Čo priniesol uplynulý týždeň? Euro je pre Slovákov výhodné

20.12.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


64 % Slovákov považuje euro za výhodné, medzinárodní veritelia ukončili revíziu portugalskej ekonomiky... aké ďalšie aktuality priniesol uplynulý týždeň?


Aktualita týždňa

 

  • 64 % Slovákov považuje euro za výhodné. Potvrdzujú to výsledky prieskumu, ktorý pre Poštovú banku zrealizovala agentúra 2muse. "Slovensko ako prvá krajina z východného bloku zavedením eura zavŕšila všetky integračné procesy. Slováci sú po piatich rokoch so spoločnou európskou menou spokojní," konštatoval poradca generálneho riaditeľa Poštovej banky a bývalý splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát, podľa ktorého prijatie spoločnej európskej meny na Slovensku sprevádzali obavy, že ľudia budú potrebovať mešce na mince a zažijú psychologický šok zo zmeny meny.

  • Slovensko tiež prechodom na euro nezaznamenalo zdražovanie. "Boli sme prvá krajina, kde bezprostredne po zavedení eura inflácia nielen že nestúpla, ale dokonca klesla," uviedol Barát. (Zdroj: SITA)

 


 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

  • V Národnej bločkovej lotérii bude možno vyhrať mimoriadnu vianočnú výhru vo výške 30 000 eur. „Rozhodli sme sa rýchlo a spontánne. Národnú bločkovú lotériu dnes aktívne hrá viac ako 430 000 ľudí a chceme sa im aj takýmto spôsobom poďakovať," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Tipos Ladislav Kriška, podľa ktorého bločková lotéria prekonala očakávania a ukázala sa ako životaschopný projekt. Kriška tiež priblížil, že v budúcom roku bude lotéria ešte atraktívnejšia. Posledné tohtoročné žrebovanie sa uskutoční v pondelok 23. decembra.

  • Objem nesplácaných úverov v Španielsku dosiahol v desiatom mesiaci úroveň 191 miliárd eur, čomu zodpovedá 13 % z celkovej hodnoty poskytnutých pôžičiek. Objem nesplácaných, teda zlých úverov, dosiahol v juhoeurópskom Španielsku v októbri nový rekord. Pre porovnanie, v októbri minulého roka dosiahol objem nesplácaných úverov úroveň 11,2 %. Centrálna banka krajiny pripisuje tento vývoj šesť rokov trvajúcej hospodárskej kríze a poklesu nových úverov pre firmy a obyvateľov či novým vládnym nariadeniam, ktoré nútia banky zaraďovať viac pôžičiek medzi zlé úvery.

  • Medzinárodní veritelia ukončili revíziu portugalskej ekonomiky a výsledky inšpekcií naznačujú, že Lisabon by mohol zhruba v polovici roka 2014 vystúpiť zo záchranného programu. Portugalsko by sa tak stalo druhou krajinou po Írsku, ktoré formálne ukončilo záchranný program. "Veritelia potvrdili, že sme splnili dohodnuté ciele a máme na dosah ukončenie záchranného programu," vyhlásila ministerka financií Maria Luís Albuquerque. "Bolo to veľmi hladké vyhodnotenie... dá sa teda predpokladať, že záchranný program sa skončí v dohodnutom čase, teda v polovici roka 2014," doplnila šéfka portugalského rezortu financií. 

  • Priemerná suma zaplatená platobnou kartou sa v tomto roku znížila v porovnaní s vlaňajškom o skoro 10 %. Za poklesom výšky priemernej platby kartou je najmä výrazný nárast malých súm, ktoré ľudia platia kartou, a to z 19 % vlani na tohtoročných 23 %. Poukazujú na to výsledky analýzy Sberbank Slovensko, ktorá bola realizovaná na skupine asi 20 000 klienntov. "Najväčšiu zásluhu na tom mali práve najmenšie platby do 3 eur, ich podiel stúpol až o 40 % (z 5 % na 7 %),“ uvádza Filip Vítek zo Sberbank Slovensko. 

  • Podľa slov ministra financií Petra Kažimíra dosiahne slovenský verejný dlh v budúcom roku úroveň nižšiu ako 57 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Znížili sme hotovostný deficit, rátame s predajom prebytočných aktív v objeme do miliardy eur, znižujeme hotovostnú rezervu. Zatiaľ sa nám ten manažment darí a ak sa nám podarí splniť to, čo je napísané v rozpočte 2014, zostaneme pod 57 % a potom pôjdeme už len dole," zdôrazňuje šéf rezortu financií. Verejný dlh by mal v budúcom roku dosiahnuť úroveň 56,8 % výkonu slovenskej ekonomiky. V prípade, že presiahne hranicu 57 %, vláda by musela podľa zákona o dlhovej brzde na ďalší rok predložiť vyrovnaný rozpočet.      

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Dobrý deň chcem sa opýtať je možné si zahrnúť úroky z hypotéky do ročného zúčtovania daní ak som FO a nie podnikateľ?

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Otázkou je z akého prijmu by mali úroky z hypotéky znižovať základ dane, pretože výdavok možno uplatniť iba z takého prijmu s ktorým tento výdavok súvisí - v zmysle § 2 písm. i. zákona o dani z prijmov.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.