Čo priniesol uplynulý týždeň? Schodok nepresiahne 3 %

06.12.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Rozpočtový schodok v tomto aj nasledujúcom roku podľa premiéra nepresiahne trojpercentnú hranicu, eurozóna ešte nemá dlhovú krízu za sebou, tvrdí člen Výkonnej rady ECB... Aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?    


Aktualita týždňa
  • Rozpočtový schodok v tomto aj nasledujúcom roku nepresiahne trojpercentnú hranicu. Garantuje to predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého Slovensko splní svoj záväzok a dodrží stanovené rozpočtové ciele. "Snažíme sa zdroje, ktoré vzniknú, poskytovať ľuďom," uviedol Fico, podľa slov ktorého vláda deficit dosiahne lepším výberom z daní a tiež veľkými úsporami v rámci reformy ESO. 

    "Máme aj dodatočné zdroje zo súboja proti daňovým podvodom," priblížil premiér, ktorý doplnil: "Počítame s tým, že budúci rok bude aj hospodársky rast vyšší, jeden z najvyšších v eurozóne, čo môže tiež pomáhať v boji proti nezamestnanosti.“ (Zdroj: SITA)

 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • Írsko získalo získalo poslednú tranžu zo záchranného úveru v hodnote 2,27 miliardy eur. Trojročný záchranný program, ktorý krajina získala v roku 2010, je tak skoro na konci a 15. decembra by sa Írsko malo stať prvou z piatich zachraňovaných krajín, ktorá už nebude potrebovať zahraničnú pomoc. "Úvery pomohli Írsku zafinancovať jeho rozpočet, ako aj zabezpečiť rekapitalizáciu a reštrukturalizáciu bankového sektora," vyhlásil šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klaus Regling, ktorý reagoval na vyplatenie poslednej splátky od Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), predchodcu EMS. 

  • Poľská centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 2,5 %. Centrálna banka krajiny nezmenila kľúčový úrok už piaty mesiac za sebou. Rozhodnutie Národnej banky Poľska bolo v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí predpokladajú, že banka úrok nebude meniť zhruba do polovice budúceho roka. Miera inflácie sa podľa ich očakávaní udrží pod cieľovou hranicou 2,5 % až do roka 2015.

  • Európska menová únia krízu ešte nemá za sebou. Uviedol to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch. "Eurozóna je pri opúšťaní údolia krízy ešte v príliš rannom štádiu. Na vrchol je ešte stále ďaleko a navyše je v hmle," vyjadril sa člen Výkonnej rady centrálnej banky krajín eurozóny. “Medzi nami a vrcholom sa nachádzajú zjavné pasce. Avšak myslím, že sa pohybujeme správnym smerom," doplnil Mersch, ktorý je bývalým guvernérom luxemburskej centrálnej banky. 

  • Výsledky prieskumu Zuno banky poukazujú na to, že ľudia si najčastejšie požičiavajú vo veku, kedy sa začínajú osamostatňovať. 83 % žiadateľov o pôžičku, ktorí sa zúčastnili prieskumu, je vo veku 18 až 30 rokov. Zobrať si pôžičku v mladom veku má svoje výhody aj nevýhody. "Ľudia vo veku okolo 18 až 25 rokov sú pre banky rizikovejší klienti, niektoré banky im ponúkajú aj vyššie úrokové sadzby," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Finančná Hitparáda Maroš Ovčarik. Slováci si najčastejšie požičiavajú na kúpu nového auta, nábytku a elektroniky. 

  • Zlepšenie efektivity výberu daní s novými legislatívnymi opatreniami prinesie štátu v tomto roku o 154 miliónov eur, než pôvodná daňová prognóza. "Pre rok 2014 dodatočné príjmy predstavujú ďalších 375 miliónov eur do príjmovej stránky štátneho rozpočtu," uviedol štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Peter Pellegrin. "Ak sa pozrieme len na úspešnosť výberu daní, tak od septembra 2013 sme zlepšili prognózu daní v tomto roku o 155 miliónov eur a v budúcom roku o 217 miliónov eur. Od začiatku tohto roka vďaka zvýšenej efektivite finančnej správy a zároveň vďaka legislatíve zameranej na boj proti daňovým únikom a podvodom sa nám podarilo spolu v tomto roku získať dodatočne viac ako 255 miliónov eur len pri dani z pridanej hodnoty (DPH)," doplnil. 


     

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu za prenájom nehnuteľností. Nehnuteľnosť patrí mne a manželovi, začali sme ju prenajímať koncom augusta 2013. Manžel nie je rezidentom SR pre daňové účely a svoje daňové povinnosti si plní v svojej domovskej krajine, mimo EU. Ja som bez príjmu a vedená ako dobrovoľne nezamestnaná, momentálne žijúca na SR. 1. Do kedy máme/mám povinnosť zaregistrovať príjem z nehnuteľnosti na Daňovom úrade? 2. Koncom novembra 2013 odchádzam za manželom s tým, že mimo SR budeme žiť dlhodobejšie, viac ako 1 rok. Mám občianstvo aj krajiny, kde plánujem vycestovať a taktiež plánujem nájsť si tam prácu. Som tým považovaná za občana SR s povinnosťou platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti tu na SR alebo v krajine pobytu (tiež tam mám trvalý pobyt)? Aké sú možnosti platenia dane z prenájmu nehnuteľnosti (raz za rok?, paušálne x%?)? Nemám záujem sa tejto povinnosti vyhnúť ale nepoznám pravidlá a daňové zákony. Ďakujem za pomoc. 

 

Odpoveď:
Dobrý deň. 1. Zaregistrovať sa na daňovom úrade bolo treba pred začiatkom prenajímania. 2. Ak máte slovenské občianstvo a žijete na Slovensku, ste považovaná za rezidenta na Slovensku s povinnosťou podať daňové priznanie. 3. Pri príjme z prenajmu je oslobodenie do výšky prijmu 500,- € za rok, § 9 zákona o dani z prijmu. 4. Ak Vaše celkové zdaniteľné prijmy za rok 2013 nepresiahnu 1 867,97 €, nemáte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, § 32 zákona o dani z prijmu.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.