BFX Flash: Jubileum pre "päťstovku"

09.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Jeden z najznámejších svetových burzových indexov, kompozitný rebríček Standard&Poors 500 má v tomto týždni dôvod na oslavu, keďže si pripomína 50...


...výročie svojej existencie. Presne 4. marca 1957 ho známa ratingová agentúra Standard&Poors predstavila na verejnosti s ambíciou byť jedným z najdôležitejších reprezentantov amerického akciového trhu. V súčasnosti možno povedať, že sa jej tento ambiciózny cieľ podarilo uskutočniť, keď ho mnohí analytici a investori považujú za najsledovanejší barometer na burzových parketoch, keď sa mu podarilo zbaviť tejto visačky známejšieho a užšie zameraného priemyselného indexu Dow Jones. Index Standard&Poors 500 prezentuje 500 najčastejších verejne obchodovaných spoločností, ktoré majú najčastejšie zastúpenie medzi širokou verejnosťou. Nejedná sa teda o 500 najväčších spoločností, ako sa mnohí domnievajú. Širšie koncipovaná "päťstovka" je klasickým váženým indexom, keď každej spoločnosti je priradená váha podľa jej trhovej kapitalizácie. Momentálne sa najväčšou váhou vo výške 4,0% môže pochváliť gigant General Electric. Medzi silné stránky benchmarku patrí skutočnosť, že svojím širokým záberom reprezentuje až 70% všetkých verejne obchodovaných spoločností, ktoré sú diverzifikované do rozličných odvetví. Menším nedostatkom je skutočnosť, že v indexe má aktuálne zastúpenie iba 11 mimoamerických spoločností, pričom Komisia indexu Standard&Poors 500, ktorá rozhoduje o zaradení či vyradení spoločnosti z indexu, vyhlásila, že v budúcnosti budú do benchmarku začleňované iba domáce americké spoločnosti. Od roku 1957, kedy sa otváracia hodnota indexu pohybovala okolo úrovne 44 bodov vyšplhala až na doterajšiu historickú rekordnú hodnotu 1 527 bodov dňa 24. marca 2000. V súčasnosti sa index pohybuje okolo 1 400 bodovej hranice, čo znamená, že ak by investor pred 50 rokmi investoval nejakú čiastku, dnes by mohol vyberať 171 násobok.. BARTOLOMEI FINANCE (jl)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.