Čo priniesol uplynulý týždeň? Šírenie dlhovej krízy nehrozí

29.11.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Eurozóne podľa nemeckého ministra financií nehrozí ďalšie šírenie dlhovej krízy,   Slovensko sa v systéme platenia daní umiestnilo na 102. priečke... čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade.   


Aktualita týždňa
  • Šéf nemeckého rezortu financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že eurozóne už nehrozí šírenie dlhovej krízy. "Euro je stabilné, finančné trhy už nemajú obavy o budúcnosť eurozóny, ktorej už nehrozí šírenie krízy," uviedol nemecký minister financií, podľa ktorého vládne krízy a koaličné rokovania v eurozóne už nepredstavujú nebezpečenstvo pre menovú úniu ako celok. (Zdroj: TASR)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Štúdia Paying Taxes z dielne Svetovej banky a PwC poukazuje na to, že Slovensko sa v systéme platenia daní umiestnilo na 102. priečke. V konkurencii okolitých krajín V4 však SR obstála najlepšie: Poľsko obsadilo 113. miesto, Česká republika 122. miesto a Maďarsko 124. priečku. Slovensko si v porovnaní s rokom 2012 pohoršilo o dve priečky. Tento pokles je podľa slov senior manažérky spoločnosti PwC Márie Malovcovej nevýznamný. "Je však potrebné tiež dodať, že tento mierny pokles v rebríčku je indikátorom, že niektoré krajiny toho pri reforme svojich daňových systémov v sledovanom období stihli urobiť viac než my," konštatovala. 

  • Výsledky prieskumu spoločnosti Deloitte poukazujú na skutočnosť, že domácnosti v Európe plánujú minúť na výdavky spojené s vianočnými sviatkami 450 eur. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast o 0,7 %. Najväčšie výdavky spomedzi Európanov budú mať počas tohtoročných Vianoc obyvatelia Luxemburska, ktorí chcú minúť na sviatky 825 eur, Švajčiari plánujú minúť 656 eur, Fíni plánujú zvýšiť výdavky o 1,3 % na 692 eur a Dáni o 1,1 % na 634 eur. Naopak, francúzske domácnosti plánujú šetriť a znížia svoje výdavky o 0,9 % na 531 eur. Dôvodmi šetrenia sú rastúca nezamestnanosť a spory o výšku daní, Francúzi sa obávajú, že dôjde k poklesu ich kúpnej sily. 

  • Na jedného Slováka pripadal podľa informácií Poštovej banky ku koncu septembra úver vo výške 3527 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa táto úverová suma zvýšila o 316 eur. Avšak aj napriek skutočnosti, že úvery Slovákov sa zvyšujú, stále majú v bankách viac uložených peňazí, než z nich požičaných, informuje analytička banky Eva Sadovská. Banky požičali na Slovensku počas deviatich mesiacov tohto roka obyvateľstvu vo forme nových úverov 4,69 miliardy eur, z ktorých 3,42 miliardy eur bolo poskytnutých vo forme úverov na bývanie. "Bývanie je najčastejším dôvodom, prečo ideme do banky a požiadame o úver," konštatovala Sadovská. 

  • Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ardo Hansson informoval o tom, že banka je pripravená opäť pristúpiť k zníženiu úrokovej sadzby v prípade, že to bude potrebné. "Možnosti na ďalšie zníženie sadzieb sa ešte v plnej miere nevyčerpali a navyše, existujú tu aj ďalšie opatrenia, ktoré je možné využiť," uviedol Hansson, ktorý je zároveň guvernérom estónskej centrálnej banky. Podľa jeho slov je centrálna banka krajín menovej únie znížiť depozitnú sadzbu aj v menšom rozsahu ako o klasických 0,25 %. "Teoreticky, menší rozsah zníženia nie je vylúčený," priblížil Hansson. 

  • V minulom roku bolo na Slovensku vyrobených 926 000 automobilov, približne 171 na tisíc obyvateľov. Poukazujú na to výsledky štúdie s názvom "Národohospodársky význam automobilového priemyslu na Slovensku", ktorú vypracovala bratislavská Ekonomická univerzita na žiadosť Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP). Slovensko by sa podľa šéfa ZAP Jaroslava Holečka malo do budúcnosti zamerať na rozvoj subdodávateľov. "Slovensko je zrelé na rozvoj subdodávateľov automobilovej produkcie. Naším súčasným hlavným cieľom je optimalizovať podmienky pre zabezpečenie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu," informoval.      

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu za prenájom nehnuteľností. Nehnuteľnosť patrí mne a manželovi, začali sme ju prenajímať koncom augusta 2013. Manžel nie je rezidentom SR pre daňové účely a svoje daňové povinnosti si plní v svojej domovskej krajine, mimo EU. Ja som bez príjmu a vedená ako dobrovoľne nezamestnaná, momentálne žijúca na SR. 1. Do kedy máme/mám povinnosť zaregistrovať príjem z nehnuteľnosti na Daňovom úrade? 2. Koncom novembra 2013 odchádzam za manželom s tým, že mimo SR budeme žiť dlhodobejšie, viac ako 1 rok. Mám občianstvo aj krajiny, kde plánujem vycestovať a taktiež plánujem nájsť si tam prácu. Som tým považovaná za občana SR s povinnosťou platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti tu na SR alebo v krajine pobytu (tiež tam mám trvalý pobyt)? Aké sú možnosti platenia dane z prenájmu nehnuteľnosti (raz za rok?, paušálne x%?)? Nemám záujem sa tejto povinnosti vyhnúť ale nepoznám pravidlá a daňové zákony. Ďakujem za pomoc. 

 

Odpoveď:
Dobrý deň. 1. Zaregistrovať sa na daňovom úrade bolo treba pred začiatkom prenajímania. 2. Ak máte slovenské občianstvo a žijete na Slovensku, ste považovaná za rezidenta na Slovensku s povinnosťou podať daňové priznanie. 3. Pri príjme z prenajmu je oslobodenie do výšky prijmu 500,- € za rok, § 9 zákona o dani z prijmu. 4. Ak Vaše celkové zdaniteľné prijmy za rok 2013 nepresiahnu 1 867,97 €, nemáte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, § 32 zákona o dani z prijmu.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.