Čo priniesol uplynulý týždeň? Verejný dlh vzrástol na 58 %

25.10.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Slovenský verejný dlh sa v druhom kvartáli zvýšil na 58 % HDP, objem bezkontaktných platieb sa v júli v Európe medziročne zvýšil šesťnásobne, digitálna ekonomika je podľa premiéra kľúčom pre rast...aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa
  • Slovenský verejný dlh sa v druhom kvartáli zvýšil z úrovne 54,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 58 %. "Ku koncu roka 2013 sa očakáva postupný pokles výšky dlhu na úroveň 54,3 % HDP," konštatoval Martin Filko, riaditeľ inštitútu finančnej politiky (IFP), podľa ktorého za zvýšením dlhu stoja hlavne štátnych dlhopisov vo výške 6,965 miliardy eur a štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) za 250 miliónov eur, ktorý sa tiež prejavil aj v zvýšení hotovostnej rezervy z 3,2 miliardy na 6,3 miliardy eur. “Rezerva na konci obdobia pokrývala potreby na financovanie štátu počas 9 mesiacov, dlhodobý priemer bol 4 mesiace," doplnil.  (Zdroj: TASR)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili nový zákon o príspevku pri narodení dieťaťa, na základe ktorého dôjde k zlúčeniu príspevku pri narodení dieťaťa s príplatkom k nemu do jednej dávky. Výška celkového sa nezmení, keďže jeho výška bude 829,86 eur pri prvom až treťom dieťati a 151,37 eur pri narodení štvrtého dieťaťa. Jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti sa podľa schváleného zákona zvýši zo súčasných 368 eur na 500 eur.
     
  • Aktuálne štatistiky z dielne spoločnosti Visa Europe poukazujú na skutočnosť, že objem bezkontaktných platieb sa v júli v Európe medziročne zvýšil šesťnásobne. Európania od júla 2012 do júla 2013 uskutočnili dohromady 211 miliónov bezkontaktných transakcií v objeme 1,8 miliardy eur. "V júli 2013 bolo uskutočnených 30 miliónov platieb v celkovom objeme 285 miliónov eur. Pre porovnanie, v júli 2012 bolo bezkontaktných platieb 6,8 milióna, v celkovej hodnote 48,5 milióna eur," uviedol riaditeľ pre bezkontaktné platby Visa Europe Mark Austin. Slovensko v uvedenom období zaznamenalo 2,1 milióna bezkontaktných platieb v priemernej hodnote 8,62 eur. V rámci Európy je v súčasnosti vydaných 69 miliónov bezkontaktných kariet, na Slovensku je ich v obehu viac než 1,6 milióna.
  • Podľa premiéra Roberta Fica je digitálna ekonomika kľúčom pre rast, konkurencieschopnosť a zamestnanosť. Predseda vlády to uviedol na zasadnutí parlamentného výboru pre zahraničné záležitosti, kde okrem iného informoval o najbližšom summite Európskej rady (ER) v Bruseli. "Októbrový summit sa koná v čase, keď niektoré ekonomické ukazovatele v rámci EÚ sú pozitívnejšie, ako to bolo v prvom polroku," priblížil Fico, podľa ktorého bude ústrednou témou summitu digitálna ekonomika a inovácie. "Od summitu sa očakáva, že bude politickým impulzom, že poďme do toho výraznejšie, ako to bolo do teraz," vyjadril sa.
  • Podľa predsedu neformálneho združenia ministrov financií eurozóny (Euroskupina) Jeroena Dijsselbloemma by bolo pre Slovinsko najlepšie, keby sa vyhlo akejkoľvek forme zahraničnej pomoci pre svoje banky. Podľa neho je v oblasti odkladania záťažových testov slovinských bánk lepšie celý proces pripraviť, než sa s nimi ponáhľať. "Skutočnosť, že to trvá o niečo dlhšie, poukazuje na komplikovanosť celého procesu. Dôkladne preskúmať bankové knihy si vyžaduje čas. Je oveľa dôležitejšie urobiť to poriadne ako rýchlo," zdôraznil šéf Euroskupiny.
  • Riaditeľka odboru výberu poistného v Sociálnej poisťovni Adriana Járošiová informovala o tom, že poisťovňa zvyšuje svoju kontrolnú činnosť pri výbere poistného. Pracovníci Sociálnej poisťovne v roku 2012 skontrolovali mesačne priemerne 367 zamestnávateľov. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka vykonali pracovníci priemerne mesačne o 387 kontrol u zamestnávateľov a od júla do septembra išlo v priemerne až o 652 kontrol. Od začiatku tohto roka podala Sociálna poisťovňa na zamestnávateľov pre neplatenie poistného 4 183 trestných oznámení v celkovej výške nezaplateného poistného 34,7 miliónov eur.

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Mám prenajatý pozemok od poľnohospodárskeho družstva, za ktorý platím nájom. Postavil som na ňom gáter. Je to vybetonovaná jama 1 m hlboká a 2m široká a 2 m dlhá, kde je gáter osadený, ten je prekrytý plechovou halou. Kolaudačné rozhodnutie nebolo potrebné. Moja otázka znie: Kto platí daň z pozemkov ja alebo poľ. družstvo, Je tá vybetonovaná jama s plechovou halou stavba? Keď prestanem podnikať, musím platiť za stavbu, keď nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie? Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Problematika dane z nehnuteľnosti sa riadi zákonom 582/2004 z.z. o miestnych daniach, ale je potrebné poznať aj nariadenie obce, ktorá podmienky spravovania tejto dane na svojom území takýmto nariadením usmerňuje. Paragraf 5 uvedeného zákona určuje kto je v tomto prípade daňovníkom. Treba komunikovať s družstvom, pretože v prípade pozemkov ani družstvo nemusí byť vlastník, ale určite tam najdete informáciu či a kto platí daň z nehnuteľnosti za tieto pozemky. Druhá časť Vašej otázky ( stavba ), to je problematika stavebného zákona, ale i toto je možné riešiť s obecným úradom v katastri ktorého sa pozemky i gáter nachádzajú.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.