BFX Flash: Záujem o Alliance Boots

12.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Maloobchodný sektor sa najväčšou mierou pričinil o minulotýždňový piatkový rast britského burzového indexu FTSE, keď sa okolo viacerých spoločností...


...vytrvalo točili akvizičné špekulácie. Zvýšenú pozornosť investorov si v posledných dňoch užívali najmä akcie siete predajní s farmaceutickým a drogistickým tovarom Alliance Boots. Spoločnosť v piatok totiž potvrdila, že dostala predbežnú ponuku na prevzatie od bližšie nešpecifikovaného záujemcu. Neskôr tieto informácie spresnila s tým, že "padla do oka" americkej private equity group Kohlberg Kravis Roberts a talianskemu miliardárovi Stefanovi Pessinovi, ktorých spoločná ponuka je na úrovni 9,7 miliardy dolárov, čo predstavuje 10 libier za jednu akciu. Zaujímavým faktom je skutočnosť, že Pessina je v súčasnosti najväčším akcionárom spoločnosti Alliance Boots, v ktorej vykonáva zároveň i funkciu zástupcu predsedy predstavenstva. Akcie spoločnosti si po najnovších správach iba v piatok polepšili o mohutných 115 pencí alebo 14% a zatvárali na úrovni 930 pencí. Dnes ich silný rast pokračuje, keď sa okolo poludnia mohli chváliť vyše 7%-ným zhodnotením. Podľa názorov analytikov nebude počiatočná ponuka spomínaných investorov dostatočná, aby súčasné vedenie prikývlo. Problémom môže byť i spomínaná profesná zaangažovanosť Pessinu v celej transakcii. Médiá priniesli dokonca neoverené informácie, podľa ktorých vedenie zakázal zúčastňovať sa na rokovaniach nielen Pessinovi ale i jeho priateľke Ornelle Barra, ktorá je členkou vrcholového manažmentu. Základnou víziou Kohlberg Kravis Roberts je úzka spolupráca so súčasným vedením pri dosiahnutí dlhodobého cieľa vybudovania globálneho lídra v oblasti zdravotníckych služieb a kozmetiky. Alliance Boots vznikol minulý rok fúziou spoločností Alliance Unichem a Boots Group, pričom dnes prevádzkuje 2 600 predajní vo Veľkej Británii a ďalších 350 v Európe a Ázii. Investori budú určite v najbližších dňoch veľmi zvedaví, akým smerom sa vyvinú rokovania a či vôbec príde k podpisu finálnej zmluvy. Do boja o Alliance Boots sa totiž môže zapojiť i ďalší záujemca, čo by len pridalo na atraktivite jeho akcií... BARTOLOMEI FINANCE (jl)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.