ZHODNOTENIE: Trhy v piatok 9.3.2007

12.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Devízové trhy Záver týždňa priniesol na forexových trhoch niekoľko podnetov pre obchodovanie. Zverejnenie amerických payrollsov je vždy zárukou viac...


...než len niekoľko bodových pohybov. Jen sa so stabilizáciou akciových trhov opäť stáva cieľom pre carry trade obchody a piatok sa niesol v posilovaní amerického doláru oproti tejto hlavnej ázijskej mene. Európa sa bránila útokom doláru, no nie všetkým európskym bankovkám sa to podarilo. Euro nenašlo podporu u svojich obchodníkov, ktorí sa taktiež nechali unášať dátami z amerického trhu práce. Miera nezamestnanosti klesla na 4,5% a aj napriek slabšej tvorbe pracovných miest (len 97 tis.) potešili hlavne revízie predchádzajúcich mesiacov. Aj preto euro stratilo voči zelenej bankovke 21 bodov. Ubrániť sa však dokázala kráľovská mena z ostrovov. Tá dokonca zatvorila s miernym plusom. Aj keď po vyhlásení americkej strany mierne oslabila, pod 1,9300 sa nedostala a na svoje konto si pripísala 25 pipsov. Európske akciové trhy Európske parkety si v piatok dopriali pozitívnej nálady pred blížiacim sa víkendom. Začiatok seansy bol poznačený malou volatilitou a objemom zobchodovaných akcií, pretože investori v napätí čakali na dáta z amerického trhu práce. Tie ich potešili poklesom nezamestnanosti v USA na 4,5% a tiež revíziou januárových payrollsov do plusových hodnôt, čo "prekričalo" slabšie výsledky tých februárových. Ostrovná ekonomika opäť prináša správy o možných fúziách a akvizíciách, čo najviac teší britských obchodníkov. Hlavný index FTSE 100 si aj na základe tejto správy pripísal 17 bodov a polepšil si o 0,3%. Podobný vývoj zaznamenala i francúzska burza, ktorá sa nechala unášať svetových vývojom a investori videli svoje tituly v zelenom o 0,2%. Jedine nemecký DAX "odmietol" vyletieť do výšin a svoju piatkovú seansu viac menej odignoroval. Pripísal si len 0,05%, čo predstavuje tri bodíky. Americký akciový trh Za veľkou mlákou sa dlho čakalo na to, čí práve payrollsy budú tým signálom, ktorý rozhodne o budúcnosti smerovania akciových trhov. Rozhodnutie bolo nakoniec šalamúnske, pretože na jednej strane sa trhy nedočkali takých čísiel, o akých hovorili predpovede, na druhej strane však prišli revízie predchádzajúcich mesiacov a tie veľmi potešili. Nakoniec predsa len prevládol pozitívny sentiment, keď sa miera nezamestnanosti v USA dostala na 4,5%. Hlavný americký benchmark Dow Jones si pripísal 15 bodov, keď zatvoril na 12276 bodoch, no mohlo to byť výrazne viac, keďže počas dňa sa nachádzal aj nad hladinou 12300 bodov. Podobný vývoj zaznamenal tiež kompozitný index S&P500, ktorý končil týždeň so ziskom 0,07%, pričom najviac sa darilo spracovateľskému sektoru, ktorý dopĺňali bankári. Jediným indexom, ktorý nedokázal pretaviť pozitívne čísla americkej ekonomiky do plusových teritórií bol technologický index Nasdaq. Ten sa musel zmieriť so stratou takmer 2 bodov a ako jediný z hlavný svetových akciových indexov zatvoril v červenom. BARTOLOMEI FINANCE (pzn)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.