Čo priniesol uplynulý týždeň? Hypotéky pre mladých budú menej dostupné

13.12.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


  Maximálny príjem pre získanie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých od januára klesne zo súčasnej úrovne 1063,40 na 1 043,90 eur, nálada investorov v európskej menovej únii sa v decembri zhoršila ... čítajte viac o aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade! 


Aktualita týždňa
 • Maximálny príjem pre získanie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých od januára klesne zo súčasnej úrovne 1063,40 na 1 043,90 eur. Horná hranica príjmu pre mladých žiadateľov hypotéky tak bude od nového roka nižšia o 19,50 eur. "Pre dvojice bude limit dvojnásobok uvedenej sumy," uviedla ČSOB.  Zvýhodnená hypotéka pre mladých tak bude od januára dostupná menšiemu počtu záujemcov, než tomu je v súčasnom kvartáli. 

  Zníženie maximálnej príjmovej hranice pre získanie hypotéky so štátnym príspevkom súvisí s poklesom priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve. Štatistický úrad zverejnil výšku priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za tretí kvartál : dosiahla 803 eur.

  (Zdroj: TASR)


 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

 • Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure nevidí dôvod na väčšiu fiškálnu centralizáciu po dosiahnutí bankovej únie. "Je pravda, že eurozóna potrebuje mechanizmy solidarity v prípade extrémnych situácií, ktoré sa na národnej úrovni nedajú zvládnuť. To je úloha Európskeho mechanizmu pre stabilitu," vyhlásil člen Výkonnej rady centrálnej banky krajín európskej menovej únie, podľa ktorého by inflácia nemala byť ani príliš vysoká, ani príliš nízka. "Ak by sme mali reagovať len na vysokú infláciu a ignorovať ju vtedy, keď klesne na nízku úroveň, očakávania občanov sa zmenia a my budeme riskovať stratu dôveryhodnosti," priblížil Coeure. 

 • Platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) budú musieť Finančnému riaditeľstvu (FR) SR predkladať kontrolný výkaz. Jeho cieľom je zefektívniť výber daní a pomôcť odhaľovať podvody. "Dokument bude obsahovať podrobné údaje o dodávkach tovarov a služieb a o jednotlivých odpočítaniach dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Do kontrolného výkazu sa okrem iných neuvádzajú uskutočnené zdaniteľné obchody, ktoré sú platitelia povinní uvádzať do súhrnného výkazu," konštatovala Katarína Tehlárová z tlačového odboru FR SR. "Výkaz bude obsahovať najmä údaje o všetkých faktúrach subjektu, kde sa vyskytla DPH, čo umožní kontrolu dát s protistranou aj kontrolu daňového priznania samotného daňovníka. Krížová kontrola faktúr je účinný nástroj boja proti karuselovým podvodom," doplnila. 

 • Nálada investorov v európskej menovej únii sa v decembri zhoršila. Index dôvery investorov z dielne agentúry Sentix klesol v poslednom mesiaci roka na úroveň 8 bodov z novembrových 9,3 bodu. Analytici pritom očakávali posilnenie indexu na úroveň 10,4 bodu. Podindex odzrkadľujúci hodnotenie súčasnej situácie sa v tomto mesiaci znížil na -6,3 bodu z novembrových -3,3 bodu. "Investori vstúpili do roku 2013 s vysokými očakávaniami a v jeho závere majú dokonca vyššie očakávania," uvádza agentúra.

 • Medzinárodný menový fond (MMF) chce, aby Európa pokračovala v reformách a reformných opatreniach. "Aby som sa vyjadrila jasne: Reformy sú potrebné v celej Európe," zdôraznila šéfka fondu Christine Lagardeová, podľa ktorej Európa robí príliš málo na podporu rastu a pri predaji svojich produktov sa príliš spolieha na export. Lagardeová tvrdí, že Európa je na dobrej ceste v boji s dlhovou krízou. Varuje však pred sebauspokojením. "Ešte je príliš skoro, aby sme kričali, že sme vyhlasovali víťazstvo,“ vyhlásila. 

 • Poľsko dostalo o jeden rok viac času na zníženie svojho rozpočtového deficitu pod povolenú trojpercentnú hranicu. Rozpočtový schodok krajiny v tomto roku nesplní svoj pôvodný cieľ, podľa ktorého mala zredukovať schodok verejných financií na 3,6 % HDP. V budúcom roku by mala najväčšia postkomunistická ekonomika v Európskej únii vďaka dôchodkovej reforme dosiahnuť deficit na úrovni 3 % výkonu ekonomiky. V rámci reformy sa jednorazovo presunie veľká časť úspor zo súkromných fondov na štát. Preto v prípade, že Varšava neprijme dodatočné úsporné opatrenia, rozpočtový deficit krajiny sa v roku 2015 zvýši na 3,3 % hrubého domáceho produktu. 

   

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu za prenájom nehnuteľností. Nehnuteľnosť patrí mne a manželovi, začali sme ju prenajímať koncom augusta 2013. Manžel nie je rezidentom SR pre daňové účely a svoje daňové povinnosti si plní v svojej domovskej krajine, mimo EU. Ja som bez príjmu a vedená ako dobrovoľne nezamestnaná, momentálne žijúca na SR. 1. Do kedy máme/mám povinnosť zaregistrovať príjem z nehnuteľnosti na Daňovom úrade? 2. Koncom novembra 2013 odchádzam za manželom s tým, že mimo SR budeme žiť dlhodobejšie, viac ako 1 rok. Mám občianstvo aj krajiny, kde plánujem vycestovať a taktiež plánujem nájsť si tam prácu. Som tým považovaná za občana SR s povinnosťou platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti tu na SR alebo v krajine pobytu (tiež tam mám trvalý pobyt)? Aké sú možnosti platenia dane z prenájmu nehnuteľnosti (raz za rok?, paušálne x%?)? Nemám záujem sa tejto povinnosti vyhnúť ale nepoznám pravidlá a daňové zákony. Ďakujem za pomoc. 

 

Odpoveď:
Dobrý deň. 1. Zaregistrovať sa na daňovom úrade bolo treba pred začiatkom prenajímania. 2. Ak máte slovenské občianstvo a žijete na Slovensku, ste považovaná za rezidenta na Slovensku s povinnosťou podať daňové priznanie. 3. Pri príjme z prenajmu je oslobodenie do výšky prijmu 500,- € za rok, § 9 zákona o dani z prijmu. 4. Ak Vaše celkové zdaniteľné prijmy za rok 2013 nepresiahnu 1 867,97 €, nemáte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, § 32 zákona o dani z prijmu.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.