Čo priniesol uplynulý týždeň? Španielsko chce zvýhodniť nízkopríjmové rodiny

27.12.2013 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Co tyden dal


Španielsko plánuje znížiť dane pre rodiny s nízkym príjmom,  objem poskytnutých spotrebných úverov sa v predvianočnom období zvýšil .. čítajte o ďalších aktualitách uplynulého týždňa v našom pravidelnom prehľade!   


 

Aktualita týždňa

 • Šéf španielskeho rezortu financií Cristobal Montoro informoval o tom, že juhoeurópska krajina plánuje znížiť dane pre rodiny s nízkym príjmom. Neupresnil ale, o koľko chce vláda znížiť daň z príjmu, ani výšku príjmu, do ktorej budú príjmy spadať pod nižšiu daň. So znížením daní však podľa slov ministra financií nemôžu počítať rodiny s vyššími príjmami, kým sa ekonomika krajiny nedostane z krízy. (Zdroj: TASR)

   

 

000619.jpg

Diskutujte...

Aké sú vaša skúsenosti so životným, cestovným, úrazovým, či iným poistením? Poznáte (ne)kvalitný produkt, na ktorý by ste radi upozornili alebo ho odporúčalii? Podeľte sa s vašim názorom, či skúsenosťou.

Posledných 7 dní doma a vo svete

 • Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet zdôraznil, že Taliansko musí pokračovať v znižovaní štátneho dlhu aj po tom, ako sa v ekonomike juhoeurópskej krajine začali objavovať prvé signály o blížiacom sa konci recesie. "Ak vláda chce udržať hospodársky rast, musí plniť svoje záväzky," uviedol Praet, podľa ktorého talianskej ekonomike hrozí pokles v prípade, že nebude pokračovať v reformách, akými sú napríklad zvýšenie flexibility pracovného trhu či odstránenie byrokracie. "Náklady na prácu v Taliansku sú príliš vysoké. To neznamená, že platy sú príliš vysoké, v skutočnosti sú nižšie ako v ostatných štátoch západnej Európy. Problémom je ale príliš nízka produktivita práce," vyhlásil člen Výkonnej rady centrálnej banky krajín eurozóny.

 • Objem poskytnutých spotrebných úverov sa v predvianočnom období zvýšil. Tatra banka zaznamenala nárast objemu poskytnutých úverov v predvianočnom období o 20 %, Slovenská sporiteľňa o tretinu, UniCredit Bank Czech republic and Slovakia o viac ako 30 % a Sberbank o 48 %. "Vianoce sú obdobím, kedy ľudia vo zvýšenej miere využívajú spotrebné úvery. Bežne pred Vianocami narastá počet úverov aj o 50 % oproti ostatným mesiacom roka," priblížila Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Prostriedky získané formou spotrebného úveru sú najčastejšie využité na kúpu automobilu, zariadenie domácnosti či refinancovanie starého úveru. "Z praxe môžeme potvrdiť, že približne 25 % zo všetkých žiadostí o spotrebný úver je za účelom refinancovanie pôvodne poskytnutých úverov z iných bánk," informuje hovorkyňa UniCreditu Zuzana Ďuďáková.

 • Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila rating dlhodobých úverových záväzkov Francúzska v domácej a zahraničnej mene na úrovni AA+. Dôvodom rozhodnutia agentúry ponechať rating sú nízke finančné riziká, nízke náklady na financovanie dlhu krajiny a zlepšujúca sa situácia vo francúzskej ekonomike. Centrálna banka druhej najväčšej ekonomiky európskej menovej únie predpovedá, že zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,5 %, pričom doteraz počítala s rastom len o 0,4 %. Fitch Ratings očakáva rast výkonu francúzskej ekonomiky o 0,2 % v tomto roku a o 0,7 % v budúcom.

 • Nemecká centrálna banka (Deutsche Bundesbank) varuje pred digitálnou menou bitcoin. „Bitcoiny rozhodne nie sú alternatívou k našim peniazom. Ako platobný prostriedok sú absolútne okrajové," vyhlásil šéf banky Jens Weidmann, podľa ktorého za zvýšeným dopytom po bitcoinoch stojí najmä nádej na vyššie výnosy. "Pokiaľ ide o investície do internetovej meny bitcoin, bol by som opatrný: Z dôvodu výrazného kolísania kurzu a malej hĺbke a netransparentnosti trhu určite nie sú bezrizikové," konštatuje Weidmann.

  

 • Príjmová hranica pre získanie zvýhodnenej hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých sa od nového roka zníži zo súčasnej úrovne 1063,40 eur na 1043,90 eur. V prípade manželov alebo partnerov ide o dvojnásobok. "O hypotekárne úvery pre mladých sa v našej banke uchádzajú skôr páry ako jednotlivci," uviedol hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Zníženie maximálnej výšky príjmu žiadateľa o bonifikovanú hypotéku súvisí s poklesom priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za tretí kvartál, ktorá sa medzikvartálne znížila o 15 eur na úroveň 803 eur. Výška hornej hranice príjmu sa mení každé tri mesiace. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

 • Podľa informácií Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v novembri znížil. Sociálne dávky poberalo koncom novembra 183,7 tisíc osôb, kým koncom októbra dávky poberalo o 1,1 tisíc osôb viac. Najväčší podiel ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov regiónu zaznamenali v jedenástom mesiaci v okresoch Revúca (23,94 %), Rimavská Sobota (22,02 %) a Rožňava (19,04 %). Naopak, na sociálne dávky sú najmenej odkázaní obyvatelia bratislavských okresov, kde bolo na dávky v hmotnej núdzi odkázaných od 0,52 % po 0,98 % ich obyvateľov a okres Senec, v ktorom poberalo tieto dávky 0,97 % obyvateľov okresu.

   

Zaujímavá otázka z poradne:

Otázka:

Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím Vás pomôcť? Som študent a pracujem na dohodu, v práci som dostal vianočnú prémiu vo výške 300€,ktorá mi prišla na účet, zdaní sa mi to nejak v budúcom roku? Ďakujem za pomoc. 

 

Odpoveď:
Dobrý deň. Podľa výšky všetkých príjmov na dohodu, ktoré Vám vykáže zamestnávateľ v potvrdení o výške príjmu za rok 2013 je potrebné posúdiť či máte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, prípadne to môže byť pre Vás aj výhodné. Súčasťou by mala byť aj prémia.

 


logo_poradna.jpg

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

 

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Co tyden dalPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.