BFX Flash: OECD nevidí dôvod na zvyšovanie sadzieb

14.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Európa momentálne zohráva veľkú rolu pri riadení globálneho rastu, keďže USA vstupuje do fáze spomaľovania, pričom pomáha vybalansovať svetovú...


...ekonomiku. OECD pri väčšine krajín G7 zvýšilo svoj výhľad na budúcnosť ekonomiky, navyše OECD tvrdí, že americká ekonomika je v očakávaní tzv. ľahkého pristátia (soft landing) a Európa spoločne s Áziou vyrovnajú takéto spomalenie. Podľa OECD by centrálne banky 7 najvyspelejších krajín mali ponechať kľúčové sadzby nezmenené a vyhnúť sa tak podkopaniu globálnej expanzie. Ďalšia OECD správa obsahujúca indikátory budúcej aktivity vypovedá o náznakoch spomaľovania globálnej ekonomiky. Podľa hlavného ekonóma OECD Jeana-Phillipea Cotisa americká expanzia sa spomalí a robustné zotavenie nastane v Európe a Ázii. S klesajúci investíciami na realitnom trhu, ktoré uberajú na percentách hrubému domácemu produktu v USA, aktivita rastu sa rapídne prejaví počas nasledujúcich mesiacov v Európe a počínať dobre si bude aj Ázia. Podľa OECD miera rastu ekonomiky v USA a eurozóne bude zhruba rovnaká. Predpokladá sa kvartálny rast v USA na úrovni 0,5 % a 0,6 %, počas prvého resp. druhého štvrťroku, a predikcia pre ekonomiky eurozóny je na úrovni 0,6 % v každom kvartáli. Ponechajúc úrokové sadzby nízko je pre Japonsko jedinou možnosťou ako bojovať s defláciou a to aj napriek riziku na finančnom trhu Európski politici sa sťažujú na carry trades obchody, ktoré podporujú hodnotu eura na úkor jenu a analytici tiež argumentujú, že pri rozpúšťaní carry obchodov jen môže náhle posilniť, čo vedie k destabilizácií finančných trhov. Podľa Cotisa však japonskí bankári majú obmedzené pole pôsobnosti, musia udržať nízko úrokové sadzby a slabý jen. OECD ďalej uvádza, že japonská expanzia je "na ceste" a očakávaným rastom 0,5 % v priebehu prvého polroka, ale rast je "nevyrovnaný". Export je podporený nízkou hodnotou meny a spotreba je nevýrazná. Na tlačovej konferencii Cotis uviedol, že očakáva rast ekonomiky v eurozóne, pričom centrálna banka by mala zachovať status quo ohľadom úrokových sadzieb. Navyše zotavenie v eurozóne nebolo homogénne. Nemecko sa teší silnému zotaveniu spoločne s Talianskom, zatiaľ čo Francúzsko čelí tlmenému rastu. Je otázne, ako si správu budú vykladať centrálne banky. Európska centrálna banka však počíta do júla s ďalším zvyšovaním sadzieb, do konca tohto roka tak zrejme učiní aj Bank of England či Bank of Japan, otáznik visí nad Amerikou, ktorá sa zariadi podľa makro-dát. Preto piatkovú infláciu bude obchodnícka obec pozorne sledovať. BARTOLOMEI FINANCE (zj)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.