Čo priniesol uplynulý týždeň? Záujem o bločkovú lotériu je obrovský

20.09.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Záujem Slovákov o bločkovú lotériu je podľa slov ministra financií Petra Kažimíra obrovským úspechom, asi tretina tridsiatnikov žije so svojimi rodičmi pod jednou strechou... aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa
  • Záujem Slovákov o bločkovú lotériu je podľa slov ministra financií Petra Kažimíra obrovským úspechom. "Za prvé dva dni sa registrovalo vyše milióna registračných dokladov. Je to teda obrovský úspech a obrovský záujem zo strany ľudí," hodnotí Kažimír, podľa ktorého však bločková lotéria nie je cieľom, ale len prostriedkom k jeho dosiahnutiu.

  • "Kľúčom je to, aby ľudia mali záujem kontrolovať registračné doklady, aby boli našimi ďalšími kontrolórmi, a to sa deje. Sme vďační za verejnú debatu, dokonca aj za tú kritickú. Každá diskusia totiž pomáha, aby sa téma dostávala na povrch. Cieľom je však samozrejme lepší výber dane z pridanej hodnoty," doplnil šéf rezortu financií. (Zdroj: TASR

 

000619.jpg

Diskutujte...

Čoraz viac cestovných kancelárií nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku sa dostáva do vážnych problémov. Máte skúsenosti s insolventnosťou CK?

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Výsledky prieskumu, ktorý pre Sberbank uskutočnila agentúra 2muse, poukazujú na to, že Slováci najčastejšie splácajú spotrebný úver mesačnou splátkou vo výške 100 – 130 eur. Priemerná výška splátky tak predstavuje 106,2 eur. "Výška splátky niečo nad 100 eur zodpovedá najbežnejšiemu objemu pôžičky. Zvyčajne si požičiavame na úrovni 7 až 10-násobku priemernej čistej mzdy. To sú totiž výdavky, ktoré väčšina z nás nevykryje z výplaty alebo z úspor," konštatuje Filip Vítek zo Sberbank Slovensko, podľa ktorého má ďalších takmer 42 % klientov splátku úveru do 100 eur. Najviac z nich má však mesačnú výšku splátky nastavenú v úrovni 40 – 50 eur. „Keďže ide o polovicu bežnej sumy splátky, môže ísť v tomto prípade o domácnosti, kde má iba jedna osoba príjem a teda môžu si dovoliť splácať nižšie čiastky," dopĺňa.
  • Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen informoval o tom, že centrálna banka krajín eurozóny v najbližšej dobe neplánuje zvýšiť úrokové sadzby. "Povedali sme, že v dohľadnom čase zostaneme na aktuálnej úrovni alebo dokonca ešte nižšie," vyhlásil Asmussen, podľa ktorého miera inflácie v eurozóne dosiahne v budúcom roku úroveň 1,3 %. "To je výrazne nad cieľovou infláciou ECB,“ konštatoval člen Výkonnej rady ECB.
  • Benoit Coeure, člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB), sa domnieva, že ekonomika európskej menovej únie potrebuje aj naďalej pomoc zo strany menovej politiky. Akomodatívna menová politika podľa jeho slov podporuje ekonomický rast a jej ukončenie by bolo v súčasnosti unáhlené. Úrokové sadzby na peňažnom trhu by mali podľa centrálnej banky krajín eurozóny ostať primerané ekonomickým fundamentom. "Musíme sa uistiť, že sadzby na peňažnom trhu nebudú prehnane reagovať ani na pozitívne správy z ekonomiky eurozóny," vysvetlil Coeure.
     
  • Výsledky prieskumu ktorý pre ČSOB uskutočnila agentúra TNS Slovakia, poukazujú na to, že s rodičmi žije 95 % mladých ľudí vo veku 15 až 20 rokov, 75 % mladých ľudí vo veku 21 až 25 rokov a 48 % vo veku 26 až 30 rokov. Výsledky prieskumu tiež informujú o tom, že asi tretina tridsiatnikov žije so svojimi rodičmi pod jednou strechou. Najčastejšie žijú s rodičmi obyvatelia prešovského regiónu, po ňom nasleduje žilinský a košický kraj. Naopak, najmenej je to v bratislavskom a trnavskom regióne. Podľa prieskumu vlastní byt 10 % mladých vo veku 20 až 25 rokov, pričom s pribúdajúcim vekom počet vlastníkov rastie. Záujem o hypotekárny úver sa však podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša zvyšuje. "Objem úverov na bývanie bol v medziročnom porovnaní na konci polroka vyšší o 11,2 %. Priemerný rast je zatiaľ v tomto roku na úrovni 11,0 %, čo predstavuje podobný záujem o financovanie bývania ako vlani,“ informoval.
  • Rezort dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja predpokladá, že na Slovensku je viac než 10 000 nepovolených, tzv. čiernych stavieb. "Presné číslo momentálne neexistuje, ale k dispozícii máme určité informácie od ZMOS-u (Združenie miest a obcí Slovenska) a konkrétnych obcí. Môžeme hovoriť o tisícoch nepovolených stavieb, predpokladáme viac ako 10 tisíc," uviedol hovorca ministerstva Martin Kóňa, podľa ktorého je veľké množstvo nepovolených stavieb koncentrované práve v rómskych osadách. "Pokiaľ ide o stavby v rómskych osadách, v týchto dňoch by mal byť zverejnený Atlas rómskych komunít a tiež sa pripravuje pasportizácia obydlí a stavieb v rómskych osadách," doplnil hovorca. Nový stavebný zákon, ktorý má po schválení nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014 a podľa jeho návrhu by mohol stavebník nepovolenej stavby požiadať o dodatočné stavebné povolenie iba do jedného roka od účinnosti zákona. "Po uplynutí tohto prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby," vysvetlil.

  • Zaujímavá otázka z poradne

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: zarobila som 2500 eura za tieto prázdniny a potrebujem v septembri mať podané daňové priznanie za rok 2013, dá sa také niečo? Alebo sa opýtam: ak som zarobila za minulý rok 2500 eura, dá sa ešte podať teraz daňové priznanie za rok 2012, aj keď je po období kedy sa podáva daňové priznanie? Som študent. Ďakujem za odpoveď

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Daňové priznanie za rok 2013 budete podávať po skončení roka 2013 a to v termíne do 31.3.2014, podľa doteraz platného zákona. Daňové priznanie za rok 2012 môžete podať aj teraz ako dodatočné DP. Riadne DP malo termín 2.4.2013.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.