Analýza indexu FTSE 100

12.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Aj posledný deň uplynulého týždňa si britskí investori s radosťou dopriali teplé jarné ziskové slniečko a zavŕšili tak úspešný týždeň, počas ktorého...


...si ostrovný benchmark polepšil o viac ako 2% a dokázal si tak aspoň čiastočne vylízať rany po predošlom prudkom páde. Stimulovaný akvizičnými špekuláciami v maloobchodnom sektore sa londýnske FTSE v piatok zhodnotilo o 0,3% a vzrástlo o 17,5 bodov na closingovú métu 6 245 bodov. Počas dňa síce index najskôr koketoval s červenou zónou, silné americké dáta z trhu práce, keď zámorský ekonomika vytvorila vo februári 97 tisíc pracovných pozícií a nezamestnanosť klesla na 4,5%, ho však katapultovali nahor. V centre piatkového diania boli britské maloobchodné spoločnosti, ktoré bombardovali správy o možných fúziách a akvizíciách. Akcie predajcu farmaceutického a drogistického tovaru Alliance Boots vyskočili o 14%, keď spoločnosť potvrdila, že dostala predbežnú ponuku na prevzatie. Podobné motívy stáli za 4,2% spevnením akcií maloobchodného reťazca Morrison Supermarkets, ktoré dosiahli svoje historické maximum. Aj ďalší konkurenti sa priživili na pozitívnom sentimente burzových hráčov, DSG International si pripísal 3,7%, Next 3,7% a Kingfisher 3,1%. Vo väčšom raste zabránili benchmarku ťažobné tituly, ktoré zostali v úzadí. Na úplnom dne skončila Xstata so stratou 2,6%, nasledoval ju Lonmin (-1,5%) a Antofagasta (-1,1%). Zníženie ratingu od investičnej banky Goldman Sachs poslal nadol akcie farmaceutického giganta GlaxoSmithKline, ktorý klesol o rovné 1%. Tam kde sme skončili v piatok, pokračujeme i dnes.. Britské akcie sú ihneď od úvodných minút nového týždňa opäť pod paľbou býkov, ktorých motivuje neutíchajúca aktivita v oblasti fúzií a špekulácií točiaca sa okolo spoločností Alliance Boots, Imperial Chemical Industries a Smith&Nephew. Darí sa I ťažobným titulom a tak sa index po 1 hodine obchodovania nachádza v blízkosti 6 270 bodovej hranice s 25 bodovým ziskom na piatkový closing. Už doobeda ovplyvnia obchodovanie údaje o indexe produkčných cien za mesiac február, hoci očakávame, že ich dosah na aktivitu a smer obchodovania bude viacmenej marginálny. Zámorský kalendár zostane dnes prázdny a tak budú dominovať predovšetkým správy z firemného sektora. Keďže tie majú výrazne pozitívny charakter, sme dnes zástancami býčej seansy. BARTOLOMEI FINANCE (jl)

Technické hodnoty
Resistance 36 385
Resistance 26 340
Resistance 16 285
Support 16 220
Support 26 170
Support 36 120
Údaje predchádzajúceho dňa
Otváracia cena6 227.70
Maximum6 255.80
Minimum6 190.30
Uzatváracia cena6 245.20
Rozpätie
Zmena+17.50 (+0.28%)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.