BFX Flash: Čo nové vo svete automobilov

13.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Dnešnými trhmi rezonujú dve správy z odvetvia štvorkolesových dopravných prostriedkov. Pôvod tej prvej je doma, na Slovensku. Policajné štatistiky...


...hovoria, že v priebehu prvých dvoch mesiacov bolo na území Slovenskej republiky zaregistrovaných 11 194 vozidiel v kategórii do 3,5 tony. Zaujímavý je pohľad na trhový koláč. Poprednú pozíciu si udržiava Škodovka, ktorá z neho vlastní 26,1%. Nemeckému Volkswagen-u patrí trhový podiel 7,63%. Nasleduje automobilka Peugeot s 7,04%, Citroen s 6,62% a Ford s 5,88%. Prvú desiatku dopĺňajú značky Suzuki, Renault, Opel, Toyota a Lexus a Fiat. Medziročné porovnanie hovorí o takmer 30%-nom náraste nových vozidiel na slovenských cestách. V kategórii nákladných vozidiel dominuje značka Iveco. Druhá správa, ktorá však zďaleka nemá pozitívny charakter, je zo zámoria. Výrobca Chrysler ohlásil, že takmer pol milióna svojich vozidiel vezme na opravu. Ide i o nové modely. Pri tomto veľkom počte vozidiel hrozí totiž nebezpečenstvo vznietenia časti vozidla a model Dodge Avenger má zase problémy so zablokovanými dverami. Takýto postup pritom nezvolila automobilka po prvý raz. Koncom februára sa oprave softvéru podrobilo viac ako 50 tisíc áut. Chrysler pritom investoval v posledných rokoch nemalé prostriedky do zvýšenia kvality. Tá sa teda mala zvýšiť, no očakávania zrejme nebudú naplnené. V období stratovosti spoločnosti je to veru nemilé zistenie. BARTOLOMEI FINANCE (pk)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.