BFX Flash: Americká nezamestnanosť klesla

12.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Miera nezamestnanosti v USA poklesla na 4,5 % a výplaty zamestnancov vo februári "stučneli". Posledné čísla z trhu práce zverejnené v piatok...


...Ministerstvom práce vykazujú, že zamestnávateľom sa darí, možnosti pre ľudí "chtivých" pracovať stále pribúdajú napriek dočasnej stagnácii ekonomiky, poklesu realitného trhu a problémom v automobilovom sektore. Zamestnávatelia- tak súkromné spoločnosti ako aj štátny sektor- vytvorili vo februári 97 tis. nových pracovných miest, čo je najmenej za posledné dva roky. Zlé počasie bolo dôvodom takéhoto poklesu. Spoločnosti v spracovateľskom priemysle už pocítili úpadok trhu nehnuteľností, keď stratili vo februári 67 tis. miest, najviac za posledných 16 rokov, keď nepríjemné počasie postihlo väčšiu časť územia USA. Navyše fabriky, kopírujúc spomaľovanie ekonomických podmienok na realitnom trhu a pociťujúc intenzívnu konkurenciu zo zahraničia, minulý mesiac prišli o 14 tis. pracovných pozícií. Tieto straty pracovných miest boli vykompenzované tvorbou nových v sektore zdravotníctva, finančníctva, nové miesta vytvorili aj firmy zaoberajúce sa computer design-om, bary, reštaurácie, maloobchodníci a vláda. Na finančných trhoch, znamenali čísla z trhu práce, podporu pre akciový trh. Index Dow Jones Industrial vzrástol vyše 15 bodov, po obchodovaní v pozitívnom i negatívnom teritóriu pred zverejnením výsledkov. Vo februári poklesla miera nezamestnanosti z januárových 4,6% na 4,5 %. Podľa ekonómov zlé počasie bolo prekážkou pre ľudí, ktorí chceli z práce odísť a hľadať si novú. Berúc do úvahy tieto fakty, februárová miera nezamestnanosti, najnižšia od decembra, zjemňuje obavy, že ekonomika môže čeliť horšiemu ako predikovanému spomaleniu rastu, tvrdia analytici. A na pozitívnu nôtu, ekonomika vytvorila o 55 tis. nových miest za december a január viac, ako vláda odhadovala. Mzdy rástli rýchlo, čo je podľa analytikov znak, že trh práce je fundamentálne v poriadku. Priemerná hodinová mzda vo februári vzrástla na 17,16 USD oproti 16,49 spred roka, čo predstavuje solídny 4,1 %-ný ročný prírastok. Nárast miezd je dobrý pre zamestnancov a podporuje spotrebu, čo je kľúčový element ekonomického zdravia. Na druhej strane ich rapídny rast-ak nie je podložený ekonomickými silami-môže spôsobiť infláciu. A inflácia by mohla vymazať akékoľvek zvýšenie miezd, čo nie je dobré pre celkovú ekonomiku. Podľa správy, 39 tis. miest z celkového počtu 97 tis. pridali federálna, štátna a miestna správa, teda súkromná sféra vytvorila iba 58 tis. miest, čo je najnižšie od novembra 2004. Aj preto majú ekonómovia dôvod na znepokojenie. Predpokladá sa, že so spomalením ekonomického rastu, stúpne aj miera nezamestnanosti, do konca roka by sa mohla vyšplhať na 5 %. BARTOLOMEI FINANCE (zj)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.