Čo priniesol uplynulý týždeň? Slováci majú priemerný dlh 2572 eur

06.09.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Slováci majú priemerný dlh bez hypotéky na úrovni 2572 eur, uskutočniť zmenu zdravotnej poisťovne je možné do konca septembra, objem hazardu na Slovensku sa od roku 2002 do 2012 zvýšil o 170 %... aé ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa
  • Výsledky prieskumu agentúry YouGov medzi zákazníkmi medzinárodnej finančnej skupiny International Personal Finance (IPF) poukazujú na to, že Slováci majú priemerný dlh bez hypotéky na úrovni 2572 eur. Táto úroveň je nižšia, než v Maďarsku alebo Českej republike. Naopak, menší dlh majú spotrebitelia v Poľsku alebo Rumunsku, kde je priemerná výška dlhu 698 eur.

  • Čo sa týka úspor, tak Slováci myslia na horšie časy a tvoria si úspory. Bez úspor je 67 % Slovákov a 66 % Rumunov, v Českej republike je bez úspor 74 % spotrebiteľov, v Poľsku 78 % a v Maďarsku 90 %. (Zdroj: SITA)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Nová nemecká vláda by podľa názoru väčšiny obyvateľov krajiny nemala mať mandát na poskytnutie ďalšej pomoci krajinám európskej menovej únie. Podľa výsledkov prieskumu strategického inštitútu Open Europe by tiež mali obyvatelia schváliť každý nový záchranný balík v referende. "Zdá sa, že podpora tesnejšej integrácie Európy je v prípade nemeckých voličov obmedzená predovšetkým na prísnu kontrolu výdavkov ostatných štátov," konštatovala Nina Schicková, analytička inštitútu Open Europe.
  • Bločková lotéria, ktorá odštartovala v nedeľu 1. septembra, je dobrou motiváciou pre spotrebiteľov. Myslí si to viceprezident obchodnej siete CBA Slovakia Vladimír Kocúrek. Zákazníci by si podľa neho mali vždy pýtať doklad o zaplatení a skontrolovať, či obsahuje všetky potrebné náležitosti. "Dlhodobo poukazujeme na problematiku ambulantného predaja. Okrem diskutovanej kvality potravín tu vznikajú aj vážne úniky na DPH, nakoľko nepoctiví predajcovia buď pokladničné bločky nevydávajú, alebo vôbec nemajú registračnú pokladnicu. Vďaka takýmto únikom je naštrbená povesť serióznych obchodníkov. Bločkovú lotériu považujeme preto za jedno z opatrení, ktoré by malo zvýšiť povedomie spotrebiteľov o ich právach," uviedol Kocúrek.
  • Uskutočniť zmenu zdravotnej poisťovne je možné do konca septembra, informovala Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Soňa Valášiková. Prihlášku si poistenec podáva len v jednej zdravotnej poisťovni, ktorej klientom sa stane k 1. januáru nasledujúceho roka. Záujem o zmenu zdravotnej poisťovne prejavilo k 26. augustu 65 350 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o pokles, keď ku koncu augusta 2012 záujem prepoistiť sa prejavilo viac ako 100 000 občanov.
  • Analýza UniCredit Bank poukazuje na skutočnosť, že objem hazardu na Slovensku sa od roku 2002 do 2012 zvýšil o 170 %. "Aj po očistení o rast cien sa objem hazardu na Slovensku v spomínanom období takmer zdvojnásobil. Vrchol pritom objem hazardu dosiahol tesne pred vypuknutím krízy v roku 2008," uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Slovenskí stávkari však vzhľadom na veľkosť ekonomiky, prerábajú viac ako väčšina obyvateľov spomedzi krajín európskej dvadsaťosmičky. "Straty obyvateľstva z hazardu na Slovensku sa odhadujú na úrovni okolo 0,7-0,8 % z hrubého domáceho produktu a sú porovnateľné so susednými Českom a Maďarskom, ale výrazne vyššie ako v Poľsku," dodal analytik.
  • Európska komisia navrhuje nastavenie stropu pri poplatkoch, ktoré si banky medzi sebou účtujú pri transakciách s platobnými kartami. Regulácia medzibankových výmenných poplatkov by mohla mať negatívny dopad na príjmy niektorých bánk. A to najmä tých bánk, ktorých výrazným zdrojom príjmu sú práve príjmy z používania platobných kariet. „Tvoria jednu, aj keď nie najpodstatnejšiu časť príjmov banky. Regulácia provízie za bezhotovostné transakcie by túto časť výnosov pravdepodobne ovplyvnila. Obľuba bezhotovostných transakcii kartou sa však neustále zvyšuje na úkor používania hotovosti a ich objem sa z roka na rok zvyšuje," vysvetlil hovorca mBank Matej Kubinec. S reguláciou bankových poplatkov sa preto mnoho bánk nestotožňuje a ak by Komisia strop zaviedla, banky by museli nájsť iný zdroj príjmov. "Tento prípad by mohol viesť k tomu, že vydavateľské a prijímateľské banky nebudú vedieť pokryť svoje náklady na spracovanie kariet a kartových transakcií a budú hľadať iné zdroje výnosov. V konečnom dôsledku by držiteľ karty možno platil za bankové služby viac, čo by malo finálne opačný efekt, a teda znižovanie používania bezhotovostných platieb držiteľmi kariet," priblížil hovorca Zuno Bank Lukáš Tomis.

  • Zaujímavá otázka z poradne

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné, aby si manžel uplatnil daňový bonus na svoju manželku, ktorá študovala na VŠ v štandardnej dĺže štúdia, alebo nárok na daňový bonus vydajom zanikol?  Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Vznik nároku na daňový bonus upravuje § 33 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov. Z tohoto paragrafu vyplýva, že uplatniť nárok na daňový bonus možno na vyživované dieťa. Preto myslím, že Vy nárok nemáte.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.