BFX Flash: Vplyv Greenspana pomaly odchádza

14.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


V poradí štrnásty šéf Federálneho rezervného systému USA pozostávajúceho z 12 federálnych rezervných bánk Ben Bernanke sa včera dočkal malého...


...zadosťučinenia. Svoju súčasnú funkciu zastáva od 1. februára 2006 a azda každému je známe, že jeho predchodca Alan Greenspan, ktorý riadil úrad takmer 19 rokov bol človek, ktorého postupy a názory schvaľovala a obdivovala väčšina investorov. Jeho nástupca a súčasný prezident FED-u Ben Bernanke to také ľahké nemal. Prevziať úrad po takom velikánovi a všeobecne uznávanom človeku bolo určite ťažké, no na druhej strane to bola svojím spôsobom veľká výzva. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky sa mu pomaly darí prenikať do povedomia investorov a presviedčať ich správnosti svojich postupov. Podľa prieskumu ho začalo brať na vedomie ako uznávaného odborníka 70% opýtaných. 10% respondentov tvrdilo presný opak. Prieskum trval od 3. do 11. marca a zúčastnilo sa ho 2269 ľudí, z ktorých 672 má ročný príjem vyšší ako 100 000 dolárov. Opýtaných presvedčil Ben Bernanke najmä vďaka tomu, že aj napriek prerušeniu 2 roky trvajúceho zvyšovania úrokových mier v USA dokázal udržať infláciu v Zámorí na uzde. Ben Bernanke sa narodil 12. decembra 1953. Pred riaením Fed-u pobudol aj na šéfovskej stoličke úradu ekonomických poradcov amerického prezidenta a od augusta 2002 sa stal jedným z guvernérom rezervného systému a 24. októbra 2005 bol súčasným prezidentom USA Georgom W. Bushom nominovaný na post šéfa FED-u, ktorý zastáva už vyše roka. BARTOLOMEI FINANCE (kk)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.