Téma dňa: Oplatí sa ešte diferencovať portfólio?

13.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Uplynulé dva týždne nám naznačili, že situácie a hlavne vzťahy na svetových finančných trhoch sa menia. Odjakživa sme boli svedkami toho, že celý svet...


..."poslúcha" a kopíruje dianie na amerických akciových trhoch. Lenže doba sa mení a najväčšej svetovej ekonomike začínajú na chrbát dýchať iní. Americkí investori boli zvyknutí na fakt, že časť svojich investícií diverzifikovali do aktív mimo USA, resp. mimo pôsobnosť amerického dolára. V období nevýhodného pôsobenia americkej ekonomiky na domáci akciový trh realizovali svoje zisky v Európe, resp. v posledných rokoch v Číne. A práve posledná dekáda nás presviedča o stále väčšom vplyve globalizácie, ktorá sa zažína naplno prejavovať aj na akciovom trhu. Vzájomná korelácia akciových indexov v USA s inými (opäť je to vyspelá Európa a rozkvitajúca Ázia) sa každým rokom zvyšuje. V roku 2005 to bolo až 80%. Dôvod je jednoduchý. Spoločnosti tvoriace hlavné americké indexy preniesli veľkú časť svojich operácií práve do Číny. Odtiaľ im dnes plynie až 40% ziskov. Kruh sa opäť uzatvára. Keď rastú zisky v Číne, rastie jednak domáci akciový trh a tiež ten americký. Má teda diverzifikácia tohto typu ešte stále zmysel? V záujme investorov zostáva diverzifikácia aj naďalej (aj napriek oslabeniu významu tejto teórie). Devízové riziká existujú stále a padajúci dolár je tak automaticky vykompenzovaný zvyšujúcou sa hodnotou "cudzích" akcií i v prípade, že sa ich akciový kurz vôbec nezmení. Správny investor však nerozmýšľa iba o diverzifikácii v zmysle lokácie svojich aktív. Treba rátať so všetkým, čo k investovaniu patrí. Preto treba vystúpiť na ďalší schodík a poobzerať sa nielen po akciách v USA, či niekde inde, ale hlavne (a to je základ každého správne diverzifikovaného portfólia) po iných investičných aktívach. Správnou kombináciou akciových a dlhopisových podielov v investičnom balíku môže vytvoriť pre investora kombináciu, ktorá mu umožní pokojne spávať. Okrem toho, sú tu komodity, ktoré majú výnimočnú vlastnosť a tou je ich vzácnosť. Ani tie by preto nemali chýbať v portfóliu rozumne uvažujúceho obchodníka. Aj napriek neustále sa "zmenšujúcim vzdialenostiam" a tým pádom priamo úmerne sa zvyšujúcou koreláciou výnosnosti akciových indexov v USA a ostatnom svete je investovanie do zahraničných titulov (z pohľadu amerického investora) stále rozumné. Hlavne v prípade dlhodobého investovania hrajú stále dôležitú úlohu rozdiely medzi jednotlivými krajinami (dane, inflácia, hospodársky rast, orientácia vlády, ...). Fundamenty v tomto prípade môžu mať rozhodujúci vplyv na bilanciu investora. BARTOLOMEI FINANCE (pzn)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.