Prečo mať uzatvorené životné poistenie

23.10.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Má zmysel uzatvárať životné poistenie alebo ide len o „vyhodené“ peniaze? Ako nám uzatvorenie životného poistenia môže pomôcť a dá sa naň spoľahnúť?


Životné poistenie
Životné poistenie predstavuje pre poisteného človeka aj pre jeho blízkych finančnú istotu v prípade nepredvídateľných udalostí. Väčšina z nás už určite počula, a tí menej šťastní sami zažili rôzne úrazy, choroby či dokonca úmrtie blízkej osoby. Všetky tieto situácie môžu do života priniesť nielen nepríjemnosti, ale aj finančné problémy spojené s dlhodobou pracovnou neschopnosťou, teda výpadkom či znížením príjmu. Ak chcete týmto situáciám predísť, máte možnosť uzatvoriť si životné poistenie, ktoré predstavuje pre poisteného človeka aj pre jeho blízkych finančnú istotu v prípade nepredvídateľných udalostí. Čítajte viac o životnom poistení v našom sprievodcovi: Ako si vybrať životné poistenie.

Poistenie pre prípad smrti

Základným cieľom životného poistenia je finančne zabezpečiť osoby blízke (manželku, resp. manžela a deti) v prípade vašej smrti. Ak je rodina na vás finančne závislá, plánujete si zaobstarať vlastné bývanie na hypotéku, prípadne sa chystáte využiť lízing alebo čerpať úver, potom uzatvorenie životného poistenia určite stojí za zváženie. Ak by sa Vám totiž niečo stalo, tak by vaša rodina neostala bez prostriedkov. Napríklad ak by vás zrazilo auto a vaše deti ostali nezaopatrené, prostriedky z vašej poistky by im aspoň čiastočne mohli pomôcť.

Ďalšie zložky poistenia
Tiež môžete mať v rámci životného poistenia dojednané ďalšie zložky, napríklad úrazové poistenie alebo poistenie v prípade pracovnej neschopnosti. Uzatvorenie životného poistenia stojí za zváženie aj napríklad, ak máte na krku vysokú hypotéku a máte partnera, ktorý náhle ochorel a nemôže zarábať peniaze, živiť rodinu a platiť splátky musíte sám? V tomto prípade sa zdá byť životné poistenie vhodné, pretože ak ochoriete aj vy a nebudete mať na splátky hypotéky, hrozí, že vám banka vezme strechu nad hlavou. V niektorých prípadoch samotná banka požaduje, aby ste si životné poistenie zriadili. Ochráni sa tak pred tým, že vy nebudete úver môcť splatiť a poistka jej úver zaplatí. Prečo je dobré mať zjednanú úrazovú poistku v rámci životného poistenia, si ukážeme na nasledujúcom príklade.

Príklad: Ako príklad môžeme uviesť situáciu pani Konvalinkovej, ktorá pracuje ako učiteľka na základnej škole a poberá plat 700 eur. Má dve deti a žije bez manžela, čiže je živiteľkou rodiny. Rodinný rozpočet teda tvorí takmer výhradne príjem pani Konvalinkovej. Rodina má úspory v hodnote svojich mesačných výdavkov, ktoré sú približne 660 eur. Pani Konvalinkovej sa stane náhodný úraz, keď sa pošmykne na zamrznutej ľadovej ploche pred domom. Pri páde si spôsobí komplikovanú zlomeninu nohy, pričom celková doba liečenia tohto úrazu zaberie 6 mesiacov. Pani Konvalinková počas liečenia poberá len nemocenské dávky, ktoré sú zhruba 60 % jej príjmu. Po niekoľkých mesiacoch sa rodina dostáva do finančnej tiesne. Ak by však pani Konvalinková mala zjednané životné poistenie s úrazovou zložkou, mohla by jeho situácia vyzerať podstatne inak. Ak by mala zjednané denné odškodné pri úraze napríklad vo výške 10 eur, poisťovňa by pani Konvalinkovej poskytla plnenie na základe jej zranenia, napríklad približne 300 eur za každý mesiac svojho liečenia, čo by dohromady s nemocenskou dávkou znamenalo udržanie rodinného rozpočtu.


Prostriedky môžete zhodnotiť
Uzatvorením životného poistenia získate poistnú ochranu nielen seba či svojej rodiny, ale v mnohých prípadoch môžete vložené prostriedky zaujímavo zhodnotiť. Rozsah poistnej ochrany, rovnako ako výška prípadne zhodnotenie, záleží na tom, aký druh životného poistenia zvolíte. Na výber máte buď kapitálové alebo investičné životné poistenie, ktoré obvykle prináša vyššie zhodnotenie finančných prostriedkov ako v prípade kapitálového životného poistenia, ktoré ale nebýva garantované. Miera dosiahnutého zhodnotenia v prípade investičného životného poistenia je však závislá na vami zvolenej investičnej stratégií. O tom, kam môžete investovať s investičným životným poistením sa dočítate v článku: Kam môžete investovať s investičným životným poistením.

Nemýľte si poistenie so sporením

Ak si však chcete sporiť, tak zvážte iný produkt. Je dôležité si uvedomiť, že v prípade životného poistenia ide predovšetkým o poistku a nie o sporiaci produkt. Ak sa totiž po nejakej dobe rozhodnete poistku zrušiť, môžete byť nemilo prekvapený, že ste si nasporili menej, než ste skutočne na účet poslali.
 

 

 

 

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.