 2013 bolo uzatvorených síce menej zmlúv o stavebnom sporení, ale s vyššími cieľovými sumami. V Prvej stavebnej sporiteľni si Slováci uzatvorili 61,7 tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení, ČSOB stavebná sporiteľňa uzatvorila 14,4 tisíc nových zmlúv a klienti Wüstenrot stavebnej sporiteľne uzatvorili 20,2 tisíc nových zmlúv.
  • Sberbank Slovensko zrealizovala analýzu na celom portfóliu aktívnych klientov, z ktorej vyplýva, že každý tretí Slovák vo veku 32 rokov má v banke úver. Spotrebný úver alebo úver na bývanie čerpá približne 33 % Slovákov v uvedenom veku. Priemerná výška úveru je 46 000 eur. "Práve v období odchodu od rodičov alebo zakladania rodiny ešte mladí ľudia nemajú dostatok úspor, aby financovali svoje potreby z vlastných zdrojov. Je preto prirodzené, že práve vtedy najčastejšie siahajú po úveroch z banky. Môžu si vďaka nim zabezpečiť napríklad vlastné bývanie, prvé auto alebo dovolenku," priblížil Filip Vítek zo Sberbank Slovensko. Analýza tiež poukazuje na to, že väčšine sa pôžičku podarí splatiť do veku 50 rokov.

  • Výsledky monitoringu reklamných výdavkov Media Intelligence spoločnosti TNS Slovakia poukazujú na skutočnosť, že banky zvýšili výdavky na reklamu hypotekárnych úverov. Banky počas prvých šiestich mesiacov tohto roka investovali do reklamy na hypotekárne úvery takmer 14 miliónov eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje výrazný nárast. Výdavky bánk za prvých šesť mesiacov sú vyššie, než v celom minulom roku. Najviac prostriedkov na reklamu putovalo do televízie a printových médií. Najviac prostriedkov do reklamy na hypotekárne úvery minula v období od začiatku roka 2011 do polovice tohto roka Slovenská sporiteľňa (10,7 milióna eur). Nasleduje Tatra banka (7,6 milióna eur), VÚB (6,6 milióna eur), ČSOB (6,5 milióna eur), Poštová banka (3,6 milióna eur), Prima banka (2,6 milióna eur), UniCredit Bank (2,3 milióna eur), OTP Banka (1,6 milióna eur) a Sberbank (1,1 milióna eur).
  • Ukrajinská centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,5 % na 6,5 %. Centrálna banka krajiny znížila kľúčový úrok už druhýkrát v tomto roku, keď ju v júni znížila tiež o 0,5 %. Dôvodom rozhodnutia centrálnej banky zredukovať diskontnú sadzbu je potreba podporiť ekonomiku zápasiacu s problémami. Ekonomika Ukrajiny klesla v 2. kvartáli tohto roka medziročne o 1,1 %. Inflačné tlaky sú aj naďalej pod kontrolou.
  • Vláda schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, na základe ktorej by malo dôjsť k sprísneniu podmienok poskytovania rodičovského príspevku. A to hlavne v tých prípadoch nedostatočnej starostlivosti o staršie deti. Vláda tiež schválila návrh zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, na základe ktorého sa tento príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa zlúči do jednej dávky. Jej výška bude závisieť na poradí pôrodu – pri prvom až treťom pôrode bude vyplatená suma 823,86 eur a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura.

  • Zaujímavá otázka z poradne

Otázka:

Dobrý deň, jedná sa o otázku k poplatkom za odpad. Bývam v meste kde platím poplatky za odpad. Vlastním záhradu v inej obci, kde tiež platím poplatky za odpad (pretože ho tam aj produkujem aj nechávam likvidovať - odvážať). Som vlastníkom ďalšej nehnutelnosti v mieste bydliska rodičov, ktorá ale nie je obývateľná. Rodičov chodievam navštevovať raz, dvakrát do roka. Bývam u nich. V prípade produkcie odpadu ide do ich popolnice. Doteraz som neplatil poplatky za odpad. Tento rok som ale dostal výzvu, že sa zmenil zákon o odpadoch a v odvolávke na tento zákon, že som povinný platiť poplatky za odvoz odpadu aj keď nie som jeho producentom - len na základe vlastníctva nehnutelnosti. Nie je odvolávaka na záväzné rozhodnutie obce. Mám dve otázky: Má na takýto postup zo zákona obec právo? Ak áno, je takýto zákon v súlade s ústavou? (Veď prečo by som mal platiť za službu, ktorú neodoberám!?) Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Je treba si uvedomiť, že poplatky za odpad sa riadia zákonom o miestnych daniach a miestnom poplatku. Okrem toho má každé mesto či obec právo určovať pravidlá na svojom území záväzným nariadením, ktoré schvaľuje miestne zastupiteľstvo. Tieto pravidlá nemusia byť celkom rovnaké v každom meste či obci. Je preto treba zoznámiť sa v príslušnej obci s týmto nariadením, či sa v ňom uvažuje s Vašim prípadom, alebo či v ňom nie je možnosť požiadať o odpustenie poplatku.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.