BFX Flash: Dôležité odpovede o inflácii a spotrebe už tento týždeň

13.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Tento týždeň by mali byť zodpovedané obtiažne otázky, ako napr. či nedávne slabé dáta spoza oceánu sú predzvesťou blížiaceho sa väčšieho spomaľovania,...


...ako predpovedal bývalý šéf Fed-u Alan Greenspan, alebo na druhej strane, zvýšenie cien opäť podnieti inflačné tlaky, nútiac opätovne zasiahnuť centrálnu banku? Tento týždeň poskytne trh čerstvé údaje o spotrebiteľskej dôvere a inflácii, ktoré môžu pomôcť pri zodpovedaní týchto otázok. CPI (index spotrebiteľských cien) Najkritizovanejšími dátami pre finančný trh sú nepochybne údaje o spotrebiteľských cenách, ktoré očakávame v piatok o 14.30 hod. nášho času. Inflácia nedopadla práce najlepšie v januári, jadrová inflácia vzrástla o 0,3 %, čo medziročne znamenalo nárast o 2,7 % v porovnaní s 2,6 % v decembri. Ekonómovia očakávajú pozitívnejší vývoj vo februári, pričom CPI by mal vzrásť o 0,3 %, jadrová inflácia (ktorá vylučuje ceny potravín a energií) narásť o 0,2 %. To by mohlo znamenať ponechanie jadrovej CPI na nezmenenej 2,7 %-nej medziročnej hodnote. Ale niektorí analytici neočakávajú takýto výsledok. Rich Yamarone, hlavný ekonomický riaditeľ Argus Research Corp., predpovedá vyššiu infláciu Yamarone to odôvodňuje rastom ceny obilia, čo zvýšilo náklady na fruktózneho obilninového sirupu, ktorý sa používa do rôznych soft-drinkov, na prípravu jedla a potravín. Ide o veci, ktoré sa konzumujú každodenne, uviedol Yamarone. "Predskokan CPI bude zverejnený vo štvrtok, kedy vláda reportuje index produkčných cien. Podľa analytikov by sa mal PPI vo februári vyšplhať na 0,5 %, jadrové ceny na 0,2 %. Maloobchodný predaj Po silnom januárovom čísle, sa obrat za február očakáva nižší. Zlé počasie určite poženie predaj nižšie, zhodujú sa analytici. Takéto načasovanie nepriaznivého počasia určite ovplyvní maloobchodníkov. Obchody už boli zásobené jarným tovarom, pričom stále padal sneh. Priemerná predpoveď pre maloobchodný predaj je na 0,3%-ný februárový rast. Predaj, ktorý vyníma automobily sa očakáva s 0,3%-ným rastom. Makro-dáta sú naplánované na dnes, 14.30 hod. Ostatné výsledky Fed reportuje priemyselnú februárové produkciu v piatok. Ekonómovia očakávajú odraz v outpute o 0,3 % oproti 0,5%-nému januárovému poklesu. S takmer historicky najchladnejším februárom vôbec, output verejných služieb pravdepodobne narastie. Vo štvrtok sa očakáva zverejnenie marcovej výrobnej aktivity v New Yorku a Filadelfii, obidva indexy sa predikujú v pozitívnom teritóriu, čo by bolo v súlade s ISM indexom, ktorý vo februári vzrástol na 52,3 % oproti 49,3 % v januári, najnižšou úrovňou za posledné tri roky. Aj vďaka týmto výsledkom je riziko recesie mierne prehnané. BARTOLOMEI FINANCE (zj)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.